Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Urząd
Obchody 4 czerwca w Gdańsku. Rafał Trzaskowski dziękował Lechowi Wałęsie i… mówił po kaszubsku

Obchody 4 czerwca w Gdańsku. Rafał Trzaskowski dziękował Lechowi Wałęsie i… mówił po kaszubsku

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w Europejskim Centrum Solidarności. Fot. Karol Stańczak

Na 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Gdańska przyjechał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Brał udział w uroczystym wciągnięciu na maszt znajdujący się na Górze Gradowej flagi polski, odwiedził Europejskie Centrum Solidarności i zawiesił kwiaty na historycznej bramie stoczni. Na wiecu przy fontannie Neptunie dziękował twórcom „Solidarności" za wolność.

 

4 czerwca 2020 r. świętowaliśmy 31. rocznicę pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu, które zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”.

 

Pojednawcze podziękowania

Po godzinie 16. na Długim Targu w Gdańsku Rafał Trzaskowski przemawiał do licznie zebranego tłumu mieszkańców Pomorza. – Dzisiaj są urodziny wolnej Polski. Gdzie mogłem być tego dnia, jak nie tutaj, w Gdańsku. To tutaj zaczęła się nasza droga do wolności – powiedział na początku prezydent Warszawy. Następnie podziękował stoczniowcom i robotnikom za walkę o wolną Polskę. – Przede wszystkim dziękuję Lechowi Wałęsie, ale także wszystkim innym niezależnie od ich poglądów politycznych. Tym, których już z nami nie ma – Annie Walentynowicz, Alinie Pienkowskiej, Aramowi Rybickiemu. I tym, którzy z nami są – Henryce Krzywonos, Andrzejowi Gwieździe i Bogdanowi Borusewiczowi – wymieniał Trzaskowski. Licznie zgromadzeni mieszkańcy skandowali „Solidarność, Solidarność”, a wszędzie powiewały flagi Polski, Unii Europejskiej, kaszubskie i pomorskie.

Rafał Trzaskowski na Długim Targu w Gdańsku
Rafał Trzaskowski przemawiał na Długim Targu w Gdańsku. Fot. Karol Stańczak
 

Trzaskowski zwrócił się do Kaszubów

Poruszenie wśród tłumu i gromkie brawa wywołało przemówienie Rafała Trzaskowskiego w języku kaszubskim. – Lubòtny Kaszëbi! Òd stalat wa òdgriwôta wiôlgą rolã w naszim kraju, pò prôwdze jesta baro wôżny dlô naszi historie, a téż dlô pòspólny, pòmòrsczi swiądë – podkreślał prezydent Warszawy. – Jô bë chcôł, cobë wa sã czëła fùlprawnyma òbëwatelama, cobë wa mia szacënk ë wspiarcé w dzejaniach, jaczé mają cësk na waszą kùlturã, spôdkòwiznã ë kaszëbską juwernotã – dodał.
[Drodzy Kaszubi! Od wieków odgrywacie wielką rolę w naszym kraju, jesteście niesamowicie ważni dla naszej historii, a także wspólnej pomorskiej tożsamości. Chciałbym, abyście czuli się̨ pełnoprawnymi obywatelami, żeby szanowano i wspierano was w działaniach, które służą̨ Waszej kulturze, dziedzictwu i kaszubskiej tożsamości.]

Rafał Trzaskowski jest kandydatem na urząd Prezydenta RP i podczas obchodów w Gdańsku w wielu miejscach zbierano podpisy pod jego kandydaturą. Do złożenia podpisów ustawiały się długie kolejki. Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 28 czerwca 2020 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.