Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/00-1.jpg Kto zwyciężył w wyścigu na jeziorze Wdzydze? Zakończyły się Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka

Kto zwyciężył w wyścigu na jeziorze Wdzydze? Zakończyły się Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka

Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Fot. Karol Stańczak
23.09.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
23.09.2022

Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się 23 września 2022 r. W wyścigu na jeziorze Wdzydze wystartowali młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół. Zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedr Wielkich oraz samorządowcy z Sierakowic.

Regaty odbyły się na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin polski z morzem”, przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego.

Duch rywalizacji i udana zabawa

W Pierwszych Regatach o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego wzięły udział drużyny uczniów ze szkół biorące udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Projekt ten obejmuje m.in. zajęcia i obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży, wycieczki edukacyjne, jak również warsztaty bezpiecznego zachowania na wodzie.

– Liczę, że dzisiejsze zmagania na wodzie uwolnią wśród uczestników ducha rywalizacji i pozwolą im sprawdzić umiejętności w praktyce. Życzę wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Niech te Pierwsze Regaty będą okazją do odkrycia waszych talentów i pasji – mówił podczas otwarcia zawodów marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Uczniowie ścigali się na wodach jeziora Wdzydze w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. W grupie początkującej zwyciężyła drużyna z gminy Kobylnica, natomiast w grupie zaawansowanej drużyna z gminy Cedry Wielkie. Najlepsi młodzi żeglarze otrzymali pamiątkowe statuetki oraz medale.

Dla uczestników imprezy przygotowano piknik edukacyjny na terenie stanicy wodnej PTTK. Można tam było zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy przedstawiali najważniejsze zasady manewrowania na wodzie oraz postępowania w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, dla chętnych dostępne były gry i zabawy związane z literaturą marynistyczną, a na zakończenie regat odbył się koncert szantowy.

W regatach uczestniczyli też przedstawiciele pomorskich samorządów, którzy zmierzyli się w wyścigu specjalnym. W tej rozgrywce najlepsza okazała się reprezentacja gminy Sierakowice na czele z kapitanem Stanisławem Sawko.

*  *  *

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli.

Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im, Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.