Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/mdag.jpg Festiwal w Gdyni

Rusza festiwal dla miłośników kina dokumentalnego. Trwa sprzedaż biletów

Fot. Facebook.com/MDAGTrojmiasto/

Już w środę, 9 września 2020 r. rozpoczyna się gdyńska edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce. Na dużym ekranie zobaczymy najlepsze reportaże z całego świata. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy aż 13 filmów.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity (MDAG) w Gdyni potrwa do 18 września 2020 r.

 

Trzecia edycja w Gdyni, 17 raz w Polsce

W gdyńskim programie festiwalu znalazło się ponad 70 filmów, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji. Poza seansami, podczas Millenium Docs Against Gravity odbędą się spotkania z reżyserami i bohaterami – na żywo i w wersji online, a także debaty, rozmowy i warsztaty.

Program festiwalu wypełniają cenione w świecie filmy dokumentalne o ekologii, społeczeństwie, modzie czy polityce, ale także opowiadające o wyjątkowych postaciach ze świata sztuki. Cztery nowe sekcje – Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów – stanowią odpowiedź na trendy wśród twórców dokumentalnych, które stały się wyraźne w ciągu ostatniego roku.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć, w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur, zarówno fanatyczni katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), jak i odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”). Odwiedzą również z twórcami najodleglejsze zakątki świata – postkolonialną „utopijną” Kubę („Epicentrum”), niezdobyty szczyt Himalajów („Ściana cieni”) czy Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino”). Poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów — wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupę („Spróbujmy skoczyć do studni”), dziewczynę, którą nigdy nie była w teatrze („Dramatyczny rok”), złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”), ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”). Zobaczą wpływ człowieka na środowisko – niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”).

Zwiastun filmowy 17. Millennium Docs Against Gravity oraz zwiastuny wszystkich tegorocznych filmów można zobaczyć na oficjalnym kanale YouTube festiwalu.

plakat festiwalu

Nagroda Prezydenta Gdyni i widzów

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy: reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska, fotoreporter Maciej Moskwa oraz operator i reżyser Sławomir Pultyn. W Gdyni wręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24” – zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie ze wszystkich sześciu miast festiwalowych (Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania, Bydgoszczy, Lublina i Gdyni).

W tym roku w Konkursie Głównym zostanie zaprezentowanych 13 wyjątkowych filmów, wyreżyserowanych w sumie przez siedmiu reżyserów i aż osiem reżyserek. Co oznacza, że kino dokumentalne staje się coraz bardziej równościowe, bo liczba reżyserek przekroczyła w Konkursie Głównym liczbę reżyserów.

 

Bilety dostępne online i w kasie

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 13 do 19 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 19 zł odbywa się online na stronach Millenium Docs Against Gravity oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego, a także w kasie Kina Studyjnego GCF. Przy zakupie na miejscu minimum pięciu biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 16 zł. Przy zakupie co najmniej 10 biletów cena jednego biletu spada do 13 zł.

Sprzedaż pakietów 10+ i 5+ prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów online na seanse festiwalowe. Natomiast wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

W Kinie Studyjnym GCF obowiązują zasady związane z bezpieczeństwem epidemicznym: konieczność noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowania dystansu społecznego. W związku z tym, na widowni każdej z trzech sal kinowych dostępna w sprzedaży jest tylko połowa miejsc.

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronie mdag.pl w zakładce „Gdynia” oraz gcf.org.pl w zakładce „Kino Studyjne”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.