Aktualności

Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego. Powstanie 12 km nowego szlaku wodnego

„Żeglarski raj" będzie rozbudowywany. Kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej będą kosztować 92 miliony złotych. Dzięki temu powstaną nowe szlaki wodne oraz przystanie i mosty zwodzone.

Święto wszystkich ludzi teatru. Marszałek Struk przyznał specjalne nagrody

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska nagrodzili artystów i reżyserów. Kto został wyróżniony?

Czołg Sherman, słynna Enigma i prawdziwe tłumy gości. Zobacz Muzeum II Wojny Światowej

Prawie 2 tysiące eksponatów, w tym słynna maszyna szyfrująca Enigma i czołg Sherman Firefly. Największe muzeum historyczne w Polsce oficjalnie otwarte. W jeden dzień w tygodniu muzeum można zwiedzić za darmo.

Niezwykłe organy i wspaniały artysta. Michel Bouvard w Filharmonii Bałtyckiej

Polska Filharmonia Bałtycka jest jedną z niewielu instytucji tego typu w Polsce, która posiada własne organy. Wykorzystuje je, zapraszając światowej sławy solistów. Już 26 marca 2017 r. na koncercie z cyklu Mistrzowskie Recitale zagra na nich Michel Bouvard.

Znane artystki i Haydnowska głębia muzyczna. Agnieszka Duczmal i Karolina Jaroszewska na Ołowiance

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 24 marca 2017 r. pojawią się dwie niezwykłe kobiety, które robią zawrotne kariery w świecie muzycznym – dyrygentka Agnieszka Duczmal i jej córka, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska. W programie koncertu – przepiękne utwory Haydna i Bizeta-Szczedrina.

Śladami ducha czy szukanie rekwizytów, charakteryzacja czy elektroakustyka? Teatr Wybrzeże odkrywa tajemnice

Już po raz 11. będzie można poznać na co dzień skrywane tajemnice sceny i wejść przez otwarte dla publiczności podwoje teatralnych pracowni. W programie m.in. zwiedzanie Dużej Sceny, gra terenowa, escape room i szybkie kursy specjalizacji teatralnych.

Na zakupy do Pucka czy do restauracji w Pszczółkach? Weekend za pół ceny

Dokąd się wybrać w weekend 22-23 kwietnia 2017 r.? Do Pszczółek, Krynicy Morskiej, Pucka czy Władysławowa? Można i pozwiedzać, i się najeść, i odprężyć w gabinetach spa podczas akcji „Weekend za pół ceny".

Śmierć i zagrożenie. O kulturze Japończyków opowie Katarzyna Boni

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 25 marca 2017 r. Gościem będzie Katarzyna Boni, autorka książki „Ganbare! Warsztaty umierania".

Życie po śmierci. Autentycznie. Akustyczny koncert O.S.T.R. w Szekspirowskim

O.S.T.R. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wystąpi 31 marca i 1 kwietnia 2017 r. Będą to koncerty akustyczne.

7 rzeczy, które musicie wiedzieć o Muzeum II Wojny Światowej. „Całe zło ukryte jest pod ziemią”

Takiego muzeum nie ma w Europie ani na świecie. To nowoczesna placówka opowiadająca historię największej tragedii XX wieku. Otwarcie 23 marca 2017 r.

Niezwykła moc małej gęsiarki. Zło tańcem zwyciężaj w Teatrze w Oknie

Opowieści o losach gęsiarki Marysi będzie można wysłuchać w Teatrze w Oknie niedzielę, 2 kwietnia 2017 r. „Zło tańcem zwyciężaj" to muzyczny spektakl dla dzieci.

Największe odkrycie ostatnich lat to dinozaur w bursztynie. „Pióra i ogon wielkości zapałki" [AMBERIF W GDAŃSKU]

Ponad 470 wystawców branży jubilerskiej z 18 krajów zaprezentuje w Gdańsku swoje wyroby. 24. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif rozpocznie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 22 marca 2017 r. i potrwa 4 dni.

Nie jesteś kustoszem, ale możesz zaopiekować się zabytkami. Zgłoś się do programu dla wolontariuszy

Interesujesz się historią regionu i zabytkami? Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął drugi nabór wniosków do programu Wolontariat dla dziedzictwa. O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 31 marca 2017 r.

Gra w baśkę i próba bicia akordeonowego rekordu. Święto Kaszubów w Gdańsku i Chmielnie

Poczucie wspólnoty to cel dorocznych spotkań Kaszubów organizowanych od 2004 r. W Dzień Jedności Kaszubów, 19 marca 2017 r. Kaszubi pojadą do Chmielna. Będzie można pograć w baśkę, pośpiewać i wziąć udział w biciu rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Gdańsk świętuje 18 marca.

Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia. Wspólny koncert i symboliczne przekazanie batuty w Filharmonii Bałtyckiej

Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia – to koncert w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wyjątkowy program, w którym znajdą się utwory Beethovena, Mozarta i Czajkowskiego, poprowadzi dwóch dyrygentów. Ernst van Tiel symbolicznie przekaże batutę swojemu następcy – George'owi Tchitchinadze.

Dziewięć spektakli dla dorosłych i „Czerwony Kapturek” dla dzieci. Niezależne teatry spotkają się w Gdańsku

Spektakl dla dzieci w wykonaniu lalkowego Teatru Barnaby Marcina Marca zainauguruje 17 marca 2017 r. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych. Spektakle nieformalnych teatrów z Gdańska, Gdyni i Sopotu, wymiana doświadczeń i dyskusje o teatrze będą trwać przez trzy dni.

Staroangielskie pieśni zagrane na klawesynie. Szekspir zasłuchany w… bibliotece

Koncert inspirowany twórczością Szekspira odbędzie się w Bibliotece pod Żółwiem we wtorek, 21 marca 2017 r. Będzie można posłuchać staroangielskich pieśni w wykonaniu Jakuba Borowczyka i Krystiana Sokołowskiego.

Taneczne ewolucje w powietrzu. „Przygody Sindbada” w Teatrze Szekspirowskim

Kolorowe kostiumy, szybka trzymająca w napięciu nie tylko dzieci, ale także rodziców, akcja – to główne atuty spektaklu, który obędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, we wtorek, 21 marca 2017 r.

Na bałkańską i żydowską nutę. Klezmer Project zabrzmi w Teatrze w Oknie

Niezwykłego koncertu w wykonaniu Mariany Myslitskiej i Macieja Kacprzaka, czyli Baltic Duo będzie można posłuchać w sobotę, 25 marca 2017 r.

To będzie najważniejszy remont w powojennej historii Bazyliki Mariackiej. Co zostanie zrobione?

Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont zabytkowej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Kościół jest wizytówką nie tylko miasta, ale i całego regionu. Niestety obecny stan techniczny świątyni wymaga pilnej interwencji. Będą to pierwsze tak duże prace od czasów powojennej odbudowy kościoła.

Chwin, Karaś, Pawlak, Trzaska – kto otrzyma Pomorską Nagrodę Artystyczną? Zobacz listę nominowanych

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii „Kreacje artystyczne", trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury.

Ekstremalna Droga Krzyżowa do Helu. Będą szli samotnie i w milczeniu

Marsz z Jastrzębiej Góry do Helu odbędzie się, już po raz trzeci, 7-8 kwietnia 2017 r. Uczestników czeka 49 kilometrów trudnego marszu po piasku. Pogoda też nie zawsze dopisuje.

Opowieści o Podlasiu. Spektakle Teatru Wierszalin z Supraśla na deskach Szekspirowskiego

„Wziołowstąpienie", „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" oraz „Bóg Niżyński" to przedstawienia, z którymi w ramach cyklu Teatry Polskie zaprezentuje się, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w dniach 17-19 marca 2017 r., Teatr Wierszalin.

Krystyna Łubieńska: „Najpierw ma się młodość, potem osobowość”. Jej życie na wystawie w bibliotece PAN [ZDJĘCIA]

Krystyna Łubieńska – znakomita aktorka teatralna i filmowa. Pierwsza Ofelia Andrzeja Wajdy i filmowa żona Adolfa Dymszy z filmu „Mój stary". Na scenie Teatru Wybrzeże od 1958 r. zagrała ponad 200 ról. W Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk do 18 marca 2017 r. oglądać można wystawę poświęcona jej życiu i twórczości.

9. Rybie Oko w Słupsku. Biennale czeka na młodych i zdolnych twórców. Grand Prix wynosi 25 tys. zł

Jesteś młodym i kreatywnym artystą? Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do udziału w 9. edycji konkursu Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko".

Artysta, co ma dwa zawody i dwie miłości. Zobacz sportowe plakaty w Historycznym

Luigi Castiglioni, dokonał rewolucji w dziedzinie plakatu sportowego. Jego nowa koncepcja plakatu polegała na wprowadzeniu do afisza obiektu symbolicznego, gestu będącego wizualną metaforą danej dyscypliny sportowej. Wystawę, prezentującą 60 plakatów, można oglądać do 7 maja 2017 r.

Naziści kontra sztuka – spotkanie w Muzeum Narodowym w Gdańsku

„Patologiczne bazgroły i gabinet artystycznych okropności – czyli jak naziści walczyli za sztuką" to temat kolejnego spotkania z cyklu „Kierunek sztuka", na które zaprasza Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wykład w niedziele, 26 marca 2017 r., poprowadzi Alicja Andrzejewska-Zając. Wstęp jest wolny.

Mity, gusła, zabobony. Polski Teatr Tańca pokaże „Żniwa” w Filharmonii Kaszubskiej

Polski Teatr Tańca z Poznania postawił w nowym sezonie na tradycję i obrzędowość, jakich mało na naszej krajowej scenie. Wpisujący się w ten nurt spektakl „Żniwa" zobaczyć będzie można 17 marca 2017 r. w Wejherowskim Centrum Kultury.

Innego końca świata nie będzie. Wyjątkowe zdjęcia w Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie

Muzeum Narodowe w Gdańsku od 24 marca zaprasza do Gdańskiej Galerii Fotografii na wystawę fotografii Zuzanny Szarek i Hanny Śliwińskiej. Zdjęcia prezentowane będą do 17 czerwca 2017 r

Słupska galeria sztuki poszukuje dyrektora. Kto może nim zostać?

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Dokumenty należy składać do 18 kwietnia 2017 r.

Chóry z Czech, Litwy, Łotwy Rosji i Polski zawalczą w Gdańsku o złoty medal. Konkurs potrwa trzy dni

Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny to część konkursowa oraz występy przed publicznością w reprezentacyjnych kościołach Gdańska. Kto zdobędzie złoty medal? Zwycięzców poznamy i posłuchamy 12 marca 2017 r. w auli Politechniki Gdańskiej.

Słoneczny pejzaż na Ołowiance. Soyoung Yoon i jej skrzypce zapowiadają wiosnę

Podczas koncertu „Słoneczny Pejzaż" w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej melomani usłyszą młodą, uzdolnioną artystkę – Soyoung Yoon. Skrzypaczka wystąpi w piątek, 10 marca 2017 r. z Orkiestrą Symfoniczną PFB pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Kongres Kultury Pomorskiej. Jaka powinna być kultura porozumienia? Zapisz się i przyjdź

Obrady plenarne Kongresu Kultury Pomorskiej zaplanowano na 24 kwietnia 2017 r. Zanim dowiemy się, jak wygląda stan kultury w naszym regionie, w marcu i kwietniu odbędzie się 17 spotkań tematycznych w różnych miejscowościach województwa.

Który pomorski zabytek jest najbardziej zadbany? Dowiemy się za miesiąc

Baszta Jacek z Gdańska, helskie Muzeum Rybołówstwa oraz kościół zamkowy w Malborku mają szansę zdobyć prestiżową nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowanych jest prawie sto zabytków z całego kraju.

Rap i baetbox zabrzmią w Szeskpirowskim. L.U.C. z międzynarodowym projektem

Wielojęzyczne orkiestry dęte, czyli Rebel Babel Ensemble i jeden z jej twórców, czyli L.U.C. wystąpią w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 4 marca 2017 r. Towarzyszyć im będzie gdańska orkiestra dęta.

Jak budowano Teatr Wybrzeże. Jubileuszowa wystawa na Targu Węglowym

70 lat w Trójmieście. 50 lat na Targu Węglowym. Wybrzeże gra dla Pomorza! Trwa jubileuszowy sezon artystyczny 2016/2017, a wystawa, która w styczniu i lutym była eksponowana na ulicy Tkackiej, do 23 kwietnia 2017 r. jest prezentowana przed gmachem Teatru na Targu Węglowym.

Milion na ratowanie pomorskich zabytków. W tym roku najbardziej skorzystają kościoły

Na odrestaurowanie zniszczonych ambon i ołtarzy, remont dachów, fundamentów czy wież kościołów samorząd województwa pomorskiego przeznaczy w tym roku ponad 993 tys. zł. Dotacje otrzyma 14 projektów związanych z pracami konserwatorskimi i robotami budowlanymi przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków naszego województwa.

Pomorskie Sztormy wręczone w Sopocie. Ich warto zapamiętać

Głosowanie na „Pomorskie Sztormy 2016" zakończone, a 10 laureatów odebrało już prestiżowe statuetki. Jak co roku, plebiscyt zorganizowany został przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto" we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

O pragnieniu wolności, czyli „Nabucco” w Gdańsku w 175. rocznicę światowej premiery

„Nabucco", jedną z pierwszych oper Giuseppe Verdiego, 13 marca 2017 r. będzie można zobaczyć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Na scenie międzynarodowi soliści, Chór Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra.

Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej. Wystawa prac Stanisława Teisseyre'a

Monograficzną wystawą dzieł Stanisława Teisseyre'a, jednego z ważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku Muzeum Sopotu kontynuuje cykl prezentacji twórczości artystów związanych ze środowiskiem sopockim. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 3 marca 2017 r.

Filmy, książki i dużo muzyki. Artyści ze stypendiami od marszałka [ZDJĘCIA]

Blisko setka twórców kultury z województwa pomorskiego otrzyma łącznie 350 tys. zł na realizację projektów artystycznych, dotyczących upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Najwięcej dofinansowanych wniosków dotyczyło projektów muzycznych. Uroczyste wręczenie wyróżnień z udziałem marszałka Mieczysława Struka odbyło się 27 lutego 2017 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Kombatanci zwiedzali Muzeum II Wojny Światowej [ZDJĘCIA]

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, 23 lutego 2017 r. miała miejsce specjalna prezentacja wystawy głównej. Licznie przybyłych kombatantów powitał dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz.

Baśnie dla dorosłych, a może bajki dla dzieci? Podróż do Meksyku z Teatrem w Oknie

Jak powstał świat? Jakie cuda czyni pierzasty wąż? Dorosłych i dzieci w niezwykłą podróż po Meksyku zabierze Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści. Baśni będzie można wysłuchać w Teatrze w Oknie, 25 i 26 lutego 2017 r.

Co tramwaje robią „po godzinach”. Jak nowy tramwaj może zasłużyć na imię

– W teatrze lalek postaciami mogą być nie tylko psy i koty, ale też kwarki, snopowiązałki, żetony, lody, mgła, dziurka od nosa, pasy na jezdni, znaki drogowe czy nawet tramwaje – mówi reżyser Michał Derlatka. Na Dużej Scenie Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, 26 lutego 2017 r. o godz. 17 będzie miała miejsce premiera widowiska „Tramwaje".

Pinokio oczami dzieci. Konkurs plastyczny w Operze Bałtyckiej rozstrzygnięty

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku, 22 lutego 2017 r. wręczono nagrody w wojewódzkim konkursie „Słynny Pajacyk Pinokio", który odbył się pod honorowym patronatem marszałka Mieczysława Struka. Wygrała Julia Sikorska z klasy V Samorządowej Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze Wejherowskim.

Światowa prapremiera „Pinokia” w Operze Bałtyckiej. Baletowa komedia akcji

Dynamiczna historia drewnianego pajacyka, który chciał zostać człowiekiem. Na deskach Opery Bałtyckiej Giorgio Madia przedstawia wyrafinowane poczucie humoru i kompozycje Nino Roty, twórcy muzyki do „Ojca chrzestnego" w reż. Francisa Forda Coppoli.

Jeden z dziesięciu. Gdański Teatr Szekspirowski laureatem turystycznego Oscara

Gdański Teatr Szekspirowski został jednym z dziesięciu laureatów Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej podczas XIV Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny 2016 r.

Kolędnicze zwyczaje i własnoręcznie robiona biżuteria. Promocja książki i warsztaty

Na promocję książki o fenomenie kaszubskiego kolędowania oraz na warsztaty dla kreatywnych kobiet zaprasza Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pierwsze spotkanie, na które wstęp jest wolny, odbędzie się 26 lutego 2017 r. Natomiast na warsztaty tańca i rękodzieła 4 marca trzeba się wcześniej zapisać.

„Sąd Ostateczny” dla odważnych. Zmierz się z dziełem Memlinga

Piszesz? Improwizujesz? Lubisz występować na scenie? Chcesz wziąć udział w oryginalnym wydarzeniu? Wykorzystaj szansę i w Muzeum Narodowym w sobotę, 25 lutego 2017 r. weź udział w slamie z „Sądem Ostatecznym" w tle. Dla zwycięzcy przygotowano 500 zł. Wstęp – wolny.

Światowa prapremiera widowiska „Emigra – Symfonia bez końca” do muzyki laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka

Ponad 100 artystów, chór, 10 dynamicznych perkusji, multimedia z historycznymi fotografiami i muzyka warta Oscara… „Emigra – Symfonia bez końca" wybrzmi 25 lutego 2017 r. w hali Gdynia Arena. Widowisko opowiada o doświadczeniach emigracji, ważnych osobiście również dla samego kompozytora. Dzieło powstało specjalnie dla Muzeum Emigracji w Gdyni.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności