Pomorze zostało wybrane do II etapu spośród 112 projektów zgłoszonych do konkursu Zdrowy Samorząd w kategorii województwo za projekt Lepsza przyszłość. Jego celem było przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. Projekt był odpowiedzią na pogarszającą się kondycję psychiczną w związku z pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.
Aby projekt zwyciężył w plebiscycie Zdrowy Samorząd, głosuj już dziś. Plebiscyt trwa do 12 lutego 2024 r. do godz.24.00.
Głosowanie odbywa się na Portalu Samorządowym.
O projekcie
Jego celem było przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym u dzieci i młodzieży. Pomysłodawcom Lepszej przyszłości chodziło o budowanie u dzieci mechanizmów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej m.in. poprzez zwiększenie zaangażowania i wsparcia systemowego ze strony nauczycieli oraz pedagogów. Działania te były odpowiedzią na wzrost liczby młodych pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi, a także wzrost zachowań suicydalnych, które nasiliły się w związku z pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. W czasie trwania projektu wzrosło też zapotrzebowanie na pomoc rodzinom i nauczycielom i do pomocy postanowiono podejść kompleksowo.
Jak działano?
W ramach projektu odbywały się m.in.: porady psychologiczne, sesje psychoterapii rodzinnej i sesje wsparcia psychospołecznego. Dla rodziców przygotowano zajęcia edukacyjne, a czasem też terapię rodzinną, zaś dla nauczycieli warsztaty pozwalające na rozszerzenie ich wiedzy na temat form wsparcia ich podopiecznych i szukania źródeł pomocy. Realizatorem jest Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Z pomocy w ramach projektu skorzystało 1865 mieszkańców naszego regionu. W 2022 r. wsparcie otrzymało 748 osób, a w 2023 r. – 1083. Natomiast na platformie pomorskiedlaciebie do końca grudnia 2023 r. zarejestrowano 17 400 unikalnych użytkowników oraz 78 600 wyświetleń strony. Od momentu uruchomienia czatu tj. od maja 2023 r. do końca grudnia 2023 r. przeprowadzono około 3 200 rozmów.
– Cieszy mnie, że nasz projekt Lepsza przyszłość został doceniony i znalazł się wśród najlepszych zdrowotnych inicjatyw w Polsce realizowanych przez samorząd terytorialny. To dla mnie dowód na to, że obrany przez samorząd województwa pomorskiego kierunek wsparcia dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego jest słuszny – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Zróbmy wszystko, aby nasza inicjatywa, która ma na celu wsparcie nieletnich oraz ich środowiska poprzez świadczone usługi takie jak m.in.: porady psychologiczne, prawne i lekarskie zwyciężyła w kategorii projektów wojewódzkich. Gorąco zachęcam do głosowania na Lepszą przyszłość już dziś, bo każdy głos jest ważny – tłumaczy Kapała-Sokalska.
O konkursie
Jego celem jest nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które najbardziej efektywnie realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.
Nagrody – statuetki przyznawane są w trzech kategoriach:
- zdrowa gmina/miasto,
- zdrowy powiat,
- zdrowe województwo.
W drugim etapie spośród 112 projektów wybrano 32, wśród których znalazła się Lepsza przyszłość. Z naszego regionu o zwycięstwo w kategorii gmina/miasto ubiegają się Gdańsk za Niebieskie Trampki – kroki ku życiu oraz Słupsk za program edukacyjny opieki okołoporodowej na lata 2022-2030, a także powiaty kartuski (za propagowanie idei transplantacji) i lęborski (za programy wczesnego wykrywania nowotworu gruczołu krokowego u mężczyzn oraz nowotworu piersi u kobiet i program wczesnego wykrywania dysplazji stawów biodrowych u niemowląt). Laureaci zostaną wybrani przez radę konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, która odbędzie się 7 marca 2024 r.