Aktualności

Słupsk na starych i nowych fotografiach. Nowa wystawa w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza do oglądania wystawy „Słupski kompleks muzealny na fotografiach". Ekspozycję złożoną ze 130 zdjęć z lat 1945-2018 można oglądać w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku do 2 lutego 2020 r.

Czyje „Portrety” pojawią się w Starej Aptece? Dowiesz się odwiedzając wystawę wyjątkowych zdjęć

Teatr Wybrzeże zaprasza na wernisaż wystawy „Portrety", na której zostaną zaprezentowane fotografie autorstwa Henryka Pietkiewicza. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2019 r. we foyer sceny Stara Apteka.

Planszowe nowości, wystawy i strefa testerów gier. Przed nami targi Gra i Zabawa

Będzie można zagrać w prawie trzy tysiące kultowych planszówek, sprawdzić premierowe wydania gier oraz zobaczyć wystawę mozaik z czterech tysięcy kostek Rubika. Festiwal Gramy oraz targi Gra i Zabawa już w najbliższy weekend – 23 i 24 listopada 2019 roku w Gdańsku.

Hedonistyczna filozofia życia w IKM. Kolejne spotkanie z cyklu wykładów filozoficznych

Szczęście i przyjemność w życiu. Czym jest i jak je rozumieć. Dowiesz się na wykładzie z cyklu Filozofia w IKM. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 listopada 2019 r.

Spotkanie ze Złotą rybą na kwidzyńskiej Scenie Lalkowej. Zobacz niezwykły teatru obrazów i... magnesów

Przed nami wyjątkowe przedstawienie Teatru Falkoshow. W piątek, 22 listopada 2019 r. na Scenie Lalkowej w Kwidzynie widzowie (zwłaszcza najmłodsi) będą mogli usłyszeć opowieść o Złotej rybie oraz zobaczyć postacie poruszane przy użyciu siły magnetycznej.

Poznaj losy kolekcji dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Seminarium naukowe w Pałacu Opatów

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na seminarium poświęcone historii kolekcji przedwojennego Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum Danzig) oraz jego dziejom podczas II wojny światowej. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 21 listopada 2019 r. w Pałacu Opatów.

Artystyczne instalacje w przestrzeni gdańskich Siedlec. Do tego projekcje video i sety DJ. Dwa dni Festiwalu Narracje

Festiwal Narracje na trwałe wpisał się w listopadowy kalendarz. Tym razem artyści opanują dzielnicę Siedlce. Ten niedoceniany region Gdańska będzie można odkryć w piątkowy i sobotni wieczór, 15 i 16 listopada 2019 r.

Muzyka pełna emocji z lekkim dźwiękiem, czyli koncert Skubasa w Szekspirowskim

Uważany za autora najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o… braku miłości Radosław Skubaja, czyli Skubas wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 16 listopada 2019 r.

Opowieść o dramatycznych losach więźniów sowieckich łagrów. Premiera spektaklu „Czerwona zima”

Na deskach sceny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie wystawiona sztuka pokazująca okropieństwa gułagu. Inspiracją dla twórców spektaklu były m.in. zapisy pamiętnikarskie więźniów sowieckich obozów. Premiera „Czerwonej zimy" odbędzie się w niedzielę, 17 listopada 2019 r.

Jakie są granice artystycznej i naukowej wolności? „Oczyszczony” – czytanie i dyskusja

Jak należy rozmawiać o napięciach polsko-niemieckich? O czym rozmawialiby Rudolf Spanner i Günther von Hagens, gdyby spotkali się w Gdańsku? Co jest przekroczeniem strefy sacrum związanej z ludzkim ciałem? Które tematy z trudnej historii Gdańska są niesprawiedliwie zapomniane i zasługują na ujawnienie i ocenę?

Muzyka, teatr i dyskusje wokół ukraińskiej sztuki. Zaczyna się 43. festiwal JarmaRock w Gdańsku

JarmaRock to wydarzenie, które z pewnością zaciekawi fanów współczesnej muzyki ukraińskiej. Przez dwa dni festiwalu na scenie B90 zagra dziewięć zespołów. Będą też pokaz teatralny i performance. Gwiazdą tegorocznej edycji koncertów będzie formacja Dakh Daugthers z Kijowa. 43. JarmaRock odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2019 roku.

Gdańsk dzieli się dobrem. Są pierwsze szczegóły finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2020 roku

Przyszłoroczny finał WOŚP odbędzie się 12 stycznia. Orkiestra będzie zbierała fundusze na sprzęt ratujący życie dzieci. Organizatorzy chcą także godnie upamiętnić tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. „Gdańsk dzieli się dobrem" to ostatnie słowa prezydenta, jakie wypowiedział przed atakiem nożownika podczas finału WOŚP w styczniu 2019 roku.

Gdzie kończą się problemy? Nowa wystawa w Baszcie Czarownic w Słupsku

Instalację stworzoną z ubrań z second handów można podziwiać w Baszcie Czarownic. Wernisaż prac Weroniki Wysockiej odbędzie się 15 listopada. Ekspozycję można podziwiać do 15 grudnia 2019 r.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Niezwyciężony”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W niedzielę, 24 listopada 2019 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Niezwyciężony" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

„Niezwykła propozycja” Luisa Barragána w IKM. Dyskusja o tym, czy prawa autorskie obowiązują po śmierci

Pokaz filmu Luisa Barragána odbędzie się w ramach cyklu Miastoprojekcje w środę, 13 listopada 2019 r. Po nim w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku nastąpi dyskusja na temat ochrony dzieł oraz praw autorskich z udziałem adwokat Małgorzaty Kutaj oraz dr Marty Frączkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Dowiedz się, czym jest dziś praca nad dziełem sztuki

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostanie zaprezentowany film dokumentalny Wojciecha Pustoły „White cube". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada 2019 r. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem. Wstęp – wolny.

Zobacz na własne oczy wierną kopię egipskiej Księgi Umarłych. To jedyna taka okazja!

Przez cztery dni mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać faksymile egipskiej Księgi Umarłych. Wyjątkowe dzieło zostanie wystawione w czwartek, 14 listopada 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

Rhizome. Bazar projektów społecznych form tworzenia sztuki

Szkoła rysowania, miejska farma, modernizacja mieszkań, edukacja kulturowa – o swoich działaniach artystycznych i społecznych w lokalnych społecznościach opowiedzą goście Bazaru projektów pochodzący z Danii i Portugalii. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 14 listopada 2019 r. Wstęp – wolny.

Generał Haller ma swój mural! W Pucku odsłonięto dzieło upamiętniające zaślubiny Polski z morzem

Generał Józef Haller, słupek zaślubinowy oraz Zatoka Pucka. To główne elementy nowego muralu, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Morskiej w Pucku. Dzieło zostało odsłonięte w piątek, 8 listopada 2019 r. Jego powstanie wpisuje się w obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, którą będziemy uroczyście świętować w przyszłym roku.

O problemach miast przyszłości i sposobach na ich rozwiązanie w IKM. Jak będą wyglądać w 2050 roku?

Współczesne miasto jest zaprzeczeniem ekosystemu. Zużywa więcej wody i energii niż oddaje, funkcjonuje w oparciu o środowiskowy kredyt. Zadłuża się, a ten kredyt kiedyś trzeba będzie spłacać to zadłużenie. Dyskusja o problemach i jeszcze możliwych działaniach podczas pierwszego spotkania z cyklu Klimat miasta przyszłości, odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 12 listopada 2019 r.

Hania Rani zaprezentuje utwory z najnowszej płyty. Ponownie wystąpi na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Koncert w Teatrze Szekspirowskim odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada 2019 r. Artystka wykona materiał z debiutanckiej płyty solowej „Esja".

Koncert carillonowy i pokazy w Kuźni Wodnej. Święto Niepodległości z Muzeum Gdańska

W Narodowe Święto Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada 2019 r. na Targu Węglowym mieszkańcy Gdańska będą mogli zobaczyć i usłyszeć jedyny w Polsce carillon mobilny. Natomiast w Kuźni Wodnej w Oliwie kowale-artyści będą wykuwać Orła Białego. Wstęp na oba wydarzenia będzie bezpłatny.

„Żywe” mumie i płonące sarkofagi. Poznaj fascynujące ceremonie pogrzebowe Indonezyjczyków

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata o indonezyjskim teatrze śmierci opowie podróżniczka Małgorzata Jarmułowicz. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 10 listopada 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Trzy koncerty i cztery recitale. Gdańska Jesień Pianistyczna na Ołowiance

Polska Filharmonia Batycka zaprasza w trzy piątki listopada, tj.: 8, 15 i 22 na koncerty symfoniczne z udziałem Szymona Nehringa, japońskiej pianistki Yu Kosuge oraz hiszpańskiego wirtuoza Pietro de Marii. Zaplanowane są też cztery recitale Julii Kociuban i Ilii Maximova (9 listopada), Lukasa Geniusaša (14 listopada), Julianny Awdiejewej (17 listopada) oraz Michała Mossakowskiego (22 listopada).

Parada zabytkowych pojazdów, wspólne śpiewanie i Polonez Niepodległości. Sopockie obchody Święta Niepodległości

11 listopada obchodzić będziemy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakie patriotyczne, rodzinne i aktywne atrakcje przygotowały na ten dzień władze Sopotu?

Degustacja dań z gęsi, pokazy kulinarne i wiejska potańcówka. Najlepsza gęsina na św. Marcina jest w Swołowie

Prawie 80 wystawców, w tym stoiska z wyrobami z gęsi, targ produktów regionalnych, jarmark rękodzieła, pokazy kulinarne najlepszych pomorskich restauratorów. Będzie też warzenie piwa rzemieślniczego, występy zespołów folklorystycznych, potańcówka na dechach oraz pokazy jesiennych prac domowych. Tak ciekawie zapowiada się impreza plenerowa w Swołowie, która rozpocznie się 9 listopada 2019 r. i potrwa trzy dni.

Czy festiwal muzyczny można zorganizować bez ponoszenia wysokich kosztów? Debata o ekotrendach

Co znajduje się za sceną festiwali muzycznych? Jak zminimalizować tony odpadków produkowane przez publiczność liczoną w tysiącach? O tym, jak radzą sobie z wyzwaniami dotyczącymi organizacji zrównoważonego wydarzenia muzycznego opowiedzą: Karolina Wanat z OFF Festival, Piotr Orlicz-Rabiega z Audioriver Festival, Anna Pruszyńska z Olsztyn Green Festival oraz Anna Orzech z Pol'and'Rock Festival. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 7 listopada 2019 r.

Filmowe podróże po najdalszych zakątkach świata. Sprawdź repertuar Etnomatografu w Gdańsku-Oliwie

Projekcje filmowe, dyskusje i spotkania z ekspertami. Od 8 listopada 2019 r., w każdy piątek Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie się zamieniać w… kino. W ramach Etnomatografu poznamy różne oblicza współczesnego świata.

Najważniejsze światowe animacje w Gdańsku. Zobaczysz je podczas festiwalu Anima Fest Gdańsk

Między 8 a 11 listopada 2019 r. będzie okazja, by zobaczyć kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych oraz wziąć udział w warsztatach. Ze specjalnych atrakcji i pokazów mogą skorzystać też dzieci. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych odbędzie się w klimatycznym, starym Kinie Watra oraz w przestrzeni Akademii Sztuk Pięknych.

Filmowe spotkanie z „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga. Odsłona nowej strony internetowej

Stronę internetową, dedykowaną projektowi Filmowe Spotkanie z „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga, po raz pierwszy będzie można zobaczyć 12 listopada 2019 r. pod adresem www.sadostateczny.pl.

Wielkie kreacje aktorskie i zaskakujące reżyserskie interpretacje. Trwa XI edycja Wybrzeża Sztuki

W Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną najciekawsze spektakle realizowane na scenach całego kraju. Tegoroczna edycja Wybrzeża Sztuki potrwa od 11 do 16 listopada 2019 r. Przegląd zakończy najbardziej wyczekiwana premiera sezonu, czyli „Capri – wyspa uciekinierów" w reżyserii Krystiana Lupy.

Błyskotliwe obserwacje dnia codziennego przeplatane ostrymi komentarzami. Sześć miesięcy z życia, czyli spotkanie z Andą Rottenberg w IKM

Kronika życia kulturalnego, opowieść o życiu w ogóle i studium nadchodzącego mroku. Tak można najprościej opisać książkę, która przypomina niezbyt czasy odległe. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w środę, 6 listopada 2019 r. odbędzie się spotkanie z Andą Rottenberg poświęcone książce „Lista. Dziennik (styczeń-czerwiec 2005)".

Nie masz pomysłu na długi listopadowy weekend? Zobacz nasze propozycje

1 listopada jest dniem, w którym tradycyjnie odwiedzamy groby zmarłych. Jednak pierwszy listopadowy długi weekend to nie tylko okazja do wizyty na cmentarzu. W piątek, sobotę i niedzielę będzie można pójść na wyjątkowe koncerty, specjalne pokazy filmowe i zagrać w ulubione planszówki.

Jak spotkać swoich zmarłych przodków? Słowianie mieli na to sposoby

Wywoływanie duchów, ustępowanie im miejsca przy stole i rozpalanie ognisk na rozdrożach to tylko kilka rytuałów, jakie jeszcze w okresie międzywojennym towarzyszyły świętu zmarłych w Polsce. Etnolożka: „Okres przesilenia w każdej kulturze był czasem wyjątkowym, momentem szukania kontaktu ze zmarłymi i proszenia ich o pomoc".

Niezwykły spacer po Cmentarzu Srebrzysko. Poznaj historię dziewięciu wybitnych gdańszczanek

Te znane i trochę zapomniane. Niezwykłe kobiety, które odegrały ważną rolę w historii regionu. 9 historii kobiet, które zostały pochowane na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Spacer z przewodnikiem w niedzielę, 3 listopada 2019 r.

Artystyczny komentarz do współczesnego świata. Poznaj ukraińską kulturę na specjalnym festiwalu

Już po raz czwarty do Gdańska zawitają artyści z Ukrainy, by prezentować swoją bogatą kulturę. Będą koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów, wystawy i dyskusje. Tydzień Ukraiński potrwa między 7 a 16 listopada 2019 roku.

W Centrum św. Jana rozdano Pomorskie Nagrody Literackie „Wiatr od Morza". Poznaj laureatów

Jury nagrodziło „Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody" Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodę Literacką za opowiadania otrzymała Krystyna Lewna.

Premiera na nowej scenie w gdańskim Teatrze Miniatura. „Cztery pory roku” dla najmłodszych

Gdański Teatr Miniatura, 27 października 2019 r. czeka na najmłodszych widzów z nowym przedstawieniem. Nowy projekt Scena Najnajów będzie prezentować spektakle dla bardzo, bardzo młodej publiczności.

Notariusz, poeta, dramaturg, a przede wszystkim gdańszczanin. O tym, kim był Max Baumann, dowiesz się w IKM

O działalności Maxa Baumanna w Gdańsku do 1938 r., emigracji do Wielkiej Brytanii i życiu w Szwecji opowie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 29 października 2019 r.

Latawiec, ogrody i kaszubskie opowiadania. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza! [GALERIA]

„Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody" Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego to książki nagrodzone w 2. edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodę Literacką za opowiadania przyznano Krystynie Lewnie.

Arcydzieło kina niemego Roberta Wienego i koncert Czerwie. Nowa propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Pokaz filmu niemieckiego reżysera „Gabinet Doktora Caligari", do którego muzykę na żywo zagra znakomita polska formacja Czerwie odbędzie się we wtorek, 29 października 2019 r. Obraz ten zrewolucjonizował kino i stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.

Jak mieszkańcy mogą zmienić dzielnice, w których mieszkają? Warsztaty w Nowym Porcie i na Starym Przedmieściu

Mapowanie kulturowe, spacery badawcze, wykorzystywanie gier, nowe technologie i działania artystyczne to tylko niektóre z narzędzi planowania zmian w przestrzeni miejskiej. W Nowym Porcie 28 października, a na Starym Przedmieściu 29 października odbędą się warsztaty, podczas których mieszkańcy rozpoczną pracę nad kierunkiem rozwoju działań kulturalnych i artystycznych, jakie chcieliby zrealizować w 2020 roku. Wydarzenie jest otwarte, wstęp – wolny.

Już dziś poznamy laureatów literackiej nagrody Wiatr od Morza! Kto z ośmiorga nominowanych dostanie statuetki?

Jury konkursu nominowało ośmioro kandydatów w dwóch kategoriach Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali poznamy również laureatów nagrody za całokształt pracy literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Muzyka i technologia w jednym miejscu, czyli pierwszy muzyczny hackaton w Gdańsku

Spotkanie pasjonatów świata IT, łączących technologiczne zainteresowania z zamiłowaniem do dźwięków. W trakcie maratonu uczestnicy będą tworzyć, remiksować i bawić się muzyką oraz kodem – od perkusji, przez zaprogramowanie kompozycji na buzzerach Arduino, po ułożenie utworu z dźwięków wy-dawanych przez oscylator. Ponadto, do wykorzystania będą zrekonstruowane XVII-wieczne zaśpiewy gdańskich ulicznych sprzedawców. Instytut Kultury Miejskiej i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter zapraszają w sobotę, 26 października 2019 r.

Gdańszczanie zadecydują na co przeznaczyć 50 tysięcy euro od Księżnej Asturii. Głosowanie trwa do północy w piątek

Na wspólne inicjatywy czy na solidarne współtworzenie miasta? A może na zupełnie inny cel? Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca do przysyłania swoich propozycji.

Już jutro poznamy najlepszych pomorskich autorów. We czwartek gala nagrody literackiej Wiatr od Morza

Kulisy życia towarzyskiego i politycznego w czasach PRL-u i współczesnego, biografia wybitnego muzyka i genialnego fizyka. Opowieść o falowcu i małych ojczyznach, studia z nadmorskiej architektury i analiza gdańskich ogrodów. O tym właśnie piszą nominowani do nagrody. Kim są i czym się zajmują wybrani?

Już za trzy dni poznamy laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza. Z prawie 350 zgłoszeń jury wybrało osiem tytułów

„Poste restante", „Komeda: osobiste życie jazzu", „Latawiec z betonu", „Zapiski na paczce papierosów" czy „Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój"? Który tytuł zostanie uhonorowany statuetką?

Lubisz fotografować? W Baszcie Czarownic możesz spróbować swoich sił w obsłudze camery obscura

Masz minimum 18 lat? To już ostatnia szansa do wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych. Zajęcia odbędą się w Baszcie Czarownic do 25 do 27 października 2019 r. Obowiązują zapisy.

Grand Prix dla filmu o „Sądzie Ostatecznym” Hansa Memlinga

Film o „Sądzie Ostatecznym" Hansa Memlinga, który jest częścią tzw. Złotej Kampanii, otrzymał Grand Prix XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych.

Arcydzieła polskiego baroku. Koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego w sanktuarium w Rumi

W Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w piątek, 25 października odbędzie się niezwykły koncert. Będą wykonane trzy wokalno-instrumentalne kompozycje Marcina Józefa Żebrowskiego: „Rorate coeli", „Magnificat" oraz „Missa Pastoritia".

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności