Dzieci ze szkoły podstawowej za pomocą gry Minecraft w ubiegłym roku na nowo zaprojektowały plac Wałowy w Gdańsku. W tym roku pod lupę wzięto inne części Starego Przedmieścia, a także Nowy Port. W ramach projektu Game of Gdańsk powstał specjalny, bezpłatny poradnik Minecrafta. Teraz każdy może stworzyć nową, lepszą wersję wybranej okolicy.
Wykorzystanie Minecrafta i innych narzędzi gamifikacji to element projektu Urb-Cultural-Planning, jednego z flagowych projektów Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB). W województwie pomorskim projekt realizują Biuro ds. Bałtyckich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Instytut Kultury Miejskiej.
Potrzebna zieleń i lodziarnia
Zaczęło się od poznania uczuć, jakie w uczniach IV klasy Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku wzbudzał plac Wałowy. Okazało się, że na terenie zdegradowanej okolicy dzieci chciały widzieć więcej zieleni i małą lodziarnię po to, by przestrzeń tę ożywić. – Podczas warsztatów z dziesięciolatkami wyraźnie widzieliśmy, że mają one bardzo podobne postrzeganie przestrzeni miejskiej, jak my dorośli – mówi Magda Zakrzewska-Duda z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. – Dzieci nie lubiły zrujnowanych budynków, chaosu, stłoczonych na poboczach samochodów. Źle się w takim miejscu czuły i intuicyjnie chciały je upiększyć – podkreśla. Dzięki projektowi młodzi mieszkańcy dzielnicy mogli aktywnie zaangażować się w planowanie najbliższej okolicy i decydować, jak powinna wyglądać. Gamifikacja była także elementem wzmacniania lokalnej społeczności.
Uczniowie o swoich pomysłach opowiadali podczas spacerów po okolicy, a potem na specjalnych warsztatach. Na ich podstawie w Minecrafcie powstała nowa wersja placu Wałowego, bardziej przyjazna i zielona.
Fot. Archiwum UMWP.
Powstał poradnik
Kolejnym etapem projektu unijnego Urb-Cultural-Planning był cykl warsztatów gamifikacyjnych, które zostały przeprowadzone on-line dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku i dla 49. Gdańskiej Drużyny Harcerzy „Legion”. Tym razem nieco starsi uczniowie uczyli się, jak w oparciu o lokalne historie i architekturę stworzyć ciekawą fabułę, nadać jej interaktywną formę. Następnie młodzi projektanci zilustrowali ją przy pomocy materiałów archiwalnych i konstrukcji stworzonych w świecie Minecraft. Polem ich działań były gdańskie dzielnice Stare Przedmieście i Nowy Port.
Po warsztatach powstał specjalny poradnik o tym, jak samodzielnie zrobić takiego gamebooka. Dodatkowo dostępny jest też zbiór gier stworzonych przez młodzież. Dzięki nim każdy może zapoznać się z lokalną historią społeczną i architektoniczną tych części Gdańska, a jednocześnie zabawić się Minecraftem, by wykreować własną ich wersję. Zasoby do tworzenia fabuły gry powstały we współpracy z najlepszymi znawcami dzielnicy, jak np. Jacek Górski ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Gra i narzędzia do wirtualnej zmiany przestrzeni dostępne są na stronie Game of Gdańsk. Podobna inicjatywa w ramach projektu Projekt Urb-Cultural-Planning jest również realizowana w Rydze. Wyniki gamifikacji, prowadzonej w obu miastach jako techniki aktywizowania mieszkańców, zostaną zaprezentowane w Gdańsku jesienią podczas konferencji projektu.
Projekt Urb-Cultural-Planning realizowany jest w ramach Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB), która jest pierwszą strategią makroregionalną w Europie. W realizację celów Strategii zaangażowanych jest osiem krajów członkowskich UE leżących w basenie Morza Bałtyckiego, w tym Polska oraz sąsiadujące kraje pozaunijne: Norwegia, Islandia, Rosja i Białoruś. Strategia podzielona jest na trzy cele, które reprezentują trzy kluczowe wyzwania dla regionu Morza Bałtyckiego: ratowanie morza, lepsze połączenie regionu i zwiększenie dobrobytu. Każdy cel dotyczy szerokiego zakresu polityk i ma wpływ na inne obszary. Więcej na ten temat na stronie EUSBSR.