Aktualności

Co mają wspólnego duchy i wampiry ze współczesnym światem? O myśleniu magicznym i nie tylko… w Ustce [WERNISAŻ]

Wystawa prac Basi Bańdy, Magdaleny Moskwy, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej, Alexa Urbana oraz Erwiny Ziomkowskiej odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż w czwartek, 5 lipca 2018 r. Kuratorką jest Marta Kudelska.

Zmiany w Operze Bałtyckiej. Pracownicy poznali nową dyrekcję instytucji

Od 1 lipca obowiązki dyrektora opery przejmie Romuald „Wicza" Pokojski. Stanowisko dyrektora muzycznego obejmie José Maria Florêncio. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przedstawił nową dyrekcję na specjalnym spotkaniu z załogą opery. Decyzja została przyjęta oklaskami.

Francuska Noc z Carmen i kankanem. Ostatni w sezonie artystycznym 2017/2018 koncert w Operze Bałtyckiej

Sezon francuski w gdańskiej operze zbliża się ku końcowi. Wielki finał już w sobotę 23 czerwca 2018 r. Artyści przygotowali specjalny koncert, podczas którego usłyszymy i zobaczymy najlepsze fragmenty opery „Carmen", operetki „Orfeusz w Piekle" oraz muzykę baletową „Boléro" Ravela.

Spotkania z autorami, strefa autografów i… konkurs Cosplay. To największy na Pomorzu festiwal komiksu

Sprawdź, jak ciekawy, fantastyczny i kolorowy jest świat komiksów. Od piątku do niedzieli, 22-24 czerwca 2018 r. trwać będzie kolejna edycja Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Czy rośliny mają brzmienie? Przekonasz się podczas koncertu Olgi Hanowskiej

„Sny panny z wanny" to solowy projekt. Płyta powstała w 2017 r. Koncert Olgi Hanowskiej odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 28 czerwca 2018 r.

Kilkuset kucharzy, tysiące kilogramów ryb i warzyw oraz otwarte warsztaty kulinarne. Slow Fest Sopot 2018

W weekend 23-24 czerwca 2018 r. molo w Sopocie zmieni się w wielką restaurację na świeżym powietrzu. Kulinarny festiwal Slow Fest Sopot przyciąga tłumy smakoszy z całego świata, najlepszych kucharzy i artystów. Będą też warsztaty i pokazy gotowania na żywo.

Krasnale, gęsi i świnki wchodzą na mury. Dowiedz się, gdzie w Ustce można podziwiać murale

Malowidła ścienne powstają przy dworcu PKS i w porcie po zachodniej stronie Ustki. Murale mają robić wrażenie, zadziwiać swoim przekazem, a przede wszystkim promować Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Dwie bitwy i 150 rekonstruktorów. Zobacz, jak Wejherowo broniło się przed Szwedami

Wejherowo wypełni się hukiem wystrzałów i szczękiem broni. Wszystko za sprawą rekonstrukcji historycznej, która zorganizowana zostanie w sobotę, 23 czerwca 2018 r. Dzięki niej przeniesiemy się do XVII w., by stanąć naprzeciw szwedzkiego najeźdźcy i jego sojuszników.

Gorące rytmy, gitara i orkiestra. Muzyczne Podróże: Viva España

Kolejny program minicyklu powinien usatysfakcjonować miłośników klimatów muzycznych z południa Europy. Na słupskiej estradzie znów zabrzmi muzyka kompozytorów hiszpańskich.

Wyposażenie kuchni i salonów, akcesoria gospodarcze i naczynia liturgiczne. Wyroby konwisarskie w słupskim muzeum

Słupskie muzeum posiada jedną z największych i najciekawszych kolekcji wyrobów cynowych w Polsce. Gromadzone od blisko 100 lat obiekty to przekrój wyrobów europejskich datowanych od XVI do XX w.

Dwa spektakle w finale 25. Konkursu o Złotego Yoricka. Zobacz, jakie przedstawienia będą rywalizować o ten tytuł

Dwa finałowe spektakle zostaną zaprezentowane podczas 22. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku od 27 lipca do 5 sierpnia 2018 r. O tym, który teatr otrzyma nagrodę, zdecyduje jury.

Dwa czterdziestolecia w Kuźni Wodnej w Oliwie. Przyjdź i zobacz, jak powstaje słynny miecz samurajów

W najbliższy weekend, 16-17 czerwca 2018 r. zorganizowane zostaną dwa wydarzenia z okazji 40-lecia udostępnienia zwiedzającym Kuźni Wodnej w Oliwie. W sobotę odbędzie się wykład Krzysztofa Panasa o dawnych technikach wytwarzania broni, natomiast w niedzielę artysta zaprezentuje swój kunszt wykuwając na żywo samurajski miecz.

Dziedzictwo zapomniane. Wykład Andrzeja Januszajtisa w cyklu Akademia Gdańska

Wyjątkowe organy, dzwony i zegary. Te, które można podziwiać i usłyszeć oraz te, które pozostały tylko na kartach historii będą bohaterami najbliższego wykładu Andrzeja Januszajtisa. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Od przedszkola do uniwersytetu dla seniora. Kto zwycięży w plebiscycie Pociąg do kultury?

Dobiega końca piąta edycja plebiscytu Pociąg do kultury. Uroczyste jego podsumowanie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2018 r. w Galerii Kameralnej w Słupsku.

Kolekcja obrazów, która powstaje już od 50 lat. Zobaczymy Stryjeńską, Wyspiańskiego i Boznańską

Zbiory obrazów Grażyny i Jacka Łozowskich to jedna z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej. Będzie można ją podziwiać od 22 czerwca 2018 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Bonaparte przyjedzie do Gniewu. Jaki jest cel wizyty potomka słynnego Napoleona?

Z okazji inauguracji w Polsce szlaku kulturowego „Drogi Napoleońskie" w Gniewie zostanie odsłonięta tablica poświęcona Napoleonowi Bonaparte. W uroczystości weźmie udział Charles Bonaparte, potomek cesarza.

Gdzie jest najwięcej lip? Gdzie znajduje się Wielka Aleja? Przekonasz się podczas spaceru w Gdańsku

Szlakiem lip rosnących wzdłuż alei Zwycięstwa, parku akademickiego oraz znajdującego się przy u. Traugutta, dawanych cmentarzy w okolicach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej będzie można przejść już w sobotę, 16 czerwca 2018 r. Wstęp jest wolny.

Performance, koncerty zespołów śpiewaczych, wystąpienia naukowców. Pomorskie Forum Edukacji Regionalnej o wielokulturowym Pomorzu

Kolejna edycja Pomorskiego Forum Edukacji Regionalnej – Wielokulturowe Pomorze odbędzie się po hasłem: „Co nas jednoczy? Drogi do niepodległości".

Obywatele swoi czy obcy? Debata o dziedzictwie polityki narodowościowej II RP

Krzysztof Czyżewski będzie gościem najbliższej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej. Wprowadzi słuchaczy w temat wzajemnych relacji między Polakami a zamieszkującymi terytorium naszego państwa mniejszościami narodowymi. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 12 czerwca 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Polonijni dziennikarze docenieni. Nagrody im. Macieja Płażyńskiego przyznane

Dziennikarze z: Czech, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy wyróżnieni przez specjalną kapitułę. Nagroda przyznawana jest dla dziennikarzy i mediów służących Polonii.

Bogdan Kułakowski, Zagan Acoustic, Marcin Tomczak. Koncert „Z miłości do Niepodległej” w Operze Leśnej

Wydarzenie to jest hołdem składanym artystom tworzącym w okresie dwudziestolecia międzywojennego, którzy tuż przed wybuchem powstania warszawskiego występowali w polskich kawiarniach krzewiąc polskiego ducha. Niezwykły koncert „Z miłości do Niepodległej" odbędzie się 10 czerwca 2018 roku w Operze Leśnej w Sopocie.

Koncerty, warsztaty muzyczne, barwny korowód… Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku

Już po raz 16. Malbork stanie się miastem historii i tradycji zbliżającym kultury różnych narodów i państw. Baśniowy spektakl muzyczny, teatry uliczne, koncerty Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołów muzyki dawnej to tylko część festiwalowych atrakcji.

Z dawnego ołtarza pozostały tylko dwa obrazy. Jeden z nich trafił właśnie do muzeum

Muzeum Narodowe w Gdańsku oficjalnie przyjęło do swoich zbiorów obraz Izaaka van den Blocke „Zesłanie Ducha Świętego". Depozyt od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazany został 6 czerwca 2018 r.

Chcesz kupić dzieło sztuki? Przyjdź na wykład i dowiedz się, jak odróżnić oryginał od falsyfikatu

Głośne fałszerstwa, najczęściej podrabiani artyści i ich dzieła będą tematem ostatniego, przed letnią przerwą spotkania z cyklu koLEKCJE w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. O rynku dzieł sztuki opowie Karolina Bańkowska. Spotkanie odbędzie się w siedzibie IKM, 14 czerwca 2018 r. Wstęp – wolny.

Jak poznać znanych aktorów i twórców najlepszych filmów? Zostań wolontariuszem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Wolontariat podczas 43. FPFF to też wyjątkowa okazja, by sprawdzić się i zdobyć doświadczenie w pracy przy tworzeniu i obsłudze dużego festiwalu, uczestniczyć w pokazach filmowych i spotkaniach z twórcami oraz poznać ludzi zakochanych w kinie. Do 30 czerwca 2018 r. można zgłaszać chęć wsparcia organizatorów gdyńskiego święta filmu.

Dziesięć dni tanecznej pasji, 10 spektakli, 35 tancerzy zakwalifikowanych do konkursu. Jubileuszowy X Gdański Festiwal Tańca

Spektakle z Polski, Finlandii, Węgier i Hiszpanii. Nowe widowiska młodych polskich tancerzy, premiery w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest. Warsztaty dla tancerzy i przedstawienie dla dzieci.

Dwie wystawy na dwudziestolecie. Dom Uphagena w Gdańsku zaprasza na swój jubileusz

Dom Uphagena – oddział Muzeum Gdańska świętuje dwudziestolecie swojej działalności. Do końca 2018 r. w jego zabytkowych wnętrzach zostaną zaprezentowane dwie wystawy czasowe. Najbliższą z nich będzie można oglądać już od czwartku, 28 czerwca.

Jedyne na Pomorzu spotkanie autorskie z Mają Lunde. Polska premiera powieści „Błękit”

Z Mają Lunde, autorką bestsellerowej „Historii pszczół", sprzedanej w Polsce w nakładzie 65 tysięcy egzemplarzy, czytelnicy spotkają się 7 czerwca 2018 r. w Gdańsku. Dzień wcześniej będzie miała miejsce polska premiera drugiej powieści autorki – „Błękit". Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kręglewska.

Operowa edukacja na wesoło. Najsłynniejsze arie i choreografie zobaczyło ponad 200 uczniów z całego województwa [GALERIA]

Przez cały rok artyści z Opery Bałtyckiej odwiedzali szkoły podstawowe w Pomorskiem. Z humorem opowiadali o świecie tańca, śpiewu i muzyki. Na zakończenie projektu 5 czerwca 2018 r. to dzieci przyjechały do Gdańska na specjalny spektakl.

Średniowieczne miasto, czyli… O przedstawieniu miast w średniowiecznej ikonografii opowie Andrzej Woziński

Uprawdopodobnienie tego co nieprawdopodobne i podkreślenie relacji o historycznym wydarzeniu. Tak pokazywano w średniowieczu miasta. Spotkanie dotyczące niezwykłych obrazów średniowiecznych miast poprowadzi Andrzej Woziński z Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 13 czerwca 2018 r. Wstęp – wolny

Pieśni i arie znanych i cenionych kompozytorów oraz jazz. XII Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

W Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorskim Ośrodku Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim k. Starego Targu będzie można posłuchać koncertów muzyki klasycznej i muzyki jazzowej. Wstęp – bezpłatny.

Dwie nagrody, najlepsze filmy dokumentalne, krótkometrażowe fabuły i spotkania z reżyserami. Zaczyna się Gdańsk DocFilm Festival

Tym razem tematem przewodnim pokazywanych dokumentów będzie „Godność i praca". Filmy zobaczymy w Europejskim Centrum Solidarności miedzy 6 a 10 czerwca 2018 r. Najciekawsze z nich będą walczyć w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych o statuetkę Gdańskie Dźwigi.

Jakie kolory ma Bałtyk? Poznaj tajniki fotografii i weź udział w wakacyjnym konkursie

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza miłośników fotografii do wzięcia udział w wakacyjnym konkursie, którego tematem jest Morze Bałtyckie. Otwarciu projektu edukacyjnego Kolory Bałtyku towarzyszyć będzie wykład o sztuce robienia dobrych zdjęć.

Dokąd zmierza rak na Pomorzu? Konferencja o szlachetnym mieszkańcu naszych rzek i jezior

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na spotkanie, którego bohaterem będzie rak szlachetny. Sesja popularnonaukowa zorganizowana zostanie w piątek, 8 czerwca 2018 r.

75 lat od końca II wojny światowej, 15 lat starań i 10 lat prac. Jubileusz 400 lat organów w kościele św. Trójcy w Gdańsku

Piękno odrestaurowanych organów będzie można usłyszeć w utworach solowych i kameralnych, z towarzyszeniem gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble, Scholi Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Gwiazdą specjalną będzie niemiecka kontralcistka Marion Eckstein.

10. edycja Festiwalu Narracje. Zgłoś projekt artystyczny związany z gdańską Oliwą

Można nadsyłać projekty dotyczące bogatej historii dzielnicy lub inspirowane różnorodną współczesnością. Technika dowolna: wideo, instalacja, rzeźba czy interwencja. Festiwal odbędzie się 16 i 17 listopada, a propozycje prac można zgłaszać do 30 czerwca 2018 r.

Emocjonalne pożegnanie… nie na zawsze. Puenta w foyer. Wystawa malarstwa Magdaleny Król

Wernisaż prac Magdaleny Król w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, który odbędzie się w sobotę, 9 czerwca 2018 r., jest tytułowym pożegnaniem. Pożegnaniem, które zakłada kolejne, rychłe spotkanie. Artystka mówi nam „do widzenia", ale szybko dodaje „do jutra".

Pierwsza europejska trasa koncertowa. Kongijska orkiestra wystąpi w Szekspirowskim

Orchestre Les Mangelepa zaprezentuje nowy album „Last Band Standing". Koncert grupy z 40-letnią historią w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się w środę, 13 czerwca 2018 r.

Powrót do dzieciństwa. Muszkieterowie na szekspirowskiej scenie

Spektakl, na podstawie powieści „Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa, będzie można zobaczyć na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 5 i 6 czerwca 2018 r.

Taneczna podróż dookoła świata. Koncerty familijny i edukacyjny w Słupsku

Koncerty zaprezentują utwory z różnych stron świata, należące do kanonu muzyki symfonicznej, przedstawiające taniec jako formę muzyczną.

O Kaszubach, wielkiej historii i kobietach. Rozmowa z debiutującą w roli pisarki Martyną Bundą

Spotkanie z autorką „Nieczułości" odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 5 czerwca 2018 r. Poprowadzi je Beata Stasińska.

Mnóstwo atrakcji na wiejskich dróżkach i w zagrodach. Festyn z okazji Dnia Dziecka w skansenie w Klukach

Festyn dla dzieci w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbędzie się w piątek, 1 czerwca 2018 r. Program imprezy obejmuje m.in. szukanie cukierków w stogu siana, smażenie wafli, wykonywanie laleczek z sitowia oraz dłubanie butów dla... konia.

„Burza”,„Sen nocy letniej” czy „Perykles”? Zmierz się z dziełami Williama Szekspira

Masz zdolności aktorskie i mieszkasz na Pomorzu? Jesteś uczniem, seniorem lub osobą niepełnosprawną? Zgłoś się do projektu Teatralny Pasjans. Zapisy trwają do 1 czerwca 2018 r.

Rodzinna zabawa z Kajkiem i Kokoszem. Dzień Dziecka na grodzisku w Sopocie

Słowiańskie bajanie przy ognisku, strzelanie z łuku, gra terenowa oraz… mega puzzle z Kajkiem i Kokoszem. Grodzisko w Sopocie zaprasza dzieci i rodziców na wspólną zabawę. Impreza z okazji Dnia Dziecka odbędzie się w sobotę, 2 czerwca 2018 r.

Pomorskie Nagrody Muzealne przyznano już po raz czwarty. Sprawdź, kto został ich tegorocznym laureatem

Kapituła uhonorowała m.in. autorki wystawy sztućców specjalistycznych oraz „Muzeum do zabawy". Pomorskie Nagrody Muzealne wręczono 28 maja 2018 r. w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku.

Pomagają dzieciom polonijnym, prowadzą żłobki i edukują młodzież. Samorząd przeznaczył ponad 166 mln zł na działalność organizacji pozarządowych

Dzięki tej kwocie organizowane są wakacje dla polskich dzieci z Białorusi i Ukrainy, projekty edukacyjne, w tym doradztwo zawodowe oraz warsztaty artystyczne dla mieszkańców Pomorza. Aż 155 mln zł dofinansowania w 2017 r. pochodziło z Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Reset” w Teatrze Wybrzeże. Opowieść o czterech kobietach, które utraciły sens życia [PRAPREMIERA]

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie sztuka australijskiej dramatopisarki Almy De Groen. Polska prapremiera spektaklu „Reset" odbędzie się w sobotę, 9 czerwca 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

„Święto Winkelrida. Rewia Narodowa”. Polityczna satyra na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Premiera spektaklu w adaptacji Marcina Cecko i reżyserii Marcina Libera odbędzie się w piątek, 8 czerwca 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Jak zapowiadają jego twórcy: – Zrobimy wszystko, by dostarczyć widzom sporą porcję rozrywki.

Konkurencją dla złotej kuli były prace z całego świata. Grafikom z Gdańska udało się zdobyć prestiżową nagrodę

Złota kampania promująca obraz „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, przygotowana przez TOFU Studio na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, została nagrodzona na 11th International Design Awards.

Wejherowski wilkierz ma prawie 250 lat. Czy wiesz, jakie sprawy regulował i kto był jego autorem?

To jego pierwsze tłumaczenie na język polski i wydanie w formie książkowej. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na promocję wilkierza, która odbędzie się w poniedziałek, 28 maja 2018 r. w. Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczysta sesja rady miasta.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości