Urząd
Krzysztof Rudziński PKM

Nie żyje Krzysztof Rudziński. Był pierwszym prezesem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Krzysztof Rudziński. Fot. mat. PKM
07.10.2020
AP

AP
07.10.2020

Krzysztof Rudziński był nie tylko współtwórcą Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, ale i wielu projektów inwestycyjnych realizowanych w Gdańsku i w województwie pomorskim. Zmarł w nocy 7 października 2020 r. po długiej chorobie.

 

Pierwszy prezes PKM

Krzysztof Rudziński urodził się w 1959 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Przez 8 lat (1996-2004) był dyrektorem Parku Kulturowego „Twierdza Gdańsk”, którzy później przekształcony został w Hevelianum. Swoją karierę zawodową związał z inwestycjami. Najpierw kierował Wydziałem Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a później Departamentem Koordynacji Projektów Województwa Pomorskiego UMWP. W 2010 r. został prezesem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To właśnie on tworzył podwaliny pod ten, największy na Pomorzu projekt inwestycyjny, będący jednocześnie pierwszą linią kolejową wybudowaną przez polski samorząd.  Ostatnio był prezesem spółki Innobaltica, odpowiadającej za wprowadzenie w regionie wspólnego biletu Fala.

 

Krzysztof Rudziński

Fot. materiał prasowy PKM

 

Wspomnienie wizjonera Pomorza

O śmierci Krzysztofa Rudzińskiego poinformowały władze samorządowe Gdańska oraz województwa. – Rano dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość́. Zmarł Krzysztof Rudziński. Przez wiele lat związany z samorządem województwa, dobry kolega. Mieliśmy wiele planów, które chcieliśmy wspólnie zrealizować́. Jeszcze nie tak dawno rozmawialiśmy o projekcie prowadzonym przez Innobaltica. A teraz pozostał smutek i pustka – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Zmarłego wspomniała także Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska – Wiele inwestycji w Gdańsku powstało dzięki niemu. Odszedł Krzysztof Rudziński, aktywny wizjoner, do końca zaangażowany w rozwój regionu – napisała.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.