Aktualności

Filmowa mapa Gdyni. Wiemy już, w których kinach będą seanse w czasie 44. FPFF

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie odbędzie się w Gdyni. Jednak w tym roku, w związku z likwidacją centrum Gemini i Multikina, projekcje filmów będą przeniesione w inne miejsca. Rolę głównego kina przejmie Helios w centrum handlowym Riviera. Filmy będzie można oglądać też w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym, Konsulacie Kultury i Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza. Widzów będzie woził bezpłatny autobus festiwalowy.

Wkrótce Gdańskie Spotkania Literackie. Dowiedz się, co będzie się działo?

Spotkania z tłumaczami literatury, warsztaty krytyki przekładu, premiera komiksu o pracy tłumacza, performance literacki, warsztaty podróżniczo-literackie dla młodych czytelników oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego – tak wygląda program Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu". Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką Podróż na Wschód, która rozpocznie się 11 kwietnia 2019 r. i potrwa trzy dni.

Chcesz poznać historię słupskiego sportu? Jeśli tak to, przyjdź do Baszty Czarownic

O sporcie nad Słupią posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Smartfon to tylko urządzenie do komunikacji czy również do nauki? Jak wykorzystywać cyfrowe media? Dowiesz się na spotkaniu w IKM

Jak twórczo korzystać z cyfrowych mediów? Jakie są przydatne aplikacje? O tym i o wieli innych sprawach związanych z mediami opowiedzą eksperci w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Spotkanie już 9 kwietnia 2019 r.

O odchodzeniu od tradycji, zaufaniu wewnętrznemu, intuicyjnemu światu. Premiera płyty „Rasti” w GTS

Prezentacja utworów z najnowszej płyty Laboratorium Pieśni „Rasti" odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w sobotę, 13 kwietnia 2019 r. Ten koncert jest przełożony z 19 stycznia. Został odwołany w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.

Czy tajemnica i groza mogą być romantyczne? Przekonasz się podczas wystawy zbiorowej w Słupsku i Ustce

Ekspozycja prac Natalii Bażowskiej, Krzysztofa Maniaka, Pawła Szeibela, Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Bianki Rolando, Kuby Woynarowskiego „Pod soczystym zielonym mchem, ktoś schował białe kości" dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2019 r. Wystawę można oglądać w słupskiej Baszcie Czarownic i Galerii Kameralnej oraz w usteckim Centrum Aktywności Twórczej.

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Muzeum Archeologiczne zaprasza na wielkanocne warsztaty

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów. Uczestnicy wykonają wielkanocne ozdoby, dekoracje na stół i kartki z życzeniami. Zajęcia odbędą się w sobotę 13 kwietnia 2019 r.

Poznaj gdańskie dzielnice. Rusza dziewiąty sezon spacerów i wykładów z lokalnymi przewodnikami

Do Nowego Portu, Oruni czy Zaspy w tym sezonie dołączy Wyspa Sobieszewska. Na bezpłatne spacery, spotkania i wykłady z Lokalnymi Przewodnikami zaprasza Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Pierwsze spotkania już 6 kwietnia 2019 r.

Gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów. Promocja wyjątkowych wydawnictw

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. w Domu Uphagena odbędzie się promocja książki i albumu płytowego poświęconych gdańskiemu kompozytorowi i klawesyniście Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. Wydawnictwa będzie można kupić w promocyjnej cenie.

Potrafisz gwizdać i masz słuch muzyczny? Weź udział w I Kaszubskim Festiwalu Muzyki Gwizdanej

Pomysł jest zaskakujący, ale ma promować mało popularną, niełatwą sztukę gwizdania artystycznego. W wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności gwizdania.

Specjalny monodram dla wszystkich eurosceptyków. Przedstawienie francuskiego filozofa w ECS

W Europejskim Centrum Solidarności 12 kwietnia 2019 r. wyjątkowe przedstawienie zaprezentuje Bernard-Henri Lévy, francuski filozof, pisarz i scenarzysta filmów. Przedstawienie jest elementem kampanii Looking for Europe (Szukając Europy), która ma przybliżyć idee funkcjonowania Unii Europejskiej.

Wielkopolanie ku Niepodległej. W Gdańsku pojawi się instalacja upamiętniająca zwycięskie powstanie

Podświetlana instalacja, upamiętniająca stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego, ustawiona zostanie przed Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W dniu jej otwarcia będzie można spotkać ułanów poznański, uczestniczyć w debacie naukowej oraz wysłuchać patriotycznego koncertu.

Pojedynek na grille, inspiracje dla podróżników i najnowsze trendy rowerowe. Free Time Festiwal w Gdańsku

Dziesięć stref tematycznych dla podróżników, amatorów sportu i dobrej zabawy. Free Time Festiwal to okazja do spędzenia rodzinnego weekendu i poznania najciekawszych regionów Polski oraz świata. W weekend 6 i 7 kwietnia 2019 r. w AmberExpo będzie można poznać 1001 pomysłów na niebanalne spędzenie wolnego czasu.

Gdańsk oczami Gertrudy Kelting. Kim była i co po niej zostało, dowiesz się podczas wykładu w Instytucie Kultury Miejskiej

Fotografie Gertrudy Kelting z Wrzeszcza są codziennie oglądane przez setki ludzi z całego świata na aukcjach internetowych i giełdach kolekcjonerskich. Paradoksem jest, że autorka tego sukcesu pozostała nieznana i jedynie dzięki sygnaturom, znane jest przynajmniej jej nazwisko, i możemy zlokalizować jej atelier. O dorobku Gertrud Kelting opowie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 16 kwietnia 2019 r. Jerzy Wołodźko z Fundacji Karenwall. Wstęp jest wolny.

Najlepsze grupy z całej Polski i cztery dni z improwizacją. Gdański Festiwal Impro Podaj Wiosło

Utwory zrodzone z zakamarków duszy i sugestii publiczności, benefis, spotkanie po latach, rozliczenie z przeszłością. Nie przegap jednego z najlepszych wydarzeń komediowych w kraju.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Jakie informacje niesie ze sobą dzieło sztuki? Dowiesz się podczas Rozmów o fotografii

W ramach cyklu Rozmowy o fotografii wykład o komunikacji za pomocą obrazów wygłosi dr Tomasz Michałowski. Spotkanie odbędzie się w środę, 10 kwietnia 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wstęp –bezpłatny.

Chcesz poznać rolę lalki teatralnej? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać lalkę teatralną i poczuć się jak reżyser lub aktor, biorąc udział w spektaklu cieni. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim już w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Barwne opowieści i kaukaski humor. Wybierz się w podróż wzdłuż i wszerz przez Gruzję

W nowym cyklu spotkań o kulturach świata Etnopodróże razem z Krzysztofem Nodarem Ciemnołoński przeniesiemy się na Kaukaz. Wieczór z Polakogruzinem w formule stand-up show, połączony z pokazem slajdów, odbędzie się w środę, 10 kwietnia 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Znamy już finalistów konkursu Zabytek Zadbany 2019. Wśród nich są dwa obiekty z naszego regionu

Stara Apteka w Gdańsku oraz dworzec kolejowy w Kościerzynie mają szansę zdobyć prestiżową nagrodę w konkursie Zabytek Zadbany. Nominowanych jest ponad 20 obiektów z całego kraju. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 24 kwietnia 2019 r. w Gdyni.

Gdzie znajdują się klucze do Leiden? Historię mało znanego holenderskiego miasta poznasz w IKM

Leiden, nazywane w Polsce Lejdą, jest prawdopodobnie najmniej znanym historycznym miastem Holandii – nawet w opinii mieszkańców sąsiadującej z nim Hagi czy Amsterdamu. Wykład poświęcony miastu odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskie w środę, 10 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Z Nowego Jorku do Gdańska. Gwiazda Metropolitan Opera zaśpiewa na Ołowiance

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w czwartek, 4 kwietnia 2019 r. odbędzie się VI koncert charytatywny z cyklu Muzyka czyni cuda. Wystąpi światowej sławy sopranistka Sondra Radvanovsky.

Zeskanowali ponad 250 szklanych negatywów. Co przedstawiają? Jakie zabytki zostały sfotografowane?

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na spotkanie poświęcone digitalizacji zdjęć przedwojennych eksponatów. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 9 kwietnia 2019 r. w Domu Przyrodników. Wstęp – bezpłatny.

Święto wszystkich ludzi teatru. Kto otrzymał nagrody marszałka?

Marszałek: Tu w Gdańsku, na Pomorzu, żadna władza nie będzie ingerować w sztukę, w treść prezentacji, kreacji, w pomysły reżyserów, scenografów. Tutaj jest wolność.

Huragan, sztorm czy tornado – co będzie się działo w Szekspirowskim? Hypnotic Brass Ensemble wystąpią w Gdańsku

Kultowa chicagowska formacja Hypnotic Brass Ensemble, autorzy hitu „War" z „Igrzysk Śmierci", wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 4 kwietnia 2019 r. Zagrają m.in. utwory ze swojego najnowszego albumu „Bad Boys of Jazz".

Najlepsze kreacje i realizacje sceniczne oraz młody świetnie zapowiadający się artysta. Kto otrzyma tegoroczne nagrody teatralne?

Z okazji Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego przyznaje nagrody ludziom związanym ze scenami naszego regionu w uznaniu ich osiągnięć artystycznych w minionym roku. Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. w Teatrze Wybrzeże.

Pomorskie Sztormy 2018 przyznane! Zobacz, kto został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie [ZDJĘCIA]

Tegoroczne Sztormy powędrowały do jedenastu laureatów z Pomorza. O czterech zwycięzcach zadecydowali czytelnicy „Gazety Wyborczej" w drodze głosowania. Pozostałe statuetki przyznały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. Wręczenie nagród odbyło się 27 marca 2019 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Pod Żółwiem, Kotem i Myszą oraz Kolonialna. A jak będzie się nazywać Twoja biblioteka?

Lubisz czytać? Chodzisz do biblioteki? Czy ma ona nazwę, czy tylko numer? Jeśli masz pomysł na nazwę, do 15 kwietnia 2019 r. wypełnij ankietę, weź udział w plebiscycie.

Znane nazwiska, promocyjne ceny książek i okazja, by porozmawiać z ulubionym autorem. W weekend Gdańskie Targi Książki

Ponad 70 wydawców będzie prezentowało swoje najlepsze książki. Do tego będzie można spotkać kilkudziesięciu pisarzy z Polski i z Islandii, która jest gościem honorowym targów. Będą warsztaty dla całych rodzin, spotkania autorskie i promocje książek. Gdańskie Targi Książki odbędą się 29-31 marca 2019 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Kino Szekspir, czyli o dziełach mistrza ze Stratfordu z uczuciem. Nowy cykl wykładów i pokazów filmowych w Szekspirowskim

„Hamlet", „Romeo i Julia" oraz „Otello" – bohaterowie Szekspira w nowych rolach i innych realiach. Jak sobie poradzą? Pokazy filmowe oraz prelekcje odbędą się raz w miesiącu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Pierwszy film w piątek, 29 marca 2019 r.

Odkryj tajemnice gdańskiej sceny i zostań teatralnym fachowcem. Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru już po raz trzynasty zorganizowane zostaną Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. W sobotę i niedzielę, 6-7 kwietnia 2019 r. każdy będzie mógł odkryć na co dzień skrywane tajemnice sceny i teatralnych pracowni.

Opowiedz o swojej najciekawszej podróży. Nowy cykl spotkań o kulturach świata

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na nowy cykl spotkań o podróżach i kulturach świata. Pierwszych opowieści będzie można wysłuchać już w niedzielę, 31 marca 2019 w Oddziale Etnografii. Wstęp – bezpłatny.

Czy w kulturze istnieje planowanie urbanistyczne? UrbanLab w Gdańsku

Warsztaty dotyczące mapowania kulturowego w planowaniu przestrzennym, spotkania z animatorami miejskich zmian z krajów regionu Morza Bałtyckiego czy spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami – to tylko niektóre z elementów programu UrbCulturalPlanning. Uczestniczy w nim Instytut Kultury Miejskiej. Pierwsze spotkania odbywają się od 25 do 27 marca 2019 r. w Gdańsku.

Czym zachwycają się brytyjscy melomani? Przekonasz się podczas koncertu na Ołowiance

Koncertu fortepianowego Czajkowskiego i symfonii Ralpha Vaughana Williamsa będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 29 marca 2019 r.

Największa orkiestra akordeonowa w Polsce zagrała w Żukowie. Dzień Jedności Kaszubów [FILM I FOTO]

Do Żukowa w sobotę, 23 marca 2019 r. przyjechali Kaszubi z całej północnej Polski. Podczas święta została podjęta próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, a przy karcianych stolikach usiedli uczestnicy turnieju gry w baśkę.

Kto w tym roku zostanie najlepszym pomorskim pisarzem? Można zgłaszać kandydatów do Kaszubskiej Nagrody Literackiej

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018. Propozycje można nadsyłać do 8 września 2019 r.

Mitologiczna historia opętańczej namiętności. „Fedra” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

W sobotę, 6 kwietnia 2019 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie, odbędzie się premiera „Fedry" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Katarzyną Figurą w roli tytułowej. Arcydzieło francuskiej klasyki pióra Jeana Racine'a będzie można zobaczyć we współcześnie zamierzonej inscenizacji.

Przyjdź zobaczyć mikrofon Micka Jaggera. Wystawa o początkach polskiego bigbitu w Muzeum Gdańska

Blisko 150 eksponatów, w tym mikrofon używany przez Micka Jaggera z zespołu The Rolling Stones, będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska. Wernisaż wystawy o narodzinach rock and rolla w Polsce odbędzie się w niedzielę, 24 marca 2019 r.

Kim był twórca tzw. gdańskiej szkoły architektonicznej? Życie i twórczość prof. Mariana Osińskiego

O życiu zawodowym prof. Mariana Osińskiego i odbudowie ulic Głównego Miasta w Instytucie Kultury Miejskiej opowie Renata Wiloch-Kozłowska. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 marca 2019 r. Wstęp jest wolny.

To będzie dzień pod znakiem… trupiej główki. Gratka dla miłośników historii oraz kolekcjonerów militariów

W sobotę, 23 marca 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku otwarta zostanie wystawa poświęcona słynnym Czarnym Huzarom. Wysłuchać też będzie można wykładu o historii huzarskiej trupiej główki. Wstęp na oba wydarzenia – bezpłatny.

Czas przegonić zimę i powitać wiosnę! Plenerowa impreza na sopockim Grodzisku

Warsztaty dla dzieci, a przede wszystkim wspólne przygotowanie i spalenie marzanny. Tradycyjne powitanie wiosny rozpocznie sezon wydarzeń plenerowych w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. Impreza odbędzie się w sobotę, 23 marca 2019 r. Wstęp – bezpłatny.

Duchowość, spirytyzm i symbolika. Poetyckie tendencje we współczesnej fotografii

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na rozmowę o współczesnej fotografii z dr. Witoldem Kanickim. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 marca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wstęp – bezpłatny.

Irlandzkie brzmienie w polskim wykonaniu. Muzyczno-taneczne widowisko w Szekspirowskim, czyli Beltaine i Glendalough

Prawdziwa uczta dla miłośników folku, tańca, Irlandii i porywającej muzyki. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 24 marca 2019 r. odbędzie się koncert Beltaine i Glendalough.

Znasz zaniedbane groby czy cmentarz wojenny? Zyskaj środki na opiekę nad nimi

Dbając o materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem, a także wspierając prowadzenie działań naukowych upowszechniających wiedzę na ten temat, minister kultury i dziedzictwa narodowego wspiera opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalny program pomaga zadbać o opiekę nad pamiątkami naszej historii.

Pokazy kolekcji biżuterii, konkursy i premiery książek. W Gdańsku zaczynają się targi bursztynu Amberif

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif to miejsce, gdzie biznes spotyka się ze sztuką, rodzą się pomysły, prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Między 20 a 23 marca 2019 r. Gdańsk odwiedzi około 6 tys. kupców z ponad 50 krajów całego świata.

Złamany barok – od Respighi do Straussa. Koncert niezwykłej muzyki na Ołowiance

XX-wieczne utwory nawiązujące do przeszłości pod batutą George'a Tchitchinadze'ego zabrzmią w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 22 marca 2019 r.

Jak zabezpieczyć imprezy kulturalne? W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania

Czym jest sytuacja kryzysowa? Co musi zrobić organizator? A także jakie są możliwe zagrożenia? Między innymi takie kwestie będą poruszone na szkoleniu w IKM, 20 marca 2019 r. Udział jest bezpłatny.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Poznaj mroczne kulisy walki o władzę w sztuce belgijskiego reżysera

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie spektaklu „Kings of War" Ivo van Hovego. Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r. Wstęp – wolny.

Zobacz dzieła młodych artystek i artystów. Wystawa współczesnego malarstwa polskiego w Pałacu Opatów

W Muzeum Narodowym w Gdańsku powstała kolekcja malarstwa młodych polskich artystek i artystów, którzy debiutowali w XXI w. Ich prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 30 marca 2019 r.

Samotne rejsy dookoła świata. Każdy z nich mógłby stanowić materiał na fascynującą opowieść

Leonid Teliga był pierwszym Polakiem, który samotnie opłynął ziemię. W tym roku, 30 kwietnia minie dokładnie 50 lat od zakończenia jego rejsu. Ta rocznica to dobra okazja, aby poprzez wystawę przypomnieć zmagania wielu żeglarzy z bezmiarem oceanu. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 19 marca 2019 r. w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości