W konkursie organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia nagrodzona została wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podmiotów medycznych. Znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce. Chodzi o akcje, w czasie których przebadano prawie 3,5 tys. osób.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 8 marca 2018 r. Było połączone z trzecią edycją Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. W Katowicach spotkali się między innymi: specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów.
10 ze 160 najlepszych projektów, w tym dwa z Pomorza
W konkursie organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia uczestniczyły gminy, powiaty i województwa, które realizowały projekty z zakresu polityki zdrowotnej, kampanii edukacyjnych (edukacji prozdrowotnej) i profilaktyki w latach 2014-2017. Nadesłano 160 zgłoszeń z 60 samorządów, z czego rada konkursowa wybrała 30 projektów. Następnie wyłoniono najlepszą dziesiątkę, która zajęła równorzędne miejsca. Wśród laureatów znalazły się województwa: małopolskie, pomorskie, opolskie i śląskie. Najlepszymi z powiatów okazały się: piotrkowski, poznański i tczewski, a z miast Barcin, Częstochowa oraz Mielno.
Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tczewie, prowadząca galę Anna Popek oraz zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP Maciej Laszkiewicz. Fot. Beata Lewkowicz |
Starostwo Powiatowe w Tczewie zostało uhonorowane za Receptę na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców.
Dodatkową nagrodę przyznali czytelnicy serwisów PortalSamorzadowy.pl i RynekZdrowia.pl. Internauci jako najlepszy wybrali projekt Starostwa Powiatowego w Myślenicach. W głosowaniu internetowym wzięło udział 54 tys. osób.
– To, że Pomorskie dla Zdrowia znalazło się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – mówił odbierając statuetkę Maciej Laszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Ta nagroda świadczy o tym, że podejmowane przez nas działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej są dobrze zaplanowane i przynoszą pozytywne rezultaty w postaci wcześnie wykrytej choroby. To wspólny sukces pracowników pomorskich podmiotów medycznych i urzędników. Dlatego statuetkę dedykuję wszystkim zaangażowanym w realizację wspólnej inicjatywy. Nie boimy się ciężkiej, zespołowej pracy, lubimy podejmować wyzwania i na pewno dalej będziemy realizować akcje profilaktyczne – podkreślał Laszkiewicz.
Pomorskie dla Zdrowia
To akcja profilaktyczna promująca zdrowy i bezpieczny wypoczynek na słońcu oraz prawidłową pielęgnację skóry. Chodziło przede wszystkim o upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz zachęcanie do regularnych badań. Letnie akcje odbyły się na plażach w Gdańsku, Gdyni i Ustce oraz w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. W ramach projektu Pomorskie dla Zdrowia w 2017 r. specjaliści przeprowadzili prawie 3,5 tys. badań, konsultacji i szkoleń. Wykryto 548 nieprawidłowości.
– Zainteresowanie badaniami w letnich przychodniach było ogromne. Przerosło wręcz nasze oczekiwania. Dla ludzi ważne było to, że specjaliści przyjmowali ich od ręki, bez wcześniejszej rejestracji czy oczekiwania na termin. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci byli niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – wyjaśnia Beata Lewkowicz z Departamentu Zdrowia. Ponad 70 proc. badanych, to mieszkańcy miejscowości, w których organizowane były akcje. Z badań korzystali też turyści. – U ponad 500 pacjentów zdiagnozowano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. To dużo, ale też świadczy o tym, że ludzie potrzebują takich akcji – tłumaczyła Lewkowicz.
W projekcie wzięli udział: personel medyczny, pracownicy i wolontariusze ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Szpitali Pomorskich, Copernicusa Podmiotu Leczniczego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz pracownicy Departamentu Zdrowia i Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wspólny sukces
– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Gratuluję pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ale przede wszystkim dziękuję przedstawicielom naszych podmiotów medycznych zaangażowanym w realizację tej inicjatywy – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. – Szczególne słowa wdzięczności kieruję do lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, ratowników medycznych, psychologów, pracowników administracyjnych, wolontariuszy, a także policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku oraz ratowników ze słupskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy w wakacyjne soboty i niedziele poświęcali swój czas i z zaangażowaniem badali i szkolili mieszkańców i turystów. Mam nadzieję, że również chętnie będą brali udział w kolejnych przygotowywanych przez nas działaniach. W Polsce wciąż zbyt mało mówi się o zaletach zdrowego stylu życia i przeznacza niewystarczające środki na edukację i profilaktykę zdrowotną. Dzięki takim akcjom, jak Pomorskie dla Zdrowia udaje się nam, choć w części, zmieniać ten obraz – dodaje wicemarszałek Orłowski.
Badania w liczbach:
Można było: zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterolu, trójglicerydów i wskaźnik prawidłowej masy ciała BMI. Nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki wykryto u 331 osób. Prawie 400 osób przebadano dermatoskopem. Urządzenie to wykrywa czerniaka. Dermatolodzy stwierdzili niepokojące zmiany u 44 osób. Lekarz onkolog u 4 z 60 przebadanych kobiet zdiagnozował raka piersi. 136 kobiet dowiedziało się, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Specjaliści udzielali też porad dietetyczno-żywieniowych oraz dotyczących ochrony skóry przed promieniowaniem UV. W pokazach ratownictwa medycznego wzięły udział 263 osoby. Wolontariusze propagowali idee Wolontariatu szpitalnego. To program mający na celu promocję oraz rozwój wolontariatu na obszarze województwa pomorskiego. Wolontariusze, wspomagający pracę personelu w codziennej opiece nad chorymi w pomorskich szpitalach, wpływają nie tylko na jakość opieki, ale także poprawę wizerunku placówki w oczach chorych i ich bliskich Do programu Wolontariat szpitalny przystąpiło 10 podmiotów leczniczych. |