Nagroda została przyznana podczas odbywających się w Bremie targów branży kosmicznej Space Tech Expo.

Kosmiczne spotkanie w Bremie

Space Tech Expo to najważniejsza impreza branży kosmicznej, jaka organizowana jest w Europie. To właśnie tam, podczas trwającego trzy dni wydarzenia prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologii kosmicznych i satelitarnych. Swoje dokonania prezentują zarówno producenci cywilni, jak i ci związani z sektorem militarnym.

– To wyjątkowe miejsce. Prezentowaliśmy się tam jako oficjalna delegacja pomorska po raz pierwszy – podkreśla Monika Pochroń-Frankowska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej UMWP. – Wraz z przedstawicielami samorządu województwa do Bremy pojechali pomorscy naukowcy i przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w Klastrze Interizon oraz Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości – dodaje.

Podczas targów wręczone zostały nagrody w konkursie Copernicus Masters 2020. Pierwsze miejsce zajęli naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

Satelitarny monitoring Bałtyku

Nagroda została przyznana za unikalne narzędzie do monitoringu brzegów morskich o nazwie Coast Mapper.

– Dzięki zastosowaniu algorytmów analitycznych przetwarzających dane satelitarne będziemy mogli estymować barymetrię przybrzeżną w płytkich wodach. Pozwoli to zarówno na ocenienie zniszczeń dna morskiego, które powstają w wyniku działalności człowieka, jak i planowanie działań naprawczych – wyjaśnia Andrzej Chybicki z Politechniki Gdańskiej, pomysłodawca i lider projektu.

Co ważne, Coast Mapper jest odpowiedzią na zgłaszany przez wielu naukowców brak narzędzi do monitorowania obszarów przybrzeżnych. W najbliższym czasie system zostanie wdrożony testowo w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Nie tylko o kosmosie

Podczas wizyty pomorskiej delegacji w Bremie nie zabrakło również rozmów z niemieckimi partnerami. Byli to przedstawiciele landu Brema, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Europy oraz stowarzyszenia energetyki wiatrowej. Rozmowy dotyczyły nowych kierunków współpracy Pomorza i Bremy. Chodzi tu zwłaszcza o działania na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.

– Niemieccy partnerzy byli zainteresowani współpracą w ramach Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki na Bałtyku, ale również działalnością Pomorskiego Klastra Technologii Wodorowych – zaznacza Monika Pochroń-Frankowska.

Takie kontakty czy wspólne przedsięwzięcia są kluczowe dla rozwoju naszego regionu i zwiększenia konkurencyjności Pomorza na światowych rynkach. Warto dodać, że Gdańsk niedawno świętował 45-lecie swojego partnerstwa z Bremą. W wyniku wizyty samorządowej, planowane jest rozszerzenie współpracy.