PLAN JUNCKERA - opis programu
Obszar tematyczny /właściwy RPS
Inwestycje, MŚP, wzrost gospodarczy/RPS Pomorski Port Kreatywności, RPS Aktywni Pomorzanie, RPS Ekoefektywne Pomorze, RPS Zdrowie dla Pomorzan, RPS Mobilne Pomorze, RPS Pomorska Podróż
Syntetyczny opis celów Programu/ priorytety
Inicjatywa UE, mająca na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego, zwiększenie poziomu zatrudnienia oraz ożywienie strategicznych inwestycji w kluczowych sektorach w Europie. EFIS ma postać umowy kontraktowej pomiędzy Komisją a EBI obejmującej: gwarancje UE uzupełnione wkładem kapitałowym EBI. Źródłem finansowania jest również wkład państw członkowskich w formie kapitału (za pośrednictwem banków krajowych lub podobnych instytucji) oraz inwestorzy prywatni.
3 filary Planu Junckera:
- Utworzenie przez KE Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) – nowy EFIS w ramach grupy EBI jako specjalny fundusz powierniczy: wsparcie na pokrycie ryzyka dla długoterminowych inwestycji i większy dostęp do finansowania ryzyka dla MŚP.
- Wsparcie i pomoc techniczna:
- Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI) ang. EIAH – Europejski Ośrodek Doradztwa Inwestycyjnego, EPEC.
- Europejski Portal Projektówo Inwestycyjnych (EPPI/EIPP)
- Poprawa otoczenia regulacyjnego.
Do najważniejszych celów należą:
- Usuwanie przeszkód dla inwestycji.
- Zapewnienie widoczności projektom inwestycyjnym i pomocy technicznej podczas ich realizacji.
- Inteligentniejsze wykorzystanie środków finansowych.
Instytucją Zarządzającą programu jest Komisja Europejska, a podmiotem wdrażającym Europejski Bank Inwestycyjny. Rola państw członkowskich, regionów w systemie zarządzania w kraju sprowadza się do: w przypadku projektów, w których zaangażowane są środki publiczne, podlegają one notyfikacji (Warunkiem skorzystania z tej procedury jest przekazanie odnośnego żądania Dyrekcji ds. Konkurencji Komisji Europejskiej przez właściwą instytucję państwa członkowskiego. W Polsce jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) oraz do prowadzenia Krajowego Punktu Kontaktowego. Europejski Bank Inwestycyjny nie prowadzi szczególnego naboru projektów. Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym – projekt z posiadaną dokumentacją należy zgłosić do EBI.