Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/60994522_437272663501395_82340699227291648_o.jpg Spacer dzieci po Starym Przedmieściu

Stare Przedmieście i Nowy Port bohaterami gry komputerowej. Projekt Game of Gdańsk

Fot. Archiwum UMWP
10.08.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
10.08.2020

Dzieci ze szkoły podstawowej za pomocą gry Minecraft w ubiegłym roku na nowo zaprojektowały plac Wałowy w Gdańsku. W tym roku pod lupę wzięto inne części Starego Przedmieścia, a także Nowy Port. W ramach projektu Game of Gdańsk powstał specjalny, bezpłatny poradnik Minecrafta. Teraz każdy może stworzyć nową, lepszą wersję wybranej okolicy.

Wykorzystanie Minecrafta i innych narzędzi gamifikacji to element projektu Urb-Cultural-Planning, jednego z flagowych projektów Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB). W województwie pomorskim projekt realizują Biuro ds. Bałtyckich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Instytut Kultury Miejskiej.

 

Potrzebna zieleń i lodziarnia

Zaczęło się od poznania uczuć, jakie w uczniach IV klasy Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku wzbudzał plac Wałowy. Okazało się, że na terenie zdegradowanej okolicy dzieci chciały widzieć więcej zieleni i małą lodziarnię po to, by przestrzeń tę ożywić. – Podczas warsztatów z dziesięciolatkami wyraźnie widzieliśmy, że mają one bardzo podobne postrzeganie przestrzeni miejskiej, jak my dorośli – mówi Magda Zakrzewska-Duda z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. – Dzieci nie lubiły zrujnowanych budynków, chaosu, stłoczonych na poboczach samochodów. Źle się w takim miejscu czuły i intuicyjnie chciały je upiększyć – podkreśla. Dzięki projektowi młodzi mieszkańcy dzielnicy mogli aktywnie zaangażować się w planowanie najbliższej okolicy i decydować, jak powinna wyglądać. Gamifikacja była także elementem wzmacniania lokalnej społeczności.

Uczniowie o swoich pomysłach opowiadali podczas spacerów po okolicy, a potem na specjalnych warsztatach. Na ich podstawie w Minecrafcie powstała nowa wersja placu Wałowego, bardziej przyjazna i zielona.

Fot. Archiwum UMWP.

Powstał poradnik

Kolejnym etapem projektu unijnego Urb-Cultural-Planning był cykl warsztatów gamifikacyjnych, które zostały przeprowadzone on-line dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku i dla 49. Gdańskiej Drużyny Harcerzy „Legion”. Tym razem nieco starsi uczniowie uczyli się, jak w oparciu o lokalne historie i architekturę stworzyć ciekawą fabułę, nadać jej interaktywną formę. Następnie młodzi projektanci zilustrowali ją przy pomocy materiałów archiwalnych i konstrukcji stworzonych w świecie Minecraft. Polem ich działań były gdańskie dzielnice Stare Przedmieście i Nowy Port.

Po warsztatach powstał specjalny poradnik o tym, jak samodzielnie zrobić takiego gamebooka. Dodatkowo dostępny jest też zbiór gier stworzonych przez młodzież. Dzięki nim każdy może zapoznać się z lokalną historią społeczną i architektoniczną tych części Gdańska, a jednocześnie zabawić się Minecraftem, by wykreować własną ich wersję. Zasoby do tworzenia fabuły gry powstały we współpracy z najlepszymi znawcami dzielnicy, jak np. Jacek Górski ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Gra i narzędzia do wirtualnej zmiany przestrzeni dostępne są na stronie Game of Gdańsk. Podobna inicjatywa w ramach projektu Projekt Urb-Cultural-Planning jest również realizowana w Rydze. Wyniki gamifikacji, prowadzonej w obu miastach jako techniki aktywizowania mieszkańców, zostaną zaprezentowane w Gdańsku jesienią podczas konferencji projektu.

 

Projekt Urb-Cultural-Planning realizowany jest w ramach Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB), która jest pierwszą strategią makroregionalną w Europie. W realizację celów Strategii zaangażowanych jest osiem krajów członkowskich UE leżących w basenie Morza Bałtyckiego, w tym Polska oraz sąsiadujące kraje pozaunijne: Norwegia, Islandia, Rosja i Białoruś. Strategia podzielona jest na trzy cele, które reprezentują trzy kluczowe wyzwania dla regionu Morza Bałtyckiego: ratowanie morza, lepsze połączenie regionu i zwiększenie dobrobytu. Każdy cel dotyczy szerokiego zakresu polityk i ma wpływ na inne obszary. Więcej na ten temat na stronie EUSBSR.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.