Aktualności

Spróbuj pomorskich przepisów na bożonarodzeniowy stół

Boże Narodzenie to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Czas, w którym milkną waśnie i spory, a wszyscy w zgodzie zasiadają przy świątecznych stołach. Z tej okazji warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów polecanych przez koła gospodyń wiejskich z naszego województwa i przygotować coś specjalnego na Wigilię i nie tylko... Smacznego!

Promocja „Pretekstów” Wojciecha Józefa Burszty

Filia Naukowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zaprasza w środę, 18 stycznia 2017 r. na spotkanie promujące książkę Wojciecha Józefa Burszty pt. „Preteksty". Jest to opowieść o człowieku, świecie i kulturze jednocześnie. Wstęp jest wolny.

10 lat od prapremiery „Intymnych lęków” w Teatrze Wybrzeże

W grudniu mija 10 lat od prapremiery jednego z największych wybrzeżowych hitów – znakomitych i szeroko komentowanych „Intymnych lęków" Alana Ayckbourna w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z tej okazji Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprasza na jubileuszowe przedstawienia, które zostaną zaprezentowane 20, 21 i 22 grudnia 2016 r. na Scenie Malarnia.

Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku w Gdańsku

Słynna Opera Pekińska na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaprezentuje się we wtorek, 17 stycznia 2017 r. Przedstawienie jest kwintesencją kultury Chin. Łączy śpiew, barwne stroje i maski, widowiskowe pokazy akrobatyczne i taniec oraz piękną muzykę, graną na tradycyjnych chińskich instrumentach. Widzowie, jednego wieczoru, będą mogli zobaczyć cztery sztuki.

Sylwester na placu Pokoju w Lęborku

W Lęborku, 31 grudnia 2016 r. na miejskim placu będzie można pożegnać stary i powitać nowy rok. Około godz. 23.15 rozpocznie się koncert zespołu For Sale, który zagra covery hitów wszech czasów.

Sylwester w Pomorskiem

31 grudnia, czyli sylwester, to wyjątkowa noc. Noc zabawy do białego rano, tańców, sztucznych ogni i radości z nadchodzącego nowego roku. Z tej okazji w wielu pomorskich miejscowościach przygotowano specjalną ofertę. Koncerty, spektakle, bale czy spotkania na rynkach to tylko niektóre z atrakcji, w których można wziąć udział. Sprawdź, jakie atrakcje Cię czekają.

Jubileuszowe nagrody dla Teatru Wybrzeże

Na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku, 16 grudnia 2016 r., podczas uroczystej jubileuszowej gali, znamienici artyści i oddani pracownicy otrzymali jubileuszowe nagrody i pamiątkowe wyróżnienia. 70 lat w Trójmieście, 50 lat na Targu Węglowym, Wybrzeże gra dla Pomorza.

Zrób paczkę świąteczną, pomóż chorym dzieciom

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do odwiedzenia jednej z jej filii i przyniesienia: książek, gier, puzzli, klocków, lalek, słodyczy, maskotek i przyborów papierniczych. Rzeczy te zostaną przekazane małym pacjentom Oddziału Chemioterapii Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Akcja trwa do 19 grudnia 2016 r.

70 lat w Trójmieście, 50 lat na Targu Węglowym. Wybrzeże gra dla Pomorza

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 16 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 odbędzie się premiera „Wiśniowego sadu" Antona Czechowa w reżyserii Anny Augustynowicz. Poprzedzi ją gala z udziałem marszałka województwa pomorskiego – czas podziękowań dla wszystkich ludzi Teatru.

Miejski sylwester w Gdańsku

Jak co roku, Gdańsk i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury serdecznie zapraszają 31 grudnia 2016 r. na Targ Węglowy, gdzie o godzinie 22.00 rozpocznie się muzyczne wydarzenie kończące rok 2016 – plenerowy koncert sylwestrowy. Gwiazdą tegorocznego pożegnania starego i powitania nowego roku będzie Big Cyc.

Bez prawa powrotu – wspomnienia Ewy Kubasiewicz-Houée

W filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Gospody 3 b w czwartek, 12 stycznia 2017 r., odbędzie się spotkanie autorskie z Ewą Kubasiewicz-Houée. Książka „Bez prawa powrotu" jest pamiętnikiem działaczki „Solidarności" traktującym o polskiej drodze do wolności, działaczach opozycyjnych czy księdzu Jerzym Popiełuszce. Wstęp – wolny.

Gdańska Wigilia

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Bożego Narodzenia odbywa się Gdańska Wigilia. Orszak aniołów, aktorów przebranych w stroje gdańskie i kolędników, 18 grudnia 2016 r. przejdzie ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą ustawiono symboliczny wigilijny stół. Przy akompaniamencie carillonu, zostanie on świątecznie nakryty przez kolędników.

Bale nie tylko w sylwestra na Ołowiance

Gdy atmosfera Świąt Bożego Narodzenia trochę opadnie, nasza uwaga skupi się na przygotowaniach do jednej z najważniejszych imprez w roku – sylwestrze. Chcielibyśmy spędzić go w wyjątkowej atmosferze. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku na tę niezwykłą noc, 31 grudnia 2017 r. o godz. 17 i 20.30, przygotowała „Koncert sylwestrowy – zaproszenie do tańca".

Czar wielkiej symfoniki – koncert w gdańskiej filharmonii

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza 16 grudnia 2016 r. na koncert „Czar wielkiej symfoniki". W magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadzą Orkiestra Symfoniczna PFB i gwiazda muzyki fortepianowej Lukas Geniušas. Przestrzeń wypełni nastrojowa i romantyczna muzyka W.A. Mozarta, R. Schumanna i C.M. von Webera.

Wieczór poetycki Ewy Ilińskiej w Bibliotece Oliwskiej

Gdański Klub Poetów zaprasza na wieczór poetycki Ewy Ilińskiej pt. „Wartość chwili". Oprawę muzyczną zapewni Mira Kieniewicz. Spotkanie, które odbędzie się w Bibliotece Oliwskiej w piątek, 13 stycznia 2017 r. poprowadzi Gabriela Szubstarska.

Ptasie zakamarki Dolnego Miasta

Uczestnicy Gdańskich Miniatur, 17 i 21 grudnia 2016 r. odwiedzą Dolne Miasto. Kluczem spaceru będą nazwy ulic związane z ptakami. Przewodniczka Ewa Czerwińska opowie również o historii dawnej łaźni miejskiej, konnych tramwajów, które jeździły kiedyś po dzielnicy, starym szpitalu i współczesnych muralach.

Zegar z najdłuższym na świecie wahadłem

W Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, 16 grudnia 2016 r. o godz. 15.00 zostanie zaprezentowany zegar z najdłuższym wahadłem na świecie. Jego mechanizm został zamontowany na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Muzeum pragnie wpisać eksponat do Księgi Rekordów Guinnessa. Zegar będzie można bezpłatnie oglądać w styczniu 2017 r.

Dźwiękobrazy – wystawa i koncert Stéphane Clor w gdańskiej Łaźni

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 przy ul. Jaskółczej 1 w Gdańsku-Dolnym Mieście , 16 grudnia 2016 r. odbędzie się wernisaż i koncert francuskiego muzyka i artysty Stéphane Clor. Ekspozycję można oglądać do 22 grudnia 2016 r.

Igłą malowane obrazy Ewy Wróblewskiej w gdańskiej bibliotece

Wystawa niezwykłych, malowanych igłą, prac Ewy Wróblewskiej odbędzie się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Gospody 3 b. Ekspozycje można podziwiać od 2 do 20 stycznia 2017 r. Wstęp jest wolny.

Poznaj kulturę ormiańską w Wejherowie

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na Prezentację kultury ormiańskiej w wykonaniu dzieci z Armenii, która odbędzie się w sobotę, 17 grudnia 2016 r. Kulturę i ceramikę ormiańską, którą przybliży duet taneczny „Bert" oraz zespół „Terrakota". Wstęp – wolny.

Konkurs Poezji Miłosnej Szeptem w Lęborku

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku zaprasza młodzież z powiatu lęborskiego do udziału w 19. edycji Konkursu Poezji Miłosnej Szeptem. Wiersze należy składać do 1 lutego 2017, a powinno ich być od 2 do 4.

Świąteczny Mundus Cantat, czyli kolędy na sto głosów

Nadszedł czas na kolędy, pastorałki i pieśni adwentowe, które zabrzmią nie tylko w naszych domach. W piątek 16 grudnia 2016 r. rusza 2. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej Mundus Cantat Sopot.

Gala sylwestrowo-noworoczna w Operze Bałtyckiej

Rok 2017 Opera Bałtycka w Gdańsku powita 30 grudnia 2016 r. Galą Sylwestrowo-Noworoczną Włoska Noc. W programie fragmenty z włoskich oper, operetek, ale również pieśni neapolitańskie i włoskie przeboje muzyki popularnej. Wśród wykonawców – gwiazda scen operetkowych Grażyna Brodzińska oraz znani i lubiani soliści – Leszek Skrla, Paweł Skałuba i wielu innych.

Wystawa „Eksplozja litery” w Ustce

Znak i znaczenie to dwie strony tego samego zjawiska. Relacje zachodzące między człowiekiem a językiem przedstawi projekt „Eksplozja litery. Ikonografia tekstualności jako źródła cierpień". Będzie można go oglądać w Baszcie Czarownic i Galerii Kameralnej w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce od 12 stycznia do 31 marca 2017 r. Wstęp – wolny.

Prawdziwa historia śmiechu w Teatrze Muzycznym

Fundacja Pomysłodalnia zaprasza 20 grudnia 2016 r. do Teatru Muzycznego w Gdyni na premierową odsłonę „Prawdziwej historii śmiechu". To pełnoformatowy, choć kameralny spektakl, który rozbawi każdego wrażliwego widza. Wydarzenie skierowane jest do publiczności w wieku od 5 do 105+ lat.

Uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Świadek Historii

Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku, zaprasza 14 grudnia 2016 r. do Dworu Artusa w Gdańsku na wręczenie Nagród Honorowych Świadek Historii. Wyróżnienie jest przyznawane osobom fizycznym, instytucjom, organizacjom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie. Uroczystość uświetni występ Cappelli Gedanensis.

Międzynarodowy Dzień Migranta w Gdyni

Doskonała okazja do nauczenia się etiopskiego tańca, posłuchania ukraińskich pieśni, posmakowania tradycyjnych potraw, a przede wszystkim spotkania i rozmowy z ludźmi ze wszystkich stron świata nadarzy się w niedzielę, 18 grudnia 2016 r. Tego dnia mieszkańcy Gdyni i mieszkający w niej obcokrajowcy w Muzeum Emigracji wspólnie obchodzić będą Międzynarodowy Dzień Migranta. Wstęp jest wolny.

Józef Wrycza – Polak, ksiądz, wojak

Na promocję książki poświęconej bardzo barwnej postaci naszej historii zapraszają Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Spotkanie wokół publikacji dra Krzysztofa Kordy pt. „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna" odbędzie się w piątek, 16 grudnia 2016 r.

Dar Młodzieży w klimacie XIX wieku

Akademia Morska i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na unikatową wystawę połączoną z warsztatami fotograficznymi – efekt rejsu na Darze Młodzieży, podczas którego Andrzej Górski, autor wystawy, wykonał serię fotogramów obrazujących życie na żaglowcu, stosując XIX-wieczną technikę tzw. mokrego kolodium. Na imprezę, która odbędzie się w czwartek 15 grudnia 2016 r., wstęp jest wolny.

Grzegorz Armatowski opowie o pracy dziennikarzy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku przygotowała cykl spotkań z dziennikarzami Radia Gdańsk pod wspólnym tytułem „Po drugiej stronie sitka". Gościem kolejnego z nich, które odbędzie się w czwartek, 15 grudnia 2016 r., o godz. 17.30 w filii przy ulicy Mariackiej 42 będzie Grzegorz Armatowski.

Koncert ku czci Ofiar Grudnia '70

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na niezwykłe Wydarzenie – Polskie Grudnie. Koncert ku czci Ofiar Grudnia' 70. Tolek Filipkowski, które odbędzie się w filii przy ul. Mariackiej 42 w poniedziałek, 12 grudnia 2016 r.


José González zagra w Szekspirowskim

Krystalicznie czysty głos, melancholijne melodie oraz głębokie akordy gitary brzmiące jak u argentyńskich mistrzów – to cechy charakterystyczne twórczości José Gonzáleza – uważanego za jednego z największy talent muzyczny XXI w. Koncert Gonzáleza z The String Theory odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w środę, 1 lutego 2017 r.

Wystawa niezwykłych sztućców w słupskim muzeum

Jesteś miłośnikiem savoir vivre'u? A może chcesz zobaczyć jak kiedyś wyglądały sztućce? Aby obejrzeć bilsko 900 srebrnych i platerowanych eksponatów, przyjdź do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku na nową wystawę pt. „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie". Uroczyste otwarcie odbędzie się we piątek, 16 grudnia 2016 r. Ekspozycja będzie czynna do niedzieli, 17 września 2017 r.


Gdańska Winda przedświąteczna – koncert, kiermasz i warsztaty

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, 16 grudnia Winda – GAK zaprasza na śpiewanie i słuchanie kolęd i pastorałek w jazzowych aranżacjach. Natomiast 17 grudnia 2016 r. dla dzieci przygotowano warsztaty rękodzielnicze „Zrób to sam". Będzie też kiermasz świąteczny i mozliwość nabycia wiele ręcznie wykonanych ozdób nie tylko związanych ze świętami.


Pomorze odkryło kolejne talenty

Finał VII edycji konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu Iglotex 2016 odbył się 15 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W swoich dziedzinach zaprezentowała się finałowa 20, a nagrody trafiły do najbardziej utalentowanej szóstki młodych artystów.


Koncert kolęd w gdańskiej bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu mezzosopranistki Magdaleny Lewandowskiej i pianisty Rafała Kłoczko. Występ odbędzie się w filii przy ul.Opolskiej 3, w czwartek, 15 grudnia 2016 r.

Oliwska Wigilia i szopka z piasku

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza 17 grudnia 2016 r. na 4. edycję Wigilii oliwskiej i odsłonięcie gdańskiej szopki z piasku. Tegoroczna szopka zaskoczy nowymi elementami i będzie bardzo gdańska, a polskie kolędy zaśpiewa chór Empire Music School z Osowej.


Przesłuchania do Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses

Gdański Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses, jedyny taki zespół na Pomorzu Gdańskim, jeden z nielicznych w Polsce, ogłasza nabór! Zaprasza chłopców z klas 1–5 szkoły podstawowej na przesłuchanie.


Kazik z Kwartetem ProForma wystąpią w Szekspirowskim

jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie, zagra w piątek, 20 stycznia 2017 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Kwartetowi ProForma towarzyszyć będzie Kazik Staszewski.

Oprowadzanie kuratorskie i wykład Maxima Kantora w Narodowym

Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało dwa wydarzenia związane z wystawą „Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium". Oddział Sztuki Nowoczesnej w Oliwie zaprasza 10 grudnia na oprowadzanie kuratorskie, a Oddział Sztuki Dawnej – 15 grudnia 2016 r. na wykład artysty Maxima Kantora.


Łowcy słów złowią… śnieg

Biblioteka Oliwska zaprasza na niezwykłe spotkanie z grupą Łowcy Słów. Grupa Opowiadaczy, które odbędzie się w czwartek, 15 grudnia 2016 r. Tym razem artystki – Elżbieta i Groszek Stanilewicz – zabiorą dzieci w wieku 10 i więcej lat w bajkowy świat… śniegu.


Kolędy dla każdego śpiewają w Słupsku

Program ostatniego w tym roku koncertu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica złożony jest z pięknych, tradycyjnych polskich kolęd. Będą także kolędy współczesne i piosenki zimowe oraz wspólne śpiewanie. Słupscy wykonawcy, 15 i 16 grudnia 2016 r. zaśpiewają tylko po jednej piosence. Najważniejsi soliści to Henryk Miśkiewicz i Magdalena Witczak.


Sopocki jarmark świąteczny

Sopot, po raz kolejny, dołącza do miast, które organizują świąteczne kiermasze. Na placu Przyjaciół Sopotu, od 17 do 22 grudnia 2016 r., przygotowano szeroką ofertę kulinarną, kulturalną, dekoracyjną i designerską. Ideą tegorocznej edycji jarmarku świątecznego jest integracja, wspólnota, tradycja i dobry smak. Wstęp – wolny.


Scena Lalkowa w Kwidzynie zaprasza

Scena Lalkowa w Kwidzynie przygotowała na grudzień bogaty program wydarzeń kulturalnych. Dla dzieci i rodziców Klub Patrzwork 8, 9, 15 i 16 grudnia 2016 r. organizuje zajęcia twórcze. 9 grudnia odbędą się zajęcia teatralne i pantomima. 10 grudnia będzie można wziąć udział w Układance na cztery ręce albo warsztatach odkrywania niesamowitego świata sztuki. 16 grudnia w ramach Dobranocki Teatralnej będzie można obejrzeć „Szydełkową szopkę babci Klary".


Masz pomysł na działanie kulturalne? Przyjdź do IKM!

Spotkania podróżnicze, warsztaty plastyczne i projekcje filmowe. Spotkania ze specjalistami i promocje książek. Mija rok działalności programu Otwarty IKM. W tym czasie 43 organizatorów znalazło w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku miejsce dla swoich projektów i pomoc w ich realizacji. Zgłoszenia działań w styczniu 2017 r. przyjmowane są do 10 grudnia 2016 r.


Czy istnieje specyfika architektury Gdańska – wykład prof. Omilanowskiej

Czy istnieje specyfika architektury Gdańska? Na to pytanie 10 grudnia 2016 r. o godz. 12.00, podczas wykładu „Architektura Gdańska przełomu XIX i XX wieku – gdańska czy niemiecka?", spróbuje odpowiedzieć prof. Małgorzata Omilanowska. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5. Wstęp – wolny.


Rodzic w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, 15 stycznia 2017 r. na „Akt równoległy"? Nie masz z kim zostawić dziecka? Projekt Rodzic w Teatrze zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na dzieci czeka wiele gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...


Bożonarodzeniowy jarmark w Swołowie

Szopka bożonarodzeniowa, potrawy na stół świąteczny, smakołyki kół gospodyń wiejskich, pokazy wypieku pierników, zagroda z żywymi zwierzętami, warsztaty ozdób choinkowych i czy konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników jarmarku bożonarodzeniowego. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w niedzielę, 18 grudnia 2016 r.


„Wiśniowy sad” – premiera w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 16 grudnia 2016 r. o godz. 19.00 odbędzie się premiera „Wiśniowego sadu" Antona Czechowa w reżyserii Anny Augustynowicz. Przedstawienie uświetni jubileuszowy sezon Teatru Wybrzeże. Premierę poprzedzi jubileuszowa gala, która rozpocznie się o godzinie 17.00.


Koncert Bożonarodzeniowy Polskiego Chóru Kameralnego

W kościele św. Mikołaja w Gdańsku, 21 grudnia 2016 r. odbędzie się Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy. Polski Chór Kameralny już po raz siódmy umili czas mieszkańcom i odwiedzającym gród nad Motławą pięknymi utworami o tematyce świątecznej.


Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności