Aktualności

Ferie w morskim muzeum – o nawigacji, podwodnych tajemnicach i sekretach Żurawia

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne. Tak interesująco można spędzić ferie od 16 do 27 stycznia 2017 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Człowiek istotą polityczną – wykład Romana Lewandowskiego w Ustce

Człowiek jest istotą społeczną, czy może polityczną? Na bogato ilustrowany wykład „Homo politicus, czyli ornament z ludzkiej masy" zaprasza Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 11 stycznia 2017 r. Wstęp – wolny.

Ferie 2017 w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

W tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Centrum Konserwacji Wraków Statków, będzie można poszukać Gwiazdy Polarnej, wybrać się w podróż dookoła świata w łodzi piankowej, wywołać wodne tornado i stworzyć kolorową tęczę. Także wodzić palcem po mapie, uczyć się podstaw nawigacji i przeprowadzać doświadczenia chemiczne. Będzie mokro, wesoło i nawet jeśli nie spadnie śnieg, ferie w Tczewie będą udane!

Wieczór z poezją Andrzeja Grzyba

Krystyna Łubieńska i Halina Słojewska-Kołodziej, aktorki Teatru Wybrzeże, zapraszają na wieczór z poezją Andrzeja Grzyba. Spotkanie odbędzie się w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w czwartek, 12 stycznia 2017 r.

Senior z kartą może więcej

Poranna kawa z ciastem w przyjemnej gdyńskiej kawiarni, wizyta u kosmetyczki połączona z relaksacyjnym masażem, zaś wieczorem spektakl w teatrze. Brzmi atrakcyjnie? Centrum Aktywności Seniora w Gdyni oferuje kartę Gdynia Senior Plus, która oferuje bogatą ofertę zniżek i promocji, by zachęcić starszych mieszkańców do aktywnego udziału w życiu miasta. Karta przygotowana została dla osób, które ukończyły 60 lat.

Ferie w Teatrze Wybrzeże

Teatr Wybrzeże w Gdańsku w okresie ferii 2017 przygotował dla młodszych widzów wiele atrakcji – znakomite „Przygody Koziołka Matołka", prezentacje 28. Lekcji Niegrzeczności wraz z rodzinnymi warsztatami, Lekcje Teatralne oraz zwiedzanie teatru. Zajęcia poprowadzą Weronika Łucyk i Piotr Piniecki.

Kulturalne ferie z Muzeum Pomorza Środkowego

Ozdabianie stołu, wykonanie glinianych sztućców, masek, wyrobów z wikliny, udział w balu karnawałowym czy zaprojektowanie herbu to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano w Słupsku na ferie zimowe. Muzeum Pomorza Środkowego zaprasza od 16 do 29 stycznia 2017 r. dzieci w wieku 6-15 lat.

Ferie zimowe w Pomorskiem

W województwie pomorskim ferie zimowe trwają od 16 do 29 stycznia 2017 r. W przygotowanej przez instytucje z naszego regionu ofercie nie zabraknie półkolonii, warsztatów teatralnych, fotograficznych, plastycznych czy sportowych. Na zajęcia zapraszają pomorskie muzea, galerie, domy kultury, biblioteki oraz ośrodki sportu i rekreacji. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Twoje dzieci.

Koncertowy początek roku w Ratuszu Staromiejskim

Polski Chór Kameralny podczas koncertu noworocznego, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia 2017 r., zabierze słuchaczy w muzyczną podróż po różnych stylach. W programie znalazły się bowiem kolędy, utwory świąteczne, a także piosenki wybitnych duetów kompozytorskich: Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oraz Johna Lennona i Paula McCartney'a.

Opowieści, pieśni i warsztaty indiańskie w Teatrze w Oknie

Chcesz posłuchać muzyki fletów i opowieści oraz wziąć udział w warsztatach tradycyjnych pieśni indiańskich. Na takie atrakcje w gdańskim Teatrze w Oknie 6 i 7 stycznia 2017 r. zaprasza Harevis.

Daniel Stabrawa – maestro nie tylko skrzypiec

Koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej w czwartek, 12 stycznia 2017 r., da jedyny koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nie tylko wystąpi on jako solista, ale też poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną PFB. W programie Schubert, Beethoven i Mozart.

Kontrasty i tańce w twórczości Łowców Słów w Bibliotece Oliwskiej

Biblioteka Oliwska zaprasza na kolejne spotkania z Łowcami Słów. Grupą Opowiadaczy, które odbędą się w czwartki, 19 stycznia i 16 lutego 2017 r. Tym razem artystki – Elżbieta i Groszek Stanilewicz – zabiorą dzieci w wieku 10 i więcej lat w bajkowy świat kontrastów i tańców.

Laboratorium Pieśni wystąpi w Szekspirowskim

Ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, gruzińskie, a także skandynawskie utwory to repertuar, który wykonuje Laboratorium Pieśni. Grupa wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w piątek, 27 stycznia 2017 r. i zaprezentuje materiał z pierwszej płyty „Rosna".

Dzieci w Słupsku nauczą się sztuki

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów do udziału w bezpłatnych lekcjach o sztuce. Obowiązują zapisy.

Biblioteka Manhattan w nowej odsłonie już wkrótce

Biblioteka Manhattan w poniedziałek, 16 stycznia 2017 r. zostanie otwarta po remoncie. Czytelnicy będą mogli korzystać z nowej funkcjonalności – dodatkowej przestrzeni do pracy z laptopem lub książką. Atrakcją tego dnia będzie również spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem.

Łeba gra dla dzieci i seniorów

Rybackie Centrum Kultury i Formacji Boleniec w Łebie stanie się miejscem tegorocznego, 25. już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 15 stycznia 2017 r., zbierane będą pieniądze na zakup urządzeń medycznych, które wspomogą oddziały ogólno pediatryczne i godna opiekę medyczną seniorów.

Letnia zadyma w środku zimy, czyli 25 lat z WOŚP

Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom grać będzie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas 25. już finału, który odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia 2017 r. Pomorskie również będzie się bawić i zbierać pieniądze na sprzęt dla dzieci i seniorów.

Miejsca – działania artystyczne w Gdańsku

Miejsca to nieregularny cykl minimalistycznych działań artystycznych w przestrzeniach zamkniętych, rozsianych na mapie miasta i napotkanych w drodze poszukiwań. Pierwszym Miejscem proponowanym przez IKM będzie dawna kotłownia w Gdańsku, oddana dwóm artystom – Maciejowi Chodzińskiemu i Pawłowi Kulczyńskiemu, których prace zostaną zaprezentowane 14 i 15 stycznia 2017 r. w godz. 12.00–20.00. Wydarzenie zakończy koncert Pawła Kulczyńskiego. Wstęp – wolny.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

Już po raz siódmy ulicami Gdańska, 6 stycznia 2017 r. przejdzie Orszak Trzech Króli, podobnie jak w ponad 400 miejscowościach w Polsce i na świecie. To okazja do wspólnego zaśpiewania przepięknych radosnych kolęd. Wymarsz barwnego korowodu sprzed wejścia głównego do bazyliki Mariackiej o godzinie 11.30.

Konie i ptaki Natalii Glazer i Waldemara Błachnio w gdańskiej bibliotece

Wystawę Natalii Glazer i Waldemara Błachnio „Rodzinne szkice – konie i ptaki" można oglądać w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Paderewskiego 11 od piątku, 20 stycznia 2017 r. Ekspozycję można podziwiać do 16 lutego.

Papierowe inspiracje w bibliotece – warsztaty dla dzieci

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach kreatywnego świata papieru. Warsztaty tworzenia zakładek do książek, biżuterii, dekoracji na ścianę, wielkanocnych jaj odbędą się w filii przy ul. Paderewskiego 11 we wtorki, 10 i 24 stycznia 2017 r.

Fascynująca perkusja dla całej rodziny na Ołowiance

Na pierwszy w tym roku Koncert Familijny Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza w niedzielę, 8 stycznia 2017 r. Zespół perkusyjny Żyrardowskie Uderzenie udowodni, że w muzyce nie ma rzeczy niemożliwych i pokaże, że piosenki z bajek Disneya można zagrać tylko i wyłącznie na instrumentach perkusyjnych!

Sonia Bohosiewicz zdradzi sekrety Marilyn Monroe

Marilyn Monroe, gwiazda, którą zna chyba każdy, skrywała wiele sekretów. Niektóre z nich podczas swojego koncertu w Filharmonii Kaszubskiej we wtorek 17 stycznia 2016 r. wejherowskiej publiczności zdradzi Sonia Bohosiewicz.

Festiwal tańca nowoczesnego w Łebie

Łeba, po raz kolejny, stanie się taneczną stolicą Polski. Taniec współczesny, disco show, jazz dance czy freestyle będzie można podziwiać na hali widowiskowo-sportowej w Łebie podczas XI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 6 stycznia 2017 r. i potraw trzy dni.

Betlejem w Gdyni – wspólne kolędowanie z gwiazdami

W Gdynia Arenie szykuje się wyjątkowy, świąteczny koncert kolęd. W sobotę, 7 stycznia 2016 r. udział w nim wezmą gwiazdy polskiej estrady i... zgromadzeni w hali widzowie. Na scenie pojawią się polscy i zagraniczni artyści, m.in. Natalia Niemen, Marika, Kuba Badach, Piotr Cugowski oraz Mate.O.

Zrób sylwestrowe zdjęcie – Złap się #wGdyni

Duży, biały napis – hasztag #WGDYNI, który pojawił się na skwerze Kościuszki, będzie centralnym punktem sylwestrowego konkursu fotograficznego Złap się #wGdyni organizowanego przez miasto na Instagramie. Zatem chwyćcie telefony w dłoń, przygotujcie swój uśmiech nr 5 i pstrykajcie! Ze zgłoszonych zdjęć powstanie artystyczny kolaż, a na autorów najlepszych kadrów czekają nagrody!

Kolędowanie z Kayah

UWAGA! NASTAPIŁA ZMIANA MIEJSCA I GODZINY KONCERTU! W środę, 11 stycznia 2017 r. z niezwykłym koncertem w klubie Parlament w Gdańsku wystąpi Kayah. Nie zabraknie klasycznych kolęd, a także autorskich świątecznych utworów artystki.

Ucieczki Polaków z Polski Ludowej na Bornholm w Ratuszu Głównego Miasta

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, od 23 grudnia 2016 r. można oglądać nową wystawę czasową. Opowiada ona o ucieczkach Polaków na duńską wyspę Bornholm i składa się z 13 plansz przedstawiających historie poszczególnych osób czy też całych rodzin. Wystawa jest czynna do odwołania.

Sylwester na gdyńskiej scenie

Sylwester w Teatrze Muzycznym to już tradycja, która na stałe wpisała się w plany repertuarowe. Jak co roku, goście którzy zdecydują się spędzić tu sylwestrowy wieczór, będą mieli okazję obejrzeć podsumowanie roku artystycznego, fragmenty nadchodzących przedstawień i schodzących z afisza musicali.

Bal charytatywny na rzecz sopockiego hospicjum

Lubisz dobrze się bawić? Chcesz wspomóc chorych? Karnawał to idealny czas, aby uczestnicząc w V Balu Charytatywnym na rzecz Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, który odbędzie się w Sheraton Sopot Hotel Conference Center & Spa w piątek, 24 lutego 2017 r. połączyć przyjemne z pożytecznym. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Escape room ponownie w Teatrze Wybrzeże

Na koniec roku Teatr Wybrzeże przygotował niespodziankę – powraca Escape room! To wspólna zabawa dla rodzin, grup znajomych i firm. Jeśli lubisz zagadki i łamigłówki, koniecznie odwiedź Czarną Salę Teatru Wybrzeże w Gdańsku między 27 a 31 grudnia 2016 r.

Grażyna Brodzińska solo i w duecie z Adamem Szerszeniem

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, 7 stycznia 2017 r. Grażyna Brodzińska zaśpiewa przeboje operetkowe i musicalowe. Artystka wystąpi jako solistka oraz w duecie ze znakomitym barytonem Adamem Szerszeniem, który zaprezentuje się również w partiach solowych.

Konkurs na Metropolitalną Kartę do Kultury rozstrzygnięty

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku rozstrzygnęła plebiscyt na wzór nowej Metropolitalnej Karty do Kultury. Wygrał projekt C, na który zagłosowało 3057 czytelników czytelników, spośród 5463 osób uczestniczących w konkursie. Nowy wzór będzie obowiązywał w bibliotekach publicznych w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Redzie, Rumi, Wejherowie, Bolszewie, Luzinie, Pucku, Starogardzie Gdańskim, Trąbkach Wielkich i Bobowie.

O nobliście Bobie Dylanie posłuchaj w bibliotece

Co sprawiło, że Bob Dylan stał się głosem swojego pokolenia? Co powoduje, że jego protest songi przetrwały próbę czasu? Skąd ten Nobel? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania poświęconego Bobowi Dylanowi. Spotkanie w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w poniedziałek, 23 stycznia 2017 r. poprowadzi je Kazimierz Jaśkiewicz.

Warsztaty taneczne w Słupsku i Ustce

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 20 marca 2017 r. trwają warsztaty tańca dla tancerzy i mieszkańców Słupska i Ustki „Taniec jako narzędzie porozumiewania się". Poprowadzi je Alina Belyagina.

„Wiśniowy sad” wśród najlepszych spektakli 2016 roku!

„Wiśniowy sad" Antona Czechowa w reżyserii Anny Augustynowicz został uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych mijającego roku przez Jacka Cieślaka z „Rzeczpospolitej"! To 10. premiera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roku 2016.

Sopocki Koncert Noworoczny

Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, zapraszają wszystkich miłośników muzyki klasycznej i nie tylko, na tradycyjny Koncert Noworoczny. Arie i fragmenty operetek największych mistrzów zaprezentuje duet – Monika Ledzion-Porczyńska i Tomasz Rak, w towarzystwie muzyków PFK Sopot, w sobotę, 14 stycznia 2017 r.

I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich

W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, 8 stycznia 2017 r. odbędzie się I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich. Udział w nim zapowiedziało 6 zespołów z Lęborka oraz terenu powiatu lęborskiego. Gościnnie wystąpi Rodzinna Kapela Bas z Sierakowic.

Godë – Boże Narodzenie na Kaszubach

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza na Boże Narodzenie na Kaszubach. Wyjątkowo ciekawy świąteczno-noworoczny program będzie można oglądać od 23 grudnia 2016 r. do 1 lutego 2017 r.

„Chatka Zajączka” w Stacji Kultura w Lęborku

Lęborskie Centrum Kultury Fregata zaprasza na przedstawienie z cyklu „Niedzielne spotkania z teatrem". Teatr Władca Lalek, 8 stycznia 2017 r. zaprezentuje w Stacji Kultura na dworcu PKP w Lęborku przedstawienie „Chatka Zajączka".

Projekt filmowo-fotograficzny o najstarszych mieszkańcach Ustki

Czy wiesz co jest receptą na długowieczność? Agata Elsner i Marek Straszak w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce od 2 do 23 stycznia 2017 r. realizują projekt filmowo-fotograficzny o najstarszych mieszkańcach miasta.

Niezależna Nagroda Muzyczna Doki 2016

Druga edycja Niezależnej Nagrody Muzycznej Doki odbędzie się 27 grudnia 2016 r. o godz. 19 w klubie B90 w Gdańsku. Zostaną wybrani artyści Pomorza, którzy zasługują na uwagę i są warci dalszego promowania.

O podróżach po Ameryce Łacińskiej posłuchaj w bibliotece

Tequila, Kolumbia, Fidel Castro – wszystkie te słowa kojarzą się z podróżami do Ameryki Łacińskiej. O pasji do podróżowania i nie tylko opowiedzą podróżnicy Jan Kurzela i Alicja Kubiak, autorzy serii Książek „Oczami Dos Gringos". Spotkanie odbędzie się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Paderewskiego 11 w czwartek, 19 stycznia 2017 r.

Z Michałem Rauszerem spotkaj się w bibliotece

Kolejne spotkanie z cyklu „W garnku kultury. Spotkania z Wydawnictwem Naukowym Katedra" odbędzie się w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w środę, 18 stycznia 2017 r. Jego bohaterem będzie etnograf i kulturoznawca – Michał Rauszer, współredaktor książki „Zwodnicze imaginarium".

Metropolia jest Okey

Zjednoczone siły artystów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skumulowana siła muzyki, tańca, literatury, sztuk wizualnych. Najlepsze trójmiejskie kluby, dziesiątki koncertów, przedstawienia niezależnych teatrów tańca i wystawy – festiwal powstał nie tylko po to, by promować hasło metropolii, ale przede wszystkim po to, aby przy ogromnym ładunku pozytywnej energii, nieść radość wspólnego działania. Tegoroczna edycja imprezy potrwa od 26 do 30 grudnia 2016 r.

Procedery sztuki lat 70.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę „Procedery sztuki lat 70.". Prezentacja prac, będących dokumentacją i zapisami działań klasyków polskiej neoawangardy, będzie otwarta dla miłośników sztuki aż do 22 stycznia 2017 r.

Do Teatru Wybrzeże w święta!

Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprasza na świąteczną prezentacje „Wiśniowego sadu" Antona Czechowa w reżyserii Anny Augustynowicz. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w poniedziałek, 26 grudnia 2016 r. o godz. 18.00 na Dużej Scenie.

„Rumuńska niedziela” zakończy „Rumuńskie wesele” – finisaż w Narodowym

Zakończenie wystawy „Rumuńskie wesele" – prezentowanej przez ostatnie pół roku w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – odbędzie się w „Rumuńską niedzielę", 8 stycznia 2017 r. Spotkanie z rumuńską kulturą zakończy hora – popularny obrzędowy rumuński taniec.

Ostatni koncert Błażeja Króla w Szekspirowskim

Błażej Król wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Podczas ostatniego w obecnej inkarnacji koncertu będzie można usłyszeć utwory ze słynnej trylogii „Nielot", „Wij" i „Przez sen". Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2017 r.

Filmowy sylwester z gwiazdami w gdańskim Starym Maneżu

Spędź wyjątkową noc sylwestrową 2016 wśród gwiazd filmu i muzyki. Zaszalej ze stylizacją i poczuj się, jak gwiazda w wyjątkowej przestrzeni Starego Maneżu. Imprezę poprowadzi jeden z najlepszych w Polsce wodzirejów Krystian Mrozek, który wraz z DJ-em zapewni szampańską zabawę w asyście atrakcji na scenie. Start o godz. 20. Czerwony dywan czeka!

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności