Aktualności

Festyny, pikniki, koncerty… 226. rocznica uchwalenia Konstytucji RP

Maj każdego roku wita nas kilkoma świętami. Pierwszego maja obchodziliśmy Święto Pracy, drugiego maja Święto Flagi, a trzeciego maja to dzień ustawowo wolny od pracy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku to już 226. rocznica.

4 koncerty organowe na 140. urodziny kompozytora. Utwory Feliksa Nowowiejskiego zabrzmią w Filharmonii Bałtyckiej

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie można wysłuchać cyklu koncertów „Nowowiejski 2017", który pozwoli melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora. Pierwszy koncert w niedzielę, 7 maja 2017 r.

Pieśni o walce. Słupska Sinfonietta święci 3 Maja

Najpopularniejsze pieśni i utwory instrumentalne związane z walkami polskiego oręża na przestrzeni XIX i XX w. zaprezentują wokaliści i muzycy Słupskiej Sinfonietty oraz słupskie chóry przygotowane przez Jolantę Otwinowską i Liliannę Zdolińską.

Subtelny wokal i gitarowe brzmienie. Koncert Kings of Convenience w Szekspirowskim

Niebywała okazja do posłuchania Kings of Convenience na żywo. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 4 maja 2017 r. odbędzie się ich koncert. Duet gra muzykę w stylu indie pop charakteryzującą się spokojnymi gitarowymi brzmieniami i subtelnym wokalem.

Dlaczego związek psa i kota z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wystawa i konkurs plastyczny w Muzeum Narodowym

Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia?

Ulubiony kompozytor amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha. Koncert Jozefa van Wissema

Jozef van Wissem jest autorem muzyki do filmu „Tylko kochankowie przeżyją". Za ścieżkę dźwiękową do „Only lovers left alive" otrzymał w Cannes w 2013 r. Soundtrack Award. Muzyka filmowa to tylko ułamek jego bogatej działalności artystycznej, w tym także współpracy z Jimem Jarmuschem.

Rywalizacja na trąbki, rogi, puzony i tuby. Konkurs Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych

Kto najlepiej zagra na rogu? Kto najlepiej panuje nad instrumentem? O tym zadecyduje międzynarodowe jury podczas konkursowych przesłuchań. Sędziowie zagrają i poprowadzą warsztaty mistrzowskie.

Indywidualna i zbiorowa pamięć w sztuce. Niezwykła wystawa w Słupsku i Ustce

Czym jest pamięć? Jak można ją przedstawić? Malarstwo, fotografie czy niezwykłe instalacje można oglądać w słupskiej Baszta Czarownic i Galerii Kameralnej oraz w usteckim Centrum Aktywności Twórczej. Wystawa Przeszłość jest obcym krajem będzie czynna do 18 czerwca 2017 r.

Wystawa zimą inspirowana. Fotografie Jany Gombikovej w usteckiej galerii

Zima – czasem biała, czasem szara, ale często bez promieni słonecznych, które zachęcają do aktywności. To motyw przewodni, jaki zainspirował artystkę Janę Gombikovą do poszukiwań. Niezwykłą wystawę fotografii Winter Blues można oglądać w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 7 maja 2017 r.

Kurator wystawy, poeta i kompozytor. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej! [ZDJĘCIA]

Pomorską Nadzieją Artystyczną jest dyrygent, a Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymał wybitny pisarz. Najważniejsze nagrody kulturalne samorządu województwa pomorskiego zostały wręczone podczas uroczystej gali.

Była rywalizacja na ciasta z owocami i stroje. Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Luzinie

Gospodynie z Rokocina w powiecie starogardzkim zdobyły Grand Prix XIV Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Luzinie. Zabawa była bardzo udana.

Zamiast dramatu politycznego – opowieść o miłości, nienawiści i zemście. „Rigoletto” w Operze Bałtyckiej

Opowieść o nienawiści, miłości i pożądaniu. Współczesny widz przywykł do oglądania tych emocji na ekranie kinowym, ale Opera Bałtycka proponuje obraz pełen skrajnych uczuć, intryg i śmiercionośnego fatum w towarzystwie ponadczasowej „ścieżki dźwiękowej" autorstwa Verdiego w wersji bez pełnej scenografii.

Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Głosy są już zliczone, koperty zalakowane

Kto w tym roku otrzyma Pomorską Nagrodę Artystyczną? Wybory były tajne – członkowie Kapituły wysłali swoje głosy do notariusza, który je zliczył i przygotował zalakowane koperty z wynikami. Otworzymy je w czwartek, 27 kwietnia o godz. 19.

Gdańscy artyści pomagają chorej koleżance. Już dziś koncert dla Basi Piórkowskiej

Gdańska artystka Barbara Piórkowska choruje. Jej przyjaciele i znajomi, gdańscy artyści, postanowili ją wesprzeć – psychicznie, duchowo i materialnie. Koncert charytatywny i aukcję zaplanowano na 9 maja 2017 r. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Cały dochód zostanie przekazany Basi.

Setne urodziny Elli Fitzgerald w Szekspirowskim. Zabrzmią największe przeboje artystki

Obchodzoną w kwietniu setną rocznicę urodzin Elli Fitzgerald Gdański Teatr Szekspirowski uczci koncertem jej największych przebojów. Na deskach teatru w sobotę, 29 kwietnia 2017 r. utwory damy jazzu wykonają cztery utalentowane wokalistki.

Tysiące flag dla pomorskich szkół

Marszałek województwa Mieczysław Struk zaprosił uczniów pomorskich szkół do obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja. We wtorek, 25 kwietnia 2017 r. wspólnie przygotują paczki z flagami Polski, Unii Europejskiej i województwa pomorskiego, które trafią do szkół w regionie.

Przyjęciem specjalnej deklaracji zakończył się Kongres Kultury Pomorskiej

Przez miesiąc artyści, politycy, urzędnicy i biznesmeni rozmawiali o sztuce na Pomorzu. Finałem tzw. spotkań stolikowych, które odbywały się w różnych miejscowościach województwa, były obrady w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 24 kwietnia 2017 r.

150 muzyków – solistów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, chóru i orkiestry. 40-lecie pracy Leszka Kułakowskiego

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, 28 kwietnia 2017 r. w odbędzie się jubileusz 40-lecia pracy twórczej kompozytora Leszka Kułakowskiego. Zaprezentowane będą wybrane kompozycje autora: jazzowe, orkiestrowe chóralne, wokalno-instrumentalne.

Podziękowania dla wolontariuszy. Koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jest ich bardzo wielu. Dzielą się swoim czasem z podopiecznymi szpitali i hospicjów. Pomagają w trudnych chwilach życia, gdy wiadomość o chorobie zwala z nóg. Dają wsparcie i pomoc. Wolontariusze. Niosą uśmiech i życzliwość.

111 lat słynnego skansenu! Urodziny Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Muzeum we Wdzydzach obchodzi dziś 111 urodziny. Swoje powstanie zawdzięcza małżonkom Teodorze i Izydorowi Gulgowskim, którzy 21 kwietnia 1906 r. wykupili od miejscowego gospodarza Michała Hinca XVIII-wieczną chałupę podcieniową. W jej wnętrzu założyli pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.

Sukces malborskiego muzeum. Kościół zamkowy Zabytkiem Zadbanym 2017

Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku jednym z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce. Dyrektor muzeum cieszy się z wyróżnienia i już planuje dalsze prace. – W Malborku było, jest i będzie co robić – mówi Mariusz Mierzwiński.

Sztuka jako znak plastyczny uniwersalnych praw rządzących światem. Awangarda w Muzeum Narodowym

Dzieło nie może wyrażać wnętrza artysty ani przekazywać ukrytych treści czy emocji. Takie są prace Henryka Stażewskiego, prekursora i nestora polskiego konstruktywizmu. Artysta, wierny awangardzie od początku jej narodzin w Polsce w 1917 r. do swojej śmierci w roku 1988, był koryfeuszem sztuki.

Muzea mają inspirować, a nie męczyć. Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym

Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? 8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak na prawdę jeden wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie eksponaty?

Zaczytaj się na wiosnę w Gdańsku. Poszukaj zaginionych książek.

Chcesz poczuć się jak Herkules Poirot? Chętnie czytasz? Lubisz zagadki kryminalne? Okazja do poszukiwania ukrytych książek będzie w Gdańsku 22-23 kwietnia 2017 r. To już trzecia edycja akcji Książka GO!

Fado i rytmy kabowerdyjskie zabrzmią na Ołowiance i w Parlamencie. Siesta Festival

Sześciu wykonawców i dziewięć koncertów w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance i klubie Parlament – tak zapowiada się tegoroczna 7. już edycja Siesta Festival.

Szybkie randki… z Szekspirem. Niezwykła propozycja na urodziny dramaturga ze Stratfordu

Na randkę do teatru? Dlaczego, nie. Gdański Teatr Szekspirowski hucznie świętuje 453. urodziny patrona, które przypadają 23 kwietnia 2017 r.

Archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne ma już 70 lat!

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne istnieje od 1947 roku. Od momentu powstania popularyzuje fotografię i wspiera inicjatywy z nią związane na Pomorzu. Jubileuszowa wystawa to kilkadziesiąt prac w różnych technikach. Znajdują się wśród nich zdjęcia zarówno nowe, jak i archiwalne sprzed kilkudziesięciu lat.

Kultura według artystów, polityków i biznesmenów. Przyjdź na Kongres Kultury Pomorskiej!

W 18 dyskusjach i rozmowach w różnych miejscowościach województwa pomorskiego brali udział nie tylko artyści, animatorzy i aktywiści życia kulturalnego, ale też politycy, urzędnicy i biznesmeni. Podsumowanie będzie miało miejsce 24 kwietnia 2017 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Mazurek czy baba, żurek z Łągu czy Tychnowych? Pomorski stół wielkanocny tradycyjnie pyszny

Wielkanocne śniadanie to najważniejsza chwila nadchodzących świąt. Czego nie może zabraknąć na naszym stole? Który żurek, z Łągu czy Tychnowych, smaczniejszy?

Kulturalna Wielkanoc. Spektakl w Teatrze Wybrzeże czy koncert muzyki dawnej?

Święta to czas spotkań rodzinnych, towarzyskich to biesiadowanie przy suto zastawionych stołach. Można też inaczej zaplanować ten czas i wybrać się do teatru lub na koncert.

Donald Tusk po wizycie w Muzeum II Wojny Światowej. „Jeszcze tu wrócę”

Wizyta Donalda Tuska miała charakter prywatny, towarzyszyli mu twórcy wystawy, nie było nowego dyrektora Karola Nawrockiego.

W Gdańsku osądzą Jezusa. W Wejherowie powędrują przez kalwarię. Misteria Męki Pańskiej w Wielki Piątek

Tradycyjnie w Wielki Piątek odbędą się plenerowe inscenizacje ostatnich chwil życia Chrystusa. Tysiące wiernych będzie uczestniczyć w wydarzeniach religijnych i artystycznych na Pomorzu.

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów. Wielki Tydzień na Pomorzu

Do kiedy można sprzątać domy? Czym różnią się kaszubskie pisanki od kociewskich kraszanek? Dlaczego połykano bazie oderwane od poświęconych palm?

Jak zapanować nad reklamowym chaosem i poprawić estetykę swojej ulicy? [FILM]

Masz już dość wszechobecnych reklam kuszących promocjami i przesłaniających fasady budynków, różnokolorowych elewacji czy pozbawionych zieleni betonowych placów i skwerów? Do zmiany wizerunku polskich miast i miasteczek zachęca film „Krajobraz mojego miasta", przygotowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Xiu Xiu w Gdańsku. Kultowy amerykański zespół wystąpi w Szekspirowskim

Europejską trasę koncertową Xiu Xiu rozpoczyna występem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 20 kwietnia 2017 r. Koncert poprzedzi performance Lee Ranaldo.

Lampiony i róże ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku. „Uroczystości bez polityki”

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Pomorzu odbywają się uroczystości ku czci ofiar. Rano zawyły syreny i składano kwiaty na grobach. Wieczorem w Gdańsku na placu Solidarności rozpalone zostaną lampiony.

Samotnie i w milczeniu. Ekstremalna Droga Krzyżowa dotarła do Helu

Trzecia Ekstremalna Droga Krzyżowa Po Piasku przeszła do historii. Nocni wędrowcy przeszli plażą z Jastrzębiej Góry do Helu. Pokonali 49 kilometrów

Dlaczego warto marzyć i myśleć w niestandardowy sposób? Premiera w Teatrze Miniatura

Tak i Nie przeważnie się nie zgadzają, ale tym razem – mimo dzielących je różnic – postanawiają razem opowiedzieć niezwykłą historię. To opowieść o tych, którzy nie boją się marzyć i których idee odmieniły świat.

Nowy dyrektor i od razu wpadka. Można za darmo zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej

– Mówienie, że nic nie można zmienić, jest niestosowne – stwierdził Karol Nawrocki, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tymczasem muzeum musiało zawiesić sprzedaż biletów. Teraz można je zwiedzać… za darmo.

Zmiany w Muzeum II Wojny Światowej. Dyrektor Machcewicz odwołany

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączył Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Od 6 kwietnia 2017 r. dyrektorem nowej placówki został dr Karol Nawrocki, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Zobacz najładniejsze palmy i skosztuj lokalnych specjałów. Niedziela Palmowa w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza 9 kwietnia 2017 r. na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej. Będą kiermasze, warsztaty kulinarne oraz wybór najładniejszej pomorskiej palmy.

Czy teatr może stać się bohaterem sztuki, którą właśnie wystawia? Premiera w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Czy teatr może sam sobie podsunąć zwierciadło i spróbować opowiedzieć o sobie tak, by widzowie zobaczyli w nim kawałek nie tylko teatralnej historii? Bo jeśli – tak jak chciał Szekspir – teatr podsuwa zwierciadło naturze, to być może to, co kryje się za samym zwierciadłem, jest równie interesujące i równie głęboko dotykające ludzkiej natury?

Pięciu wspaniałych solistów. Mistrzowie instrumentów blaszanych i pianista wystąpią na Ołowiance

Sergei Nakariakov, Otto Sauter, Luca Benucci, Wolfgang Strasser i István Dénés to nazwiska, które znają melomani. Mistrzowie instrumentów blaszanych i jeden pianista zagrają w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę, 8 kwietnia 2017 r.

Rozważni i romantyczni. Koncert dyplomowy w Słupsku

Dwóch młodych dyrygentów, Kamil Lewandowski i Piotr Jędrzejczyk, zaprezentuje swoje umiejętności 7 kwietnia 2017 r. podczas koncertu w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Romantyczną partię skrzypcową wykona Karolina Nowotczyńska.

Nowojorska awangarda na scenie. Zs zagra tylko w Gdańsku

Jeden z najbardziej cenionych nowojorskich awangardowych zespołów młodego pokolenia Zs wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim we wtorek, 4 kwietnia 2017 r.

Upiecz ciasto i zobacz, jak wyglądały formy do pieczenia. Wystawa w Swołowie

Przepisy na baby, pierniki, leguminy, a także różne formy do ciast będzie można zobaczyć podczas wystawy „Zasmakuj w formie – pomorskie przepisy i formy cukiernicze". Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na wernisaż, który odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2017 r.

Grafika, akwarela i kolaż inspirowane Szekspirem. Pochód królów Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej

Gdański Teatr Szekspirowski od 1 kwietnia zaprasza na wystawę inspirowaną dramatami Wiliama Szekspira. Prace Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej będzie można oglądać do 3 maja 2017 r.

Najlepsze polskie wnętrza publiczne 2016 roku. Oba są w Teatrze Szekspirowskim

Klubokawiarnia i Bufet Aktora w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostały najlepszymi wnętrzami publicznymi 2016 roku w plebiscycie Polskie Wnętrze 2016.

Która z nich jest najładniejsza? Pomorskie wsie i zagrody rozpoczną rywalizację o tytuł najpiękniejszej

W zeszłym roku wygrała Stara Kościelnica. Która wieś w tym roku zdobędzie pierwsze miejsce? Startuje 24 edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska.

„Sąd Ostateczny” na gdańskiej Zaspie. Obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II

W tym roku na jednym z bloków na Zaspie w Gdańsku pojawi się mural z fragmentem „Sądu Ostatecznego". Namaluje go Piotr Szwabe, twórca m.in. portretu Lecha Wałęsy.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności