Urząd
Konferencja prasowa przed Złotą Bramą w Gdańsku

Mijają dwa lata od zabójstwa Pawła Adamowicza. Jest apel w sprawie przewlekania śledztwa

Uczestnicy konferencji przy Złotej Bramie w Gdańsku. Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl
13.01.2021
A C
A
C
13.01.2021

Rodzina zamordowanego w 2019 roku prezydenta Gdańska, przyjaciele oraz samorządowcy apelują do organów ściągania o niezwłoczne rozpoczęcie procesu ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Są zaniepokojeni tym, że mimo iż sprawca jest znany, dokonał morderstwa publicznie na oczach ludzi i przed kamerami, proces w tej sprawie wciąż się nie rozpoczął.

Apel został przestawiony podczas konferencji prasowej 12 stycznia, która odbyła się przy Złotej Bramie w Gdańsku, czyli w miejscu, gdzie 13 stycznia 2019 roku prezydent Adamowicz został ugodzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł następnego dnia w szpitalu. Apel jest otwarty i może podpisać go każdy przez stronę Petycje Online.

Ponad sześć tysięcy podpisów

Treść apelu podczas konferencji przestawili pierwsi sygnatariusze: żona prezydenta Magdalena Adamowicz, jego brat Piotr Adamowicz, prezydenci Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wirtualne podpisy pod apelem złożyło także prawie 300 samorządowców, prawników, naukowców oraz artystów.

W dokumencie czytamy m.in.:

„Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało […].Zarówno najbliższym Pawła Adamowicza, jak i gdańszczankom i gdańszczanom oraz polskiemu społeczeństwu potrzebna jest prawda w tej sprawie”.

Pod apelem dotyczącym przewlekania śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza są już podpisy prawie 6,5 tys. osób. Złożyli je m.in. noblistka Olga Tokarczuk, samorządowcy: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, , a także: prof. Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego, prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich, prawnik i filozof prof. Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa UG oraz prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Pełna treść apelu oraz możliwość wirtualnego podpisania dokumentu na stronie Petycje Online.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.