Urząd
Pierwsza taka wizyta. Na Pomorzu gościła nowa ambasador RPA w Polsce

Pierwsza taka wizyta. Na Pomorzu gościła nowa ambasador RPA w Polsce

Fot. Aleksander Olszak
23.11.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
23.11.2021

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego gościła Ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce Nomvula Mngomezulu. W czasie spotkania z wicemarszałkiem województwa Wiesławem Byczkowskim omawiane były m.in. zagadnienia związane z możliwością rozwoju strategicznej współpracy pomiędzy Pomorzem, a nadmorskimi prowincjami Republiki Południowej Afryki.

Spotkanie odbyło się 19 listopada 2021 r. Była to pierwsza wizyta pani Ambasador na Pomorzu.

O czym rozmawiano?

Wybór województwa pomorskiego, jako celu wizyty, nie był przypadkowy. Jednym z priorytetów rozwojowych Republiki Południowej Afryki jest pobudzenie gospodarki morskiej, a w szczególności edukacja młodych kadr sektora morskiego. Przedstawicielka RPA przyznała, że to właśnie w Polsce, na Pomorzu widzi wielu potencjalnych strategicznych parterów dla wsparcia zrównoważonego rozwoju obszaru nadmorskiego RPA. Strona południowoafrykańska liczy na współpracę w dziedzinie edukacji morskiej, transferu wiedzy i innowacji oraz na wymianę doświadczeń. Ambasador RPA była również zainteresowana działaniami samorządu województwa pomorskiego w dziedzinie tzw. niebieskiej gospodarki oraz przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Obie strony wyraziły również wolę wzmocnienia wspólnych działań w ramach podpisanej jeszcze w 2000 roku umowy współpracy pomiędzy województwem pomorskim a Prowincją Przylądkową w RPA.

Podczas 3 dniowego pobytu na Pomorzu, Ambasador Nomvula spotkała się również z władzami Gdańska i Gdyni, przedstawicielami trójmiejskich uczelni oraz odwiedziła stocznie i firmy związane z przemysłem morskim i stoczniowym. Warto dodać, że na początku 2022 r. w Polsce planowana jest wizyta prezydenta RPA. W planie wizyty ma być również przyjazd głowy państwa na Pomorze.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.