Aktualności

Muzyka klasyczna, nostalgiczna, piosenki z kabaretu. Koncerty w altanie w oliwskim parku

W altanie w parku oliwskim w Gdańsku można posłuchać koncertów z cyklu Goście Polskiego Chóru Kameralnego pod wspólnym tytułem Polska Muzyka w Altanie. W urokliwej parkowej scenerii, w kolejne soboty lata podczas godzinnych koncertów prezentowane będą perły polskiej muzyki.

Koncerty w otoczeniu sulęczyńskich lasów i jezior. XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy

Trzy odmienne koncerty, których tematem przewodnim jest akordeon. Kościół pw. św. Trójcy, restauracja Maraska i scena plenerowa Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie to miejsca lipcowych spotkań muzycznych.

Filmowe konkursy, koncerty i sto seansów. Tydzień z najlepszym kinem podczas Sopot Film Festival

Zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów oraz filmów krótkometrażowych. Zobaczymy sporo filmowych przedpremierowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu. Osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival odbędzie się w dniach 14-22 lipca.

Strumień muzycznej energii w dawnej elektrociepłowni. Chopin nad wodami Motławy

W lipcu gdańska Ołowianka rozbrzmiewa dźwiękami kompozycji Chopina i innych znakomitych artystów, m.in. Rachmaninowa, Brahmsa, Lutosławskiego, Czajkowskiego, Debussy'ego. Koncertów można posłuchać do 31 lipca 2018 r. włącznie.

Porywająca gra, humor i pogodna interpretacja radosnego zespołu. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Hilaris Ensemble to młodzi muzycy z Hamburga, których będzie można posłuchać w klasycznym repertuarze. Koncert odbędzie się w pięknych wnętrzach Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Nowa poczekalnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Sprawdź, na czym polega jej interaktywność?

Wyposażona w wygodne siedziska, przyjazne oświetlenie w trzech kolorach oraz możliwość dostosowania temperatury do własnych potrzeb. Goście mogą w poczekalni samodzielnie ustawić temperaturę, siłę nawiewu oraz kolor oświetlenia. Widzowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego już mogą z niej korzystać.

70 dużych widowisk, małych kameralnych form oraz parad, 20 teatrów z 10 krajów. Fetę czas zacząć!

Najwartościowsze zjawiska i trendy we współczesnym teatrze plenerowym i teatrze tańca. Szczudlarze, połykacze ognia i żonglerzy.

Napisz recenzję filmu i wygraj wejściówki na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 1000 złotych [KONKURS]

Recenzja musi mieć nie więcej niż 9000 znaków, a termin jej przesłania upływa 26 sierpnia 2018 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 15 września. Za pierwsze miejsce można otrzymać 1000 zł, a kolejne dwie nagrody to 500 zł. Zwycięzcy dostaną także akredytacje na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

10 dni spektakli i wydarzeń artystycznych. 22. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Spektakle z różnych stron świata, pierwszy w historii musical, Konkurs o Złotego Yoricka, SzekspirOFF, Letnia Akademia Szekspirowska – tak zapowiada się tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Wydarzenie trwa od 27 lipca do 5 sierpnia 2018 r.

Jednogłośny werdykt. Nagroda Miasta Gdańska dla Złotej kampanii „Sądu Ostatecznego”

Autorzy Złotej kampanii promującej tryptyk „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga – Zuzanna Zamorska, Adam Chyliński i Daniel Naborowski z TOFU Studio – zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza.

Same Suki i Kurna Chata, pisanie gęsim piórem, ucieranie tabaki, heklunki i koronki oraz… coś dla zdrowia. 45. Jarmark Wdzydzki

Koncerty zespołów ludowych i folkowych. Wykuwanie gwoździ i podkówek, pranie i maglowanie, wyrób tabakier. Największy na Kaszubach kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

Nie tylko Koncerty Królewskie... Wyjątkowe wieczory z muzyką wybitnego francuskiego kompozytora

Dzieła jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskich, François Couperina zwanego Wielkim, będzie można usłyszeć podczas 7. edycji festiwalu Europa +/- 1700. Nastrojowa muzyka zabrzmi w zabytkowych wnętrzach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Domu Przyrodników oraz Piwnicy Romańskiej.

Dokąd można popłynąć łodzią? Niezwykła instalacja do obejrzenia przed budynkiem hotelu

W ramach rezydencji artystycznej będzie można podziwiać instalację „Rejs łodzią" przed hotelem Willa Red w Ustce. Aby ją zobaczyć należy przyjść wieczorem począwszy od 19 lipca po godzinie 21.

Tysiące osób na Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie. Przyjechali nawet z Ekwadoru [ZDJĘCIA]

To był jubileuszowy Zjazd Kaszubów. Od 20 lat spotykają się w rocznicę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Gospodarzem tegorocznego święta było Luzino koło Wejherowa.

Wspólne posiłki, rozmowy, warsztaty szycia i ogrodnicze. Zobacz, co będzie się działo latem w mieście z IKM

Okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów, zabaw, wspólne jedzenie czy też rozmowa o działaniach w Kunszcie Wodnym to przedsięwzięcia, jakie będą realizowane przez Instytut Kultury Miejskiej latem. Pierwsze spotkanie dotyczące roślinności i zwierząt w mieście, zdrowego stylu życia odbędzie się 14 lipca 2018 r. Wstęp – wolny.

Przekonaj się, czym jest wideo-mapping. Światło, obraz i dźwięk w Centrum Hewelianum

W niedzielny wieczór, 8 lipca 2018 r. w Centrum Hewelianum odbędą się (Re)Konstrukcje. Za wielki ekran do trójwymiarowego pokazu posłużą ściany odnowionej Wozowni Artyleryjskiej.

Dzieła dawnych mistrzów, muzyka współczesna, a nawet... jazz. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Międzynarodowi artyści, 10 koncertów, różnorodność stylów wykonań. Tegoroczne spotkania muzyczne zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

V Światowy Zjazd Gdańszczan: wielkie święto obchodzone raz na cztery lata. Dziesiątki atrakcji i wspólne zdjęcie

Światowy Zjazd Gdańszczan odbywa się od 6 do 8 lipca 2018 r. Nie zabraknie spotkań z pisarzami, naukowcami, muzykami i filmowcami. Będą też regaty i zlot żaglowców oraz inscenizacja bitwy morskiej.

Od cichego klawesynu po potężne dzwony carillonu. Niezwykły koncert na 8 klawiatur

Klawesyn, organy, mobilny carillon i demonstracje muzyczne. Niezwykły koncert w wykonaniu gdańskich artystów – Aliny Ratkowskiej na klawesynie, Moniki Kaźmierczak na carillonie mobilnym „Gdańsk" oraz Andrzeja Szadejki na wyremontowanych organach.

Carillon i waltornia lub gitara? Klasycznie czy jazzowo? Wodowanie Sztuk – XX Gdański Festiwal Carillonowy

Koncerty solowe, w duecie i z towarzyszeniem tańczącej fontanny. Cykl plenerowych koncertów kontynuuje wielowiekową gdańską tradycję muzykowania wieżowego, a tegoroczny letni festiwal zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Poczuj dreszczyk emocji będąc w samym środku bitwy. Widowisko historyczne w twierdzy Wisłoujście

Muzeum Gdańska zaprasza na festiwal historyczny „Wisłoujście 1628". Najważniejszym punktem programu będzie inscenizacja starcia wojsk szwedzkich z załogą twierdzy oraz okrętami polskiej floty. Widowisko odbędzie się w sobotę, 7 lipca 2018 r.

Jak wyglądały wizyty władców polskich w dawnym Gdańsku? Dowiesz się na wystawie „Król jedzie!”

O wjazdach monarchów do grodu nad Motławą w XV-XVIII w. opowie nowa wystawa przygotowana przez Muzeum Gdańska. Będzie można ją zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta od 7 lipca 2018 r. Warto także zapoznać się z bogatym pakietem bezpłatnych wydarzeń towarzyszących wystawie.

Eksperyment czy wierna kontynuacja tradycji krajów nadbałtyckich? Dźwięki Północy – improwizacja kulinarno-kulturalna

Koncerty, warsztaty tańca, śpiewu, rękodzieła, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje oraz szwedzka fika. Festiwal potrwa od 5 do 8 lipca 2018 r.

Zjazd Kaszubów 2018: Kaszubi z całego świata spotkają się już po raz dwudziesty, w tym roku w Luzinie

Będą koncerty, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i miła atmosfera. 7 lipca 2018 r. w Luzinie odbędzie się XX Światowy Zjazd Kaszubów. Uczestnicy jubileuszowego zjazdu tradycyjnie przyjadą pociągiem Transcassubia, który wczesnym rankiem wyruszy z Chojnic do Luzina.

Zobacz dawny Gdańsk, który przeminął… ale został ocalony w grafice

Na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku zgromadzone zostały prace XIX-wiecznego artysty Johanna Carla Schultza. Ze względów konserwatorskich grafiki jego autorstwa będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Dawnej tylko do 30 września 2018 r.

Truskawka kaszubska świętuje już ponad 40 lat. Miłośnicy kaszëbsczi malënë tradycyjnie spotkają się na Złotej Górze

Wśród atrakcji Truskawkobrania są najsmaczniejsze truskawki, konkursy kulinarne, wybory miss, zabawy dla dzieci, rewia taneczna oraz koncerty gwiazd – Natalii Szroeder i Kamila Bednarka. W sobotę 7 lipca 2018 r. warto wybrać się na Złotą Górę w okolicy Brodnicy Górnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Open’er Festival 2018: muzyczne święto w Gdyni coraz bliżej. Zobacz, kto wystąpi i kup specjalny karnet na SKM

Już w środę 4 lipca 2018 r. po raz 15 rozpoczyna się Open'er Festival, który przyciąga fanów z całego świata. Przez cztery dni będą mieli do wyboru kilkadziesiąt koncertów. Pogoda też ma dopisać.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Randka z feministą”

Rozpoczyna się kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W sobotę, 21 lipca 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Randka feministą" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Spróbuj swoich sił w lepieniu garnków. Plener garncarski na Grodzisku w Sopocie

Warsztaty samodzielnego lepienia naczyń z gliny oraz cykl wykładów popularnonaukowych o ceramice. To atrakcje pleneru garncarskiego, który na Grodzisku w Sopocie trwać będzie od 3 do 8 lipca 2018 r.

Konkurs na album komiksowy o Józefie Piłsudskim rozstrzygnięty! Będzie można go przeczytać już w połowie października

Robert Stasiak i Piotr Kotecki zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu na album komiksowy poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, organizowanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zaginione po wojnie, odnalezione wiele lat później. „Zesłanie Ducha Świętego” trafiło właśnie do muzeum

Obraz Izaaka van den Blocke „Zesłanie Ducha Świętego" został oficjalnie przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku. – Dramatyczne losy tego dzieła właśnie się kończą, a zaczyna ciężka praca konserwatorska – powiedział podczas uroczystości dyrektor Wojciech Bonisławski. Po odrestaurowaniu zabytek umieszczony zostanie w galerii nowożytnego malarstwa gdańskiego.

Czarownico, kim jesteś? Wykład w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Na pytanie dlaczego potrzebujemy czarownicy i dlaczego, tak naprawdę nie należy jej się bać postara się w środę, 4 lipca 2018 r. odpowiedzieć Marta Kudelska.

Kim dla człowieka jest pies? Wystawa rzeźb w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Mówi się o nich, że są najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi. Psy, bo o nich mowa, będą tematem wystawy prac Marka Skrzypka, Ewy Grużewskiej, Zenona Skibińskiego i Małgorzaty Bąkowskiej. Ekspozycję można oglądać od 1 lipca do 17 września 2018 r.

Wykazać się na polu sztuk? Tylko podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko-Malarskiego w Rodowie

W Rodowie, zwanym również Wioską Cudów, co roku twórcy pozostawiają po sobie trwałe ślady. W małej miejscowości można zobaczyć wielkie i ciekawe rzeźby i instalacje.

Jak Polska powróciła na mapę świata? Dowiesz się odwiedzając słupskie muzeum

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę „Powrót Polski na mapę świata". Ekspozycję, zorganizowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich od poniedziałku, 2 lipca 2018 r.

44 lata temu w Wartowni nr 1 otwarto muzeum. Teraz Westerplatte będzie też można zwiedzać interaktywnie

Wartownia nr 1 na Westerplatte już od 44 lat jest oddziałem Muzeum Gdańska. Z tej okazji Medalami Niepodległości uhonorowani zostaną Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis – osoby zaangażowane w uratowanie Wartowni przed rozbiórką. W piątek, 29 czerwca 2018 r. odbędzie się także premiera Szlaku Pamięci, czyli projektu interaktywnego zwiedzania Westerplatte.

Blues po kaszubsku i kaszubskie piosenki w wersji bluesowej. Muzyka w leśniczówce Mirachowo

Jak co roku na początku lata w stacji turystycznej Lubygość, obok leśniczówki Mirachowo, zabrzmią dźwięki bluesa. Miłośnicy muzyki w niezwykłej scenerii będą słuchać wyjątkowych koncertów podczas Festiwalu Blues w Leśniczówce.

Niedziela ze szprychą czy woda, przyroda i przygoda? Kultura, historia, sztuka i rękodzieło podczas Jarmarku Gryfitów w Słupsku

Podczas muzealnych spotkań będzie można poznać z historię, kulturę i sztukę Pomorza. Wśród kramów antykwariuszy i rękodzielników poszukiwacze unikatowych skarbów znajdą prawdziwe perełki. Wstęp jest bezpłatny.

O „złotym wieku” Gdańska… na zamku w Gniewie. Zobacz wyjątkową wystawę archeologiczną

Niemieckie naczynia kamionkowe, norymberskie świeczniki, weneckie szkło, flamandzkie torby oraz angielskie buty. Te i inne znaleziska archeologiczne będzie można oglądać w Muzeum w Gniewie. Wystawa opisująca kontakty handlowe i kulturowe Gdańska w XVI wieku będzie dostępna dla zwiedzających od 28 czerwca 2018 r.

Na plaży, na leżakach, na dachu teatru i na molo. Sprawdź, gdzie w tym roku zobaczysz ulubione filmy w plenerze

Letnie kina pod chmurką startują nie tylko w Trójmieście, ale też m.in. w Krynicy Morskiej, Chałupach, Karwi, Wejherowie, Malborku czy Charzykowach. Będzie można zobaczyć najnowsze polskie i zagraniczne produkcje. Większość plenerowych pokazów będzie bezpłatna.

Premierowe „Damy i huzary” i 200. „Tajemnicza Irma Vep”. Wakacyjne spektakle na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

Gdański Teatr Wybrzeże zaprasza na wakacyjne plenerowe spektakle. Scena Letnia Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim pierwsze przedstawienie zaprezentuje już 30 czerwca 2018 r.

Perspektywa kobieca w literaturze. Ranking 100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet

Za kilka dni będzie można wybierać najlepsze książki o kobietach, równości płci, przemocy czy ekologii. W czwartek 28 czerwca 2018 r. w Bibliotece Manhattan organizacje kobiece przestawią listę tytułów nominowanych do rocznicowego rankingu.

Jakie są różnice w uzbrojeniu rycerza i woja? Dowiesz się w weekend na sopockim Grodzisku. Będą walki, pokazy i ognisko

30 czerwca 2018 r. rycerze opanują Grodzisko w Sopocie. W programie wydarzenia m.in. potyczki treningowe i prezentacja broni. Na koniec widzowie będą świadkami inscenizacji ataku na gród.

Czy to możliwe, że posiada duszę? W Słupsku warto zwrócić uwagę na… wagę

Zmieniały się ich wygląd, technologia i parametry. Od ponad 6 tysięcy działają według tych samych zasad.

W te wakacje nie musisz ze sobą zabierać książki na plażę. Będzie na ciebie czekała [BIBLIOTEKA NA PLAŻY]

Na ośmiu gdańskich kąpieliskach, 1 lipca 2018 r. staną specjalne biblioteczne regały. Będzie można bezpłatnie wypożyczyć książkę do czytania. Znajdziemy m.in. literaturę piękną, thrillery, kryminały, książki dla dzieci, młodzieży i propozycje w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Nie zabraknie też nowości.

Gdynia stolicą nowoczesności. Warsztaty kreatywne, pokazy filmowe, wykłady i wystawy na festiwalu Gdynia Design Days

Największy letni festiwal designu w Polsce startuje 6 lipca. Przez 10 dni profesjonaliści i fani dobrego projektowania będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach – od rodzinnych warsztatów po specjalistyczne wykłady i dyskusje. Festiwalowi będzie też towarzyszył jarmark rękodzieła Bakalie. Łącznie będzie to aż 120 różnorodnych atrakcji.

Dodatkowe 4,3 mln zł dla instytucji kultury na Pomorzu. Dzięki tym pieniądzom pracownicy dostaną podwyżki

Sejmik Województwa Pomorskiego na XLVII sesji 25 czerwca 2018 r. podjął uchwałę w sprawie zmiany budżetu województwa. Modyfikacja ta dotyczy m.in. zwiększenia wydatków na teatry, filharmonie oraz muzea. Pieniądze mają być przeznaczone na pensje pracowników, wzbogacenie zbiorów muzeów i organizację wydarzeń artystycznych.

„Zakochany Szekspir” lub „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Sezon letni na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Wakacje to czas odpoczynku, korzystania z promieni słonecznych i lenistwa. Niektórzy wybierają polskie Wybrzeże, inni góry, jeszcze inni egzotyczne, zagraniczne kurorty. Jest też grupa osób, która chce nadrobić kulturalne zaległości i udaje się do teatru. Na scenę elżbietańską wracają dwa letnie teatralne hity, zrealizowane wspólnie z Teatrem Wybrzeże „Zakochany Szekspir" oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru". Ostatni spektakl „Zakochany Szekspir" 27 sierpnia 2018 r.

Konfrontacje polskich amatorskich zespołów teatralnych. Festiwal MOST w Gdańsku

W Miejskim Teatrze Miniatura od 25 do 27 czerwca 2018 r. będzie można zobaczyć przedstawienia przygotowane przez amatorskie zespoły z całej Polski podczas MOST-u, czyli Młodzieżowych Otwartych Starć Teatralnych.

„Jego zdjęcia poruszają do głębi”. Sprawdź, kto zwyciężył w konkursie Gdańsk Press Photo 2018?

Znamy wyniki XXII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza. Grand Prix zdobył chojniczanin Daniel Frymark, autor fotoreportażu zatytułowanego „Nawałnica".

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości