Aktualności

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Poznaj sztukę, która w tym roku trafi na ekrany kin w Portugalii

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece odbędzie się czytanie performatywne dramatu Tiago Rodriguesa „Smutek i radość w życiu żyraf". Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 11 marca 2019 r. Wstęp – wolny.

Dzień Kobiet można spędzić muzycznie. Romantyzm nie tylko XIX-wieczny na Ołowiance

Trzy romantyczne utwory Schumanna, Brahmsa i Prokofiewa będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 8 marca 2019 r.

Podróż przez kulturę muzyczną i taneczną zielonej wyspy. Irlandia – taniec, muzyka i śpiew

Najpopularniejsza muzyka i taniec ludowy świata w mistrzowskim wykonaniu sprawią, że utrzymanie stóp w miejscu będzie nie lada wyzwaniem. Irlandzkich rytmów będzie można posłuchać w Słupsku, 9 marca 2019 r.

„Pomysłowe mebelki z gąbki”. Spektakl dyplomowy studentów z Łodzi w Szekspirowskim

Groteska, poczucie humoru, coś żałosnego, poetyckiego i pięknego w 20 panoramicznych scenach. Tak zapowiada się przedstawienie, które odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 9 marca 2019 r. Powstało z frustracji i chęci zastanowienia nad tym, że warto być razem.

Czy istnieje związek między Tel Awiwem a Gdynią? Wirtualna podróż z IKM

Subiektywny, wirtualny spacer po dalekim i egzotycznym dla Europejczyka Tel Awiwie, pozwoli na zauważenie licznych podobieństw z Gdynią. Anna Orchowska-Smolińska oraz Weronika Szerle opowiedzą o modernistycznym związku obu miast. Wykład odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskie w środę, 6 marca 2019 r. Wstęp jest wolny.

Chcesz poznać rolę maski scenicznej? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać maskę teatralną i zrozumieć, dlaczego aktor nakładając ją, zmienia się. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 10 marca 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Niezwykła opowieść o córce francuskiego konsula. Przyjdź na specjalny pokaz filmu „Dzień dobry, dziś”

W ramach finisażu wystawy „W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda" odbędzie się spotkanie z reżyserem Andrzejem Ciecierskim oraz pokaz zrealizowanego przez niego filmu dokumentalnego. Wydarzenie zorganizowane zostanie w niedzielę, 3 marca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Wiatr od Morza. Zgłoszenia do literackiej nagrody dla pomorskich twórców

Samorząd województwa pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłaszania kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Czy współczesne dziennikarstwo może być odarte z emocji? Spotkanie w IKM

Co jest podstawową cechą warsztatu dziennikarskiego? Jaką rolę odgrywają emocje? O pracy w tym zawodzie opowiedzą dziennikarki Ewa Wołkanowska-Kołodziej oraz Katarzyna Włodkowska. Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 5 marca 2019 r. poprowadzi Jakub Kaługa, reporter RMF FM. Wstęp jest wolny.

„Thaïs" w Polsce po raz pierwszy po ponad 100 latach. Już w piątek premiera w Operze Bałtyckiej

Około pięć tygodni trwały przygotowania do wiosennej premiery w gdańskiej operze. Nowy spektakl opowiada o namiętnościach i zagrożeniach wynikających z religijnej fascynacji. To historia miłości kurtyzany Thaïs i mnicha Atanaela. Premierą 1 marca 2019 r. jako reżyser operowy debiutuje też Romuald Wicza-Pokojski.

Wyjątkowy pokaz rycin ze zwierzętami. Na co dzień nie zobaczycie ich na wystawie

Ryciny pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można oglądać na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Dawnej do 31 maja 2019 r. Zaprezentowane zostaną m.in. unikatowe miedzioryty Albrechta Dürera.

Za najlepszą wystawę lub wydarzenie kulturalne. Można już zgłaszać kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej

Już po raz piąty organizowany jest konkurs promujący najważniejsze wydarzenia muzealne w naszym regionie. Oceniane będą m.in. wystawy, konferencje naukowe oraz działania edukacyjne. Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej można zgłaszać do 12 kwietnia 2019 r.

Wiesz, gdzie znajdują się starsze od piramid grobowce kamienne? O Słupsku i okolicach w Baszcie Czarownic

O śladach osadnictwa w epoce kamienia posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 7 marca 2019 r. Wstęp jest wolny.

Edukacyjnie czy rozrywkowo? Muzyka latynoamerykańska w słupskiej filharmonii

Na chłodne dni przedwiośnia Polska Filharmonia Sinfonia Baltica zaprasza 1 i 10 marca 2019 r. na koncert, który przeniesie słuchaczy pod słoneczne niebo kompozytorów latynoamerykańskich. Uczestnicy mogą wybrać wersję edukacyjną lub rozrywkową spotkania muzycznego.

Zrozumieć bohatera – wystawa i prelekcja w Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są choroby rzadkie i dlaczego osoby nimi dotknięte nazywa się bohaterami, przyjdź do Cafe Drukarnia. Wernisaż niezwykłych grafik 14 artystów odbędzie się w czwartek, 28 lutego 2019 r. Wstęp jest wolny.

Ponad milion zł na pomorskie zabytki. Dodatkowe wsparcie otrzyma też kościół św. Mikołaja w Gdańsku

Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zabezpieczenie ścian i dachów, odnowienie ołtarzy oraz konserwację malowideł i obrazów we wnętrzach zabytkowych kościołów. Radni Województwa Pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji podczas sesji sejmiku 25 lutego 2019 r.

Wiatr od Morza i Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego. Ważne zmiany w regulaminach wyróżnień

Podczas VI sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie przejęli zmiany w regulaminie marszałkowskich nagród artystycznych. Chodzi m.in. o nadanie nagrodzie teatralnej patrona – prof. Jana Ciechowicza oraz wyłącznie ze składu jury osób spokrewnionych z nominowanymi.

Artystyczna wystawa w Piwnicy Romańskiej. Zejdź do podziemi i poznaj twórczość Łukasza Rogińskiego

Rysunki i grafiki wybitnego artysty Łukasza Rogińskiego będzie można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 1 marca 2019 r. w Piwnicy Romańskiej.

Odważni i z pasją. Seniorzy mogą zdobyć nawet 15 tys. zł na współpracę międzypokoleniową

Jak nawiązać relacje między mieszkańcami? Jeśli masz pomysł na lokalny projekt społeczny, weź udział konkursie.

Jerzy Limon laureatem prestiżowej nagrody. Pragnell Shakespeare Award trafi do Gdańska

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon został uhonorowany odznaczeniem przyznawanym jest za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira oraz wkład w zrozumienie jego twórczości.

Lao Che powraca do Szekspirowskiego z najnowszą płytą. Koncert już w piątek

Koncert promujący najnowszą płytę „Wiedza o Społeczeństwie" odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w piątek, 1 marca 2019 r.

Kobiety w przestrzeni historycznej. W IKM non-fiction o polskich kobietach

Dzieje emancypacji kobiet, ich warunki życia to tylko niektóre z tematów, jakie będą poruszone podczas spotkania z cyklu IKM non-fiction, w czwartek 21 lutego 2019 r.

Nagrali kilkadziesiąt płyt, koncertują w Europie i na świecie. Nabór do chóru Pueri Cantores Olivenses

Już od 47 lat z sukcesami kształci nowe pokolenia śpiewaków. Jedyny taki zespół na Pomorzu Gdańskim i jeden z nielicznych w Polsce, gdański Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses ogłasza nabór.

Wielkiego Krzysztofa czeka konserwacja. Pod koniec roku zobaczymy odnowioną salę gdańskiego ratusza

Muzeum Gdańska rozpoczyna prace konserwatorskie w Ratuszu Głównego Miasta, w pomieszczeniu zwanym Wielkim Krzysztofem. Będzie to pierwsza od blisko 50 lat renowacja wnętrza dawnego archiwum miejskiego. Odnowiona sala zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania w połowie grudnia 2019 r.

Jakie są nowe trendy w kulturze? Konferencja w Starym Maneżu

Ogólnopolska Konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka odbędzie się po raz 4. w Gdańsku 7 i 8 marca 2019 r.

Najlepsze europejskie chóry spotkają się w Gdańsku na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym

Muzyczne święto, podczas którego będzie można usłyszeć m.in. chóry z Polski, Estonii, Finlandii i Rosji, odbędzie się 9 i 10 marca 2019 r. Melomani będą mogli wysłuchać zmagań konkursowych, koncertów w gdańskich kościołach oraz finałowego koncertu galowego w auli Politechniki Gdańskiej.

Małe jest piękne. Młodzi wirtuozi zagrają w Słupsku

Wraz z profesjonalnymi muzykami popis umiejętności dadzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Słupsku. Nie zabraknie też muzycznej zabawy i prezentów dla każdego.

Jaki kształt będzie mieć przestrzeń miejska w przyszłości? Wykład w IKM

Scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej nakreśli socjolog Krzysztof Gubański. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w środę, 27 lutego 2019 r. Wstęp jest wolny.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Trojanki”

„Trojnakom" poświęcony będzie 49. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Jan Klata, dramaturżka Olga Śmiechowicz oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 20 marca 2019 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Jak klimat kształtował naszą historię? Dowiesz się podczas wykładu w Kawiarni Naukowej

Gościem 112. spotkania w ramach Kawiarni Naukowej będzie dr Magdalena Łącka-Wojciechowska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Wykładu będzie można posłuchać w czwartek, 21 lutego 2019 r. w sopockim hotelu Rezydent. Wstęp – wolny.

Seniorzy lubią koncerty i spektakle, młodzi wolą spotkania autorskie. Jaka jest i co wybiera publiczność gdańskich instytucji kultury?

Instytut Kultury Miejskiej od sierpnia do listopada 2018 r. badał uczestników imprez, które organizowały gdańskie instytucje kultury. W badaniach wzięło udział ponad 2 tys. osób i 19 instytucji. Odpowiadali na pytania m.in. o to, skąd dowiadują się o wydarzeniach, jakie są ich wrażenia i skąd pochodzą.

Jak budować miasto portowe? Jak zmienia się centrum Gdyni? Dowiesz się na specjalnym spotkaniu

Pretekstem do rozmowy o przenikaniu terenów portowych i gdyńskiego śródmieścia jest wydanie publikacji „Przestrzenie emigracji. Dworzec Morski i infrastruktura emigracyjna w Gdyni". O historycznych zmianach i planach na przyszłość będą mówić specjaliści – architekci, konserwatorzy i historycy. Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zobacz trzydzieści najciekawszych prac artystów z Pomorza. III Triennale Sztuki Pomorskiej w Sopocie

Pomorskie Triennale to konkurs i jednocześnie związana z nim wystawa. Udział w nim biorą zarówno doświadczeni, jak i zupełnie nowi artyści pomorscy, którzy reprezentują cztery kategorie sztuki: malarstwo, formy przestrzenne, rysunek i intermedia. Podczas wernisażu 15 lutego 2019 r. zostaną wyłonieni tegoroczni zwycięzcy.

Gdzie zabrać drugą połówkę na walentynkowy spacer? Najbardziej romantyczne miejsca w Gdańsku

Gdańsk swoim klimatem, urokliwymi uliczkami i zapierającymi dech w piersiach widokami sprzyja romantycznym spacerom. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na walentynki, podpowiadamy, dokąd możesz zabrać swoją drugą połówkę, by poczuła się wyjątkowo.

Spektakl o ofiarach propagandy sukcesu. „Śmierć komiwojażera” w Starej Aptece [PREMIERA]

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie najsłynniejsza sztuka amerykańskiego dramaturga Arthura Millera. Premiera „Śmierci komiwojażera" w reżyserii Radka Stępnia odbędzie się w sobotę, 2 marca 2019 r. w Starej Aptece.

Natura i duchowość na obrazach celestyńskiego mnicha. Poznaj twórczość Carla Borromäusa Rutharta

Dzieła Carla Borromäusa Rutharta znajdują się w kolekcjach muzeów na całym świecie. Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie pierwszą prezentacją obrazów artysty w Polsce. Jej wernisaż zorganizowany zostanie w czwartek, 28 lutego 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej.

Samorządy Gdańska i Pomorza nie oddadzą ECS. Jest odpowiedź na propozycje ministerstwa

Władze Gdańska i samorządu województwa pomorskiego odrzucają propozycję premiera dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności. Pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz i marszałek Mieczysław Struk przesłali ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu pismo, w którym wspólnie odnoszą się do propozycji złożonej przez niego na spotkaniu 29 stycznia 2019 r.

Pokaz arcydzieła kina niemego z Eugeniuszem Bodo i koncert formacji Czerwie. Nietypowa propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Film „Kult ciała", do którego muzykę na żywo zagra znakomita polska formacja Czerwie poprzedzi wykład Anny Ratkiewicz-Syrek – Różne oblicza miłości u Szekspira. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 17 lutego 2019 r.

Opowieści guślarki, wykłady o miłości i koncert carillonowy dla zakochanych. Walentynki w Dworze Artusa

W gdańskim Dworze Artusa, 14 lutego 2019 r., będzie można wysłuchać wykładów o tym, jakie rośliny potrzebne były do wykonania miłosnych napojów i jakich czarów używały wiedźmy i guślarki w średniowieczu. Dla zakochanych również specjalnie zabrzmi gdański carillon. Koncert wykona Monika Kaźmierczak.

Pierwsza w tym roku premiera w Operze Bałtyckiej. „Thaïs” zobaczymy w marcu i czerwcu

„Thaïs" to opera o ludzkich namiętności i fanatyzmie religijnym. Historia kurtyzany i młodego mnicha rodzi wciąż aktualne pytania o hierarchię wartości. Premiera „Thaïs" w Operze Bałtyckiej odbędzie się 1 marca 2019 r.

Poznaj tajemnice najpiękniejszych zabytków. Przewodnicy PTTK zapraszają do wspólnego zwiedzania

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych od wielu lat organizowane są społeczne akcje zwiedzania miast i regionów. W niedzielę, 17 lutego 2019 r. wspólnie z przewodnikami PTTK będzie można poznać zabytki, muzea i kościoły Trójmiasta oraz Żukowa.

Prowadzisz projekty kulturalne? Dowiedz się wszystkiego o prawach autorskich podczas szkolenia w IKM

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów? Czym jest Creative Commons? Te i wiele innych kwestii zostanie wyjaśnionych podczas dwudniowego szkolenia. Zgłoszenia należy przysyłać do 17 lutego 2019 r.

Dionizyjskie rozumienie miłości, czyli „Przebudzenie” na walentynki w Szekspirowskim

Spektakl Teatru Collegium Nobilium w Warszawie „Przebudzenie" będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 14 lutego 2019 r.

Wspólne rozmowy, wspomnienia i... improwizowanie w Teatrze Wybrzeże. Wieczór dla Joanny Puzyny-Chojki

Wieczór poświęcony pamięci Joanny Puzyny-Chojki zorganizowany zostanie w poniedziałek, 25 lutego 2019 r. w Starej Aptece. Wydarzenie połączone będzie z promocją książki o Teatrze Wybrzeże.

Poznaj twórcę niezwykłej i nowatorskiej architektury. Do IKM wraca cykl Miastoprojekcje

Holenderski architekt Rem Koolhaas to jeden z najbardziej oryginalnych talentów współczesnego projektowania. Kim tak naprawdę jest i jakie są jego projekty przekonasz się podczas projekcji filmu „REM Koolhaas – Starchitekt". Seans odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 13 lutego 2019 r.

Ferie na Pomorzu. Postać z minecraft, własny kapelusz, czy ręcznie zrobiona czekolada. Zajęcia i warsztaty dla dzieci

Zimowe ferie to nie tylko sanki, narty i łyżwy. W województwie pomorskim dzieci i młodzież mogą korzystać z bogatej oferty zajęć i warsztatów. Organizują je muzea, centra kultury, a nawet galerie i teatry. Dzięki nim dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także uczą nowych umiejętności.

Na szlakach budowniczych grodów i jeźdźców. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano w ramach Ferii z archeologią

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza dzieci wraz z ich opiekunami na ferie zimowe. W programie zajęć przewidziano m.in. aktywne zwiedzanie wystaw, łamigłówki i warsztaty plastyczne.

Pieśni wiary i nadziei w Wejherowie. Koncert w muzeum

W wejherowskim pałacu, 13 lutego 2019 r. odbędzie się XVII koncert z cyklu Akademia w Pałacu. Tym razem studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaśpiewają pieśni wiary i nadziei.

Ile historii można opowiedzieć za pomocą jednej spódnicy? Dowiesz się podczas Ferii w Teatrze Wybrzeże

Teatr Wybrzeże przygotował dla swoich młodszych widzów szereg atrakcji. Dzieci będą mogły m.in. wybrać się na spektakl „Zaczarowana królewna", rozwijać własną kreatywność na specjalnych warsztatach oraz poznać teatr od kulis.