Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/spcer.jpg Ludzie spacerują w mieście

Kulturowe planowanie miast. Międzynarodowa konferencja online dla każdego

Fot. mat. prasowe UrbCultural Planning.

Przez trzy dni, od czwartku 19 listopada do soboty 21 listopada uczestnicy konferencji „Gra o miasto: kultura, uczestnictwo, demokracja” będą rozmawiać o tym, co zrobić, by dzielnice stały się lepszymi miejscami do życia i jak budować sąsiedzkie społeczności. Będzie można dowiedzieć się także, jak wykorzystać grywalizację w planowaniu miejskich przestrzeni i czym jest planowanie kulturowe.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować na stronie urbanculture.pomorskie.eu. Wydarzenie online prowadzone będzie w języku angielskim (z polskim tłumaczeniem). Konferencję zorganizowali wspólnie Samorząd Województwa Pomorskiego, Instytut Kultury Miejskiej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

Miasta dla ludzi

Konferencja „Gra o miasto: kultura, uczestnictwo, demokracja” jest kolejnym wydarzeniem międzynarodowego projektu UrbCultural Planning w ramach programu współpracy krajów Morza Bałtyckiego Interreg. Uczestnicy spotkań zmierzą się z wyzwaniami, jakie stoją przed współczesnymi miastami. Dowiedzą się, jak wzmocnić potencjał mieszkańców, kulturowo planować przestrzeń przy współpracy z artystami, animatorami kultury, urbanistami i planistami.

– Do udziału w konferencji zapraszamy w szczególności urbanistów, samorządowców, artystów, badaczy i naukowców, a także studentów, organizatorów społecznych, polityków i aktywistów – mówi Krystyna Wróblewska, kierownik biura ds. bałtyckich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. – Prelegentami i prelegentkami konferencji będą m.in.: Christelle Lahoud (ONZ Habitat), Lia Ghilardi, międzynarodowa specjalistka ds. planowania kulturowego, Marcin Gerwin, aktywista i specjalista ds. demokracji deliberatywnej, czy Mattia Thibault, specjalistka ds. grywalizacji miejskiej – wymienia Wróblewska.

Element dekoracyjny

Konferencja podzielona jest na cztery panele tematyczne:

  • Miasto oraz obywatelstwo: w jaki sposób integracyjne modele uczestnictwa oferują nowe sposoby angażowania obywateli w ich społeczności? Eksperci: dr Marcin Gerwin, politolog, aktywista, Centre for Climate Assemblies oraz Christelle Lahoud, ONZ Habitat.
  • Budowanie społeczności i sąsiedztw: planowanie kulturowe jako siła w budowaniu potencjału miejskiego oraz wzmacnianiu społeczności. Jak można zmieniać miejsca, kierując się tzw. lokalnością? Ekspertka: Lia Ghilardi, międzynarodowa specjalistka ds. planowania kulturowego.
  • Bezpośrednie uczestnictwo w sztuce oraz kulturze: w jaki sposób miasta mogą uwzględniać artywizm / aktywizm, młodzież i alternatywne strategie społeczeństwa obywatelskiego? Czy kultura oraz sztuka powinny przekształcać i stymulować bezpośrednie zaangażowanie w miastach oraz dzielnicach? Ekspertka: dr Rebecca Rouse, medioznawczyni, Uniwersytet Skövde.
  • Bezpośrednie uczestnictwo przez grywalizację: w jaki sposób grywalizacja miejska i elementy zabawy w środowisku miejskim mogą zaoferować strategiczne interwencje kulturowe w planowaniu miasta? Jak można wykorzystać gry i grywalizację, a także formy ukierunkowanej gry, aby zaangażować do angażowania obywateli i kluczowych społeczności w planowanie urbanistyczne? Ekspertka: dr Mattia Thibault, specjalistka ds. grywalizacji miejskiej.

 


Międzynarodowy projekt UrbCulturalPlanning zakłada współpracę 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich: Dani, Finlandii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Norwegii, Polski. Instytucje i organizacje realizujące działania projektowe testują metodę partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych w miastach.

W Gdańsku i regionie w działanie UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury Miejskiej, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Więcej informacji na stronie projektu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.