Aktualności

Przeboje i do tańca, i do zadumy. Walentynkowa trasa zespołu Michał Sołtan Band

Żywiołowy koncert, pełen przebojów – świetne aranżacje, znakomici muzycy, zapadające w pamięć piosenki.

„Dom” czy „Miasteczko Twin Peaks” – motywy przewodnie polskich i zagranicznych seriali. VI Bal Gdański na Ołowiance

Czasem śmieszne jak „Allo, allo", a innym razem trzymające w napięciu jak „Różowa Pantera". Nie zawsze pamiętamy ich bohaterów, ale często kojarzymy melodie. Ścieżki dźwiękowe z seriali będzie można nucić podczas koncertu, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Kochamy seriale już w sobotę, 10 lutego 2018 r.

98 lat temu odrodziła się Polska morska. Uroczyste obchody rocznicy zaślubin z Bałtykiem

Generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. Uroczystości rocznicowe upamiętniające to wydarzenie odbędą się w Pucku i Władysławowie. W programie obchodów m.in. konferencje popularnonaukowe, koncerty i imprezy sportowe.

Czy można być wiernym w miłości? Koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Kwestia wierności to motyw przewodni koncertu symfonicznego, który odbędzie się już w piątek, 9 lutego 2018 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Chcesz poczuć wiedeńską atmosferę karnawału? Przyjdź na Galę Straussowską w Słupsku

Słupscy filharmonicy pod batutą nowego dyrektora Rubena Silvy wyczarują niezwykłą atmosferę wiedeńskiego karnawału. Będzie można posłuchać dźwięków walców i polek znakomitego rodu Straussów.

Widzów było więcej o prawie 16 tys. osób, a wpływy z biletów wzrosły o 813 tys. zł. Opera Bałtycka zakończyła rok 2017 z sukcesem

Ubiegłoroczne podsumowanie operowych wydarzeń i działań daje wiele powodów do zadowolenia. — To początek budowy nowoczesnej instytucji kultury — zapowiada Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej.

Luty pod znakiem św. Walentego. Zajęcia dla gdańszczan w Instytucie Kultury Miejskiej

Warsztaty tworzenia lalek-motanek oraz wykonywania naszyjników, wyplatania serc z papierowej wikliny oraz spotkanie integrujące gdańskie koronczarki. To propozycje Instytutu Kultury Miejskiej na najbliższy miesiąc. Pierwsze spotkanie w piątek, 9 lutego 2018 r.

Chcesz poczuć magię teatru. Weź udział w warsztacie do „Randki z feministą”

Na czym polega siła ludzkiego przyciągania? Jaką magię ma pierwsza randka? To pytania, na które odpowiedzi postarają się poszukać uczestnicy warsztatów, które odbędą się w Teatrze Wybrzeże w poniedziałek, 12 lutego 2018 r. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Ferie z biało-czerwoną banderą. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza dzieci na morskie zajęcia

Nauka wiązania morskich węzłów oraz rozpoznawanie flag i bander. Zajęcia plastyczne i wiele innych atrakcji dla dzieci przygotowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dołącz do Sieci Kultury. Nawet 12 tys. złotych dofinansowania na projekt. Konkurs Instytutu Kultury Miejskiej rozpoczęty

Realizujesz projekt dotyczący edukacji kulturowej? Chcesz zdobyć dofinansowanie, weź udział w konkursie Instytutu Kultury Miejskiej. Zgłoszenia do 18 kwietnia 2018 r.

Wyjątkowe zdjęcia gdańskich przedproży. Gdzie będzie można je zobaczyć?

Muzeum Gdańska otwiera nową wystawę czasową, przygotowaną dla upamiętnienia 20-lecia otwarcia Domu Uphagena po powojennej odbudowie. Prezentowane na niej będą artystyczne fotografie gdańskich przedproży. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 1 lutego 2018 r.

Pomagają najbardziej potrzebującym i niepełnosprawnym dzieciom z Trójmiasta. II Koncert Charytatywny Przemek Dzieciom

Będą licytacje i występy gwiazd, m.in. Haliny Frąckowiak i zespołu Oddział Zamknięty. Dochód pomoże podopiecznym Fundacji „Przemek Dzieciom".

Kultowy koreański spektakl w Gdańsku. „Przyzwanie duchów zmarłych” w Teatrze Szekspirowskim

Niezwykłą muzykę, wyjątkowy taniec, ludowe koreańskie obrzędy pogrzebowe i surową scenografię będzie można podziwiać na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w środę, 7 lutego 2018 r.

Pomagać można zawsze i wszędzie, nawet na balu. W sobotę połącz przyjemne z pożytecznym na balu charytatywnym

W Sopocie po raz 6. odbędzie się Bal Charytatywny na rzecz Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa. Będą znakomici goście, licytacje, loteria i dobra muzyka.

Uwaga zwiedzający! Jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska jest nieczynna do odwołania

Z uwagi na trwające prace budowlane Muzeum Gdańska zamknęło Dwór Artusa. Warunki panujące we wnętrzu zabytkowego obiektu nie pozwalają turystom na jego zwiedzanie w ciszy i spokoju.

Jakie może być tango? Argentyńskie czy białe? V Bal Gdański w filharmonii

Utwory Petersburskiego, Piazzolli czy Andersona to tylko niektóre z propozycji, jakie będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę, 3 lutego 2018 r.

W świecie melodii. Koncert symfoniczny na Ołowiance pod batutą Roberta Kwiatkowskiego

Solista, kameralista, koncertmistrz, dyrygent, a także znakomity skrzypek – te określenia pasują do Roberta Kwiatkowskiego. Aby przekonać się, jaki ma talent, warto wybrać się w piątkowy wieczór, 2 lutego 2018 r. do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Nie tylko nowa nazwa. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany czekają gdańskie muzeum?

Od 30 stycznia 2018 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmienia nazwę na Muzeum Gdańska. Do dotychczasowych ośmiu oddziałów muzeum przybędą dwa nowe: Kuźnia Wodna w Oliwie oraz… Oddział Główny. Od 1 lutego dostępna dla internautów będzie też nowa strona internetowa.

Rap, taniec i muzyka klubowa. Dziesięć Przykazań we współczesnej aranżacji. Spektakl „Tlen” w Teatrze Muzycznym [REPORTAŻ]

2 lutego 2018 roku na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się premiera spektaklu „Tlen" autorstwa Iwana Wyrypajewa w reżyserii Rudolfa Zioło. Ta współczesna wersja Dekalogu skierowana do młodych ludzi będzie odgrywana na deskach teatru w lutym i kwietniu.

Biblia po kaszubsku. Już po raz piętnasty widowisko Verba Sacra gościło w Wejherowie [ZDJĘCIA]

W tym roku w murach wejherowskiej kolegiaty usłyszeć można było fragmenty Apokalipsy św. Jana. Tradycyjnie teksty biblijne w języku kaszubskim zaprezentowała Danuta Stenka.

Kim byli Stanisław Sołdek i Mariusz Zaruski? Jak wyglądała kabina kapitana Karola Borchardta? Ferie zimowe na wodzie

Statki muzea Sołdek i Dar Pomorza już czekają na zwiedzających. Wybierz się nad gdańską Motławę  i aleję Jana Pawła II w Gdyni.

Co polskie dzieci robiły w Nowej Zelandii w latach 40.? Dowiedz się, jakie były losy wojenne 733 sierot

W czasie II wojny światowej polski rząd w Londynie zaapelował do krajów Ligii Narodów o pomoc w znalezieniu schronienia dla sierot, których rodzice nie przetrwali trudnych warunków zsyłki na Wschód. Na wezwanie odpowiedziała tylko Nowa Zelandia.

Tanecznym krokiem w chiński Nowy Rok. Mistrzowie tańca z Pekinu wystąpią w Szekspirowskim

Taniec współczesny i tradycyjny w wykonaniu najbardziej utalentowanych chińskich tancerze. Spektakl składający się z dziesięciu etiud tanecznych to propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na środę, 31 stycznia 2018 r.

Wyremontowana zaprasza czytelników na spotkania autorskie. Ponowne otwarcie Biblioteki Oliwskiej w Gdańsku

Jeszcze w styczniu 2018 r. zostanie otwarta Biblioteka Oliwska, która przeszła gruntowny remont. Na ponad 300 mkw. wydzielona została część dla dzieci i młodzieży, a także wypożyczalnia książek i strefa relaksu.

Jak połączyć tradycję z nowoczesnością? Muzealne ferie w Słupsku, Klukach i Swołowie

Zabawy z Witkacym w tle, nowe życie starych materiałów czy bal na zamku? Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i jego oddziały na zimowe wakacje przygotowały dla dzieci wiele atrakcji.

Znasz język kaszubski? Lubisz pisać? Weź udział w konkursie na tekst piosenki dla dzieci

Chciałbyś spróbować swoich sił jako tekściarz? Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza osoby dorosłe tworzące w języku kaszubskim do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Trepczyka.

Przyjdź świętować urodziny wielkiego gdańszczanina! Plenerowa akcja teatralna w Gdańsku

Kolejny raz gdańszczanie będą świętować z okazji rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego naukowca i znanego browarnika. W niedzielę, 28 stycznia 2018 r. odbędzie się familijne wydarzenie plenerowe.

Twoje dziecko ma zdolności artystyczne? Ferie ze sztuką to propozycja Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Instalacje plastyczne, animacja poklatkowa czy rzeźba to tylko niektóre z zajęć, jakie na ferie zimowe przygotowano dla najmłodszych i nieco starszych uczniów ze Słupka i Ustki.

Zaginione podczas wojny. Promocja książki opisującej straty gdańskiego muzeum

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Heleną Kowalską, autorką książki „Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku. Seria Nowa, t. 1: Malarstwo". Jej promocja odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2018 r. w Oddziale Sztuki Dawnej.

Przedwojenne reklamy, plakaty i ulotki. Pamiątki z Gdańska, którego już nie ma…

O historiach kryjących się za drukami ulotnymi z czasów Wolnego Miasta opowie Aneta Kwiatkowska. Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Akademii Gdańska odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2018 r. w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp – wolny.

Słynny monodram w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zobacz „Kontrabasistę” Jerzego Stuhra

„Opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie – od palców, zrogowaciałych od ściskania strun, po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigdy nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie" – mówi o spektaklu Jerzy Stuhr.

Verba Sacra po kaszubsku. Wsłuchaj się w święte słowa spisane w księdze Apokalipsy

Już po raz piętnasty w ramach projektu Verba Sacra w murach wejherowskiej kolegiaty będzie można usłyszeć fragmenty tekstów biblijnych w języku kaszubskim. Religijno-artystyczne widowisko odbędzie się w poniedziałek, 29 stycznia 2018 r. Wstęp – wolny.

Apokalipsa w obrazach. W wejherowskim muzeum będzie można zobaczyć artystyczną wizję końca świata

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczno-religijne. W niedzielę, 28 stycznia 2017 r. odbędzie się wernisaż prac malarskich Maciej Tamkuna poświęconych biblijnemu objawieniu św. Jana. Wstęp – wolny.

Zamurowane przejścia, tajne korytarze i średniowieczne malowidła. Poznaj sekrety Galerii Palowej

Jakie tajemnice kryje niedawno otwarta Galeria Palowa w Gdańsku? Na to oraz wiele innych pytań odpowiedzą dr Katarzyna Darecka i dr Anna Frąckowska podczas cyklu bezpłatnych spotkań edukacyjnych. Pierwsze odbędzie się w sobotę, 27 stycznia 2018 r.

Czy Vincent van Gogh dostanie Oscara? Animowane arcydzieło z nominacją do najważniejszej nagrody filmowej

Cały świat jest zachwycony polsko-brytyjskim filmem animowanym „Twój Vincent". Nominacja do Oscara to kolejny sukces produkcji.

Od Bacha do Big Bandu – polskie i zagraniczne przeboje. IV Bal Gdański na Ołowiance

Aranżacje kompozycji Bacha i Gershwina, tematy filmowe „Śniadanie u Tiffany'ego „Król lew", a także piosenki z repertuaru Wodeckiego i Wondera to tylko niektóre z propozycji, jakie zachwycą melomanów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę, 27 stycznia 2018 r.

98 lat temu „po latach niewoli nadeszła chwila wyzwolenia”. Rocznica wkroczenia wojsk gen. Hallera na Pomorze

Na początku 1920 r. wojska dowodzone przez gen. Józefa Hallera przyłączyły Pomorze do odradzającego się po zaborach państwa polskiego. Uroczystości rocznicowe upamiętniające to wydarzenie odbędą się m.in. w Gniewie, Pelplinie, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim oraz Tczewie.

W hołdzie wybitnemu skrzypkowi. Koncert jubileuszowy Romana Lasockiego na Ołowiance

Popisu miłości do muzyki, skrzypiec i ogromnego talentu będzie można wysłuchać podczas koncertu jubileuszowego Romana Lasockiego, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 26 stycznia 2018 r.

Boże poletka w centrum miasta. Niesamowita historia usteckich cmentarzy

Jakie cmentarze istniały w minionych wiekach w Ustce? Gdzie się znajdowały, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej 25 stycznia 2018 r.

Bursztynowe art déco to nie tylko biżuteria dla pań. Również panowie byli zakochani w bursztynie [ZDJĘCIA]

Kim byli artyści, tworzący unikatową biżuterię w stylu art déco, oraz odbiorcy ich dzieł? Dowiesz się, zwiedzając nową wystawę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Będzie otwarta do 30 września 2018 r.

Aneta Szyłak – kolekcjonerka designu lat 60. opowie o zbieraniu rzeczy. Przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej i posłuchaj o niezwykłej pasji

Kolekcjonowanie to hobby, pasja, a dla niektórych także praca. Czym różni się budowanie kolekcji prywatnej od instytucjonalnej? Czy w ogóle można to porównać? Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 stycznia 2018 r. Wstęp – wolny.

Mężczyźni wolą blondynki czy brunetki? Odpowiedź poznasz podczas koncertu w słupskiej filharmonii

Kompozycje z repertuaru Whitney Houston, Mariah Carey, Joe Cockera, Danuty Rinn, Marka Grechuty i Skaldów będzie można wysłuchać w wykonaniu wokalistek młodego pokolenia – Małgorzaty Chruściel i Adeli Konop.

Leon Janta-Połczyński – senator i minister z Borów Tucholskich. Wystawa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Wystawa ma przybliżyć sylwetkę pomorskiego ziemianina, działacza społecznego, prawnika, senatora I i III kadencji, ministra rolnictwa w 5 rządach II RP.

Lubisz gotować? Chcesz się podzielić sprawdzonymi przepisami? Wyślij swoje zgłoszenie do 31 stycznia

Ciasto, sałatka, pieczeń – jesteś w nich mistrzem? Twoje przepisy robią prawdziwą furorę wśród rodziny i znajomych? Wyślij je do Instytutu Kultury Miejskiej. Może ta receptura znajdzie się w książce kulinarnej wydanej z okazji Gdańskich Dni Sąsiadów.

W magicznym świecie scenografii. Rodzinne zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego

Pudełkowe scenografie, makieta, projektowanie oświetlenia – takie atrakcje czekają na chętnych, którzy wezmą udział w zwiedzaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Doskonała zabawa dla całych rodzin w sobotę, 21 stycznia 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Maratony taneczny, teatralny, a może muzyczny? Podczas Ferii w Operze nikt nie będzie się nudzić

Opera Bałtycka w Gdańsku przygotowała specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, które na czas ferii zimowych pozostaną w Trójmieście. Zajęcia wypełnione będą tańcem, teatrem i muzyką.

Dowiedz się, na czym polega praca aktora czy reżysera. Ferie zimowe warto spędzić w Teatrze Wybrzeże

Szereg atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów przygotował Teatr Wybrzeże w okresie ferii zimowych. Dzieci będą mogły poznać teatr od kulis, a rodzice wybrać się na ciekawy spektakl.

Czyje książki najchętniej czytają Pomorzanie? Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Stefan Chwin w pierwszej trójce. Kto jeszcze?

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku opublikowała ranking 50 najchętniej czytanych książek w 2017 r, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim.

Piszesz po kaszubsku? Weź udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do udziału w konkursie literackim. Niepublikowane wcześniej prace należy przesyłać do 1 sierpnia 2018 r.

Trzy wernisaże jednego dnia. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zobaczymy wyjątkowe fotografie

W czwartek, 18 stycznia 2018 r. będzie okazja, by przyjrzeć się klimatycznym aktom kobiecym Wacława Wantucha, niepokojącym wizjom przemijania Małgorzaty Kotłowskiej oraz eksperymentalnym zdjęciom artystów młodego pokolenia.