Aktualności

Jakie były, a jakie są szyldy? Dyskusja o związku typografii i jakości przestrzeni miejskiej

Nowy design szyldów będzie tematem spotkania, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 24 maja 2018 r. Wstęp – wolny.

Teatr muzyczny to radość tworzenia? O musicalach, trudnym życiu artystów i dyrektorów rozmawiano w Gdyni

Przedstawiciele środowiska teatralnego, dziennikarze i studenci zastanawiali się, czym charakteryzuje się musical polski, z czym mierzą się na co dzień aktorzy i w jakim kierunku podąża teatr muzyczny. Wiele tematów dotyczyło pracy dyrektorów tych instytucji. Debata 18 maja 2018 r. zakończyła się postulatem reaktywowania Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.

Czy historia i położenie miasta wpływają na literaturę? Dyskusja o Gdańsku w latach 1945-2015 w IKM

Spotkanie z Januszem Mosakowskim, Bartoszem Dąbrowskim, Radosławem Młynarczykiem i Arturem Nowaczewskim odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 22 maja 2018 r. Wstęp – wolny.

Gdyński sześćdziesięciolatek ma się świetnie i nie zamierza przejść na emeryturę. Okrągły jubileusz Teatru Muzycznego [WYWIAD]

Jutro premiera Rewii Jubileuszowej „Urodziny", jesienią „Krakowiaki i Górale", a w przyszłym roku musical „Hairspray". Czym jeszcze zaskoczy nas Teatr Muzyczny i jego zespół? O jego kondycji, aktorach, widowni i planach na przyszłość opowiada dyrektor Igor Michalski.

Poznaj historię fotoreportera wojennego. Pokaz filmu i spotkanie z Wojciechem Jagielskim w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Pokaz dokumentu o Jamesie Nachtweyu „Fotograf wojenny", a także spotkanie z autorem książek i reportaży, obserwatorem konfliktów zbrojnych odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Prezentacja filmu oraz dyskusja w środę, 23 maja 2018 r. Wstęp – wolny.

Jak fotografia kształtuje świat? Dowiesz się podczas wystawy prac Sereny Vittorini [WERNISAŻ]

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wystawę prac Sereny Vittorini. Wernisaż „Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam" odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w sobotę, 19 maja 2018 r.

Taka okazja zdarza się tylko raz w roku! Sprawdź atrakcje przygotowane w ramach Nocy Muzeów 2018

Muzealne selfie i gabinet memów, warsztaty gry na bębnach afrykańskich, odwiedziny kaszubskiego uroczyska oraz… spotkanie z UFO. To tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku nocne zwiedzanie odbędzie się w sobotę, 19 maja 2018 r.

Kaszubska wieś odsłania nieznane karty swojej historii. Zobacz, co archeolodzy odkryli w Chmielnie

Tajemnice średniowiecznego grodu będzie można poznać na nowej wystawie w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie. Jej otwarcie nastąpi w piątek, 18 maja 2018 r. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja naukowa. Wstęp – wolny.

Powrót duetu po 19 latach. Koncert Paula Wirkusa i Marcina Dymitra w Instytucie Kultury Miejskiej

Dźwiękowa ekonomia punk rocka, surowy minimalizm ulicy i elastyczne riffy to właśnie formuła Mapy, czyli projektu Paula Wirkusa i Marcina Dymitra. Koncert duetu w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 16 maja 2018 r.

Nowa scena w Starej Aptece. Jako pierwsi byliśmy na budowie nowej przestrzeni Teatru Wybrzeże [GALERIA]

Budynek Starej Apteki dotychczas był zapleczem dla jednej ze scen gdańskiego teatru – Malarni. Już za kilka miesięcy stanie się nową przestrzenią teatralną ze sceną, wygodnym foyer, tarasem widokowym, salą prób oraz zapleczem dla artystów. Otwarcie planowane jest na jesień 2018 r.

Wiatr od Morza. Nowa nagroda literacka dla twórców związanych z Pomorzem

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza zostanie przyznana po raz pierwszy w tym roku. Do 28 maja 2018 r. można zgłaszać ciekawe książki, publikacje związane z Pomorzem i autorów zamieszkałych w naszym województwie.

Jacek Sieradzki: „Od serio do buffo. I z powrotem”. 13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Siedem spektakli konkursowych, dwa pozakonkursowe i pięć scenicznych czytań finalistów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Najważniejszy polski festiwal prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna, odnotowujący najciekawsze i najważniejsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku.

Nasza Wielka Mała Ojczyzna i kwiaty. Jubileuszowy Żuławski Tulipan w Mokrym Dworze

Prawie pół tysiąca osób i kompozycja z ok. dwóch milionów główek tulipanów. Kwiatowe dywany układane są przez mieszkańców gminy Pruszcz Gdański.

Słupsk świętuje. Młodzi muzycy zagrają koncert z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

By uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodłegłości w 1918 roku, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, zapraszają 12 maja 2018 r. na koncert.

Lekcja historii na leżakach i widok na niebo. Pierwsi zwiedzający zobaczyli „Niebo polskie” [GALERIA]

Uczniowie z powiatu kwidzyńskiego 11 maja 2018 r. wzięli udział w specjalnej lekcji patriotyzmu. Było to wyjątkowe spotkanie z pasjonatami dziejów regionów i okazja, by dokładnie przyjrzeć się freskowi „Niebo polskie".

Bohater Pomorza sprzed stu lat poszukiwany. Wystartował konkurs dla uczniów. Można wygrać nawet 1000 zł

Uczniowie szkół średnich mają odnaleźć pomorskiego bohatera walki o niepodległość i przygotować prezentację na jego temat. Trzyosobowe zespoły materiał konkursowy powinny przygotować do 30 czerwca 2018 r. Najlepsze prace poznamy podczas uroczystych gali we wrześniu.

Czy sytuacja polityczna i historia wpływają na architekturę? Wystawa prac Jeawon Kim [WERNISAŻ]

Jakie historie mogłaby przekazać architektura? Co wyobrażamy sobie wewnątrz budynków, patrząc na ich ściany? Wernisaż prac koreańskiej artystki odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w piątek, 11 maja 2018 r. Ekspozycję można oglądać do 15 maja. Wstęp – wolny.

Nie tylko polska klasyka. Gdański Festiwal Muzyczny – Korzenie

Wszystkie utwory na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina, kompozycje Karola Lipińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Spośród prawie 430 pisarek i pisarzy wybrali najlepszych. Zobacz listę nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia

Kapituła konkursowa wybrała 20 najciekawszych książek wydanych w 2017 r. – po pięć w każdej z kategorii: proza, poezja eseistyka i przekład na język polski. Laureatów poznamy 31 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł.

Słowiańskie, kolumbijskie czy żydowskie? Taneczna podróż dookoła świata

Woytek Mrozek, klarnecista, kompozytor i aranżer, zabierze słuchaczy w muzyczną podróż. Koncert zaprezentuje tańce z całego świata.

Teatr Szekspirowski przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dostał za to nagrodę

Gdański Teatr Szekspirowski został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Lider Dostępności 2018 organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Połączenie żywego wykonawstwa, nowoczesnej technologii i działań multimedialnych. Elektroakustyczna majówka w Ratuszu Staromiejskim

Dzieła współczesne, eksplorujące aktualne tematy i technologie oraz utwory nieco starsze, stanowiące klasykę gatunku. Nowe interpretacje, improwizacje i unikatowy spektakl.

Pomiędzy literaturą a teatrem. Sprawdź, co będzie można zobaczyć podczas festiwalu Between

Już po raz dziewiąty festiwal Between.Pomiędzy ożywi Trójmiasto. Od 14 do 20 maja 2018 r. zaplanowano wiele spotkań z literaturą, teatrem i muzyką. W organizację tego wydarzenia włączył się m.in. Teatr Wybrzeże.

Drewnica i Żuławki bohaterami książki. Spotkaj się z autorką książki „Ona i dom, który tańczy” Małgorzatą Oliwią Sobczak

Wieczór autorski odbędzie się 2 czerwca 2018 r. w żuławskim domu podcieniowym Danziger Kopf w Żuławkach. To okazja, by poznać klimatyczne Żuławy z książką pomorskiej pisarki.

Chcesz poznać zadania aktorów? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można poczuć się jak prawdziwy aktor, odgrywając rolę. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 13 maja 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Znów możemy podziwiać „Niebo polskie”! Uroczyste odsłonięcie wyjątkowego malowidła [ZDJĘCIA]

Pomorscy samorządowcy, artyści oraz zaproszeni goście wzięli udział w prezentacji odtworzonego „Nieba polskiego". Uroczystość, zorganizowana 8 maja 2018 r., stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jaką kobietą była Maria Skłodowska-Curie? Na scenie mistrza ze Stratfordu spektakl za 300 groszy

Gdański Teatr Szekspirowski, już po raz czwarty, bierze udział w ogólnopolskiej akcji z okazji Dnia Teatru Publicznego. W sobotę, 12 maja 2018 r. będzie można obejrzeć spektakl „Skłodowska. Radium girl" w wykonaniu białostockiego Teatru Papahema.

Przyjdź świętować Dzień Teatru Publicznego. Możesz kupić bilet za symboliczne 300 groszy

Do ogólnopolskiej akcji „Bilet za grosze" już po raz czwarty włączy się Teatr Wybrzeże. Bilety na spektakl „Mapa i terytorium" będą kosztowały jedynie 300 groszy. Ich sprzedaż prowadzona będzie w kasie teatru w Gdańsku w sobotę, 12 maja 2018 r.

Od muzyki sakralnej do elektronicznej. Koncert Stefana Wesołowskiego w Szekspirowskim

Stefan Wesołowski wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 13 maja 2018 r. Zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Rite of The End".

W drodze do cudu gospodarczego. Jak wyglądało życie codzienne w powojennej Norymberdze?

Zdjęcia pochodzące z norymberskiego Archiwum Miejskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 11 maja 2018 r.

Co kształtuje cenę dzieła sztuki? Kolejne spotkanie z cyklu Kolekcje w IKM

Co wpływa na wartość dzieła sztuki? Dlaczego pastele Stanisława Wyspiańskiego osiągają na rynku rekordy cenowe? Czy cena wzrasta proporcjonalnie do wieku obiektu? To pytania, na które postarają się znaleźć odpowiedź uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 10 maja 2018 r. Wstęp jest wolny.

Historia tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy. Uratowane księgi do dziś noszą ślady wody morskiej

Pierwsze atlasy morskie, podręczniki do nawigacji, a przede wszystkim księgozbiór ocalony z morskiej katastrofy będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 10 maja 2018 r.

Spektakle, tajniki pracy muzyków i lekcje tańca baletowego. Zobacz Operę Bałtycką od kuchni

Europejskie Dni Opery to okazja do poznania tego, co na co dzień ukryte przed oczami widzów. 12 i 13 maja 2018 r. będzie można podejrzeć próby chóru, baletu, orkiestry, pracownie teatralne, sceniczne magazyny i kulisy. Będzie też aukcja charytatywna, gra terenowa i wieczorna transmisja operetki z Berlina.

„Don Giovani” czy „Mesjasz” o tym, który z pięciu spektakli będzie można zobaczyć na Targu Węglowym decydują internauci. Głosowanie trwa

Chcesz mieć wpływ na operę, jaką będzie można oglądać na Targu Węglowym? Głosowanie trwa od 7 do 13 maja, a otwarty pokaz opery na Targu Węglowym odbędzie się 21 lipca. Zagłosuj już dziś.

Co się wydarzyło w maju 1926 r.? Debata o utraconych szansach polskiej demokracji

Siłowe przejęcie władzy przez zwolenników marszałka Piłsudskiego było momentem przełomowym w historii II Rzeczpospolitej. O jego skutkach opowie prof. Wiesław Władyka, który będzie gościem Gdańskich Debat Obywatelskich. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 8 maja 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Małe jest czeskie. Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć miniaturowe dzieła sztuki

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wystawę czeskiej sztuki użytkowej, autorstwa sióstr Jaroslavy i Bohumily Šetelikovych. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 7 maja 2018 r. Wstęp – wolny.

Jak z niepozornych materiałów tworzyć barwne kompozycje? Dowiesz się podczas wystawy prac Grety Grabowskiej [WERNISAŻ]

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wystawę prac Grety Grabowskiej. Wernisaż „Z oddalenia – kolaże" odbędzie się w Baszcie Czarownic we wtorek, 8 maja 2018 r.

Pomorskie rocznicowe uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Trójmieście zorganizowano patriotyczne pikniki, marsze, msze święte i koncerty. Z Okrętu ORP Błyskawica oddany został świąteczny salut.

„Już nie zapomnisz mnie”. Specjalny koncert z okazji uchwalenia konstytucji w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Na zaproszenie marszałka Mieczysława Struka ponad 400 kombatantów z województwa pomorskiego, 3 maja 2018 roku weźmie udział w uroczystym koncercie w Operze Bałtyckiej. Wydarzenie upamiętni 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Dlaczego konie chodziły w klumpach? Co to jest maglowanie bielizny i jak tkano krajki? Czarne Wesele w Klukach

Przenieś się w świat przodków i zobacz, jak prano i gotowano sto lat temu oraz dowiedz się, po co kopano torf. Posłuchaj kaszubskich dźwięków kapel ludowych i skosztuj tradycyjnych smakołyków przygotowanych według dawnych receptur.

Zawody woźniców, występy kapel i kabaretów, konkursy sprawnościowe i przysmaki regionalne. Wiśta wio i Bëlny Wic w Ostrzycach

Od lat początek maja w położonych nad malowniczym Jeziorem Ostrzyckim upływa pod znakiem koni i kabaretów. Popisy kuczerów będzie można zobaczyć 1 maja, natomiast kabaretowo-muzyczna rozrywka czeka na mieszkańców i turystów, 2 maja 2018 r.

Obowiązkowy punkt w majówkowym planie kolekcjonerów. Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej

Na malborskim zamku w długi majowy weekend spotkają się miłośnicy staroci, sztuki dawnej, rękodzieła i niepowtarzalnych drobiazgów. Jarmark będzie można odwiedzać między 1 a 3 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Muzycy jazzowi i organiści dominowali. Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane

Statuetki za kreacje artystyczne otrzymali Leszek Kułakowski – kompozytor i pianista oraz Andrzej Szadejko – muzyk. Pianista Piotr Pawlak został Pomorską Nadzieją Artystyczną, a Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymał muzyk Leszek Możdżer.

Zabytkowa twierdza ponownie otwiera się dla turystów. Majówkę warto spędzić w Wisłoujściu

W długi weekend Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje dla odwiedzających Wisłoujście. Od 1 do 6 maja 2018 r. będzie tam można dopłynąć kutrem, a w samej twierdzy wziąć udział w zajęciach i warsztatach, przygotowanych przez grupy rekonstrukcji historycznych, albo odpocząć przy ognisku.

Targ kulinarny, rodzinne warsztaty, sztuka cyrkowa i historyczne spacery. Majówka w Sopocie po francusku

Tegoroczny długi weekend majowy zacznie się już 27 kwietnia i potrwa do 6 maja. Inspiracją dla wybranych wydarzeń tegorocznej Sopockiej Majówki są kultura, zwyczaje i smaki Francji.

Stań twarzą w twarz z mieszkańcami dawnego Gdańska. Wystawa arcydzieł malarstwa portretowego

Jak wyglądali gdańszczanie z XVI i XVII w.? Portrety kupców, duchownych, uczonych, członków władz miejskich i ich rodzin będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ekspozycję można oglądać od 29 kwietnia do 30 lipca 2018 r. w Oddziale Zielona Brama.

Od kiedy Ustka jest uzdrowiskiem? Odpowiedź poznasz podczas historycznych czwartków

Prezentacja multimedialna z udziałem byłych pracowników uzdrowiska Ustka odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej 26 kwietnia 2018 r.

Czy graficzne przeróbki nadają nową jakość? Otwarte seminarium o kulturze remiksu

Grafika komputerowa, kolaże, memy, gify, animacje z wykorzystaniem dzieł mistrzów renesansu lub japońskich drzeworytów – to wytwory kultury remiksu, które mają różne formy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w czwartek, 26 kwietnia 2018 r. na rozmowę o kontekstach internetowej twórczości inspirowanej zasobami domeny publicznej.

Lepiej jest pamiętać czy zapomnieć? Wiesz, czym są faktory pamięci? [WERNISAŻ]

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce odbędzie się wystawa prac Wojciecha Mendzelewskiego. Wernisaż „Faktorów pamięci" odbędzie się w środę, 25 kwietnia, a ekspozycję można oglądać do 6 maja 2018 r. Wstęp jest wolny.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności