Aktualności

Spotkania z kulturą, historią i sztuką Pomorza oraz rękodzieło, starocia i książki. Jarmark Gryfitów w Słupsku

Na poszukiwaczy unikatowych skarbów czeka Jarmark Gryfitów w Słupsku. Wśród kramów antykwariuszy i rękodzielników można znaleźć prawdziwe perełki.

Niecodzienni przewodnicy po Pomorzu. NCK zaprasza na spacery śladami pisarzy związanych z regionem

Znani pisarze, osoby ze świata kultury i sztuki ukochali sobie Pomorze. Dlatego Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało specjalne literackie spacery po województwie pomorskim. Artyści będą oprowadzali po miejscach, w których m.in. toczy się akcja powieści. Pierwszy spacer już 8 lipca 2017 r.

Widowisko z wartką akcją, pojedynkami i dynamiczną zmianą ról. Premiera w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Burzliwe losy kochanków, walka z przeznaczeniem, kłótnie między teatrami, a wszystko osadzone w klimacie epoki elżbietańskiej – to premiera „Zakochanego Szekspira" na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W piosence jest nasza wolność. 45. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Bazuna

Wolność kojarzy się z otwartą przestrzenią, wędrówką, pokonywaniem drogi aż po horyzont. Śpiewanie polubili turyści, układając teksty o pięknie krajobrazu i urokach natury. Tak powstał gatunek piosenki turystycznej, gdyż – cytując słowa Steda (Edward Stachura): „wędrówką jest nasze życie".

Legendy o świętych, biografia Hansa Memlinga i „Sąd Ostateczny” w formie… komiksu

Życie i twórczość Hansa Memlinga, jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego renesansu, można poznać w formie 48-stronicowego albumu komiksowego.

Muzyka, leśnicy, gry i zabawy edukacyjne. Blues w Leśniczówce w Mirachowie

Jak co roku na początku lata w stacji turystycznej Lubygość obok leśniczówki Mirachowo zabrzmią dźwięki bluesa. Miłośnicy muzyki w leśnej scenerii będą słuchać wyjątkowych koncertów podczas Festiwalu Blues w Leśniczówce. Wstęp – wolny.

Letnie koncerty muzyki organowej i symfonicznej. Gratka dla melomanów w Oliwie i Jastrzębiej Górze

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie oraz XII edycja Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze będą nie lada gratką dla melomanów.

„Raj dla opornych” i nie tylko w Pruszczu Gdańskim. IX sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże

Podczas wakacyjnych miesięcy na Scenie Letniej zaprezentowane zostaną podwójna premiera „Randki z feministą" Samanthy Ellis w reżyserii Michała Derlatki, a także „Par paranoje", „Wesołe kumoszki z Windsoru" oraz Lekcje Niegrzeczności. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Muzyka klasyczna i rozrywkowa oraz jazz w altanie w parku oliwskim. Goście Polskiego Chóru Kameralnego

Rozpoczął się kolejny cykl bezpłatnych koncertów w parku oliwskim. Muzyczne prezentacje odbywają się w altanie w letnie soboty o godz. 12.00. Tegoroczne spotkania poprowadzą słuchaczy przez różne style i epoki, głównie dzięki artystom związanym z gdańską Akademią Muzyczną.

VIII Ogólnopolski Festiwal Teatralny MOST, czyli Młodzieżowe Otwarte Starcia Teatralne w Gdańsku

W Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku przez trzy dni, od 26 do 28 czerwca 2017 r., młode amatorskie teatry z całej Polski zaprezentują nowatorskie spojrzenie na świat i ludzi. Oprócz prezentacji młodzieżowych spektakli, uczestnicy wezmą udział w warsztatach.

Bo w orkiestrach dętych jest jakaś siła… Nadbałtycki Festiwal Orkiestr Dętych w Lipuszu

Nie lada gratka czeka 24 czerwca 2017 r. w Lipuszu na miłośników bogatych orkiestrowych aranżacji i porywających rytmów. Korowód orkiestr dętych, konkurs przemarszu paradnego, występy estradowe. Wstęp – wolny.

Msza na wodach Morza Bałtyckiego? Niezwykła Morska Pielgrzymka Rybaków

Ta niezwykła pielgrzymka odbywa się nieprzerwanie od 1981 roku. W odpust świętych apostołów Piotra i Pawła, czyli około 29 czerwca, na Zatokę Pucką wypływają dziesiątki udekorowanych łodzi i kutrów z rozśpiewanymi rybakami.

Największe przeboje Kayah w kameralnym wydaniu z kwartetem smyczkowym. Święto muzyki kameralnej w Centrum św. Jana

Koncert Kayah z największymi jej przebojami w unikatowym wydaniu kameralnym z Royal String Quartet będzie miał miejsce 29 czerwca 2017 r. w Centrum Świętego Jana w Gdańsku (godz. 20.30) w ramach święta muzyki kameralnej 6. Euro Chamber Music Festival Gdańsk.

Zajęcia ruchowe, prelekcje, warsztaty i zajęcia. Wyjątkowe wydarzenie stworzone przez kobiety dla kobiet

W Filharmonii Kaszubskiej, siedzibie Wejherowskiego Centrum Kultury, 24 czerwca 2017 r. odbędzie się Festiwal KobieTy, dedykowany wszystkim Paniom, mieszkankom Wejherowa i okolic. Udział w nim jest bezpłatny.

Pomorzanie na plaży. Gdańskie kąpieliska morskie do 1939 roku

W Domu Uphagena w Gdańsku od 22 czerwca 2017 r. prezentowana jest wystawa o strojach plażowych. Korzystając z uroków gdańskich plaży nie sposób zapytać, jak wyglądały one dawniej? Jak odpoczywali nasi przodkowie?

Kapsuła czasu, koncerty na stadionie i 50 okrążeń dookoła orlika. Reda świętuje 50-lecie nadania praw miejskich

Koncerty polskich gwiazd, kaszubskich zespołów i 50 okrążeń wokół orlika to tylko niektóre atrakcje związane z rozpoczynającym się właśnie świętem Redy. Miasto obchodzi 50-lecie nadania praw miejskich z pompą.

Gdzie moja wyobraźnia mnie wiedzie... Ręczne malowanie tkanin w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Jaką techniką można malować tkaniny? Gdzie można zobaczyć artystkę przy pracy? Czego można dowiedzieć się o portretowaniu ludzi o wieloetnicznym pochodzeniu?

Rossini, Wieniawski, Respighi i Vivaldi. Włoskie noce w Operze Bałtyckiej

Wirtuozowskie wykonania utworów mistrzów skrzypiec, takich jak Rossini czy Vivaldi, jak również wysłuchanie oscarowej muzyki włoskich kompozytorów to zaledwie preludium do tego, co w lipcu przygotowała Opera Bałtycka.

Słuchowisko „Lilla Weneda” i spektakl „Posprzątane” zdobyły Grand Prix podczas XVII Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

Honorowa nagroda publiczności została przyznana inscenizacji „Listy z Rosji" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego. Ewę Dałkowską i Olgierda Łukaszewicza uhonorowano Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie. Galę poprowadzili Danuta Stenka i Artur Żmijewski.

Srebrne lunule, zausznice i kabłączki. Wyjątkowa biżuteria, która powstała prawie tysiąc lat temu

Zobacz arcydzieła średniowiecznej sztuki jubilerskiej. Skarby z pogranicza Polski i Ukrainy będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 22 czerwca 2017 r.

Zmiany w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Pojawi się nowa nazwa, a w przyszłości nowoczesna wystawa

Władze miasta oraz dyrekcja muzeum ogłosiły pomysł stworzenia Muzeum Gdańska. Ma to być kolejna atrakcja na turystycznej mapie miasta. Dzięki stałej wystawie mieszkańcy i turyści będą mogli się zapoznać z tysiącletnią historią grodu nad Motławą, od czasów świętego Wojciecha aż po narodziny Solidarności.

Radna Morzyńska chce likwidacji „szpetnego” napisu na filharmonii. Perucki: „To nie takie proste”

Dobrawa Morzyńska (PO), radna województwa pomorskiego, zainteresowała się budynkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. „Szpecący wyświetlacz zakłóca krajobraz oraz całkowicie nie przystaje do zabytkowego charakteru budynku" – napisała w interpelacji do marszałka Mieczysława Struka.

Jakie błędy popełnił Memling malując grzeszników i zbawionych? Czego jeszcze nie wiesz o słynnym obrazie?

W poprzedniej rozmowie podkreślił Pan, że mimo odkrytych podczas badań „Sądu Ostatecznego" niedoskonałości anatomicznych występujących na nim postaci, nadal pozostaje Pan pod wielkim wrażeniem obrazu.

DJ-ka i tancerka. Życie zaczyna się po… 60. Dokumentalna opowieść o niezwykłych kobietach w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Czy życie po 60. musi być nudne? Czy wypada zaszaleć? Stereotypy dotyczące życia seniorów przełamuje film dokumentalny pt. „Założę czerwone spodnie". Projekcja odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w czwartek, 22 czerwca 2017 r.

Nowa tradycja czy moda na rekonstruowanie umiejętności przodków? Przędzenie w Swołowie łączy pokolenia

Pamiętacie jesienne wieczory przepełnione miarowym stukotem kołowrotka? Dla młodszych to opowieści o tradycji, która przetrwała już tylko we wspomnieniach. Ale czy na pewno? Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. Pierwsze spotkanie już w sobotę, 24 czerwca 2017 r.

Jedyna w Polsce impreza poświęcona teatrom telewizji i radia. 13 spektakli telewizyjnych, 26 słuchowisk i 8 słuchowisk dla dzieci i młodzieży

Liczne przedstawienia, odczyty, prezentacje i spotkania z twórcami. Laureaci Wielkiej Nagrody XVII Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2017 to wybitni polscy aktorzy – Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz.

Przegląd najciekawszych, najwybitniejszych i najgłośniejszych spektakli z polskich scen. IX Wybrzeże Sztuki w Gdańsku

Teatr Narodowy w Warszawie czy Teatr Provisorium z Lublinie? Spektakl „Historia Jakuba" czy „Wszystko o mojej matce"? Wiele teatrów, mnóstwo sztuk do obejrzenia na gdańskiej scenie.

Gdański Archipelag Kultury działa już pół wieku. Świętowanie – 50 imprez na 50-lecie

Wystawy, koncerty, warsztaty, spotkania, festiwale, spektakle teatralne... Jubileusz jest świętowany pod hasłem: 50 imprez na 50-lecie.

3 sceny, 32 wykonawców, plaża, morze, koc i… Festiwal polskiej muzyki niezależnej w Gdańsku

Podczas dwóch dni, na trzech scenach na pięknej plaży, niedaleko molo w Gdańsku-Brzeźnie, będzie można przeżyć niesamowitą muzyczną ucztę. Koncerty są doskonałą okazją do promocji polskiej muzyki niezależnej i niekomercyjnej. Wstęp – wolny.

Walc z „Trędowatej” czy muzyka z „Gladiatora”? Każdy usłyszy coś dla siebie. Klasyka szklanego ekranu zabrzmi na Ołowiance

Muzykę klasyczną i filmową będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na scenie letniej nad Motławą, w sobotę, 17 czerwca 2017 r. odbędzie się ostatni z Koncertów Promenadowych.

Rośliny walczące o światło i przetrwanie. W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce niezwykła poezja ściera się z fotografią

Skąd bierze się nastrój ogarniający ludzi po włóczęgach wśród dzikiej przyrody? Czy wywołują go ukryte pod powierzchnią żywioły, które rzucają zaklęcia? Wernisaż prac Elviry Akzigitovej Body Electric odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 21 czerwca 2017 r.

Muzyka klasyczna i nie tylko. 11. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

W Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorskim Ośrodku Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim k. Starego Targu, 16 i 17 czerwca 2017 r. rozbrzmiewać będą muzyka klasyczna w wykonaniu Katarzyny Popowej-Zydroń i dzieła kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic.

Wspomnień czar. Mój ulubiony Młynarski. Recital Piotra Machalicy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Koncertu, przeplatanego osobistą opowieścią Piotra Machalicy, składającego się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego będzie można wysłuchać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 11 czerwca 2017 r.

Henryk Klaja jakiego nie znacie. Jubileuszowa wystawa niezwykłych obrazów w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Czy Pomorze jest wielokulturowe? Jaki wpływ na rozwój regionu ma kultura? W Centrum Aktywności Twórczej odbędzie się wystawa obrazów Henryka Klai, której wernisaż we wtorek 13 czerwca 2017 r.

Muzyka dawnych mistrzów w kościele Franciszkanów. Pomóż w restauracji zabytkowych gdańskich organów

Słuchając muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy, jak brzmiała i jakich dostarczała emocji. Pragniemy przenieść się do tamtych czasów, poczuć się jak rozmiłowany w sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku czy klasycyzmu…

Uff, znowu deszcz? Nikt tak nie przejmuje się pogodą, jak alpiniści remontujący zegar na Biskupiej Górce

Alpiniści prowadzą już ostatnie prace przy zegarze na wieży na Biskupiej Górce. Kiedy oficjalne otwarcie? Teraz wszystko zależy już tylko od pogody.

Ponad 100 dzieł 53 artystów polskich. Legendarne malarstwo XIX/XX wieku z kolekcji rodzinnej

Wystawa „Legendarna Młoda Polska. Malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej" to prezentacja interesującej kolekcji prywatnej. Będzie można zobaczyć ponad dzieła polskich artystów, które należą do rodzinnej kolekcji od wielu lat i z głębokim rozmysłem tworzonej wokół dokonań polskich malarzy Młodej Polski.

Weekendowe spotkania ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem w ogrodzie. Letni Jarmark Etnograficzny w Gdańsku

Spotkania ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem w ogródku przy Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaplanowano w każdy weekend od 3 czerwca do 10 września 2017 r. Jarmark to kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła i pomorskich produktów regionalnych, sprzedaż książek, możliwość zapoznania się z tradycyjnym rzemiosłem i działalnością artystów ludowych.

70 lat muzeum w Kartuzach. Są tam eksponaty, których nie zobaczysz nigdzie indziej

Jedna z najstarszych i najważniejszych placówek muzealnych na Kaszubach dziś rozpoczyna świętowanie. Premiera filmu o Franciszku Trederze oraz występ wokalistki Damroki, to tylko niektóre atrakcje przygotowane na 70. urodziny kartuskiego muzeum.

Co łączy „Ojca chrzestnego” z „Gwiezdnymi wojnami” i Chopinem? Gdańskie Lato Muzyczne nad Motławą

Muzykę klasyczną i filmową, arie operowe czy kompozycje Fryderyka Chopina będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. A na scenie letniej nad Motławą odbędą się letnie Koncerty Promenadowe. Pierwszy z nich w piątek, 2 czerwca 2017 r.

Szczególne znaczenie światła w sztuce. Spektakle, warsztaty i konkurs – Gdański Festiwal Tańca

Tegoroczna 9. edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie się pod hasłem lumière. W programie spektakle z Polski, Węgier, Niemiec i Szwajcarii, w których światło ma szczególne znaczenie. Młodzi polscy tancerze przygotowali nowe widowiska, będą także projekcje filmowe, warsztaty oraz międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest i specjalny program dla dzieci.

Prawdziwym detektywem możesz być nawet w… bibliotece. Gry i zabawy dla młodszych i trochę starszych

Lubisz rozwiązywać zagadki? Chcesz sprawdzić detektywistyczne umiejętności? A może masz ochotę przenieść się do indiańskiej wioski i poznać kulturę i zwyczaje Indian? Jeśli tak, to warto odwiedzić filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w sobotę, 3 czerwca 2017 r.

Co łączy „Sąd Ostateczny” z „Damą z gronostajem”? Rozmowy o Memlingu i Da Vincim w Muzeum Narodowym

Jaka jest siła oddziaływania obrazów? Jak dalece ich stereotypowe postrzeganie odbiega od rzeczywistego przesłania? Jaki potencjał promocyjny ma każdy z nich? Muzeum Narodowe zaprasza na Akademię Sądu Ostatecznego. Pierwsza z dyskusji o dziełach odbędzie się w piątek, 2 czerwca 2017 r.

Wycinanki czy kręcenie powrozów? A może przejażdżki drezyną? Atrakcje z okazji Dnia Dziecka na Pomorzu

Od 1 do 4 maja, na najmłodszych czeka wiele niespodzianek. Wszystkich wydarzeń nie sposób wymienić. Zobaczcie, co przygotowała dla was Pomorska Kolej Metropolitalna, Skansen w Klukach czy Muzeum we Wdzydzach.

Chcesz nauczyć się śpiewać? Marzysz o występach na scenie? Weź udział w warsztatach w Teatrze w Oknie

Nietypowa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych nauką śpiewania. Fundacja Theatrum Gedanense zaprasza chętnych do udziału w zajęciach. Podstawą będzie śpiew otwartym głosem.

Kolejowy Dzień Dziecka w Gdańsku i Kościerzynie. Dwa dni pełne atrakcji

Zagraj w kolejową planszówkę, zobacz zabytkowe parowozy i maszyny do naprawiania torów. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji Dnia Dziecka przez Pomorską Kolej Metropolitalną

Odwiedź z flagą Gdańska oddziały Muzeum Historycznego za złotówkę i zobacz nową wystawę!

Podczas Święta Gdańska, 27 i 28 maja 2017 r. każdy będzie miał możliwość wygrać bądź otrzymać flagę Gdańska. W sobotę o godz. 11.30 na Targu Węglowym powstanie żywa flaga i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu, otrzyma prezent – flagę Gdańska na drzewcu.

Pomysł na urlop? W wakacje naucz się kaszubskiego i poznaj bogatą kulturę Pomorza. Zapisy do 31 maja

Zacznij wakacje na Kaszubach. Już pod koniec czerwca rozpocznie się III edycja Letniej szkoły języka kaszubskiego. Można będzie się go nauczyć od podstaw albo doskonalić swoje dotychczasowe umiejętności językowe pod okiem profesjonalnej kadry. Zapisy trwają do 31 maja 2017 r.

Obrazy oprawione w ruch, taniec, wizualizacje i muzykę. Premiera w Filharmonii Kaszubskiej

„Panoptikum" to dyskurs z zastaną rzeczywistością, światem plastikowym, sztucznym, pełnym schematów, w którym coraz mniej miejsca na emocje, relacje między ludźmi. To zbiór obrazów oprawionych w ruch, taniec, wizualizacje multimedialne i muzykę, które tworzą muzeum dziwaczności, pokręconych relacji. To dialog z otaczającym światem, próba kreowania rzeczywistości na swój własny, indywidualny sposób.

Jak patrzyli na morze artyści pół wieku temu? Socrealizm i modernizm szkoły sopockiej – ostatnie dni prezentacji

Dla jednych – wstydliwy epizod socrealizmu, dla innych – wspólnota artystów pracujących razem w szczególnym miejscu, jakim był Sopot, dla niektórych – kolorystyczny modernizm lat 50. XX w. Jak widzieli morze artyści szkoły sopockiej? Wystawę w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać od 26 maja do 3 września 2017 r.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności