Trzy odsłony szekspirowskiej „Burzy”, VR-owy Hamlet, żałobny musical, teatr tańca, projekty z pogranicza różnych sztuk to tylko niektóre z wydarzeń ujętych w programie tegorocznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
Festiwal rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2022 r.
O festiwalu
Pierwszy festiwal odbył się w 1997 r. z inicjatywy prof. Jerzego Limona. Przez 25 lat podczas kolejnych edycji Festiwalu Szekspirowskiego łącznie ponad 150 tys. widzów z Polski i z całego świata uczestniczyło w prawie 900 wydarzeniach. Festiwal stał się jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, który jest marką rozpoznawalną na całym świecie.
Co będzie się działo?
Tegoroczne motto festiwalu jest odwołaniem do zagranicznych inscenizacji „Burzy”, które zagoszczą na festiwalu oraz do burz przetaczających się przez świat: politycznych, pandemicznych, klimatycznych i tych związanych z kondycją człowieka. Festiwalowi towarzyszyć będą debaty, spotkania z artystami, próby otwarte i warsztaty prezentowane w ramach akcji Burza w Mózgu.
Spektakle ze świata
W programie zagranicznym zobaczymy spektakle z: Włoch, Danii, USA (Kalifornia), Czech, Norwegii, a także Ukrainy.
- Burza” włoskiego reżysera Alessandro Serry, gdzie akcja sztuki przeniesiona została w strefę bratobójczej wojny.
- „Duńska minimalistyczna „Burza” teatru tańca współczesnego – efekt współpracy Glad Teater i HamletScenen.
- Muzyczna, multimedialna rumuńska „Burza” teatru Bulandra z Bukaresztu.
- Czeski „Hamlet on the Road” Teatru Radost z Brna – żałobny musical inspirowany poetyką koczowniczych, nomadycznych lalkarzy.
- „Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne” projekt performatywny wyłoniony w konkursie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, w którym tragedię Szekspira, uzupełniają pochodzące ze współczesności prawdziwe historie o miłości niemożliwej lub kryminalizowanej.
- Amerykański, wielojęzyczny spektakl multimedialny „Hamlet”, wykorzystujący materiały zaczerpnięte ze sztuki Szekspira, kultury internetowej, domowych filmów wideo i animacji 3D.
- „Wieczór Trzech Króli albo co chcecie” Teatru Narodowego w Brnie ze zjawiskową wodną scenografią.
- „L_UKR_ECE” –przejmujący, multidyscyplinarny ukraiński projekt oparty na „Gwałcie na Lukrecji” a także ukraińskiej poezji i folklorze oraz udokumentowanych historiach kobiet z Kijowszczyzny i Charkowa.
Polskie akcenty
Zostanie zaprezentowanych też pięć polskich spektakli wyłonionych do finału konkursu na najlepszą polską produkcję szekspirowską sezonu, czyli Konkursu o Złotego Yoricka.
- „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie.
- „Andronikus-Synekdocha”, reż. Grzegorz Bral, Teatr Pieśń Kozła
- „Sen nocy letniej”, reż. Rafał Szumski, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
- „Poskromienie złośnicy”, reż. Jacek Jabrzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu.
- „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Bodytalk w Münster
Produkcja i prezentacja w ramach SzekspirrOff
Nie zabraknie także nurtu SzekspirOff, reprezentowanego w tym roku przez finalistów z dwóch konkursów: SzekspirOff Produkcje i SzekspirOff Prezentacje. Po trzech finalistów obu konkursów będzie ocenianych przez międzynarodowe jury festiwalu w ramach konkursu SzekspirOff.
- „Szekspir Fight Show Arena”, Teatr Układ Formalny
- „Antoniusz”, reż. Krystian Łysoń
- „How beauteous mankind is!” Sławek Krawczyński, Anna Godowska, Święto Snów
- „Lear, k**wa!”, Teatr A Part
- „Pan Zaraz”, Dziki Styl Company
- „Hamlet.motion”, Sztuka Nowa