Aktualności

Słowiańskie obrzędy, turnieje wojów oraz kramy z rękodziełem. Święto Plonów na Grodzisku w Sopocie

Podczas Święta Plonów na Grodzisku w Sopocie będzie można spotkać dawnych rzemieślników, średniowiecznych wojów i łuczników. Impreza zostanie zorganizowana w sobotę i niedzielę, 14-15 września 2019 r.

Rośliny do ogrodów, dożynki i wystawa zwierząt hodowlanych. Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

Będzie można posłuchać muzyki, wziąć udział w dożynkach gminno-diecezjalnych. Nie zabraknie też stoisk artystów i rzemieślników prezentujących swoje dzieła. To również niepowtarzalna okazja, by uzupełnić zapasy na zimę.

Muzyka młodego pokolenia na Westerplatte. Koncert upamiętniający bohaterów września 1939 roku

„Każdy ma swoje Westerplatte" to hasło koncertu polskich zespołów muzycznych, który odbędzie się w sobotę, 14 września 2019 r. Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wystąpią m.in. Arka Noego i Pięć Dwa Dębiec, a jako gwiazda wieczoru – Luxtorpeda. Udział w koncercie jest bezpłatny, ale należy się wcześniej zarejestrować.

Będzie radośnie, muzycznie i smacznie. Festyn na pożegnanie lata w skansenie w Klukach

Chleb ze smalcem lub masłem, wiejski twaróg, zupa rybna czy kawa zbożowo-naturalna, a wszystko przy dźwiękach muzyki i śpiewu. Tak zapowiada się pożegnanie lata w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w najbliższą niedzielę, 15 września 2019 r.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko kino. Będą też wystawy, koncerty i spotkania z twórcami

Największy festiwal polskich filmów odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 r. W konkursie głównym o statuetkę Złotych Lwów zawalczy 19 obrazów, a w kinach do zobaczenia będzie ponad 100 filmów. To jednak nie jedyne atrakcje festiwalu. Wśród imprez towarzyszących są liczne koncerty, wystawy, spotkania branżowe i promocje książek.

To jeden z najlepszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Dowiedz się, jak powstała Kolekcja II

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w czwartek, 12 września 2019 r. na spotkanie z Moniką Szewczyk – twórczynią Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. Wydarzenie towarzyszy wystawie „NOMUS. Kolekcja w budowie", która jest obecnie prezentowana w Zielonej Bramie.

Teatralne Reminiscencje z 23. Festiwalu Szekspirowskiego. Przemyślenia i wspomnienia

Polskie Towarzystwo Szekspirowskie zaprasza w sobotę, 14 września 2019 r. na seminarium podsumowujące tegoroczną edycję festiwalu, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Cztery atrakcje turystyczne z Pomorza z szansą na wyjątkowe wyróżnienie. Nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej

O tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej w regionie powalczą Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Latawców w Łebie. Natomiast Centrum Nauki Experyment ma szansę na Złoty Certyfikat, który jest najważniejszym wyróżnieniem ogólnopolskim. Jest też specjalna nagroda przyznawana przez internautów. Laureatów poznamy po 2 października 2019 r.

Koncert, warsztat, spektakl i piknik... na Siedlcach będzie się działo. Wydarzenia tworzone dla mieszkańców i z nimi

Sześć wydarzeń kulturalnych od 14 do 28 września na Siedlcach. Odbędą się m.in.: koncert muzyki dawnej, warsztaty teatralne, ekologiczne i taneczno-ruchowe, spektakl, piknik integracyjny z kulturą ludową w tle oraz zbieranie opowieści, z których powstaną pocztówki dźwiękowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Remont w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Oddział Sztuki Dawnej będzie zamknięty do końca roku

Na prawie trzy miesiące zostanie zamknięty dla zwiedzających gmach główny Muzeum Narodowego w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone prace remontowe związane z modernizacją obiektu. Zbiory Oddziału Sztuki Dawnej, w tym słynny „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, ponownie zobaczymy dopiero pod koniec roku.

Pałac sułtana, armeński kołchoz i step, koloryt Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Egzotyczna podróż muzyczna

Koncert różnych stylów muzycznych. Brzmienia bałkańskie, arabskie i andaluzyjskie, a także cisza armeńskiego stepu oraz specyfika Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Muzyka przemawiająca do każdego, wzniosła i ponadczasowa. A do tego taneczna interpretacja egzotycznych dźwięków.

Inspiracją dla artystów była Motława. Wystawa malarsko-fotograficzna w Domu Uphagena

Na wystawie „Widoki Motławy" zostanie zaprezentowanych 70 obrazów i fotografii, dla których inspiracją stała się rzeka płynąca przez Gdańsk. Wernisaż odbędzie się w środę, 11 września 2019 r. w Domu Uphagena.

Reporterska podróż po Kaukazie. Kolejne spotkanie z cyklu IKM non-fiction

Czy Kaukaz to tylko słynna gruzińska gościnność i niesamowita przyroda. O tym wszystkim, i o wielu innych rzeczach opowiedzą Staszka Budzisz i Wojciech Górecki. Spotkanie z cyklu IKM non-fiction już w najbliższy czwartek, 12 września 2019 r. Wstęp wolny.

Mozart, Brahms i Dworzak. Inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 na Ołowiance

Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2019/2020 odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 13 września 2019 r. Będzie można usłyszeć muzykę z nowego i starego świata.

Adam Orzechowski laureatem Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”! Doceniono artystyczne i logistyczne talenty dyrektora Wybrzeża

Tegoroczną Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr" otrzymał Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019".

Grzebałkowska, Górlikowski, Milewska czy Friedrich? Zobacz nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, po zapoznaniu się z blisko 350 pozycjami wydanymi na Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2018 roku, na posiedzeniu, 3 września 2019 r. ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Wiemy, kto będzie oceniał filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W jury m.in. Wojtyszko, Dykiel, Sadowska

Dwunastu jurorów zdecyduje o nagrodach w Konkursie Głównym oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przewodniczącymi jury zostali Maciej Wojtyszko i Kinga Dębska.

Muzyka, spotkania, wystawy, warsztaty, wyplatanie pająków, wycinanki, rzeźba i dobre jedzenie. Gdańsk gości Wilno

Tegoroczna edycja festiwalu Wilno w Gdańsku odbędzie się w nowej przestrzeni. Na dziedzińcu Forum Gdańsk od 6 do 8 września 2019 r. nie zabraknie niezwykłych rozmów o przenikaniu się gdańsko-wileńskich wspomnień, koncertów, spotkań z artystami, warsztatów tradycyjnego rzemiosła, litewskiego kina i kulinariów.

Wielkie święto miłośników piwa i regionalnych przysmaków. Piąta edycja Amber Fest w Gdańsku

Piąta edycja jednego z największych festiwali piwa i produktów regionalnych w Polsce odbędzie się w sobotę, 7 września 2019 r. przed Stadionem Energa Gdańsk. Organizatorzy Amber Fest przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy live cooking, improwizacje kabaretowe oraz koncerty. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Premierowe książki, spektakle i koncerty. Zaczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku

Od środy 4 września do niedzieli 8 września 2019 r. będzie można poznać współczesną kulturę żydowską. W programie festiwalu m.in. projekcje filmowe, wykład o chasydach Mikołaja Trzaski i Magdaleny Budy, spektakle oraz koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Daj się zapętlić w czasie od prehistorii po nowożytność. Sprawdź atrakcje Weekendu z Archeologią

Nadchodzi Weekend z Archeologią, czyli festyn naukowy dla każdego, kto interesuje się odkrywaniem skarbów ukrytych w ziemi. Na sobotę i niedzielę, 7-8 września 2019 r. zaplanowano m.in. warsztaty i zabawy edukacyjne dla dzieci, wykłady, spotkanie autorskie oraz spacery z archeologiem po Wyspie Spichrzów. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

Prezentacje spektakli, warsztaty, spotkania i dyskusje z artystami i ekspertami. Polska Platforma Tańca w Gdańsku

Przez cztery dni, oprócz pokazów 12 spektakli wybranych w trybie konkursowym, w programie zaplanowano wydarzenia towarzyszące: performance, panele dyskusyjne, warsztaty, Open Platform, czyli prezentacje indywidualne artystek i artystów oraz środowiska sztuki tańca, organizacji zajmujących się produkcją i edukacją taneczną.

Najważniejsze pomorskie wydarzenia na fotografiach. Wystawa Gdańsk Press Photo 2019

Od 5 września w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku będzie można oglądać prace laureatów konkursu dla fotoreporterów. Zdjęcia przedstawiają najważniejsze wydarzenia regionu z ostatniego roku. Wśród nich m.in. żałoba po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, zamieszanie wokół pomnika prałata Jankowskiego czy koniec Rejsu Niepodległości w Gdyni.

Historia Westerplatte opowiedziana przez współczesnych artystów. Przed nami druga edycja „Światłocieni”

Druga edycja „Światłocieni" zostanie zorganizowana na Westerplatte w piątek i sobotę, 6 i 7 września 2019 r. Na terenie półwyspu pojawi się siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć bezpłatnie po zmroku.

Piknik kulinarny na miodzie i biesiada przy nalewkach. Babie Lato w muzealnej zagrodzie w Swołowie

Sprzedaż produktów pszczelich, degustacja słodkich smakołyków, zabawy dla dzieci i wiele innych atrakcji związanych z pszczelarstwem. W sobotę, 7 września 2019 r. w Swołowie odbędzie się VI Słupskie Święto Miodu. W ramach imprezy zostanie także rozstrzygnięty konkurs na najlepszą pomorską nalewkę. Wstęp – wolny.

Wielobarwny koncert na zakończenie lata. Młodzi wirtuozi muzyki klasycznej na Ołowiance

Połączenie melodyjnych oraz malowniczych motywów serenady Dworzaka z gęstą i mroczną atmosferą twórczości Szostakowicza. Ale to nie wszystko. Będą też bardzo nośne i lekkie tematy muzyki Vivaldiego oraz utwory Czerniewicza. Melomani mogą spodziewać się niezwykłych doznań emocjonalnych. Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 6 września 2019 r.

Muzyka – 2 wieczory symfoniczne, 3 kameralne, 10 recitali i półrecitali. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

Wielcy chopiniści, początkujący i doświadczeni artyści w repertuarze klasycznym i nie tylko. Słupsk zaprasza melomanów na muzyczną ucztę. Doroczne święto polskich pianistów będzie trwało od 7 do 13 września 2019 r. Po raz pierwszy odbędzie się koncert w nowej galerii dzieł Witkacego.

Showcase polskich spektakli i performansów tanecznych po raz pierwszy w Gdańsku. Teatr Szekspirowski jedną ze scen Polskiej Platformy Tańca

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od 5 do 8 września 2019 r. odbędą się pokazy spektakli w ramach finału Polskiej Platformy Tańca. Celem jest wyłonienie i promocja najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów w minionym sezonie artystycznym.

Siedem międzynarodowych wystaw fotografii w jednym miejscu. Przed nami festiwal W ramach Sopotu

Człowiek i środowisko, rozwój cywilizacyjny oraz zmiany społeczno-kulturowe współczesnego świata. To tematy tegorocznej edycji festiwalu fotografii W ramach Sopotu. Prace artystów będzie można oglądać od 6 do 15 września w Państwowej Galerii Sztuki i w galeriach festiwalowych w Sopot Centrum.

O niemieckiej polityce okupacyjnej i zbrodni pomorskiej. Konferencja naukowa w Wejherowie

Polityka okupacyjna nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej oraz zbrodnia pomorska to tematy międzynarodowej konferencji organizowanej w Wejherowie. Obradom naukowców z Polski i Niemiec będą towarzyszyć pokazy filmów dokumentalnych oraz prezentacja nowych publikacji wydanych przez Muzeum Piaśnickie.

„Mury runęły dzięki idei Solidarności”. Obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych

Marszem Sektorów rozpoczęły się w Gdańsku obchody rocznicy Sierpnia '80 i powstania „Solidarności", zorganizowane przez sygnatariuszy Porozumień sierpniowych, władze miasta i środowiska obywatelskie. Potem symbolicznie została otwarta Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej.

W Słupsku pojawił się nowy mural. Przedstawia jedną z bohaterek Solidarności

Na muralu sportretowana została ikona słupskiej Solidarności, była senator i honorowa obywatelka Słupska – Anna Bogucka-Skowrońska. Dzieło zostało zrealizowane pod hasłem „Kobiety Wolności". Można je zobaczyć na budynku słupskiej biblioteki przy ul. Grodzkiej.

Pisma frontowe i gazetki powstańcze. Poznaj polską prasę wojskową z czasów II wojny światowej

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę poświęconą polskiej prasie wojskowej z lat 1939-1945. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 2 września 2019 r.

O Pomorzu w czasie II wojny światowej i ukradzionym dzieciństwie. Nowe wystawy IPN w Gdańsku

Dwie wystawy poruszające tematykę II wojny światowej będzie można oglądać przed siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsk. Ich uroczyste otwarcie zaplanowano na poniedziałek, 2 września 2019 r.

Melancholia i optymizm, dawniej i dziś. Com Truise ponownie w Szekspirowskim. Zaprezentuje utwory z najnowszej płyty

Gratka dla fanów muzyki elektronicznej i mrocznych klimatów lat 80. Muzyczny kosmita Com Truise wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim we wtorek, 3 września 2019 r. Artysta zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Persuasion System".

Spotkania z historią nie tylko na Westerplatte. Rocznica wybuchu II wojny światowej w Muzeum Gdańska

Pokazy rekonstruktorów i sprzętu wojskowego na Westerplatte, wernisaż wystawy „Gdańszczanie 1939", premiera filmu o obrońcach Poczty Polskiej oraz koncert carillonowy. Muzeum Gdańska przygotowało bogaty program wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Czy znasz muzykę czasów Hansa Memlinga? Niezwykły koncert w Muzeum Narodowym w Gdańsku

W 525. rocznicę śmierci twórcy arcydzieła „Sąd Ostateczny" w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się koncert „Hans Memling – muzyka jego czasów". W sobotę, 31 sierpnia 2019 r. artyści z zespołu Bianco Fiore wykonają utwory kompozytorów franko-flamandzkich epoki renesansu.

Jak pół wieku temu wyglądała gburska chałupa? Można ją oglądać w parku etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich [AKTUALIZACJA I FOTO]

Najmłodsze wnętrze mieszkalne we wdzydzkim, ponad 100-letnim muzeum, można oglądać od 3 września 2019 r. Pomieszczenia chałupy, sprzęty i przedmioty pochodzą z lat 70. XX w.

Solidarność i Westerplatte. Sprawdź program gdańskich uroczystości rocznicowych

Połączone obchody 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej potrwają trzy dni. Do Gdańsku przyjadą m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz premier Mateusz Morawiecki. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będą debaty obywatelskie, festiwal historyczny oraz koncerty.

Nieznani bohaterowie Stoczni Gdańskiej. Przedpremierowy pokaz filmu „Stoczniowcy. Ludzie z tła”

„Stoczniowcy. Ludzie z tła" to film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, cichych bohaterach związanych z tym miejscem wielu przełomowych dla Polski i świata wydarzeń historycznych. Pokaz przedpremierowy odbędzie się 30 sierpnia 2019 r., w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Film trafi na ekrany w przyszłym roku.

„Wojna i Pokój. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Jordi Savall i muzyczny konglomerat na Ołowiance [AKTUALIZACJA I GALERIA]

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej legenda muzyki dawnej, Jordi Savall, zadyryguje muzycznym konglomeratem złożonym z Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations – zespołów wykonawstwa historycznego o międzynarodowej renomie. Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w niedzielę, 1 września 2019 r.

Najciekawsze interpretacje muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium. Festiwal Goldbergowski 2019

Jak brzmiała XVIII-wieczna muzyka? Na jakich instrumentach grali muzycy? Tego można się dowiedzieć podczas Festiwalu Goldbergowskiego.

Hafty, rzeźbione ptaki i plecionki z wikliny. Poznaj twórczość artystów ludowych z Pomorza

Dzień Twórcy Ludowego to okazja do poznania bogactwa i różnorodności pomorskiego rękodzieła ludowego. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach Letniego Jarmarku Etnograficznego w niedzielę, 1 września 2019 r. w Gdańsku-Oliwie.

Spektakle dla dzieci, panel dyskusyjny i piknik rodzinny. Mała Platforma Tańca w gdańskiej Miniaturze

Trójmiasto, 30 i 31 sierpnia 2019 r. będzie stolicą teatru tańca, a w Gdańsku odbędzie się Mała Platforma Tańca – edycja dedykowana dzieciom. Oprócz spektakli, w parku Uphagena, zaplanowano ciekawe zajęcia ruchowe dla całych rodzin.

Ludzie uchwyceni na zdjęciach. ,,Simulacrum” irańskiego artysty w Ustce

Sina Boroumandi po raz pierwszy fotografował ludzi. Zdjęcia robił własnoręcznie wykonanym aparatem. Wystawę prac można oglądać w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 29 sierpnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Wielkie święto Kociewiaków w Arboretum w Wirtach. Walne Plachandry Kociewskie [AKTUALIZACJA]

Drugie Plachandry w Arboretum w Wirtach w powiecie starogardzkim towarzyszyły II Jarmarkowi Kociewskiemu. Spotkanie rozpoczęło się mszą plenerową nad brzegiem Jeziora Borzechowskiego Wielkiego. Następnie uczestnicy przeszli barwnym korowodem do Arboretum w Wirtach. Przyznano też doroczne nagrody dla zasłużonych i młodych Kociewiaków.

Warsztaty pisarskie, spotkania z autorami i Nagroda Literacka Gdynia. Startuje festiwal miłośników książek

Przez tydzień od poniedziałku 26 sierpnia do niedzieli 1 września 2019 r. w Gdyni rządzić będzie literatura. Poznamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia, a przy okazji będzie można wziąć udział w festiwalu Miasto Słowa. W programie: akcje miejskie, pokazy filmów, panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek, koncerty i warsztaty. Będą też atrakcje dla najmłodszych.

Mocne brzmienia i delikatne ballady. Koncert Julii Pietruchy w Teatrze Szekspirowskim

Trasą „From The Seaside Tour 2" Julia Pietrucha wraca do koncertowania po prawie rocznej przerwie zawodowej. Artystka wystąpi na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 23 sierpnia 2019 r

Teatr Pieśń Kozła latem w Szekspirowskim. Na co warto się wybrać?

Dzieł wybitnego dramaturga i patrona Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nie może zabraknąć latem. „Hamlet – Komentarz" i „Pieśni Leara" to dwa przedstawienia, które w wykonaniu artystów Teatr Pieśń Kozła odbędą się 25 i 27 sierpnia 2019 r.

Cesarz Francuzów pojawi się w Będominie! Przed nami 15. Batalia Napoleońska

W sobotę, 24 sierpnia 2019 r. Napoleon przyjedzie do Będomina, by dokonać inspekcji wojsk. Z cesarzem Francuzów do Muzeum Hymnu Narodowego przybędzie całe dowództwo wraz z namiotem sztabowym. To świetna okazja, by poznać Napoleona, przyjrzeć się z bliska armii oraz poznać realia wojny początku XIX wieku.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości