Urząd
Marszałek Struk: „Weto dla budżetu UE to skandal. Możemy stracić miliony”

Marszałek Struk: „Weto dla budżetu UE to skandal. Możemy stracić miliony”

Fot. mat. prasowe.
20.11.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
20.11.2020

Polski Sejm przyjął w czwartek, 19 listopada uchwałę autorstwa PiS wspierającą ostateczne zablokowanie budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy przez rząd Mateusza Morawieckiego. Posłowie chcą zawetować budżet, by nie dopuścić do powiązania wypłat pieniędzy z przestrzeganiem zasad praworządności. Podobnego zdania w całej UE są tylko Węgry. Z próbami zablokowania budżetu stanowczo nie zgadza się m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Zabrał głos w tej sprawie w mediach społecznościowych, publikując post na Facebooku.

 

Utrata milionów euro, brak poszanowania dla unijnych wartości

W Parlamencie Europejskim trwają intensywne prace nad budżetem unijnym na lata 2021-2027. Eurodeputowani chcą przyjąć zapisy ustawy do końca listopada 2020 roku. Jednak z warunkami budżetu i Funduszu Odbudowy nie zgadza się polski rząd. Domaga się usunięcia zapisów dotyczących kryterium praworządności, nad podstawie którego wpłaty środków mogłyby być zablokowane, jeśli w danym kraju nie będą przestrzeganie te zasady. Dlatego polski rząd planuje zawetować budżet UE.

Głos w tej sprawie zabrał marszałek Mieczysław Struk, który zauważa, że zapowiadane weto to podważanie unijnych zasad, jak m.in. poszanowanie praw człowieka, demokracji, równości i państwa prawa. Marszałek zwraca uwagę na aspekt ekonomiczny zachowania polskiego rządu i podaje konkretne wyliczenia: „Tylko nasze województwo pozyskało od 2004 roku ze środków UE blisko 49 mld zł, za które zrealizowano ponad 38 tys. projektów. Jeśli dodać do tego ponad 700 mln zł z programów przedakcesyjnych, zbliżymy się do okrągłych 50 mld złotych unijnego wsparcia. Za te pieniądze budowano szpitale, przedszkola i żłobki, szkoły zawodowe, drogi każdej kategorii, oczyszczalnie ścieków, lotnisko, modernizowano linie kolejowe, ale również walczono z bezrobociem, ubóstwem, wspierano osoby z niepełnosprawnościami i seniorów. Ponad 16 lat obecności Polski w UE to okres najbardziej dynamicznego rozwoju naszej małej i dużej ojczyny” – czytamy w oświadczeniu.

Marszałek Struk zwrócił też uwagę na fakt, że od 2004 roku ponad 2,5-krotnie – do ponad 50 mld zł w skali roku – wzrosła zarówno zagraniczna sprzedaż pomorskich towarów, jak też wartość kapitału zagranicznego zainwestowanego w naszym regionie (6 mld zł). Utworzono 350 tys. nowych miejsc pracy oraz rekordowo spadło bezrobocie – z ponad 21 proc. w 2004 r. do 4,5 proc. w 2019 roku. Zdaniem marszałka zachowanie rządu Mateusza Morawieckiego to „pchanie Polski w otchłań”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.