Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9e86ef57-a07b-4b17-ae8c-7e276c8ccab8.jpg Pierwsza poradnia w Polsce. W UCK wyleczą groźną chorobę genetyczną

Pierwsza poradnia w Polsce. W UCK wyleczą groźną chorobę genetyczną

Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej

Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku to jedyny tego typu ośrodek w kraju. Pierwsi pacjenci już z niej korzystają.

 

– To jedyne miejsce w kraju, gdzie pacjenci i ich rodziny z podejrzeniem hipercholesterolemii rodzinnej mogą mieć wykonaną profesjonalną i kompleksową diagnostykę, łącznie z badaniami genetycznymi – mówi Joanna Śliwińska, rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Choroba, o której wie niewielu pacjentów

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” dr n. med. Krzysztof Chlebus z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego mówił, że hipercholesterolemia to słabo rozpoznawana przez lekarzy choroba. Poza tym, żeby ją zdiagnozować, potrzebne są drogie badania genetyczne.

Hipercholesterolemia rodzinna (HR) jest częstą chorobą monogenową (jednogenowa)  prowadzącą do przedwczesnego rozwoju miażdżycy. W konsekwencji może doprowadzić do zawału serca i/lub udaru niedokrwiennego mózgu. Pacjenci z HR, którzy nie są leczeni, zwykle zapadają na chorobę wieńcową w przypadku mężczyzn przed 55 rokiem życia i w przypadku kobiet przed 60 rokiem życia. Śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób z HR pomiędzy 20-39 rokiem życia jest stukrotnie większa niż w populacji ogólnej. Niemal połowa mężczyzn i kobiet nią dotkniętych może nie osiągnąć odpowiednio 60. i 70. lat. Stopień nasilenia objawów i wiek wystąpienia choroby wieńcowej jest jednak różny. Zależy od dodatkowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz rodzaju mutacji genu odpowiedzialnego za metabolizm cholesterolu LDL. Dzięki wczesnej identyfikacji osób z HR i efektywnej farmakoterapii, można zmniejszyć częstość incydentów sercowo-naczyniowych oraz zredukować przedwczesną śmiertelność. Niestety zdecydowana większość pacjentów obciążonych HR w Polsce jest nieświadoma choroby.

 

Leczenie bez skierowania

Poradnia znajduje się w budynku dawnego Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa (I piętro, wejście od strony parkingu przy ul. Traugutta). Dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Programu Zdrowia wizyta jest bezpłatna. Nie jest też wymagane skierowanie od lekarza. Mogą się w niej leczyć pacjenci z całej Polski. Poza pomocą medyczną będą porady dietetyka, psychologa oraz konsultacje w poradniach antynikotynowej i genetycznej.

Doktor Chlebus wyjaśnił, że im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym ryzyko wystąpienia powikłań jest mniejsze. Leczeniu mogą być poddane nawet dzieci. Do poradni powinni zgłaszać się pacjenci, u których poziom cholesterolu LDL jest powyżej 190 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl), a cholesterolu całkowitego powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl). Ponadto, z badań mogą też skorzystać osoby, w których rodzinach wystąpiła choroba wieńcowa lub naczyniowa, a także tacy, który mieli zawał lub wylew.

Wystarczy umówić się na wizytę, przyjść z ostatnimi wynikami poziomu cholesterolu LDL oraz całą dokumentacją medyczną.

Szczegółowe informacje można uzyskać po nr tel. 510 636 072, e-mail: hipercholesterolemia@uck.gda.pl lub na profilu na Facebooku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.