Kultura

W Gdyni ponownie obejrzymy najlepsze filmy dokumentalne świata

19.08.2020
Festiwal filmów dokumentalnych MDAG Fot. facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych w Europie, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce w tym roku odbędzie się jego 17. edycja. Natomiast w Gdyni festiwal gości już po raz piąty.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 9-18 września 2020 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym

 

Niemal 150 najlepszych filmów dokumentalnych

Festiwal odbędzie się od 4 do 18 września w siedmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. W tym roku program jest naszpikowany tytułami, które zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”.

Poza niezmiennymi sekcjami festiwalu – Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca i Mistrzowie kina – podczas tegorocznej edycji widzowie będą mogli zobaczyć filmy z czterech nowych tematyk: Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. Jest to odpowiedź na trendy wśród twórców filmów dokumentalnych, które stały się wyraźnie w ciągu ostatniego roku. Z listy prawie 150. filmów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu można wybrać takie, które m.in. zabiorą widzów do najodleglejszych zakątków świata – do kongijskiej Kinszasy („System K”) oraz na do tej pory niezdobyty szczyt Himalajów („Ściana cieni”), a także na Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino”).

Widzowie poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów – wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupę („Spróbujmy skoczyć do studni”), dziewczynę, która nigdy nie była w teatrze („Dramatyczny rok”), złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”), ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”). Zrozumieją procesy kształtujące świat – kulisy działania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos („Davos. Centrum świata”), mechanizmy gentryfikacji („Ulica Gentryfikcji 1”) czy niszczącą życie społeczne korupcję („Kolektyw”). Zobaczą wpływ człowieka na środowisko – niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”).

W końcu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – fanatyczni katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), wracający do duchowych korzeni Chińczycy („Konfucjańskie marzenia”), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”) czy mieszkańcy przechodzącej konserwatywną rewolucję Brazylii („Wiara i furia”). Część z filmów zostanie pokazana w trakcie odsłony online – od 19 września do 4 października. Pełny program i zwiastuny filmów można zobaczyć na stronie organizatora.

 

Plakat 17. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity Plakat 17. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Konkurs główny i nagrody

W tegorocznym konkursie głównym festiwalu zostanie zaprezentowanych 13 filmów z całego świata prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej. Wśród ogłoszonych do tej pory tytułów znalazły się: nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Wzruszająca historia pani Joli, która po latach uwolniła się z toksycznego związku i chce rozpocząć życie na nowo w „Lekcji miłości” (Lessons of Love) w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” (State Funeral) w reżyserii wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy, który odkrywa przed widzami absurdy totalitaryzmu. Z kolei w „Bliznach” (Scars) reżyserka Agnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. O życiu Kubańczyków opowiada w swoim najnowszym filmie „Epicentrum” (Epicentro) wybitny twórca kina dokumentalnego Hubert Sauper. Eliza Kubarska pokazuje z kolei w „Ścianie cieni” (The Wall of Shadows) wyprawę najlepszych himalaistów na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawiają się doskonałe filmy polskie, często biorące także udział w konkursie głównym. Najwyższa jakość polskiego kina dokumentalnego i różnorodność tematów poruszanych przez reżyserki i reżyserów zasługują na szczególne uznanie. Dlatego po raz pierwszy w historii festiwalu Millennium Docs Against Gravity pojawi się Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych. Do rywalizacji o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego zostało zakwalifikowanych 11 tytułów.

Historia kultowego składu hip-hopowego, opowieść o Krystianie Lupie czy ucieczka z toksycznego małżeństwa – to jedynie wybrane tematy poruszane przez polskich twórców w filmach, które zostaną pokazane w tym roku na festiwalu.

Podczas gali wręczenia nagród ogłoszone zostaną wyniki konkursu Prezydenta Miasta Gdyni. Jury w składzie: Magdalena Grzebałkowska, Maciej Moskwa i Sławomir Pultyn przyzna Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi z nominowanych do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium.

Ponadto, po raz trzeci zostanie przyznana nagroda czytelników magazynu „Co Jest Grane 24”. Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu zagłosują za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma statuetkę oraz 1000 euro.

 

Millenium Docs Against Gravity w Gdyni

 

Kiedy: 9-18 września 2020 r.
Gdzie: Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia
Bilety i karnety: W sprzedaży od 21 sierpnia 2020 r. na stronie internetowej organizatora

Województwo pomorskie jest partnerem festiwalu

 

 

Zobacz również