Aktualności

Tanecznym krokiem w chiński Nowy Rok. Mistrzowie tańca z Pekinu wystąpią w Szekspirowskim

Taniec współczesny i tradycyjny w wykonaniu najbardziej utalentowanych chińskich tancerze. Spektakl składający się z dziesięciu etiud tanecznych to propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na środę, 31 stycznia 2018 r.

Wyremontowana zaprasza czytelników na spotkania autorskie. Ponowne otwarcie Biblioteki Oliwskiej w Gdańsku

Jeszcze w styczniu 2018 r. zostanie otwarta Biblioteka Oliwska, która przeszła gruntowny remont. Na ponad 300 mkw. wydzielona została część dla dzieci i młodzieży, a także wypożyczalnia książek i strefa relaksu.

Jak połączyć tradycję z nowoczesnością? Muzealne ferie w Słupsku, Klukach i Swołowie

Zabawy z Witkacym w tle, nowe życie starych materiałów czy bal na zamku? Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i jego oddziały na zimowe wakacje przygotowały dla dzieci wiele atrakcji.

Znasz język kaszubski? Lubisz pisać? Weź udział w konkursie na tekst piosenki dla dzieci

Chciałbyś spróbować swoich sił jako tekściarz? Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza osoby dorosłe tworzące w języku kaszubskim do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Trepczyka.

Przyjdź świętować urodziny wielkiego gdańszczanina! Plenerowa akcja teatralna w Gdańsku

Kolejny raz gdańszczanie będą świętować z okazji rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego naukowca i znanego browarnika. W niedzielę, 28 stycznia 2018 r. odbędzie się familijne wydarzenie plenerowe.

Twoje dziecko ma zdolności artystyczne? Ferie ze sztuką to propozycja Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Instalacje plastyczne, animacja poklatkowa czy rzeźba to tylko niektóre z zajęć, jakie na ferie zimowe przygotowano dla najmłodszych i nieco starszych uczniów ze Słupka i Ustki.

Zaginione podczas wojny. Promocja książki opisującej straty gdańskiego muzeum

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Heleną Kowalską, autorką książki „Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku. Seria Nowa, t. 1: Malarstwo". Jej promocja odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2018 r. w Oddziale Sztuki Dawnej.

Przedwojenne reklamy, plakaty i ulotki. Pamiątki z Gdańska, którego już nie ma…

O historiach kryjących się za drukami ulotnymi z czasów Wolnego Miasta opowie Aneta Kwiatkowska. Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Akademii Gdańska odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2018 r. w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp – wolny.

Słynny monodram w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zobacz „Kontrabasistę” Jerzego Stuhra

„Opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie – od palców, zrogowaciałych od ściskania strun, po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigdy nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie" – mówi o spektaklu Jerzy Stuhr.

Verba Sacra po kaszubsku. Wsłuchaj się w święte słowa spisane w księdze Apokalipsy

Już po raz piętnasty w ramach projektu Verba Sacra w murach wejherowskiej kolegiaty będzie można usłyszeć fragmenty tekstów biblijnych w języku kaszubskim. Religijno-artystyczne widowisko odbędzie się w poniedziałek, 29 stycznia 2018 r. Wstęp – wolny.

Apokalipsa w obrazach. W wejherowskim muzeum będzie można zobaczyć artystyczną wizję końca świata

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczno-religijne. W niedzielę, 28 stycznia 2017 r. odbędzie się wernisaż prac malarskich Maciej Tamkuna poświęconych biblijnemu objawieniu św. Jana. Wstęp – wolny.

Zamurowane przejścia, tajne korytarze i średniowieczne malowidła. Poznaj sekrety Galerii Palowej

Jakie tajemnice kryje niedawno otwarta Galeria Palowa w Gdańsku? Na to oraz wiele innych pytań odpowiedzą dr Katarzyna Darecka i dr Anna Frąckowska podczas cyklu bezpłatnych spotkań edukacyjnych. Pierwsze odbędzie się w sobotę, 27 stycznia 2018 r.

Czy Vincent van Gogh dostanie Oscara? Animowane arcydzieło z nominacją do najważniejszej nagrody filmowej

Cały świat jest zachwycony polsko-brytyjskim filmem animowanym „Twój Vincent". Nominacja do Oscara to kolejny sukces produkcji.

Od Bacha do Big Bandu – polskie i zagraniczne przeboje. IV Bal Gdański na Ołowiance

Aranżacje kompozycji Bacha i Gershwina, tematy filmowe „Śniadanie u Tiffany'ego „Król lew", a także piosenki z repertuaru Wodeckiego i Wondera to tylko niektóre z propozycji, jakie zachwycą melomanów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę, 27 stycznia 2018 r.

98 lat temu „po latach niewoli nadeszła chwila wyzwolenia”. Rocznica wkroczenia wojsk gen. Hallera na Pomorze

Na początku 1920 r. wojska dowodzone przez gen. Józefa Hallera przyłączyły Pomorze do odradzającego się po zaborach państwa polskiego. Uroczystości rocznicowe upamiętniające to wydarzenie odbędą się m.in. w Gniewie, Pelplinie, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim oraz Tczewie.

W hołdzie wybitnemu skrzypkowi. Koncert jubileuszowy Romana Lasockiego na Ołowiance

Popisu miłości do muzyki, skrzypiec i ogromnego talentu będzie można wysłuchać podczas koncertu jubileuszowego Romana Lasockiego, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 26 stycznia 2018 r.

Boże poletka w centrum miasta. Niesamowita historia usteckich cmentarzy

Jakie cmentarze istniały w minionych wiekach w Ustce? Gdzie się znajdowały, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej 25 stycznia 2018 r.

Bursztynowe art déco to nie tylko biżuteria dla pań. Również panowie byli zakochani w bursztynie [ZDJĘCIA]

Kim byli artyści, tworzący unikatową biżuterię w stylu art déco, oraz odbiorcy ich dzieł? Dowiesz się, zwiedzając nową wystawę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Będzie otwarta do 30 września 2018 r.

Aneta Szyłak – kolekcjonerka designu lat 60. opowie o zbieraniu rzeczy. Przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej i posłuchaj o niezwykłej pasji

Kolekcjonowanie to hobby, pasja, a dla niektórych także praca. Czym różni się budowanie kolekcji prywatnej od instytucjonalnej? Czy w ogóle można to porównać? Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 stycznia 2018 r. Wstęp – wolny.

Mężczyźni wolą blondynki czy brunetki? Odpowiedź poznasz podczas koncertu w słupskiej filharmonii

Kompozycje z repertuaru Whitney Houston, Mariah Carey, Joe Cockera, Danuty Rinn, Marka Grechuty i Skaldów będzie można wysłuchać w wykonaniu wokalistek młodego pokolenia – Małgorzaty Chruściel i Adeli Konop.

Leon Janta-Połczyński – senator i minister z Borów Tucholskich. Wystawa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Wystawa ma przybliżyć sylwetkę pomorskiego ziemianina, działacza społecznego, prawnika, senatora I i III kadencji, ministra rolnictwa w 5 rządach II RP.

Lubisz gotować? Chcesz się podzielić sprawdzonymi przepisami? Wyślij swoje zgłoszenie do 31 stycznia

Ciasto, sałatka, pieczeń – jesteś w nich mistrzem? Twoje przepisy robią prawdziwą furorę wśród rodziny i znajomych? Wyślij je do Instytutu Kultury Miejskiej. Może ta receptura znajdzie się w książce kulinarnej wydanej z okazji Gdańskich Dni Sąsiadów.

W magicznym świecie scenografii. Rodzinne zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego

Pudełkowe scenografie, makieta, projektowanie oświetlenia – takie atrakcje czekają na chętnych, którzy wezmą udział w zwiedzaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Doskonała zabawa dla całych rodzin w sobotę, 21 stycznia 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Maratony taneczny, teatralny, a może muzyczny? Podczas Ferii w Operze nikt nie będzie się nudzić

Opera Bałtycka w Gdańsku przygotowała specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, które na czas ferii zimowych pozostaną w Trójmieście. Zajęcia wypełnione będą tańcem, teatrem i muzyką.

Dowiedz się, na czym polega praca aktora czy reżysera. Ferie zimowe warto spędzić w Teatrze Wybrzeże

Szereg atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów przygotował Teatr Wybrzeże w okresie ferii zimowych. Dzieci będą mogły poznać teatr od kulis, a rodzice wybrać się na ciekawy spektakl.

Czyje książki najchętniej czytają Pomorzanie? Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Stefan Chwin w pierwszej trójce. Kto jeszcze?

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku opublikowała ranking 50 najchętniej czytanych książek w 2017 r, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim.

Piszesz po kaszubsku? Weź udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do udziału w konkursie literackim. Niepublikowane wcześniej prace należy przesyłać do 1 sierpnia 2018 r.

Trzy wernisaże jednego dnia. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zobaczymy wyjątkowe fotografie

W czwartek, 18 stycznia 2018 r. będzie okazja, by przyjrzeć się klimatycznym aktom kobiecym Wacława Wantucha, niepokojącym wizjom przemijania Małgorzaty Kotłowskiej oraz eksperymentalnym zdjęciom artystów młodego pokolenia.

Nietypowe wykorzystanie gitary elektrycznej, muzyka średniowieczna współcześnie, Kraftwerk inaczej. Usłysz inne oblicze muzyki

Gdańskie Dni Muzyki Nowej to inne oblicze znanej muzyki lub instrumentów i urządzeń obecnych w popkulturze. To podkreślenie twórczej kreatywności, która wydobywa potencjał poprzez reinterpretację lub odkrywanie możliwości drzemiących w dobrze znanych instrumentach.

Najpiękniejsze melodie światowej kinematografii. III Bal Gdański na Ołowiance

„Zapach kobiety", „Tango Roxanne", „Amelia", „Lista Schindlera" to tylko niektóre z tytułów, które z wielkich ekranów przebojem wchodzą do sal koncertowych. Muzyki filmowej będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę, 20 stycznia 2018 r.

Najlepsi autorzy książek poszukiwani! Do końca stycznia można zgłaszać pisarzy do Nagrody Literackiej Gdynia

To już 13. edycja literackiego plebiscytu dla autorów esejów, poezji, prozy i przekładów na język polski. Do wygrania jest 50 tys. zł.

„Historia zapisana w kawałku srebra”. Gdańskie arcydzieła ze skarbca Zamku Królewskiego na Wawelu

Bogato dekorowane kufle, kubki z wizerunkami władców, a także… srebrną łyżeczkę należącą do księcia Stanisława Radziwiłła będzie można zobaczyć w Galerii Palowej. Nowa wystawa Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie otwarta do 1 kwietnia 2018 r.

Po komorze palowej i przedprożach przyszedł czas na sień Domu Ekonomistów. Co zmieni się po remoncie?

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczyna ostatni etap projektu Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku. Remont sieni Domu Ekonomistów potrwa do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy zapowiadają zmiany w zwiedzaniu Dworu Artusa.

Nie masz pomysłu na prezent? Zaproś babcię i dziadka na koncert na Ołowiankę

Chcesz podarować swoim bliskim coś wyjątkowego? Kup bilet na niezwykły koncert. „Ach, jak przyjemnie". „Miłość ci wszystko wybaczy" czy „Na pierwszy znak" to tylko niektóre z przebojów z początku XX wieku, jakie będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w niedzielę, 21 stycznia 2018 r.

Nie tylko gry muzealne i warsztaty. Jakie jeszcze atrakcje czekać będą na uczestników Ferii z archeologią?

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało dla dzieci i młodzieży propozycję spędzenia czasu wolnego. Zajęcia potrwają od 30 stycznia do 9 lutego 2018 r.

Gdzie rosną najpiękniejsze cisy? Przekonasz się spacerując po Gdańsku

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na zimową wędrówkę po Grodzisku i okolicach w sobotę, 20 stycznia 2018 r. Uczestnicy spotkania będą poszukiwali cisów.

Czy można odegrać sztukę na siedząco? Kolejna odsłona projektu Teatr przy stole – stół przy Wybrzeżu

W poniedziałek, 22 stycznia 2018 roku o godzinie 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się trzynasta odsłona projektu Teatr przy stole — stół przy Wybrzeżu. Drugi sezon cyklu poświęcony jest dramaturgii europejskiej.

Jak człowiek wpływa na środowisko naturalne? O nowej ludzkiej epoce dowiesz się podczas wystawy w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce [WERNISAŻ]

Prace Natalii Bażowskiej, Sławomira Brzoski, Magdaleny Lazar, Marcina Pazera, Diany Lelonek, Katarzyny Lembryk, Agnieszki Mastalerz i Marka Rachwalika będzie można oglądać do 30 marca 2018 r. Wernisaż Pejzaży antropocenu odbędzie się w czwartek, 18 stycznia 2018 r. Wstęp jest wolny.

Scenograf, reżyser, aktor – kto zostanie wyróżniony? Zgłoś kandydata do Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego

Marszałek województwa pomorskiego, doceniając teatr i pomorskich artystów, od 1999 r. przyznaje nagrody. Kto w tym roku zostanie doceniony przez konkursową kapitułę?

Opowieść o miłości do starego domu, która przerodziła się w pasję do jego uratowania i odnowienia

Gościem najbliższego spotkania z cyklu koLekcje będzie Mariusz Wiśniewski, właściciel zabytkowego domu podcieniowego we wsi Żuławki. Rozmowy o kolekcjonowaniu będą prowadzone w czwartek, 18 stycznia 2018 r. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Piękno gotyku, które każdy będzie mógł zobaczyć... i dotknąć. Wkrótce otwarcie Galerii Palowej [ZDJĘCIA]

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w czwartek, 18 stycznia 2018 r. Galerię Palową. W odnowionych pomieszczeniach zobaczyć będzie można nie tylko wystawy czasowe, ale także ciekawe elementy architektoniczne, które odsłonięto podczas prac konserwatorskich.

Na psa urok! W muzeum we Wdzydzach Kiszewskich rozpoczęły się już ferie zimowe

Kaszubski Park Etnograficzny zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach muzealnych oraz projekcjach filmów edukacyjnych. Ferie zimowe we Wdzydzach potrwają od 15 stycznia do 23 lutego 2018 r.

Wakacje, słońce, błękitne niebo, morze i… Malta. O zróżnicowaniu kulturowym wysp w IKM

Dawniej – centrum śródziemnomorskich zmagań militarnych, obecnie – raj dla turystów. O Malcie i Gozo w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 17 stycznia 2018 r. opowie Joanna Kruszewska.

Zwykłe polne kamienie oraz piękne minerały. Na tej wystawie każdy eksponat ma swoją wagę i historię

Skały i minerały z kolekcji Julii Wesołowskiej zobaczyć można w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Fortepian, perkusja, kontrabas i wokal. Magiczna kraina tańców świata na Ołowiance

Muzyczne wydarzenie edukacyjne dla młodszych i trochę starszych uczniów to propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncerty oraz tańce z różnych zakątków świata odbędą się 15 i 16 stycznia 2018 r.

Zobacz, jak wyglądają najciekawsze zakątki Słupska. Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera zaprasza na wystawę malarstwa

41 obrazów olejnych, akrylowych i pasteli to zarówno prace słupszczan, jak i obcokrajowców. Wystawę można oglądać do 28 lutego 2018 r.

Który obiekt uzyska tytuł Zabytek zadbany 2018? Rozpoczęła się kolejna edycja prestiżowego konkursu

Nagroda w ogólnopolskim konkursie Zabytek zadbany jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2018 r.

Randka w cis-moll z Jackiem Kawalcem. II Bal Gdański na Ołowiance

Piosenki z przedwojennych operetek, wodewili, rewii, kabaretu, kina i filmu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Czasem będzie śmiesznie, a czasem wzruszająco. Przekonasz się o tym podczas koncertu w sobotę, 13 stycznia 2018 r.

Rok 2017 dla pomorskich instytucji artystycznych to prawdziwy sukces. Muzea za to odwiedziło mniej osób. Jak to możliwe?

Opera, teatry i filharmonia mają coraz więcej widzów. Pomorzanie w 2017 r. rzadziej wybierali się do muzeów i galerii.

Wystawa inna niż wszystkie. Każdy będzie mógł kupić eksponat z muzeum, aby pomóc potrzebującym

Przez blisko miesiąc w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku będzie można oglądać prace znanych artystów, które w marcu 2018 r. trafią na licytację. Dochody ze sprzedaży eksponatów z wystawy „Bliźniemu swemu…" wspomogą podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Co wspólnego z Polską ma Ameryka Łacińska? Dowiesz się na spotkaniu w Muzeum Emigracji w Gdyni

Książkę o egzotycznej Ameryce Łacińskiej napisali naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego. W sobotę, 13 stycznia 2017 r. o godz. 16.00 będzie można z nimi porozmawiać i dowiedzieć się więcej o Majach, Aztekach, o tym, jak Hiszpanie podbijali Amerykę i jak współcześnie żyją Latynosi.

Zmiany w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przekonaj się, jak będzie wyglądała nowa wystawa stała?

Projekt nowej wystawy stałej oraz odnowione pamiątki po pocztowcach będzie można zobaczyć podczas spotkania, które zostanie zorganizowane w czwartek, 11 stycznia 2018 r. w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Vag Papian i Maciej Frąckiewicz. Wirtuozeria osobowości podczas koncertu symfonicznego na Ołowiance

Światowej sławy dyrygent oraz utalentowany i utytułowany akordeonista w jednym miejscu na jednym koncercie. Niebywała gratka dla melomanów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek,12 stycznia 2018 r.

Flora i fauna na gobelinach. Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

40 tkanin wykonanych przez 27 artystów z 7 muzeów Polski północnej – to propozycja Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawę można oglądać do 31 maja 2018 r.

Pokazy dla widzów tylko o mocnych nerwach. W Sopocie spotkają się performerzy z całego świata

Artyści o ugruntowanej pozycji zmierzą się na scenie z młodymi performance'ami. W piątek i sobotę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędą się VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów.

Digitalizacja zbiorów utrwalonych na szkle. Niektóre fotografie ukazują dzieła, które zaginęły w trakcie wojny

W 2017 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku przeprowadziło digitalizację 700 szklanych negatywów, wykonanych przed II wojną światową. Stanowią one część unikatowej kolekcji, dokumentującej m.in. dawne zbiory gdańskiego Muzeum Miejskiego.

Masz pomysł na działanie kulturalne? Zrealizuj go w Instytucie Kultury Miejskiej

Spotkania podróżnicze, o sztuce, filozofii, ekologii, warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, koncerty czy projekcje filmowe – to niektóre z projektów, jakie można zrealizować w Instytucie Kultury Miejskiej. Pomysły na działania na następny miesiąc można zgłaszać do 10 każdego miesiąca. Jeszcze tylko do 10 stycznia organizatorzy czekają na propozycje na luty 2018 r.

Na tym spektaklu dzieci na pewno nie zasną. Pełna humoru opowieść o bajkowej Krainie Śpiochów [PREMIERA]

Na karnawał Teatr Miniatura w Gdańsku przygotował nowy spektakl dla dzieci. Premiera „Krainy Śpiochów", stworzonej przez zespół artystów z Polski i Litwy, odbędzie się w sobotę, 13 stycznia 2018 r.

Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Można zgłaszać kandydatów do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Pomorska Nagroda Artystyczna honoruje najbardziej znaczące wydarzenia w pomorskiej kulturze. Liczy się zarówno działalność artystyczna, jak i mecenat. Kandydatury można zgłaszać do 20 lutego 2018 r.

Czym jest duchologia? Dowiesz się podczas spotkania autorskiego z Olgą Drendą

Fotografie, kolorowe czasopisma, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki – wszystko, co jest związane z latami 80. i 90. XX wieku to skarby, którymi fascynuje się i zbiera Olga Drenda. O znaczeniu ich opowie podczas spotkania autorskiego promującego jej książkę „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie okresu transformacji", które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 11 stycznia 2018 r.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości