Gmina położona jest w sercu Szwajcarii Kaszubskiej, w środkowej części województwa pomorskiego, w powiecie kartuskim. Charakteryzuje się niezwykle urozmaiconym krajobrazem, bogatym w lasy, jeziora i rzeki. Położenie geograficzne i warunki, jakie stwarza przyroda, służą rozwojowi różnych form turystyki i wypoczynku. Urokliwe zakątki, czyste powietrze i wody zagubione wśród pól pozwalają na wspaniały relaks. Wśród morenowych pagórków znajduje się wiele jezior, w których można złowić sieję, sielawę, szczupaka, okonia, płoć, a nawet raki. Aż 23 jeziora mają drugą klasę czystości wód. Można tu nie tylko zażywać kąpieli i łowić ryby, także żeglować, pływać jachtem i kajakiem. Aby poznać kaszubski krajobraz, trzeba przemierzyć gminę pieszo, rowerem lub samochodem, co umożliwiają ;szlaki. Krzyżują się tu drogi wojewódzkie nr 214 ;– z Warlubia do Łeby oraz nr 211 i 219 – Słupsk-Gdańsk. Przez gminę biegnie nieczynna linia kolejowa Lębork-Kartuzy-Pruszcz Gdański. W 98% zamieszkują ją Kaszubi.

Zabytki, które warto zobaczyć:

Dom Księdza Bernarda Sychty w Puzdrowie

Fot. Urząd Gminy Sierakowice

Dom Księdza Bernarda Sychty w Puzdrowie, gdzie mieści się stała ekspozycja muzealna. Jest to XIX-wieczny budynek, w którym swoją siedzibę ma Gminny Ośrodek Kultury. Istnieje od 10 lat, zawiera ok. 500 eksponatów. Przedstawia wyposażenie tradycyjnego kaszubskiego domu. Najbogatsze są zbiory naczyń i narzędzi gospodarstwa domowego. Jest też spora kolekcja mebli, starych narzędzi rolniczych i dokumentów. W ekspozycji organizowane są lekcje muzealne dla szkół i okolicznościowe wystawy.

Ołtarz Papieski

Fot. Urząd Gminy Sierakowice

Ołtarz Papieski – mianem tym określa się konstrukcję przestrzenną, usytuowaną w centrum Sierakowic obok kościoła św. Marcina, która ustawiona w Pelplinie, posłużyła jako ołtarz polowy do odprawienia mszy św. przez papieża Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 1999 r. podczas jego siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Miejsce to stanowi połączenie elementów przyrodniczych, architektonicznych i sakralnych, dające osobom odwiedzającym możliwość nie tylko spaceru, zwiedzania czy podziwiania architektury zieleni, ale także do zadumy i refleksji. „Gdy ołtarz wróci do Sierakowic, ludzie codziennie będą przechodzić obok niego i utrwalać treści przekazane przez Papieża" – powiedział autor projektu ołtarza Jarosław Wójcik, mieszkaniec Sierakowic. Władze gminy wystąpiły do biskupa pelplińskiego z propozycją, że w znacznym stopniu wspomogą finansowo realizację ołtarza w zamian za gwarancję, iż powróci on do Sierakowic. Inicjatywa spotkała się z przychylnością ze strony kurii. Spisano stosowną umowę. Według autora projektu, o koncepcji zdecydowały trzy aspekty: symbol sieci jako Królestwa Bożego; trud pielgrzymowania Jana Pawła II, aby nawracać; sieć jako podstawowe narzędzie rybaków jest najlepszym symbolem Pomorza, a jednocześnie osobistym wezwaniem dla nas. Chcąc nadać kompozycji rodzajowy charakter, autor postanowił, aby sieci unoszone były przez duże ptaki. Wydają się one krążyć wokół krzyża, podnosząc jego majestat i splendor. Krzyż był w Pelplinie i tam pozostał. Stół ołtarzowy przypomina naczynie ofiarne, unoszone w dłoniach kapłana ku górze. Równie głębokie w swej wymowie i symbolice były pozostałe elementy ołtarza, które znajdują się teraz w katedrze pelplińskiej, a które razem tworzyły estetyczną całość. Jednym z bardzo istotnych elementów był tron papieski, na którego obiciu  motywy kaszubskie i herb papieski wyhaftowały mieszkanki Sierakowic. Rzemieślnicy wykonali również większość elementów całego ołtarza. Elementy, które wróciły do Sierakowic wykonali: sieć z ptakami – Leonard Dułak z synem Ireneuszem i pomocnikami; stół ofiarny – Marcin Okrój z pomocnikami. Wstępnie rozważano cztery różne miejsca postawienia ołtarza. Ostatecznie, przyjęto lokalizację w centrum Sierakowic. Amfiteatralne ukształtowanie terenu było korzystne dla usytuowania ołtarza, ale wymagało sporych nakładów pieniężnych i pracy. Przez środek dolinki przebiegał rów odprowadzający wody opadowe ze znacznej części Sierakowic. Dla ich odprowadzenia ułożono specjalne rury, omijające sztuczny staw. Teren zdrenowano i ustawiono 10 studzienek rewizyjnych, umożliwiających kontrolowanie całego systemu odwadniającego. Dla właściwego zniwelowania terenu nawieziono 9400 wywrotek ziemi i żwiru. Zużyto 12 ton cementu i 2,5 tony stali zbrojeniowej.

Szlaki turystyczne piesze, rowerowe, kajakowe, samochodowe oraz punkty widokowe:

  • szlak kręgów kamiennych (zielony)  –  Sierakowice-Tuchlino-Lipusz-Czarna Woda (długość 94,35 km – w gminie Sierakowice 7,15 km)
    Sierakowice – Bącka Huta -Gołubie-Szymbark-Wieżyca-Sopot (długość 121,55 km – w gminie Sierakowice 17,4 km)
  • szlak kaszubski (czerwony) – Sierakowice-Kamienica Królewska-Kartuzy-Gołubie-Olpuch-Wdzydze (długość 130,65 km – w gminie Sierakowice 11,4 km)
  • trakt pieszo-konny im. Daniela Chodowieckiego Gdańsk-Berlin – rzebiega przez gminę Sierakowice z miejscem noclegowym w Karłowie – posiadłość ziemska Marka Bronka. Miejsce postojowe na trasie Mojusz-Kamienica Królewska przy tzw. szlakówce.
  • szlak wodno-kajakowy – Kamienica Królewska-Jezioro Kamienieckie-Jezioro Święte-rzeka Bukowina-rzeka Łupawa-jezioro Gardno (127 km)
  • szlak pradoliny Słupi i 7 jezior – kajakowy
  • samochodowa trasa rezerwatów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – Sierakowice-Wygoda Sierakowska-Mojusz-Szopa-Bącka Huta-Bącz-Palestyna-Jezioro Bukowskie-Rezerwat Kurze Grzędy"-Rezerwat Jezioro Turzycowe"-Rezerwat Jezioro Lubygość"-Szczelina Lechicka-Jezioro Kamienne-Kamienica Królewska

Podstawowe dane

Powiat: kartuski
Gmina: Sierakowice
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Lęborska 30
Miejscowość: 83-340 Sierakowice
Telefon: 58 681 95 00
Faks: 58 681 95 75
Strona WWW http://www.sierakowice.pl
Strona BIP http://www.bip.sierakowice.pl
Adres e-mail sierakowice@sierakowice.pl
Wójt: Tadeusz Kobiela
Powierzchnia: 182,36 km2
Ludność: 17 154

Wykaz miejscowości w gminie:
Bącka Huta, Borowy Las, Bukowo, Długi Kierz, Gowidlino, Kamienica Królewska, Karczewko, Kowale, Leszczynki, Łyśniewo, Mojusz, Mrozy, Nowa Ameryka, Paczewo, Pałubice, Puzdrowo, Sierakowska Huta, Smolniki, Stara Huta, Szklana, Tuchlino, Załakowo.

Mapa dojazdu