[AKTUALIZACJA, 31 sierpnia 2022 r.]

W 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego na czele z marszałkiem Mieczysławem Strukiem złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz wzięli udział w otwarciu historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

– Dziś nie wyobrażam sobie być gdzieś indziej niż tu, gdzie co roku przypominamy sobie, ile kosztowała walka z komunistycznym reżimem. W tym roku, w kolejną rocznicę sierpnia 1980 podpisaliśmy razem z liderami wspólnot lokalnych i stroną społeczną pięć postulatów do rządu w podstawowych kwestiach mających ogromne znaczenie dla naszego społeczeństwa w obliczu kroczącego kryzysu.

Głównymi postulatami liderów wspólnot lokalnych do rządu było zwiększenie nakładów na edukację, większy udział w dochodach z podatków, otwarcie na dialog z samorządowcami i stroną społeczną, a także równe traktowanie mieszkańców miast i wsi.

*  *  *

Zapraszając na tegoroczne Święto Wolności Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności zaznacza, że historia Solidarności nie jest historią zamkniętą

– Naszym zadaniem jest odczytywanie jej ideowego przesłania na co dzień, dostrzeżenie jej inspirującej mocy. W obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i trwającej nadal globalnej pandemii jesteśmy w przełomowym momencie rozwoju naszej cywilizacji – mówi Basil Kerski. – Tylko ponadnarodowa solidarność i silnie rozwinięta wspólnotowość mogą przeciwstawić się niebezpiecznym tendencjom: radykalizacji poglądów, ksenofobicznym zachowaniom, dezinformacji i niszczeniu społeczeństw obywatelskich.

Medale Wolności Słowa

We wtorek, 30 sierpnia o godz. 20.30 w ogrodzie zimowym ECS zorganizowano zostanie gala wręczenia Medali Wolności Słowa. Są one przyznawane przez Fundację Grand Press osobom dbającym w przestrzeni publicznej o dobro wspólne, zwłaszcza poprzez działalność: społeczną, kulturalną, naukową czy publicystyczną. Medale wręczane są w trzech kategoriach: instytucja, obywatelka/obywatel oraz media,

W tym roku wskazani do tego wyróżnienia zostali:

kategoria instytucja

  • Krzysztof Głuchowski – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
  • Jakub Karyś – publicysta, działacz społeczny, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji,
  • Igor Tuleya – prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie,

kategoria obywatelka/obywatel

  • Kamila Ferenc, prawniczka, wiceprezeska zarządu ds. programowych Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA,
  • Robert Hojda, prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, organizator projektu Tour de Konstytucja PL,
  • Katarzyna Wappa, nauczycielka języka angielskiego z Hajnówki, aktywistka, pomaga uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej,

kategoria media

  • Piotr Jacoń – dziennikarz, TVN24,
  • Jerzy Jurecki – twórca i wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”,
  • Ewa Siedlecka – publicystka, tygodnik „Polityka”.

Uroczystość będzie transmitowana na antenie TVN24. Początek o godz. 20.30.

Narodziny Solidarności

W środę, 31 sierpnia uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności oraz otwarcia historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Przemówienia wygłoszą m.in. Margaritis Schinas – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska i Basil Kerski – dyrektor ECS.

Następnie o godz. 12.00 w audytorium ECS odbędzie się spotkanie pod hasłem Etyka Solidarności. Refleksją w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych podzieli się prof. Adam Bodnar – były rzecznik praw obywatelskich, prawnik i nauczyciel akademicki. Po wykładzie odbędzie się rozmowa, w której do Adama Bodnara dołączą trzej nominowani do Medalu Wolności Słowa: Krzysztof Głuchowski, Katarzyna Wappa i Piotr Jacoń. Dyskusję moderować będzie redaktor Marek Twaróg. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale ze strony internetowej ECS należy pobrać bezpłatny bilet (https://ecs.gda.pl/wydarzenia/etyka-solidarnosci-adam-bodnar/).

Tego dnia zorganizowane zostaną także specjalne spacery dla mieszkańców i turystów. Podczas spacerów subiektywnych po wystawie stałej ECS w roli przewodników wystąpią uczestnicy wydarzeń sprzed 42 lat: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Andrzej Celiński i Aleksander Hall. Natomiast przewodnikami po wystawie „Stocznia” będą jej kuratorzy: Konrad Knoch i Agnieszka Bacławska-Kornacka.

Medale Wdzięczności

Przyznawane od 2010 r. Medale Wdzięczności są wyjątkowym wyróżnieniem, które otrzymało już ponad 700 osób z całego świata. W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu – moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności. Honorowani są również ci, którzy dziś w duchu ideałów Solidarności bronią uniwersalnych praw człowieka i wzmacniają pokój na świecie, budując dobre relacje między narodami, jak również ludzie nauki i kultury, aktywiści, muzealnicy, dziennikarze i publicyści, którzy dokumentują, badają i popularyzują historię ruchu Solidarność.

Tegorocznymi laureatami zostali: Żeliu Żelew (pośmiertnie, medal odbierze córka laureata Stanka Żelew) i Stefan Canew z Bułgarii, Manfred Mack z Niemiec, Wasyl Stus z Ukrainy (pośmiertnie, medal odbierze syn laureata Dmytro Stus), a także Lane Kirkland z USA (pośmiertnie, medal odbiorą córki laureata: Louise Kirkland Condon oraz Lucy Schoenfeld).

Uroczystość odbędzie się o godz. 17.00 na wystawie stałej w sali G na 1 piętrze. Wstęp – wolny. Partnerem uroczystości jest Fundacja Liderzy Przemian.

Europa z widokiem na przyszłość

Święto Wolności zwieńczy debata z cyklu Europa z widokiem na przyszłość, , którą zaplanowano 1 września o godz. 10.30 w audytorium ECS. Debata zatytułowana „Wojna i pokój” stanowić będzie nie tylko refleksję nad stanem europejskiej demokracji. Szczególnie aktualnym tematem będzie wyzwanie ochrony dziedzictwa pokojowych rewolucji w Europie w obliczu wojny w Ukrainie.

Wśród zaproszonych gości są m.in.: Andrij Dlihacz – współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy, Dmytro Stus – dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie, Dietmar Nietan – poseł do niemieckiego Bundestagu i Margaritis Schinas – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Całość poprowadzi Jacek Kołtan – pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale ze strony internetowej ECS należy pobrać bezpłatny bilet (https://ecs.gda.pl/wydarzenia/europa-z-widokiem-na-przyszlosc/).

.

Program:

30 sierpnia 2022 r., wtorek

  • 20.30 – uroczystość wręczenia Medali Wolności Słowa

31 sierpnia 2022 r., środa

  • 11.00 – Narodziny Solidarności: złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i otwarcie historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej
  • 12.00 – wykład prof. Adama Bodnara „Etyka Solidarności”
  • 16.00 – projekcja filmu „Lane Kirkland. Lider przemian”
  • 17.00 – uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności

1 września 2022 r., czwartek

  • 10.30 – debata „Europa z widokiem na przyszłość. Wojna i pokój”

Dodatkowo, z okazji Święta Wolności 31 sierpnia bilet na wystawę stałą ECS i wystawę czasową „Stocznia” będzie można nabyć w kasie ECS lub online w cenie promocyjnej 10 zł.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej ECS (https://ecs.gda.pl/swieto-wolnosci-2022/).