Aktualności

Obie „połówki Polski” finiszują w Wybrzeżu. To ostatnia szansa, by zobaczyć wyjątkową wystawę plakatów

Wystawy „Pół Polski" i „Pół Polski. Część II" to blisko 160 plakatów wybitnego artysty Ryszarda Kai, prezentowanych w Teatrze Wybrzeże. Po raz ostatni będzie możne je obejrzeć od piątku do niedzieli, 27-29 września 2019 r.

Czy zwierzęta w zoo mogą być szczęśliwe i śpiewać? Najmłodsi wraz z opiekunami przekonają się o tym w niedzielę na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza dzieci do Muzycznego Zoo. Koncert familijny, podczas którego miś zaśpiewa o miodku, a pszczółka o lataniu odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w samo południe.

Życie społeczne i sztuka. Sympozjum i debata w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej

Czym jest dizajn partycypacyjny i jak go badać? Jakie są reakcje na styku życia społecznego i sztuki? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania RHIZOME w IKM, 26 września 2019 r.

Wyjątkowe obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Co będzie się działo?

Specjalny koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają w lutym 2020 r. z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Specjalny weekend z kulturą dla seniorów. Zobacz co, gdzie i kiedy?

Spektakle, wystawy, lekcje muzealne i warsztaty. W weekend 27 i 28 września 2019 r. pomorscy seniorzy mogą skorzystać ze specjalnych ofert w placówkach kultury na Pomorzu. Do akcji włączyły się jednostki kultury podlegające samorządowi województwa pomorskiego.

Jak brzmią dzwięki fortepianu wyodrębnione za pomocą elektroniki? Wyjątkowy koncert Laurenza Gemmera w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na muzyczny performance Laurenza Gemmera, który odbędzie się Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 25 września 2019 r. Wstęp jest wolny.

Jak się bawią Sycylijczycy? Poznaj zwyczaje i tradycje mieszkańców włoskiej wyspy

W ramach cykl spotkań Etnopodróże tym razem wybierzemy się na Sycylię. O miejscowych festynach religijnych i najpiękniejszym karnawale opowie dziennikarka i podróżniczka Ewa Karolina Cichocka. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Co mają wspólnego Churchill i niemiecka broń podowodna? Dowiesz się podczas wykładu Andrzeja Trzeciaka w IKM

W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstawała budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. A przed I wojną światową zbudowano w niej 46 U-Bootów. O roli przemysłu w służbie wojny oraz jego zapomnianych ofiarach opowie Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, współautor książki Tu Stocznia. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 września 2019 roku.

Złote Lwy dla Holland. Są też inni wielcy zwycięzcy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych [NAGRODY]

W sobotę, 21 września 2019 r. poznaliśmy laureatów festiwalu filmowego w Gdyni. Najważniejszą nagrodę otrzymała Agnieszka Holland i producenci filmu „Obywatel Jones". Natomiast Srebrnymi Lwami nagrodzeni zostali twórcy „Ikara. Legendy Mietka Kosza". Za całokształt twórczości wyróżnienie dostał reżyser Krzysztof Zanussi. Nagroda publiczności trafiła do filmu „Boże Ciało".

Jak mówić o sobie? Filozoficzne strategie autokreacji w IKM

Dlaczego warto ćwiczyć się w opowiadaniu o sobie? Co wspólnego może mieć z tym Forrest Gump? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć dr Robert Dolewski podczas najbliższego wykładu z cyklu Filozofia w IKM. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp – wolny.

Poznaj historię Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem

Muzeum Gdańska zaprasza na spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem, który przedstawi wyniki badań archiwalnych nad historią Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp jest bezpłatny.

Zabawy przy ognisku i degustacja potraw z ziemniaka. Tradycyjne wykopki we Wdzydzach Kiszewskich

Tradycyjnie początek jesieni to okazja do świętowania zbiorów ziemniaka. O tym, jak dawniej na Kaszubach wyglądały wykopki, będziemy mogli się przekonać w sobotę i niedzielę, 21-22 września 2019 r. w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.

„Pianista”, „Trędowata” i „Pan Tadeusz”. Czy pamiętasz inne motywy muzyczne z filmów? Koncert na Ołowiance

Motywy muzyczne z polskich filmów będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 20 września 2019 r. Będą to utwory Lorenca, Dębskiego, Kilara czy Kuźniaka.

Masz pomysł na kulturalne wydarzenie? Złóż wniosek w IKM i skorzystaj ze wsparcia finansowego

Ruszyła kolejna odsłona programu otwarty IKM. Gdański Instytut Kultury Miejskiej zaprasza między innymi aktywistów, animatorów kultury i organizacje do składania wniosków o dofinansowanie. Można zyskać nawet 4 tys. zł.

Organy i saksofon w kościele? Improwizacja, jazz i coś jeszcze na gdańskiej Oruni

To już czwarty Koncert Oruński. Tym razem z organami zagra saksofon. Wyjątkowy duet zaprezentuje utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, G. Faure, M. Regera, G. Merkla, J. Brahmsa.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Nadchodzi Noc Naukowców. Każdy będzie mógł się zamienić w prawdziwego inżyniera

Strefa robotów, gra przygodowa i science show to tylko niektóre z atrakcji, które w piątek, 27 września 2019 r. będą czekać na uczestników Nocy Naukowców w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „Trust me, I'm an engineer!".

Koncert Marka Dyjaka oraz warsztaty o demokracji. Gdański Tydzień Demokracji w GTS

Czy od Szekspira można nauczyć się demokracji, przekonają się o tym uczestnicy warsztatów w oparciu o „Koriolan", które odbędą się w czwartek, 19 września. Natomiast trzy dni później, bo 22 września 2019 r., niezwykłego koncertu Za Twoją i moją wolność w wykonaniu Marka Dyjaka będzie można wysłuchać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Przez cały tydzień Gdynia będzie stolicą polskiego kina

Od poniedziałku, 16 września do soboty, 21 września 2019 r. w Gdyni będzie można zobaczyć kilkadziesiąt filmów – od premier, poprzez najnowsze produkcje, po klasyki z muzyką graną na żywo. O statuetkę Złotych Lwów powalczy 19 filmów, ale będą też inne nagrody specjalne.

Słowiańskie obrzędy, turnieje wojów oraz kramy z rękodziełem. Święto Plonów na Grodzisku w Sopocie

Podczas Święta Plonów na Grodzisku w Sopocie będzie można spotkać dawnych rzemieślników, średniowiecznych wojów i łuczników. Impreza zostanie zorganizowana w sobotę i niedzielę, 14-15 września 2019 r.

Rośliny do ogrodów, dożynki i wystawa zwierząt hodowlanych. Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

Będzie można posłuchać muzyki, wziąć udział w dożynkach gminno-diecezjalnych. Nie zabraknie też stoisk artystów i rzemieślników prezentujących swoje dzieła. To również niepowtarzalna okazja, by uzupełnić zapasy na zimę.

Muzyka młodego pokolenia na Westerplatte. Koncert upamiętniający bohaterów września 1939 roku

„Każdy ma swoje Westerplatte" to hasło koncertu polskich zespołów muzycznych, który odbędzie się w sobotę, 14 września 2019 r. Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wystąpią m.in. Arka Noego i Pięć Dwa Dębiec, a jako gwiazda wieczoru – Luxtorpeda. Udział w koncercie jest bezpłatny, ale należy się wcześniej zarejestrować.

Będzie radośnie, muzycznie i smacznie. Festyn na pożegnanie lata w skansenie w Klukach

Chleb ze smalcem lub masłem, wiejski twaróg, zupa rybna czy kawa zbożowo-naturalna, a wszystko przy dźwiękach muzyki i śpiewu. Tak zapowiada się pożegnanie lata w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w najbliższą niedzielę, 15 września 2019 r.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko kino. Będą też wystawy, koncerty i spotkania z twórcami

Największy festiwal polskich filmów odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 r. W konkursie głównym o statuetkę Złotych Lwów zawalczy 19 obrazów, a w kinach do zobaczenia będzie ponad 100 filmów. To jednak nie jedyne atrakcje festiwalu. Wśród imprez towarzyszących są liczne koncerty, wystawy, spotkania branżowe i promocje książek.

To jeden z najlepszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Dowiedz się, jak powstała Kolekcja II

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w czwartek, 12 września 2019 r. na spotkanie z Moniką Szewczyk – twórczynią Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. Wydarzenie towarzyszy wystawie „NOMUS. Kolekcja w budowie", która jest obecnie prezentowana w Zielonej Bramie.

Teatralne Reminiscencje z 23. Festiwalu Szekspirowskiego. Przemyślenia i wspomnienia

Polskie Towarzystwo Szekspirowskie zaprasza w sobotę, 14 września 2019 r. na seminarium podsumowujące tegoroczną edycję festiwalu, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Cztery atrakcje turystyczne z Pomorza z szansą na wyjątkowe wyróżnienie. Nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej

O tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej w regionie powalczą Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Latawców w Łebie. Natomiast Centrum Nauki Experyment ma szansę na Złoty Certyfikat, który jest najważniejszym wyróżnieniem ogólnopolskim. Jest też specjalna nagroda przyznawana przez internautów. Laureatów poznamy po 2 października 2019 r.

Koncert, warsztat, spektakl i piknik... na Siedlcach będzie się działo. Wydarzenia tworzone dla mieszkańców i z nimi

Sześć wydarzeń kulturalnych od 14 do 28 września na Siedlcach. Odbędą się m.in.: koncert muzyki dawnej, warsztaty teatralne, ekologiczne i taneczno-ruchowe, spektakl, piknik integracyjny z kulturą ludową w tle oraz zbieranie opowieści, z których powstaną pocztówki dźwiękowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Remont w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Oddział Sztuki Dawnej będzie zamknięty do końca roku

Na prawie trzy miesiące zostanie zamknięty dla zwiedzających gmach główny Muzeum Narodowego w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone prace remontowe związane z modernizacją obiektu. Zbiory Oddziału Sztuki Dawnej, w tym słynny „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, ponownie zobaczymy dopiero pod koniec roku.

Pałac sułtana, armeński kołchoz i step, koloryt Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Egzotyczna podróż muzyczna

Koncert różnych stylów muzycznych. Brzmienia bałkańskie, arabskie i andaluzyjskie, a także cisza armeńskiego stepu oraz specyfika Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Muzyka przemawiająca do każdego, wzniosła i ponadczasowa. A do tego taneczna interpretacja egzotycznych dźwięków.

Inspiracją dla artystów była Motława. Wystawa malarsko-fotograficzna w Domu Uphagena

Na wystawie „Widoki Motławy" zostanie zaprezentowanych 70 obrazów i fotografii, dla których inspiracją stała się rzeka płynąca przez Gdańsk. Wernisaż odbędzie się w środę, 11 września 2019 r. w Domu Uphagena.

Reporterska podróż po Kaukazie. Kolejne spotkanie z cyklu IKM non-fiction

Czy Kaukaz to tylko słynna gruzińska gościnność i niesamowita przyroda. O tym wszystkim, i o wielu innych rzeczach opowiedzą Staszka Budzisz i Wojciech Górecki. Spotkanie z cyklu IKM non-fiction już w najbliższy czwartek, 12 września 2019 r. Wstęp wolny.

Mozart, Brahms i Dworzak. Inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 na Ołowiance

Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2019/2020 odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 13 września 2019 r. Będzie można usłyszeć muzykę z nowego i starego świata.

Adam Orzechowski laureatem Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”! Doceniono artystyczne i logistyczne talenty dyrektora Wybrzeża

Tegoroczną Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr" otrzymał Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019".

Grzebałkowska, Górlikowski, Milewska czy Friedrich? Zobacz nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, po zapoznaniu się z blisko 350 pozycjami wydanymi na Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2018 roku, na posiedzeniu, 3 września 2019 r. ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Wiemy, kto będzie oceniał filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W jury m.in. Wojtyszko, Dykiel, Sadowska

Dwunastu jurorów zdecyduje o nagrodach w Konkursie Głównym oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przewodniczącymi jury zostali Maciej Wojtyszko i Kinga Dębska.

Muzyka, spotkania, wystawy, warsztaty, wyplatanie pająków, wycinanki, rzeźba i dobre jedzenie. Gdańsk gości Wilno

Tegoroczna edycja festiwalu Wilno w Gdańsku odbędzie się w nowej przestrzeni. Na dziedzińcu Forum Gdańsk od 6 do 8 września 2019 r. nie zabraknie niezwykłych rozmów o przenikaniu się gdańsko-wileńskich wspomnień, koncertów, spotkań z artystami, warsztatów tradycyjnego rzemiosła, litewskiego kina i kulinariów.

Wielkie święto miłośników piwa i regionalnych przysmaków. Piąta edycja Amber Fest w Gdańsku

Piąta edycja jednego z największych festiwali piwa i produktów regionalnych w Polsce odbędzie się w sobotę, 7 września 2019 r. przed Stadionem Energa Gdańsk. Organizatorzy Amber Fest przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy live cooking, improwizacje kabaretowe oraz koncerty. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Premierowe książki, spektakle i koncerty. Zaczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku

Od środy 4 września do niedzieli 8 września 2019 r. będzie można poznać współczesną kulturę żydowską. W programie festiwalu m.in. projekcje filmowe, wykład o chasydach Mikołaja Trzaski i Magdaleny Budy, spektakle oraz koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Daj się zapętlić w czasie od prehistorii po nowożytność. Sprawdź atrakcje Weekendu z Archeologią

Nadchodzi Weekend z Archeologią, czyli festyn naukowy dla każdego, kto interesuje się odkrywaniem skarbów ukrytych w ziemi. Na sobotę i niedzielę, 7-8 września 2019 r. zaplanowano m.in. warsztaty i zabawy edukacyjne dla dzieci, wykłady, spotkanie autorskie oraz spacery z archeologiem po Wyspie Spichrzów. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

Prezentacje spektakli, warsztaty, spotkania i dyskusje z artystami i ekspertami. Polska Platforma Tańca w Gdańsku

Przez cztery dni, oprócz pokazów 12 spektakli wybranych w trybie konkursowym, w programie zaplanowano wydarzenia towarzyszące: performance, panele dyskusyjne, warsztaty, Open Platform, czyli prezentacje indywidualne artystek i artystów oraz środowiska sztuki tańca, organizacji zajmujących się produkcją i edukacją taneczną.

Najważniejsze pomorskie wydarzenia na fotografiach. Wystawa Gdańsk Press Photo 2019

Od 5 września w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku będzie można oglądać prace laureatów konkursu dla fotoreporterów. Zdjęcia przedstawiają najważniejsze wydarzenia regionu z ostatniego roku. Wśród nich m.in. żałoba po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, zamieszanie wokół pomnika prałata Jankowskiego czy koniec Rejsu Niepodległości w Gdyni.

Historia Westerplatte opowiedziana przez współczesnych artystów. Przed nami druga edycja „Światłocieni”

Druga edycja „Światłocieni" zostanie zorganizowana na Westerplatte w piątek i sobotę, 6 i 7 września 2019 r. Na terenie półwyspu pojawi się siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć bezpłatnie po zmroku.

Piknik kulinarny na miodzie i biesiada przy nalewkach. Babie Lato w muzealnej zagrodzie w Swołowie

Sprzedaż produktów pszczelich, degustacja słodkich smakołyków, zabawy dla dzieci i wiele innych atrakcji związanych z pszczelarstwem. W sobotę, 7 września 2019 r. w Swołowie odbędzie się VI Słupskie Święto Miodu. W ramach imprezy zostanie także rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pomorską nalewkę. Wstęp – wolny.

Wielobarwny koncert na zakończenie lata. Młodzi wirtuozi muzyki klasycznej na Ołowiance

Połączenie melodyjnych oraz malowniczych motywów serenady Dworzaka z gęstą i mroczną atmosferą twórczości Szostakowicza. Ale to nie wszystko. Będą też bardzo nośne i lekkie tematy muzyki Vivaldiego oraz utwory Czerniewicza. Melomani mogą spodziewać się niezwykłych doznań emocjonalnych. Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 6 września 2019 r.

Muzyka – 2 wieczory symfoniczne, 3 kameralne, 10 recitali i półrecitali. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

Wielcy chopiniści, początkujący i doświadczeni artyści w repertuarze klasycznym i nie tylko. Słupsk zaprasza melomanów na muzyczną ucztę. Doroczne święto polskich pianistów będzie trwało od 7 do 13 września 2019 r. Po raz pierwszy odbędzie się koncert w nowej galerii dzieł Witkacego.

Showcase polskich spektakli i performansów tanecznych po raz pierwszy w Gdańsku. Teatr Szekspirowski jedną ze scen Polskiej Platformy Tańca

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od 5 do 8 września 2019 r. odbędą się pokazy spektakli w ramach finału Polskiej Platformy Tańca. Celem jest wyłonienie i promocja najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów w minionym sezonie artystycznym.

Siedem międzynarodowych wystaw fotografii w jednym miejscu. Przed nami festiwal W ramach Sopotu

Człowiek i środowisko, rozwój cywilizacyjny oraz zmiany społeczno-kulturowe współczesnego świata. To tematy tegorocznej edycji festiwalu fotografii W ramach Sopotu. Prace artystów będzie można oglądać od 6 do 15 września w Państwowej Galerii Sztuki i w galeriach festiwalowych w Sopot Centrum.

O niemieckiej polityce okupacyjnej i zbrodni pomorskiej. Konferencja naukowa w Wejherowie

Polityka okupacyjna nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej oraz zbrodnia pomorska to tematy międzynarodowej konferencji organizowanej w Wejherowie. Obradom naukowców z Polski i Niemiec będą towarzyszyć pokazy filmów dokumentalnych oraz prezentacja nowych publikacji wydanych przez Muzeum Piaśnickie.

„Mury runęły dzięki idei Solidarności”. Obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych

Marszem Sektorów rozpoczęły się w Gdańsku obchody rocznicy Sierpnia '80 i powstania „Solidarności", zorganizowane przez sygnatariuszy Porozumień sierpniowych, władze miasta i środowiska obywatelskie. Potem symbolicznie została otwarta Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości