Aktualności

Opowieści z Wileńszczyzny Andrzeja Zgorzelskiego

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie i promocję książki prof. Andrzeja Zgorzelskiego pt. „Opowieści z niepamięci". Tomik jest zbiorem wspomnień opartych na chłopięcych doświadczeniach z Wileńszczyzny i przyległych Kresów w niespokojnym czasie wojennym. Spotkanie odbędzie się w filii przy ul. Gospody 3 b w czwartek, 15 grudnia 2016 r.


Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich

W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, 16 grudnia 2016 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich". Fotografie są zapisem życia codziennego rodziny Sierakowskich w Waplewie i Przeworsku – majątku Lubomirskich. Ekspozycję można oglądać do 9 czerwca 2017 r.


Jubileuszowy koncert „Cządë rokù” w Wejherowie

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na 50. koncert z cyklu spotkania z muzyką Kaszub pt. „Cządë rokù", który odbędzie się w sobotę, 10 grudnia 2016 r. W programie wieczoru zabrzmią pieśni kompozytorów z Kaszub i Pomorza w wykonaniu artystów będących gośćmi cyklu w latach 2002-2016. Wstęp – wolny.


Posmakuj Teatru – warsztaty w Wybrzeżu

Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprasza do udziału w grudniowej odsłonie projektu Posmakuj Teatru. Na zakończenie projektu, 19 i 21 grudnia 2016 r. przygotowano warsztaty i zwiedzanie teatru od kulis. Wstęp – wolny.


Rowerem przez Azję – ludzie, kultura, natura, zwyczaje

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 9 grudnia 2016 r. odbędzie się spotkanie podróżnicze z Ewą Świderską. Opowieść będzie próbą retrospekcji z 1,5-rocznej podróży rowerem w pojedynkę przez 8 azjatyckich krajów: Filipiny, Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Chiny, Wietnam, Koreę Południową. Wstęp – wolny.


Na górskich szczytach – koncert w Gdańsku

Jeden z najbardziej lubianych polskich dyrygentów – Marek Pijarowski – powraca do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Poprowadzi wyjątkowy koncert, którego wysłuchanie będzie nie lada przyjemnością dla tych, którzy tęsknią za widokiem ośnieżonych, roziskrzonym słońcem górskich szczytów. Muzyczne spotkanie zaplanowano 9 grudnia 2016 r.


Z Markiem Kamińskim nie tylko o biegunach

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim, które odbędzie się w filii przy ul. Dworskiej 27 w czwartek, 15 grudnia 2016 r.


Goła baba w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza 10 grudnia 2016 r. na monodram autorstwa Joanny Szczepkowskiej, „Goła baba". Monodram, a raczej monokomedia, grana jest od 1997 r. na scenach całej Polski i w wielu innych krajach.


Konferencja w bibliotece o Gdańsku i gdańszczanach

W Gdańsku, 9 grudnia 2016 r. z okazji 420-lecia powstania biblioteki odbędzie się konferencja naukowa „Bibliotheke tes psyches iatreion. Gdańsk i gdańszczanie w zwierciadle zbiorów Biblioteki Rady Miasta Gdańska". Podczas obrad zostaną przywołane sylwetki dawnych, a także i współczesnych darczyńców biblioteki. Zostaną zaprezentowane również zbiory przekazane placówce i w niej przechowywane.


Jarmark bożonarodzeniowy w Chojnicach

Świąteczne ozdoby i potrawy, a wszystko przy dźwięku kolęd – tak zapowiada się tegoroczna edycja jarmarku bożonarodzeniowego, który odbędzie się na rynku w Chojnicach od 9 do 11 grudnia 2016 r. W świątecznej atmosferze mieszkańcy miasta będą mogli zrobić przedświąteczne zakupy, obejrzeć jasełka, skosztować świąteczne potrawy.


VI Actus Humanus – muzyka dawnych wieków w Gdańsku

W Gdańsku od 5 do 11 grudnia 2016 r. trwać będzie wyjątkowy festiwal Actus Humanus. W historycznych przestrzeniach miasta zostaną zaprezentowane największe osiągnięcia muzyki dawnej, w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia. Festiwal prezentuje arcydzieła ze świata muzyki dawnej autorstwa najwybitniejszych kompozytorów.


Mikołajki na gdańskim lodowisku

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, Radio Plus oraz Fundacja Obudź Nadzieję zapraszają na mikołajki na lodowisku, które odbędą się we wtorek, 6 grudnia 2016 r. Darmowy wstęp na taflę lodowiska otrzymają osoby, które drobnymi upominkami – słodyczami i artykułami szkolnymi wspomogą podopiecznych fundacji.


Wielowymiary portret Stanisławy Przybyszewskiej

O tym, jaką osobą była Stanisława Przybyszewska będzie można się dowiedzieć podczas spotkania, które odbędzie się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 w poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. Wykład wygłosi prof. Ewa Graczyk.


Jubileuszowe spotkanie z Waldemarem Nocnym

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Waldemarem Nocnym, które odbędzie się z okazji 35-lecia pracy twórczej i 20. rocznicy wydania pierwszej książki – zbioru opowiadań pt. „Trzynasty kilometr". W filii przy ul. Mariackiej 42 w czwartek, 8 grudnia 2016 r. fragmenty książki jubilata przeczyta Jerzy Kiszkis, aktor przez lata związany z Teatrem Wybrzeże.

.

Świąteczne opowieści i warsztaty w Muzeum Narodowym

Jak wyglądały święta w dawnym Gdańsku? Czy mieszczanie też jedli karpia i znajdowali prezenty pod choinką? Na świąteczne opowieści i familijne warsztaty wykonywania ozdób bożonarodzeniowych zaprasza 10 i 11 grudnia 2016 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wszystkie materiały zapewnia muzeum – wykonane przedmioty należą do wykonawców, stając się swoistym prezentem od muzeum pod choinkę.


Droga do nieba na przykładzie „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga

W Muzeum Narodowym w Gdańsku, 4 grudnia 2016 r. odbędzie się wykład z cyklu Kierunek Sztuka – „Droga do nieba na przykładzie Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga". Spotkanie to szukanie odpowiedzi na pytanie, jakie wartości wiodą człowieka do osiągnięcia szczęścia wiecznego i jak zostały one zobrazowane w tryptyku Hansa Memlinga. Wstęp – wolny.


Szlagiery na 102 w Potęgowie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie, 2 grudnia 2016 r. odbędzie się koncert „Szlagiery na 102". Na jednej scenie zaśpiewają swoje największe przeboje Paweł Siluk-Stainer, Sylwia Drzewiecka, Krzysztof Szpot, Justyna Adamczak, Dawid Janiak, Tim Fabian i inni… Wstęp – wolny.


O terapeutycznej miłości i filmie w Bibliotece pod Żółwiem

Projekcja najnowszego obrazu dokumentalisty Pawła Łozińskiego pt. „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" oraz debata o filmie, którą poprowadzi Paulina Pohl odbędą się w Bibliotece pod Żółwiem, we wtorek, 13 grudnia 2016 r. Wydarzenie odbywa się w ramach Projektu Edukacji Filmowej Biblio+doc.


Biżuteria i design. Nowa kolekcja w Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, zakupiło 35 prac, 16 artystów. Nowe nabytki to nie tylko nowoczesna biżuteria wpisująca się w trendy nowoczesnego wzornictwa, ale także przedmioty użytkowe o wysokich walorach estetycznych, które zostały zakupione przy wsparciu uznanych ekspertów. Wystawę można oglądać do 7 maja 2017 r.


Wystawa map i planów dawnego Słupska i okolic

Jesteś miłośnikiem historii? Chcesz zobaczyć jak przed wiekami wyglądał Słupsk i region słupski? Koniecznie przyjdź do Herbaciarni w Spichlerzu Richtera na nową wystawę czasową pt. „Plany Słupska i mapy regionu słupskiego XVIII-XX wiek" ze zbiorów kartograficznych Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 13 grudnia 2016 r. Ekspozycja będzie czynna do niedzieli, 12 lutego 2017 r.


Obierki Barbary Kruszewskiej w Ratuszu Staromiejskim

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza 8 grudnia 2016 r. na wernisaż wystawy Barbary Kruszewskiej, „Obierki". Autorka to znana postać w trójmiejskich kręgach artystycznych. Ukończyła gdańską PWSSP pod kierunkiem prof. Witolda Janowskiego. Wkrótce po studiach odkryła nową i do dzisiaj trwającą pasję swego życia, czyli dobre jedzenie. Ekspozycję można oglądać do 8 stycznia 2017 r.


Szekspirowski najpiękniejszym polskim teatrem

Portal Culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury – zamieścił zestawienie 10 najbardziej oryginalnych przykładów polskiej architektury teatralnej – wśród nich, na pierwszym miejscu, znalazł się Gdański Teatr Szekspirowski.


Popiszczmy razem w… kościele św. Trójcy w Gdańsku

Muzyczno-edukacyjny happening związany z unikatowymi zabytkowymi organami i spotkanie ze św. Mikołajem w kościele oo. Franciszkanów pw. św. Trójcy w Gdańsku odbędzie się 5 grudnia 2016 r. Tradycyjnie jak co roku, akcja Popiszczmy Razem związana jest z odbudową unikatowych barokowych organów.


Rzeźba na przestrzeni wieków – wykład w Muzeum Pomorza Środkowego

Spokojna i statyczna czy dynamiczna – o tym, jaka rzeźba królowała w klasycyzmie, a jaka w romantyzmie dowiedzą się uczestniczy wykładu pt. Rzeźba klasycystyczna i romantyczna w Europie. Trzecie z cyklu spotkań z historii sztuki odbędzie się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w sobotę, 10 grudnia 2016 r. Wstęp jest wolny.


Warsztaty tańca japońskiego

Jaką rolę odgrywa w tańcu ciało, a jaką przestrzeń? Czy są od siebie zależne? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, weź udział w wyjątkowych zajęciach z japońskiego tańca butoh z To-En. Na warsztaty, które odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 10 grudnia 2016 r. obowiązują zapisy, gdyż jest ograniczona liczba miejsc.


Poznaj świat z LosWiaheros – podróż do Australii

Według Alicji Rapsiewicz i Andrzeja Budnika – autorów bloga loswiaheros.pl – w Australii można się zakochać. W Muzeum Emigracji w Gdyni, 7 grudnia 2016 r. opowiedzą o rozległych równinach tego kraju – pięknym i dzikim Outbacku.


Mariusz Więcek w Bibliotece pod Żółwiem

Scena poezji Biblioteki pod Żółwiem zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 6 grudnia 2016 r. Tym razem Patryk Zimny zaprasza do rozmowy Mariusza Więcka, twórcę, który po dwóch wielce obiecujących książkach poetyckich zajął się dramatopisarstwem odnosząc w tej dziedzinie niebagatelne sukcesy.


„Cyganeria” – premiera w Operze Bałtyckiej

„La Bohème", „Cyganeria", Giacoma Pucciniego jest pierwszą premierą operową sezonu 2016/2017 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. To jedno z najsłynniejszych dzieł, arcydzieło muzyki tego gatunku. Premiera – 1 grudnia, kolejne spektakle – 2, 3, 4 i 6 grudnia 2016 r.


Łąki Łan w gdańskim Starym Maneżu

W Starym Maneżu w Gdańsku, 3 grudnia 2016 r. będzie można posłuchać Łąki Łan. Słyną z niesamowicie energetycznych koncertów. Wypracowali sobie swoje niepowtarzalne, słowiańsko-międzygalaktyczne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje.


Czajniki Aliny Dobrowolskiej

Alina Dobrowolska niezwykła artystka, która inspirację do twórczości czerpie z życia. Jej malarstwo jest wynikiem obserwacji i wrażeń wyniesionych z podróży, a potem przetworzonych na obrazach, pełnych koloru i radości życia. Motywem przewodnim są wielobarwne czajniki. Wernisaż prac odbędzie się w filii Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przy ul. Pilotów 3 w piątek, 9 grudnia 2016 r. Ekspozycję można będzie oglądać do 31 grudnia 2016 r.


Zrób ozdobę świąteczną na Żuławach

Rozpocząć przygotowania do zbliżającego się Bożego Narodzenia można na wiele sposobów. Jednym z nich jest tworzenie ozdób świątecznych. Żuławski Ośrodek Kultury i Żuławski Park Historyczny zapraszają całe rodziny do Fabryki Ozdób Choinkowych. Chętni będą uczestniczyć w warsztatach w sobotę, 10 grudnia 2016 r.


Filcowe warsztaty w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na kolejne ze spotkań artystycznych z cyklu Od stóp do głów ubrani w tradycję. Tematem najbliższych warsztatów, które odbędą się w sobotę, 3 grudnia 2016 r., będą Jarmarczne korale. Zajęcia poprowadzi Iwona Więznowska.


Jubileuszowe „Podróże Guliwera” w Teatrze Wybrzeże

Prezentacja jubileuszowego 50. spektaklu „Podróże Guliwera" odbędzie się 4 grudnia 2016 r. w Sopocie na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Premiera „Podróży" Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki miała miejsce 5 lipca 2013 r. Przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem zarówno młodych, jak i dorosłych widzów, a także krytyki teatralnej.


Potworna wystawa w Szekspirowskim

Little Monsters to projekt zrodzony z fascynacji ilustracją, popkulturą i sztuką współczesną. Autorką wystawy, która odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, jest Beata Wiśniewska. Ekspozycje można oglądać od 1 do 14 grudnia 2016 r.


Francuski barok w Ratuszu Staromiejskim

Spotkanie z artystami specjalizujący się w historycznych praktykach wykonawczych przygotowało Nadbałtyckie Centrum Kultury. Koncert muzyki francuskiego baroku w wykonaniu grupy Les Noëls odbędzie się w piątek, 2 grudnia 2016 r. w ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wstęp jest wolny.


Chcesz się bać? Przenieś się na tajemniczą Suwalszczyznę

Na spotkanie z baśniową grozą zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Wieczór z najnowszą powieścią pt. „Gałęziste" Artura Urbanowicza odbędzie się w czwartek, 15 grudnia 2016 r. w filii przy ul. Czerwony Dwór 21.


Ludzie listy piszą… w słusznej sprawie

Lokalna Grupa Amnesty International Tczew zaprasza na kolejną edycję Maratonu Pisania Listów w obronie więźniów sumienia. Wydarzenie odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku wszyscy chętni będą mogli włączyć się do akcji przez dwa dni, 11 i 11 grudnia 2016 r., w Fabryce Sztuk.


Patsy Gamble zagra w Gdańsku

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na niesamowity koncert. Połączenie jazzu, soulu i funku w wykonaniu niezwykłej brytyjskiej saksofonistki Patsy Gamble już 4 grudnia 2016 r. w Gdańsku.


Gracze: wirtualne polowanie czas zacząć!

Gdyńska firma VR Visio, studio wirtualnej rzeczywistości z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wzywa wszystkich zapalonych graczy do udziału we wspólnej walce. Przyjmijcie ich wyzwanie i w sobotę, 3 grudnia 2016 r., dołączcie do otwartych beta testów „Drone Hunter VR" – futurystycznej strzelanki stworzonej na gogle wirtualnej rzeczywistości. Konieczna wcześniejsza rejestracja.


Magical Moments – koncert musicalowy w Gdańsku

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza do Gdańska, 3 grudnia 2016 r. na koncert musicalowy Magical Moments. Musicalowych przebojów będzie można posłuchać Moments w wykonaniu trzech artystów polskich scen muzycznych – Agnieszki Przekupień, Agaty Walczak oraz Karola Drozda.


Mikołajki w Łebie

Burmistrz Łeby zaprasza dzieci do udziału w biegu mikołajkowym oraz wspólnego ubierania choinki. Wydarzenia odbędą się w sobotę, 3 grudnia 2016 r. Udział w nich jest bezpłatny.


Dokąd płynie „Statek wyobraźni”? Wystawa w Muzeum Morskim

Niezwykła pomysłowość, fantastyczne wyczucie kolorów i świetne zrozumienie tematu. Uczestnicy konkursu dla osób niepełnosprawnych „Statek wyobraźni" zabrali nas w niezwykłą podróż. Owoce tej wyprawy będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej laureatów. Wernisaż odbędzie się 29 listopada 2016 r. w spichlerzach na Ołowiance. Prace można oglądać do marca 2017 r.


Zapalenie światełek na Gdańskiej Choince i przypłynięcie Świętego Mikołaja

Zgodnie z wieloletnią tradycją, 5 grudnia 2016 r. Święty Mikołaj przypłynie do Gdańska, który jest pierwszym przystankiem w jego podróży po Polsce. W tym roku, najbardziej wyczekiwany przez dzieci gość, odwiedzi także Dolne Miasto.


O sytuacji dzieci w dawnym Gdańsku posłuchaj w bibliotece

Czy tylko w Sparcie dzieci traktowano po spartańsku? Czy miłość rodzicielska pozwalała rozpieszczać maluchy? W jakim wieku dzieci przestawały być dziećmi? O dzieciach w dawnym Gdańsku będzie można się dowiedzieć podczas spotkania pt. Zakamarki historii Gdańska/The Corners of Old Gdańsk – Dzieci/Children, które odbędzie się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Jagiellońskiej w piątek, 16 grudnia 2016 r.


Szekspira spotkanie z muzyką klasyczną

Obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, ojca nowożytnego teatru europejskiego, uświetni niezwykłe wydarzenie – koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W piątek, 2 grudnia 2016 r. Orkiestrę PFB i solistów – Belle Ting i duet Shin&Park poprowadzą dyrygenci z Austrii, Polski, Rosji i Litwy.


Natalia Nykiel w Filharmonii Kaszubskiej

Jej przebój ma ponad 41 mln wyświetleń na YouTube. Natalia Nykiel swoim debiutem zmieniła postrzeganie polskiego electro popu. Jej koncerty to połączenie muzycznej perfekcji z imponującym show. 30 listopada 2016 r. artystka wystąpi w Filharmonii Kaszubskiej.


Węgry 1956 i buty Stalina w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przywraca pamięć o pomocy Polaków Węgrom w czasach realnego socjalizmu. Premierową odsłonę wystawy „Węgry 1956 – twarze i przedmioty" będzie można oglądać od 29 listopada 2016 r. do 29 stycznia 2017 r. w Gdańsku. Narracja o pomocy Polaków Węgrom w czasie powstania węgierskiego 1956 r. została przygotowana z inicjatywy Węgierskiego Instytutu Kultury.


Karta do Szekspirowskiego

Chcesz sprawić wyjątkowy prezent na urodziny, imieniny, rocznicę, święta lub inną okazję? Doskonałym pomysłem na podarunek jest Karta Pełna Wrażeń do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest dostępna w dwóch wariantach cenowych – 50 zł i 90 zł.


Mikołajki w kinie Fregata w Lęborku

Lęborskie Centrum Kultury zaprasza 6 grudnia 2016 r. do kina Fregata na mikołajki. Widzowie będą mogli zobaczyć animację wytwórni Disneya „Vaiana. Skarb oceanu". Na każde dziecko czeka słodka niespodzianka.


Wszystkie koty Jana Miśka

Biblioteka Oliwska zaprasza wielbicieli kotów i malarstwa Jana Miśka do obejrzenia jego wyjątkowej wystawy poświęconej kotom. Wystawa pt. Felinologia stosowana. Rozdział ostatni rozpocznie się w środę, 7 grudnia 2016 r. Ekspozycję będzie można podziwiać do soboty, 7 stycznia 2017 r.


Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności