Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/4310ca92-79eb-49e8-ab91-4ed7fa990dd6.png Pobieranie krwi

Ozdrowieńcy odpowiadają na apel o oddawanie osocza. Do szpitala na Zaspie zgłosiło się już 61 dawców [AKTUALIZACJA]

Fot. Pixabay.com
20.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.11.2020

W ciągu zaledwie dwóch dni do Copernicusa zgłosiło się 61 osób, które chcą oddać osocze. Ozdrowieńcy są bardzo chętni do pomocy, bo sami przeszli COVID-19 i wiedzą, że to ciężka choroba. Jedną z metod stosowanych w leczeniu najtrudniejszych przypadków jest właśnie podanie preparatu z osocza.

AKTUALIZACJA z 30 listopada

Od 1 grudnia zostanie uruchomiona infolinia spółki Copernicus dla osób, które chcą oddać osocze. Będzie czynna pod nr tel. 58 727 01 30 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-17.30. Pacjenci będą rejestrowani co 10 min w godz. 8.00-16.00. Z pracownikami szpitala można kontaktować się też e-mailowo pod adresem osocze@copernicus.gda.pl.


Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielem Copernicusa lub urzędu marszałkowskiego:

Ponad 60 ozdrowieńców chce oddać osocze

Spółka Copernicus pomaga Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w pozyskiwaniu osocza od ozdrowieńców. Aby ułatwić i przyspieszyć procedury, w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku przeprowadzana jest wstępna kwalifikacje dawców. Chodzi o znalezienie osób, które przeszły COVID-19 i mają odpowiednią ilość przeciwciał w osoczu. Terapia nim wspomaga leczenie ciężko chorych. Przebadanych ma zostać 3 tys. osób. Z informacji uzyskanych w szpitalu na Zaspie wynika, że w ciągu dwóch dni zgłosiło się 61 chętnych do oddania osocza – 30 kobiet i 31 mężczyzn (stan na 19 listopada, godz. 18.30). Ponadto, ok. 10 kolejnych osób, które skontaktowały się, musi jeszcze poczekać od 14 do 28 dni.

– To bardzo dużo, jak na tak krótki czas. Odzew przerósł nasze oczekiwania – cieszy się pełnomocnik zarządu ds. diagnostyki laboratoryjnej Małgorzata Kulpan.

Na Zaspie oznaczą poziom przeciwciał

Wszyscy, którzy chcą oddać osocze, powinni skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z pracownikiem szpitala lub urzędu marszałkowskiego. Najpierw przechodzą wstępną kwalifikację.

– Pytam takie osoby, czy są ozdrowieńcami, czy mają wyniki badania PCR i czy określono im przeciwciała – tłumaczy Małgorzata Kulpan. – Następnie otrzymują e-maila z ankietą do wypełnienia dotyczącą m.in. przebiegu choroby COVID-19 (chodzi m.in. o:  kontakt z zakażonym, kiedy byli zakażeni, przebieg i objawy choroby, wynik testu PCR) oraz zaproszeniem na badanie laboratoryjne w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku – dodaje Kulpan.

Zostaje wyznaczony konkretny dzień i godzina tak, aby uniknąć tłoku. Od ozdrowieńców w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku pobierana jest krew w celu oznaczenia ilości przeciwciał. Pierwszy termin, kiedy będą badani ozdrowieńcy przypada 24 listopada.

– Badanie trwa mniej więcej tyle samo, ile pobranie krwi, ale z uwagi na pandemię i zachowanie zasad epidemiologicznych pacjenci są rejestrowani co 15 min – wyjaśnia pracownica szpitala na Zaspie.

Ozdrowieńcy otrzymują wynik swojego badania i informację, że powinni zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pracownicy RCKiK przeprowadzają kolejną weryfikację i na podstawie uzyskanych informacji oraz badań, decydują o tym, kto może zostać dawcą osocza (rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.15-12.30).

Gdzie jeszcze można oddać osocze?

Osocze można również oddać w terenowych oddziałach RCKiK w Kościerzynie (rejestracja do oddania w godz. 7.15-12.30), Gdyni-Redłowie (rejestracja do oddania osocza w godz.7.15-12.30), Kartuzach (rejestracja do oddania w godz. 7. 00-11.30) i Wejherowie (rejestracja do oddania osocza w godz. 7.00-10.30). Ponadto, w oddziałach terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez ozdrowieńców krwi pełnej (450 ml).

Kto może zostać dawcą?

Osocze może oddać ozdrowieniec, u którego minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów choroby COVID-19 lub zakończenia izolacji (bez wykonywania testu PCR). Dawcą może być też osoba, u której stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania testu PCR).

Co ważne, osocze pobierane jest od osób między 18. a 60. r. ż., które czują się dobrze i ważą co najmniej 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami, nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA.

30 minut, które może uratować chorych

RCKiK od kilku miesięcy apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o oddawanie osocza. Pobieranie osocza trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml. Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma zneutralizować wirusa i wesprzeć układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2. Wcześniej terapia osoczem stosowana była m.in. w leczeniu chorych na SARS, MERS czy Ebola.

Niezbędne informacje dotyczące osocza są zamieszczone na stronie RCKiK.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.