Kultura
Festiwal filmów dokumentalnych MDAG

W Gdyni ponownie obejrzymy najlepsze filmy dokumentalne świata

Fot. facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/
19.08.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
19.08.2020

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych w Europie, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce w tym roku odbędzie się jego 17. edycja. Natomiast w Gdyni festiwal gości już po raz piąty.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 9-18 września 2020 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym

 

Niemal 150 najlepszych filmów dokumentalnych

Festiwal odbędzie się od 4 do 18 września w siedmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. W tym roku program jest naszpikowany tytułami, które zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”.

Poza niezmiennymi sekcjami festiwalu – Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca i Mistrzowie kina – podczas tegorocznej edycji widzowie będą mogli zobaczyć filmy z czterech nowych tematyk: Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. Jest to odpowiedź na trendy wśród twórców filmów dokumentalnych, które stały się wyraźnie w ciągu ostatniego roku. Z listy prawie 150. filmów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu można wybrać takie, które m.in. zabiorą widzów do najodleglejszych zakątków świata – do kongijskiej Kinszasy („System K”) oraz na do tej pory niezdobyty szczyt Himalajów („Ściana cieni”), a także na Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino”).

Widzowie poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów – wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupę („Spróbujmy skoczyć do studni”), dziewczynę, która nigdy nie była w teatrze („Dramatyczny rok”), złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”), ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”). Zrozumieją procesy kształtujące świat – kulisy działania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos („Davos. Centrum świata”), mechanizmy gentryfikacji („Ulica Gentryfikcji 1”) czy niszczącą życie społeczne korupcję („Kolektyw”). Zobaczą wpływ człowieka na środowisko – niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”).

W końcu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – fanatyczni katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), wracający do duchowych korzeni Chińczycy („Konfucjańskie marzenia”), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”) czy mieszkańcy przechodzącej konserwatywną rewolucję Brazylii („Wiara i furia”). Część z filmów zostanie pokazana w trakcie odsłony online – od 19 września do 4 października. Pełny program i zwiastuny filmów można zobaczyć na stronie organizatora.

 

Plakat 17. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity Plakat 17. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Konkurs główny i nagrody

W tegorocznym konkursie głównym festiwalu zostanie zaprezentowanych 13 filmów z całego świata prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej. Wśród ogłoszonych do tej pory tytułów znalazły się: nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Wzruszająca historia pani Joli, która po latach uwolniła się z toksycznego związku i chce rozpocząć życie na nowo w „Lekcji miłości” (Lessons of Love) w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” (State Funeral) w reżyserii wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy, który odkrywa przed widzami absurdy totalitaryzmu. Z kolei w „Bliznach” (Scars) reżyserka Agnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. O życiu Kubańczyków opowiada w swoim najnowszym filmie „Epicentrum” (Epicentro) wybitny twórca kina dokumentalnego Hubert Sauper. Eliza Kubarska pokazuje z kolei w „Ścianie cieni” (The Wall of Shadows) wyprawę najlepszych himalaistów na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawiają się doskonałe filmy polskie, często biorące także udział w konkursie głównym. Najwyższa jakość polskiego kina dokumentalnego i różnorodność tematów poruszanych przez reżyserki i reżyserów zasługują na szczególne uznanie. Dlatego po raz pierwszy w historii festiwalu Millennium Docs Against Gravity pojawi się Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych. Do rywalizacji o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego zostało zakwalifikowanych 11 tytułów.

Historia kultowego składu hip-hopowego, opowieść o Krystianie Lupie czy ucieczka z toksycznego małżeństwa – to jedynie wybrane tematy poruszane przez polskich twórców w filmach, które zostaną pokazane w tym roku na festiwalu.

Podczas gali wręczenia nagród ogłoszone zostaną wyniki konkursu Prezydenta Miasta Gdyni. Jury w składzie: Magdalena Grzebałkowska, Maciej Moskwa i Sławomir Pultyn przyzna Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi z nominowanych do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium.

Ponadto, po raz trzeci zostanie przyznana nagroda czytelników magazynu „Co Jest Grane 24”. Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu zagłosują za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma statuetkę oraz 1000 euro.

 

Millenium Docs Against Gravity w Gdyni

 

Kiedy: 9-18 września 2020 r.
Gdzie: Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia
Bilety i karnety: W sprzedaży od 21 sierpnia 2020 r. na stronie internetowej organizatora

Województwo pomorskie jest partnerem festiwalu

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.