Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/07/szpitale_wspolpraca_amokwa.jpg Pomorskie Wspiera, podpisanie deklaracji o pomocy szpitalowi w Kościerzynie, szpitali z Sopotu i Słupska. Fot. mat. prasowe UMWP

Samorząd województwa dla szpitali. Pocovidowa pomoc w ramach projektu Pomorskie Wspiera

Pomorskie Wspiera, podpisanie deklaracji o pomocy szpitalowi w Kościerzynie, szpitali z Sopotu i Słupska. Fot. mat. prasowe UMWP
30.07.2021
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
30.07.2021

W ramach projektu Pomorskie Wspiera, w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, 16 lipca 2021 r. uruchomione zostało Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius. Kolejnym etapem realizacji projektu jest nawiązanie przez szpital współpracy z podmiotami leczniczymi. Dzięki temu zostaną zapewnione, szczególnie seniorom, osobom z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi, świadczenia fizjoterapeutyczne oraz wsparcie psychologiczne.

Deklarację podpisały 30 lipca 2021 r. dwa podmioty – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o. oraz Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie sp. z o.o. Będą one wspierać kościerski szpital w zapewnieniu odpowiedniej opieki pocovidowej dla co najmniej 3 tys. osób.

Pomoc dla mieszkańców Pomorza

Samorządowe podmioty lecznicze wesprą szpital w Kościerzynie w realizacji projektu. Taka współpraca umożliwi mieszkańcom sprawne uzyskanie wsparcia.

– Przystąpienie do projektu Pomorskie Wspierają kolejnych dwóch marszałkowskich podmiotów leczniczych, czyli Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, zapewni płynną realizację projektu. Usługi są w znakomitej części świadczone w trybie domowym, poza szpitalem, więc wsparcie dotrze d każdego mieszkańca Pomorza, który spełni warunki kwalifikacji, bez względu na jego miejsce zamieszkania – wyjaśniła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Projekt Pomorskie Wspiera jest inicjatywą samorządu województwa pomorskiego, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pomorskie Wspiera, szpitale z Sopotu i Słupska pomogą szpitalowi w Kościerzynie – podpisanie deklaracji o współpracy. Fot. mat. prasowe UMWP

Dla kogo przewidziano pomoc?

Z pomocy skorzystają osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 (bez względu na czas, jaki minął od zakażenia), szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19, które jednocześnie zagrożone są wykluczeniem społecznym, przede wszystkim seniorzy (po 60 r.ż.), osoby z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi. Na ten cel przeznaczono prawie 7,6 mln zł

Ze wsparcia ma skorzystać minimum 3 tys. mieszkańców województwa. Uczestnikom projektu będzie udzielona pomoc psychologiczna w formie teleporad. Pacjenci skorzystają też z konsultacji fizjoterapeutów, którzy swoje usługi będą świadczyć również w domach pacjentów. Ponadto, wolontariusze wspomogą mieszkańców w wykonywaniu codziennych czynności. Uczestnicy projektu będą mogli zaszczepić się też przeciwko pneumokokom. Co ważne, dla każdej osoby biorącej udział w projekcie, zostanie opracowany indywidualny plan wsparcia, dostosowany do potrzeb uczestnika w zakresie liczby i rodzaju form wsparcia.

Jak uzyskać wsparcie?

Aby wziąć udział w projekcie, należy skontaktować się z Centrum Informacyjno-Koordynacyjnym Volontarius:

  • telefonicznie – 58 686 01 00 w godz. 8.00-15.00,
  • e-mailowo: cik@szpital-koscierzyna.pl,
  • osobiście – od poniedziałku do piątku w godz. 7.25-15.00, Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie (blok A).

 

Zostań wolontariuszem

Centrum poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej w ramach projektu Pomorskie Wspiera. Takie osoby są proszone o kontakt z Centrum Volontarius.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.