Aktualności

Koncerty Promenadowe w Gdańsku

Polska Filharmonia Bałtycka 14 czerwca 2015 r. rozpoczyna kolejną edycję Koncertów Promenadowych. Podczas wydarzenia muzyka klasyczna spotka się z popem na wzór brytyjskiej telewizji BBC i organizowanych przez nią koncertów „The Proms", których początki sięgają 1895 r.

Numizmatyka III Rzeczypospolitej

W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku od 13 czerwca do 20 września 2015 r. będzie można obejrzeć wystawę „Numizmatyka III Rzeczypospolitej. Monety obiegowe". Prezentowane będą monety bite od 1990 do 2014 r. – obiegowe, używane na co dzień, a także okolicznościowe niewykonane z metali szlachetnych, które można nazwać monetami kolekcjonerskimi powszechnego użytku.

Granica sztuki Krzysztofa Bednarskiego

W Muzeum Emigracji w Gdyni, 18 czerwca, o godz. 18.00 odbędzie się wykład poświęcony Krzysztofowi M. Bednarskiemu – jednemu z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. W tegorocznej edycji cyklu „Za granicą sztuki" – już po raz drugi – zaprezentowano wybitnych, znanych, ale i mniej rozpoznawalnych artystów-emigrantów, reprezentantów różnych czasów, stylów i mediów. Wstęp wolny.

Spotkanie z szyframi malarskimi

Interesuję Cię historia? Jesteś kolekcjonerem rodzinnych pamiątek? Jeśli tak, to koniecznie weź udział w ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu z Szyframi malarskimi, które odbędzie się w Kwidzynie, w sobotę, 20 czerwca, o godz. 12.00.

Muzyczne warsztaty dla dzieci

Niezwykłe zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat odbędą się w Kwidzynie, w sobotę, 13 czerwca, o godz. 11.00. Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego zaprasza na Klasykę dla smyka.

Symfonie świata w Słupsku

Koncert prezentujący najlepsze symfonie odbędzie się w Słupsku, 12 czerwca 2015 r. Będzie można wysłuchać III Symfonii a-moll, zwanej Szkocką, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, będącej reminiscencją podróży kompozytora do Szkocji, zadedykowanej księżniczce Wiktorii, późniejszej królowej Zjednoczonego Królestwa. Drugą symfonią będzie VII Symfonia A-dur op. 9 Ludwiga van Beethovena, ochrzczona przez Wagnera mianem apoteozy tańca. Dwie symfonie, dwie przeciwstawne tonacje, dwa odmienne nastroje.

Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie

Pomorskie Dni Chopinowskie już na stałe wpisały się w kalendarz imprez Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Ta tradycyjna impreza muzyczna odbędzie się 19 czerwca 2015 r. Koncert zaprezentują uczniowie szkół muzycznych w Gdańsku, Malborku i Elblągu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Cuda-wianki

W Gdyni lato zaczyna się w sobotę, 20 czerwca, o godz. 12.00. Cuda-wianki to unikatowa na skalę ogólnopolską propozycja spędzenia nocy świętojańskiej odbywająca się w przestrzeni miejskiej, na plaży miejskiej i bulwarze. Wystąpią Buraka Som Sistema, Voo Voo oraz Kim Nowak. Koncert młodego zespołu alternatywnego wyłonionego w wyniku rozstrzygnięcia konkursu – Call the Sun rozpocznie wieczorną część imprezy, która potrwa do 2.00 w nocy. Wstęp jest bezpłatny.

Koncert na zakończenie sezonu

Na zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, 19 czerwca przygotowała koncert w romantycznym klimacie. Wypełnią go sztandarowe dzieła tego okresu: uwertura Hebrydy i IV Symfonia A-dur włoska Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Wykonawcą ostatniej kompozycji będzie pianista Hubert Rutkowski. Orkiestrę poprowadzi Sébastien Brugière, dyrygent ze Szwajcarii.

Emma Popik w gdańskiej bibliotece

W Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, 11 czerwca 2015 r. odbędzie się promocja książek Emmy Popik. Autorka zawodowo związana była głównie z dziennikarstwem, przez czas krótki zajmowała się pracą dydaktyczną. Podczas spotkania będzie można porozmawiać o „Trzecim cycku" i „Tajemnicach Emilki".

Lato Ludzi w Teatrze Leśnym

W Teatrze Leśnym w Gdańsku-Wrzeszczu, 13 czerwca 2015 r. TeatRazem i zespół muzyczny Remont Pomp zaprezentują spektakl „Jak Gyom został starszym Panem". Będzie też koncert muzyki filmowej i Gdańsk Jazz Quartet. Wstęp – wolny.

Trofea polskich żeglarzy

Wystawa „Trofea polskich żeglarzy" zorganizowana z okazji przypadających w tym roku obchodów 50. rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego czeka w Gdyni na zwiedzających. Będzie można ją zobaczyć do końca sierpnia 2015 r.

Tylko echo Katarzyny Rogalskiej

Znane i lubiane przeboje w nowej wersji zabrzmią 14 czerwca 2015 r. we Dworze Artusa w Gdańsku. Album „Tylko Echo" Katarzyny Rogalskiej wypełniony jest 12 kompozycjami Henryka Jabłońskiego oraz utworem Zbigniewa Korepty – „Kasztany". Spotkanie muzyczne z przebojami lat 50. i 60. XX w. to promocja płyty artystki. Wstęp – wolny.

Dni Malborka historycznie, muzycznie i sportowo

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, wraz z partnerami, zaprasza na wyjątkowe obchody Dni Malborka 2015. W tym roku impreza potrwa od 12 do 14 czerwca, a wśród atrakcji czekających na wszystkich gości znalazły się między innymi – XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej, koncerty muzyczne oraz Turniej Gmin Powiatu Malborskiego.

Bach w Lesie

W Teatrze Leśnym w Gdańsku, 12 czerwca 2015 r. będzie można posłuchać utworów J.S. Bacha w wykonaniu studentek i uczennic średnich szkół muzycznych. Leśne spotkanie to też niepowtarzalna okazja do wysłuchania Bacha w wersji jazzowej zespołu LUX:NM.

Kolekcja Kamila Gronkowskiego w Gdańsku

Wystawa „Kolekcja Kamila Gronkowskiego ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu", którą można oglądać od 12 czerwca do 19 lipca 2015 r., to rezultat wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Towarzystwem Historyczno-Literackim, Biblioteką Polską w Paryżu. Dotychczas w ramach tego porozumienia obie instytucje zrealizowały 6 projektów konserwatorsko-wystawienniczych.

Wnioski po I Kongresie Muzealników

W poniedziałek 8 czerwca br. w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbyła się robocza konferencja „Po I Kongresie Muzealników Polskich. Wnioski i perspektywy dla muzeów pomorskich". Inicjatorami spotkania byli Dariusz Męczykowski, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, a uczestnikami – Stowarzyszenie Muzealników Polskich, muzealnicy pomorscy oraz radni Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Szlaki kobiet

Fundacja Przestrzeń Kobiet, grupa społeczna Metropolitanka oraz autorki zapraszają do Gdańska, 9 czerwca 2015 r. na spotkanie prapremierowe książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek". Rozmowy toczyć się będą z udziałem osób, które napisały gdański rozdział książki: Barbary Borowiak, Dominiki Ikonnikow i Anny Sadowskiej, Sylwii Frankowskiej (Konin), Ewy Furgał (Kraków), Ewy Kamińskiej-Bużałek (Łódź), Zuzanny Kołupajło (Poznań) i Natalii Judzińskiej (Warszawa). Spotkanie poprowadzi Natalia Sarata (Kraków).

Huczne zakończenie sezonu z gwiazdami

Polska Filharmonia Bałtycka w piątek, 12 czerwca 2015 r. wspólnie z gwiazdami muzyki klasycznej, zaprasza na specjalny koncert kończący sezon artystyczny 2014/2015. Orkiestra PFB wystąpi pod batutą Vaga Papiana – znakomitego rosyjskiego dyrygenta i pianisty, a towarzyszyć jej będzie Maxim Vengerov – wirtuoz skrzypiec, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów.

Muzyka organowa w Oliwie i Jastrzębiej Górze

58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie oraz jubileuszowa edycja X Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze wypełni melomanom tegoroczne lato. Inauguracyjny koncert w Oliwie odbędzie się we wtorek, 30 czerwca 2015 r., dzień później rozpocznie się jastrzębiogórski festiwal.

Kościoły Starego Miasta w Gdańsku

Gdańskie Miniatury to edukacyjna gra miejska z zagadkami, która w ciekawy sposób przekazuje historię miasta jego młodym mieszkańcom. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza klasy szkolne i grupy zorganizowane do poznawania historii miasta podczas spaceru 18 czerwca 2015 r. Udział – bezpłatny.

Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej w Żukowie – głosowanie

Informujemy zainteresowane hafciarki kaszubskie o głosowaniu przez Internet dotyczącym „Hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej w Żukowie". Inicjatywa ma na celu dokonanie wpisu hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Głosy przesyłać można do 26 czerwca 2015 r.

Trawa do Rzeczy – Gdyński Szlak Rekreacyjny

Zabierzcie ze sobą kocyk, kometkę i piknikowy koszyk. Koniecznie wybierzcie się na kolejne wydarzenia z cyklu Trawa do Rzeczy, które w sobotę, 6 czerwca 2015 r. odbędzie się w parku Rady Europy w Gdyni.

Śladem mitologii po Gdańsku

Na grę miejską „12 prac muzealnego bohatera, czyli śladem mitologii po Gdańsku" można wybrać się 6 czerwca 2015 r. Start w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego. Zabawa jest adresowana do dzieci w wieku 5-10 lat, udział – bezpłatny.

Od figurek do marionetek

W Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie, 13 czerwca 2015 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936–Gdańsk 1959". Zostaną zaprezentowane figurki wykonane przez Ewę Totwen w Wilnie, marionetki ze spektakli Teatru Łątek, rysunki i projekty teatralne, zdjęcia prywatne oraz dokumentujące spektakle z lat 1940-1959. Ekspozycja jest czynna do 13 września 2015 r.

Powitanie Lata w Łebie

Ostatni weekend czerwca na skwerze Rybaka w Łebie zapowiada się gorąco. Powitanie Lata w Łebie rozpocznie się już 26 czerwca 2015 r. Festiwalem Kulinarnym Zapomniane Smaki, który potrwa aż do niedzieli, 28 czerwca. Będzie to niepowtarzalna okazja do zrobienia ekologicznych zakupów, ale przede wszystkim impreza, na której każdy będzie mógł dowiedzieć się interesujących informacji w dziedzinie związanej ze zdrowym oraz ekologicznym stylem życia. Będzie też koncert ukraińskiej grupy wokalnej Mirami.

Dzień Małego Sąsiada w IKM

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza wszystkie dzieci z rodzicami i opiekunami do świętowania Dnia Małego Sąsiada. W niedzielę, 7 czerwca 2015 r. od godz. 11.00 do 15.00 sień IKM zmieni się w przestrzeń warsztatów dla dzieci, odbędzie się kiermasz książek, będzie można pograć w gry planszowe i zdobyć nagrody.

„Knéga Zôczątków” w Pałacu Opatów

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza we wtorek, 2 czerwca 2015 r., na spotkanie z o. prof. Adamem Sikorą, promujące publikację „Knéga Zôczątków/Księga Rodzaju". Jest to pierwsze wydanie Księgi Rodzaju w przekładzie z języka oryginału (hebrajskiego) na język kaszubski. Przekład Biblii na kaszubszczyznę ma znaczenie historyczne, nie tylko w kontekście religijnym. To kolejny kamień milowy w tłumaczeniach klasyki światowej na kaszubski, podnoszący prestiż naszego języka.

Letni Jarmark Etnograficzny w Gdańsku

Spotkania ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem w ogródku przy Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaplanowano w każdy weekend od 6 czerwca do 13 września 2015 r. Jarmark to kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła i produktów regionalnych Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław, sprzedaż książek o tych regionach, możliwość zapoznania się z tradycyjnym rzemiosłem i działalnością artystów ludowych.

Grażyna Auguścik Orchestar – Inspired by Lutosławski

Grażyna Auguścik i trzy zespoły porywają publiczność w rejony, w których spotykają się folk, jazz i muzyka poważna. Niezwykły koncert odbędzie się w sobotę, 6 czerwca 2015 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

O ks. Sychcie w Sierakowicach

W Sierakowicach, 5 i 6 czerwca 2015 r. odbędzie się wiele wydarzeń poświęconych ks. Bernardowi Sychcie, jednemu z najwybitniejszych badaczy kultury kaszubskiej i językoznawcy. W drewnianym zabytkowym kościele, 5 czerwca wystawione zostanie wesele kaszubskie „Hanka sã żeni", a 6 czerwca – odsłonięty pomnik ks. Bernarda Sychty.

Natu w Wejherowie

Sala Główna Filharmonii Kaszubskiej w piątek, 5 czerwca 2015 r. należeć będzie do Natalii Przybysz. Charyzmatyczna wokalistka wystąpi tam z koncertem, który będzie jednym z pierwszych po gali Akademii Fonograficznej Fryderyki 2015, na której Natalia otrzymała dwie nagrody.

Otwarty Dzień Dziecka w Miniaturze

Otwarty Dzień Dziecka w Teatrze Miniatura w Gdańsku będzie miał miejsce 31 maja 2015 r. w godz. 12.00-16.00. Będzie można obejrzeć teatr od kulis pod przewodnictwem aktorów, wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych „Zrób sobie krasnoludka", zrobić teatralny makijaż w charakteryzatorni, przymierzyć kostiumy i maski, a nawet popróbować animacji lalek.

Streetways w falowcach i Dolinie Radości

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w sobotę, 30 maja w okolice słynnych falowców na gdańskim Przymorzu, a w niedzielę 31 maja do urokliwej Doliny Radości. Hasło przewodnie tegorocznych Streetwaves to "Dobra samotność". Program tegorocznego Streetwaves „Dobra Samotność" to łącznie ponad 80 wydarzeń: instalacji artystycznych, dyskusji, warsztatów, koncertów, pokazów filmów, wspólnych akcji i wędrówek.

Dla dzieci we Wdzydzach

Frygi, fajerki i kulącze, szycie gałgana czy odbijanie drzeworytu – to tylko niektóre atrakcje, które na Dzień Dziecka przygotowało Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Impreza odbędzie się we wtorek, 2 czerwca 2015 r.

Grass: swój wśród obcych, obcy wśród swoich

Trzecie spotkanie w ramach festiwalu literackiego Czytanie Pomorza poświęcone będzie specyfice pisarstwa Güntera Grassa, czytanego przez polskich i niemieckich gdańszczan, starych i nowych mieszkańców Pomorza. Na wtorek, 2 czerwca 2015 r., do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Zabierz swoją pociechę do Minionkowej krainy

Spotkanie swojego ulubionego superbohatera to jedno z najczęstszych życzeń, które dzieci mają przy okazji swojego święta. Taka okazja nadarzy się w gdyńskim Klifie, który 31 maja 2015 r. zamieni się w minionkowy świat!

Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego

Scena Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku po raz trzeci należeć będzie do miłośników piosenek jednego z najwybitniejszych artystów polskich. W dniach 26-27 września 2015 r. spotkają się oni na III Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Konkurs honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dzień Dziecka w Swołowie

Dzień Dziecka to okazja do wzięcia udziału w atrakcjach, jakie muzeum w Swołowie przygotowało na 31 maja 2015 r. To będzie dzień pełen wrażeń w bajkowym sadzie: wyścigi w workach, spektakl na sianie, gra na bębnach, szczudlarz rozdający zwierzakowe balony, stare i nowe gry podwórkowe.

Opera na Targu Węglowym – „Aida”

Już wiadomo, jaką operę, 18 lipca 2015 r. będzie można obejrzeć na Targu Węglowym w Gdańsku. Pierwsze miejsce spośród pięciu zaproponowanych przez Jerzego Snakowskiego oper, zdobyła „Aida" Giuseppe Verdiego. W internetowym głosowaniu, które było prowadzone na portalu Trójmiasto.pl, wzięła udział rekordowa liczba osób – oddano 1085 głosów!

VII Gdański Festiwal Tańca

Czwórka symbolizuje w tańcu dynamikę, zmianę, podjęcie ryzyka. Sekwencyjne ruchy tancerzy są przez nich precyzyjnie wyliczane, a wprowadzenie nowego elementu często wypada na cztery. „Na 4" to także hasło VII edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca, podczas której artyści z czterech stron świata zaprezentują różnorodne, często bardzo odległe od siebie koncepcje komunikowania się za pomocą języka ciała. Festiwal odbędzie się w dniach 5-14 czerwca 2015 r. w klubie Żak.

Wejherowskie maluchy się bawią!

Dzień dziecka to święto dla każdego milusińskiego, które należy spędzić z uśmiechem na ustach. Tak więc w poniedziałek, 1 czerwca 2015 r., w parku miejskim im. Aleksandra Majkowskiego czekać na nich będzie moc wrażeń. Bezpłatne zamki i dmuchańce uzupełnią III Olimpiadę Uśmiechu.

Dzieci Dzieciom w Teatrze Leśnym

W Teatrze Leśnym w Gdańsku-Wrzeszczu, 31 maja 2015 r. będzie miał miejsce festyn z okazji Dnia Dziecka. W programie zaplanowano spektakl Teatru Gdynia Główna, koncert „Kolej w polskiej piosence" w wykonaniu dzieci z Klubu Winda oraz gry i zabawy przygotowane przez Tajemniczy Las. Wstęp – wolny.

Stand up po kaszubsku

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz restauracją Campanula zapraszają kaszubskich satyryków do udziału w I Przeglądzie Stand up Comedy „Szpòrt na żokach", który odbędzie się 19 czerwca 2015 r. w Wejherowie. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 czerwca.

Kayah na Dniu Jakuba

Tegoroczne święto upamiętniające osobę założyciela miasta Wejherowa odbędzie się pod znakiem różnorodnej muzyki . W sobotę, 30 maja 2015 r., na placu Jakuba Wejhera usłyszeć będzie można m.in. zespół Bubliczki i gwiazdę wieczoru – Kayah. Wstęp jest wolny.

Koncert Dyplomantów w Operze Leśnej

Propozycją Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot zaprasza na coroczny „Koncert Dyplomantów", który odbędzie się 13 czerwca 2015 r. Wydarzenie to jest okazją do wysłuchania dzieł pióra wybitnych mistrzów pod batutą młodych adeptów sztuki dyrygenckiej.

Rumuńska Nowa Fala

W ramach ostatniego przedwakacyjnego przeglądu filmowego kino Żak w Gdańsku zaprasza na cykl towarzyszący Tygodniowi Rumuńskiemu, odbywającemu się w Teatrze Szekspirowskim, w ramach którego przypomniane zostaną najważniejsze osiągnięcia filmowe wyprodukowane w Rumunii. To dobra okazja, by zapoznać się z dziełami reprezentującymi jedną z najprężniej rozwijających się kinematografii narodowych ostatniej dekady. Początek w piątek, 29 maja 2015 r.

Wszystko jeszcze przed nami

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Bogumiły Gussmann i ceramiki Iwony Pyszno pt. „Wszystko jeszcze przed nami", które odbędzie się w piątek, 29 maja 2015 r.

Po Kwidzyńskim Forum Teatralnym

W tegorocznym XXII Forum Teatralnym Placówek Kształcenia Specjalnego, które odbyło się w dniach 13-14 maja 2015 r.[ pod honorowym patronatem rzecznika praw obywatelskich uczestniczyły 22 zespoły teatralne z terenu Polski północnej. W ocenie jury oraz gości i uczestników forum na szczególne podkreślenie zasługuje wysoki poziom artystyczny tegorocznego przeglądu. Zgodnie z formułą wszystkie występujące zespoły otrzymały nagrody rzeczowe i pamiątkowe statuetki.

Festiwal Bursztynowa Nutka – relacja

W Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej w Cieplewie, 23 maja 2015 r. odbył się III Pomorski Festiwal Piosenki Dziecięcej Bursztynowa Nutka. Jego organizatorem była Fundacja Bursztynowym Szlakiem z Pruszcza Gdańskiego. Jak co roku, festiwal podzielony był na dwie części – konkurs muzyczny oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności