Urząd
Nie daj się oszukać i sprawdź rachmistrza! Kampania społeczno-edukacyjna skierowana do seniorów

Nie daj się oszukać i sprawdź rachmistrza! Kampania społeczno-edukacyjna skierowana do seniorów

Mat. prasowy
30.04.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
30.04.2021

Podczas trwającego właśnie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań stowarzyszanie MANKO wraz z magazynem „Głos Seniora” rozpoczęły ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną. Jej celem jest ostrzeżenie osób starszych przed oszustami podającymi się za rachmistrzów spisowych.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i zakończy się 30 września, a przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak bezpiecznie się spisać?

Najbezpieczniejszą i rekomendowaną metodą jest tzw. samospis, którego można dokonać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej GUS. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego, powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

Natomiast osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię pod numerem telefonu: 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

– Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się, czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym – mówi Agnieszka Nowak ze stowarzyszenia MANKO.

Przed podaniem danych każdego rachmistrza można zweryfikować samodzielnie na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.