Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bce3a76f-b4e7-4b91-a681-278ae24d29fb-1.jpg Ministerstwo Zdrowia od 1 czerwca likwiduje szpitale jednoimienne. Jak podaje z powodu małej liczby chorych na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia od 1 czerwca likwiduje szpitale jednoimienne. Jak podaje z powodu małej liczby chorych na COVID-19

Łóżka szpitalne

7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, który od 13 marca pełnił rolę jednoimiennej placówki zakaźnej, wraca do normalnej pracy. Jednak w razie wzrostu liczby pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji w ciągu jednego dnia jest w stanie ponownie stać się ośrodkiem zakaźnym.

W Polsce było 19 jednoimiennych szpitali zakaźnych. Od 1 czerwca pozostaną już tylko same oddziały zakaźne lub specjalistyczne szpitale zakaźne.

 

Co z chorymi?

Pacjenci zakażeni koronawirusem lub z podejrzeniem SARS CoV-2 będą przyjmowani w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Jak wyjaśniał  „Gazecie Wyborczej Trójmiasto” lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński: „Jeśli trafi się pacjent zakażony COVID-19, który będzie wymagał operacji, zostanie on odesłany do szpitala zabiegowego. Są procedury Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. I każda placówka jest w stanie się na tyle zabezpieczyć, by taki konieczny zabieg wykonać”.

 

Zachorowania na Pomorzu

Od 14 marca do 31 maja 2020 r. zakażenie SARS CoV-2 stwierdzono u 553 osób, z czego 35 zmarło. Najwięcej chorych odnotowano w Gdańsku i powiecie wejherowskim. Największe ogniska zakażenia to pensjonariusze i personel Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku oraz Domu Seniora „Bryza” w Koleczkowie, a także jednostki wojskowej w Malborku. Przypadki zakażenia zdiagnozowano też u m.in. pracowników i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

W 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku przebywało 30 osób zakażonych SARS CoV-2. Byli to głównie pacjenci internistyczni. Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz: „szpitale będą obsługiwały możliwie w 50 procentach pacjentów z COVID-19, a w 50 procentach będą obsługiwały pozostałych pacjentów”.

Ile było łóżek?

W związku z decyzją Ministerstwa Zdrowia na Pomorzu przygotowano kilkaset łóżek dla pacjentów, którzy wymagaliby hospitalizacji. Znajdowały się w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (220), 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku (180) oraz Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (73). W stanie gotowości jako tzw. drugiego rzutu były też szpitale w Kościerzynie i Wejherowie, które w oczekiwaniu na pacjentów z COVID-19 przyjmowały jedynie osoby w stanie zagrożenia zdrowia i życia np. zawał, udar, wypadek. Podmioty te nie miały pacjentów zakażonych koronawrusem. Zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego z 26 maja dwie ostatnie placówki już działają normalnie. Na przykład od 1 czerwca w kościerskiej placówce odbywają się porody.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce w 70 szpitalach zakaźnych oraz z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi dla pacjentów z koronawirusem przygotowano 3409 łóżek, z czego 573 są zajęte. Szpitale mają 747 respiratorów, z których wykorzystywanych jest 15.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.