Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/08B.jpg Przed nami żeglarskie emocje. Przygotowania do II Pomorskich Regat o Puchar Marszałka ruszyły pełną parą

Przed nami żeglarskie emocje. Przygotowania do II Pomorskich Regat o Puchar Marszałka ruszyły pełną parą

Fot. mat. UMWP
04.09.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
04.09.2023

Trwają przygotowania do wyjątkowego żeglarskiego wydarzenia, czyli II Pomorskich Regat o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Tym razem spotkamy się 22 września 2023 r. w Pucku. W wyścigach wystartują zarówno młodzi adepci żeglarstwa ze szkół biorących udział w Programie Edukacji Morskiej, jak i przedstawiciele pomorskich gmin. Zgłoszenia do udziału w regatach przyjmowane są do 18 września.

Regaty będą odbywać się na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin Polski z morzem”, przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego.

Żeglarski piątek w Pucku

Zorganizowane będą trzy wyścigi: dla młodzieży początkującej, młodzieży zaawansowanej oraz wyścig włodarzy. Atrakcji nie zabraknie również na lądzie. Przez cały dzień trwać będzie piknik edukacyjny. W planie jest również koncert szantowy oraz ciepły poczęstunek. Szczegółowy program jest opracowywany.

O Pomorskich Żaglach Wiedzy

Województwo pomorskie to 315 kilometrów linii brzegowej, setki jezior i rzek. Mamy, więc doskonałe warunki do rozwoju żeglarstwa. Dlatego samorząd województwa pomorskiego stawia na edukację morską, którą warto zaczynać od najmłodszych lat. Temu właśnie służy Program Edukacji Morskiej „Pomorskie Żagle Wiedzy”, realizowany dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli. Przede wszystkim program obejmuje zajęcia żeglarskie dla uczniów oraz turnusy szkoleń nauczycieli przygotowujących się do zdobycia patentu żeglarskiego i stopnia instruktora żeglarstwa. Organizowane są konkursy o tematyce morskiej, okrętowej i żeglarskiej, wycieczki edukacyjne, jak również obozy praktyczne, gdzie młodzi mogą sprawdzić swoja wiedzę np. z nawigacji. W gminach odbywają się też warsztaty bezpiecznego zachowania na wodzie.

Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Wartość wszystkich projektów edukacji morskiej i żeglarskiej realizowanych w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy to ponad 12 milionów zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.