Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest lokalna historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych.

 

Ulotne elementy życia miasta

Druki ulotne – dokumenty życia społecznego. Pod tą nazwą kryją się plakaty, afisze, ulotki i wiele innych rodzajów druków, które przedwojenni gdańszczanie otrzymywali na ulicach, mijali naklejone na słupach ogłoszeniowych. Przetrwało ich do dziś bardzo niewiele. Większość legła pod gruzami miasta, wypaliła się w ruinach pod koniec II wojny światowej. Nieliczne, które pozostały, przechowywane są dziś m.in. w PAN Bibliotece Gdańskiej.

– Przedwojenne reklamy, plakaty, foldery i ulotki stanowią barwny element układanki tego, jacy byli ówcześni gdańszczanie. Pokazują ulotny element życia miasta, którego już nie ma… – mówi Aneta Kwiatkowska z PAN Biblioteki Gdańskiej.

 

Wyszukane w internecie

Instytut Kultury Miejskiej prowadzi serwis www.szukamy.org, w którym prezentuje zasoby domeny publicznej. Jednym z projektów związanych z serwisem są „Wyszukane – pamiątki z Gdańska” z motywami graficznymi twórczo wykorzystującymi przedwojenne ryciny, reklamy, ogłoszenia z gdańskich gazet czy okładki folderów. Pamiątki i źródła, z których powstały, można zobaczyć intrenecie oraz kupić w IKM.

 

Wolne Miasto ulotnie – wykład Anety Kwiatkowskiej
w ramach cyklu Akademia Gdańska

  • 30 stycznia 2018 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Aneta Kwiatkowska – kustosz w Pracowni Dokumentów Życia Społecznego w PAN Bibliotece Gdańskiej. Ukończyła historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Jej zainteresowania naukowe to: druki ulotne, historia życia codziennego, język perswazji. Jest członkinią Pracowni Badań nad Literackimi, Kulturowymi i Językowymi Obrazami Gdańska Na Przestrzeni Wieków „Gedaniana”.