Aktualności

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego wręczone!

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego! Tradycyjnie, nagrody wręczane są przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (przypadającego 27 marca). Gala wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagród Teatralnych Gdańska odbyła się 4 kwietnia 2016 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


Skarby średniowiecza w Narodowym

W Muzeum Narodowym w Gdańsku, 12 kwietnia 2016 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Skarby średniowiecza", objętej honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego. Ekspozycja prezentuje najcenniejsze zabytki wieków średnich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Stanowi próbę odtworzenia splendoru średniowiecznej sztuki i rzemiosła artystycznego. Wystawa czynna do 31 grudnia 2016 r.


Adam Sztaba i jego szaleńcza orkiestra

Po niezwykle udanej jesiennej trasie Orkiestry Adama Sztaby z okazji 10 lat na scenie przyszła pora na kolejne miasta. Znane utwory w charakterystycznych dla artysty, przewrotnych aranżacjach oraz jego własne kompozycje usłyszymy w sobotę, 16 kwietnia 201 6 r. w hali Gdynia Arena. Na scenie wystąpią także Natalia Kukulska, Kuba Badach, Kasia Wilk i Piotr Cugowski.


„Joplin” w Wejherowie

Opowieść o jednej z największych gwiazd światowej sceny muzycznej lat 60. będzie można zobaczyć na scenie Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. W spektaklu przygotowanym przez teatr Capitol, we wtorek, 12 kwietnia 2016 r., tytułowa rolę zagra Natalia Sikora.


Koncert „Weinberg – zapomniana historia”

Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, zapraszają na koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Mieczysławowi Weinbergowi. Muzyki mistrza będzie można posłuchać w sobotę, 23 kwietnia 2016 r.


„Krzyżacy” w Miniaturze

Na Dużej Scenie Teatru Miniatura w Gdańsku, 3 kwietnia 2016 r. będzie miała miejsce premiera „Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. To pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały Zbyszkowi, drżały o los Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem.


W gdańskiej bibliotece z Andrzejem Grzybem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Andrzejem Grzybem, autorem książki „Ana – rozbite lustro", które odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia 2016 r.


Spotkanie z Paulą Bartosiak

W Łebie, 6 kwietnia 2016 r. odbędzie się spotkanie autorskie z Paulą Bartosiak, utalentowaną lęborską pisarką. Młoda autorka będzie promowała swoją najnowszą powieść „Say it".


Północno-Kaszubski Sejmik w Wejherowie

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie jako współorganizator Północno-Kaszubskiego Sejmiku z okazji 60-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz 25-lecia współdziałania Północnych Oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprasza na uroczystość, która odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia 2016 r.


Obrazy (i) ciała – wykład w Ustce

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zaprasza 6 kwietnia 2016 r. na kolejny wykład z cyklu Strategie sztuki. Podczas spotkania, które poprowadzi dr Roman Lewandowski, zostaną omówione m.in.: dzieła Paula Gauguina, Pieta Mondriana, Yvesa Kleina, Amisha Kapoora, Olafura Eliassona, Koji Kamoji, Mikołaja Smoczyńskiego, Billa Violi, Jana Berdyszaka i Zbyszka Trzeciakowskiego. Wstęp – wolny.


Czarne Wesele w Klukach

Przenieść się w czasie i zobaczyć jak żyli przodkowie prawie 100 lat temu będzie można dzięki atrakcjom, jakie przygotowało Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego. Kolejna edycja Czarnego Wesela odbędzie się w dniach 1-3 maja 2016 r. W programie m. in.: pranie, gotowanie, wykonywanie klumpów, czyli specjalnych butów dla koni czy kopanie torfu.


Promocja Słupska w Środkowej Frankonii

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w ramach współdziałania województwa pomorskiego z regionem Środkowej Frankonii w Niemczech od 2004 r. współpracuje z Muzeum w Bad Windheim. Jednym z wspólnych projektów jest wystawa fotograficzna pt. „Miasto na Pomorzu: Słupsk wczoraj i dziś" oraz filmy poświęcone wspomnieniom osób przesiedlonych na tereny Pomorza. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 16 kwietnia 2016 r.


W Kwidzynie dzieci słuchają klasyki

„Klasyka dla smyka" to cykl zajęć adresowanych do dzieci wieku 4-6 lat i ich opiekunów. Pozwolą one najmłodszym na pełniejsze zrozumienie i uczestnictwo w utworze muzycznym, a także aktywność twórczą, nawet jeśli mają małe doświadczenie w tej dziedzinie. Warsztaty, które poprowadzi Anna Madej, odbędą się w sobotę, 2 kwietnia 2016 r., w Czarnej Sali.


Kto dostanie nagrody teatralne?

Gala wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagród Teatralnych Miasta Gdańska z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru to święto pomorskiej sceny teatralnej. W tym roku odbędzie się ona w poniedziałek, 4 kwietnia 2016 r., w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


„Bezwstydne” występy po raz 50. w gdyńskim Centrum Kultury

Powszechnie znane i cieszące się popularnością w Stanach Zjednoczonych Teatrzyki Bezwstydne przyciągają rzesze odważnych i mających duży dystans do siebie, miłośników występów publicznych. Taka forma rozrywki przyjęła się również w Centrum Kultury w Gdyni. W piątek, 1 kwietnia 2016 r., odbędzie się jubileuszowa odsłona Teatrzyku, którą uświetni występ Abelarda Gizy. Wstęp wolny za okazaniem wejściówki.


Festiwal Chóralny dla Młodych Mundus Cantat

W Gdańsku od 7 do 9 kwietnia 2016 r. będzie trwać 1. Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny dla Młodych Mundus Cantat i II Gdański Międzynarodowy Festiwal Muzyki Skralnej Mundus Cantat. Zaśpiewają młodzi śpiewacy z Łotwy, Rosji, Czech i Polski. Wstęp na festiwalowe wydarzenia – wolny.


Bajkowe urodziny Andersena w gdańskim Manhattanie

Co roku Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia. Święto to upamiętnia urodziny Hansa Christiana Andersena i ustanowione zostało w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. Z myślą o najmłodszych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach projektu „Z książką na start" przygotowała wiele atrakcji, które będą miały miejsce w Centrum Handlowym Manhattan.


Wystawa ceramiki w Słupsku na finiszu

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na zakończenie wystawy „Alicja Bielska. W ceramicznej aurze", które odbędzie się w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w niedzielę, 3 kwietnia 2016 r., o godz. 17.00. Spotkanie będzie połączone z prelekcją autorki dotyczącą różnorodnych technik ceramicznych, takich jak raku, bałtyckie raku (obvara), piec węgierski, multiplikacje itp. Każdą z nich cechują niepowtarzalne efekty.


Drzwi otwarte w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 3 kwietnia 2016 r. Teatr Wybrzeże otwiera swoje drzwi. Odkryje na co dzień skrywane tajemnice sceny i otworzy podwoje teatralnych pracowni. W programie m.in. zwiedzanie Dużej Sceny, gra terenowa, escape room, pokaz charakteryzacji teatralnej oraz 20. Lekcja Niegrzeczności.


Z Kazimierzem Sopuchem o najnowszej książce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznaim. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zaprasza na promocję książki Kazimierza Sopucha „Dziennik pokładowy. Lata siedemdziesiąte". Spotkanie odbędzie się w czwartek, 31 marca 2016 r., o godz. 17.30 w filii przy ul. Mariackiej 42, w Gdańsku.


Promocja albumu „Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj”

„Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj. Fotografie z lat 1945-2015" to wspólne dzieło Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Oficyny Gdańskiej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W czwartek, 31 marca 2016 r. Biblioteka Manhattan zaprasza na spotkanie z twórcami albumu, którzy zabiorą uczestników w niezwykłą podróż po obrazach mających większą moc oddziaływania niż słowa.


Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wróciła zza oceanu

Trwające około dwóch miesięcy – i zarazem najdłuższe w historii orkiestry PFB – tournée po Stanach Zjednoczonych dobiegło końca. Muzycy bezpiecznie wrócili do Gdańska.


Weronika Korthals w Łebie

W Łebie, 3 kwietnia 2016 r. odbędzie się koncert wielkanocny z udziałem popularnej kaszubskiej wokalistki Weroniki Korthals. Artystka zadebiutowała w programie „Szansa na sukces", po którym jej kariera szybko przyspieszyła. Wstęp – wolny.


Kto dostanie Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2015 rok?

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii „Kreacje artystyczne", trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia 2016 r., o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.


In Out Festival – nabór zgłoszeń

Trwa nabór zgłoszeń do udziału w konkursie na najlepsze eksperymenty, prace wideo, dokumenty i animacje. Tematem jubileuszowej edycji festiwalu jest „teatralność". Prace można nadsyłać do 27 marca 2016 r. Filmy mogą być zrealizowane dowolną techniką, czas trwania nie powinien przekraczać 20 minut, rok produkcji powinien mieścić się w przedziale między 2014 a 2016.


Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku

W Gdańsku, 25 marca 2016 r. odbędzie się już XI Misterium Męki Pańskiej. Celem Drogi Krzyżowej prowadzącej ulicami miasta, jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach, że w tym dniu przed niemal 2 tys. laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego. Jak w ubiegłym roku, oprócz części dziennej, będzie też odsłona nocna.


Z.E.N. Joanny Borkowskiej

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę Joanny Borkowskiej „Z.E.N.". Prace będzie można oglądać od 1 kwietnia do 8 maja 2016 r.


Twórcy kultury otrzymali stypendia

W gościnnych progach Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku 21 marca 2016 r. marszałek województwa Mieczysław Struk spotkał się z laureatami konkursu stypendialnego dla twórców kultury na rok 2016. W gronie stypendystów znaleźli się zarówno uznani i szeroko rozpoznawalni twórcy, m.in. Mikołaj Trzaska, Włodzimierz Łajming, czy Krystyna Stańko, jak również początkujący, młodzi artyści, jak Agnieszka Maskovic, czy Magdalena Jankowska.


Płaczki poszukiwane!

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do współtworzenia jednego z najważniejszych wydarzeń w Roku Szekspira. 23 kwietnia 2016 r. przypada 400. rocznica śmierci Williama Szekspira. Tego dnia Gdański Teatr Szekspirowski, we współpracy z Teatrem Korkoro, chce zainspirować mieszkańców Gdańska do złożenia hołdu Mistrzowi ze Stratfordu. Poszukiwani są wolontariusze, którzy wystąpią w roli płaczek.


„Ostatnia Wieczerza” Macieja Świeszewskiego na lotnisku w Gdańsku

W terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy podziwiać można monumentalne dzieło malarskie „Ostatnia Wieczerza" autorstwa prof. Macieja Świeszewskiego. W uroczystym odsłonięciu, które odbyło się 21 marca 2016 r., udział wziął m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Czyż nie dobija się koni – premiera

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 2 kwietnia 2016 r. odbędzie się premiera spektaklu „Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoya w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Powieść została przeniesiona na ekran w 1969 r. przez Sydneya Pollacka. Maraton taneczny to nagroda 1000 dolarów i możliwość wyrwania się z nędzy. Na deskach teatru można zobaczyć ludzi w obłędnym tanecznym kręgu, dążących do spełnienia swoich oczekiwań wobec życia.


Muzyka i słowo na Wielki Tydzień

Tradycyjnie już, w Wielki Tydzień Polski Chór Kameralny zaśpiewa utwory oddające nastrój najważniejszego chrześcijańskiego święta. W Wielki Czwartek, 24 marca chór wystąpi w kościele Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance, a w Wielki Piątek, 25 marca 2016 r. zaprezentuje koncert utworów pasyjnych połączony z rozważaniami arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Wstęp na koncerty – wolny.


Koncert „Chopin i kobiety”

Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, zapraszają wszystkie miłośniczki muzyki klasycznej i nie tylko, na specjalny koncert „Chopin i kobiety". Arie i fragmenty największych mistrzów zaprezentuje duet – Karolina Nadolska i Magdalena Chmielecka, w towarzystwie muzyków PFK Sopot, w czwartek, 14 kwietnia 2016 r.


Smok i czarownica w romantycznych ilustracjach

W Muzeum Narodowym w Gdańsku, 23 marca 2016 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Felix Meseck (1883–1955). Smok, czarownica i złoty garnek – ilustracje do dzieł romantycznych". Ekspozycję można oglądać do 29 maja 2016 r. To inauguracja cyklu wystaw „Między słowami" – rysunków i rycin artystów z różnych epok, których dzieła powstały jako ilustracje.


Skarb w Muzeum Narodowym, czyli o „Sądzie Ostatecznym”

„Sąd Ostateczny" – najdoskonalszy obraz renesansu stworzony przez niderlandzkiego artystę Hansa Memlinga – znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Oprócz „Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci prezentowanej w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, to najcenniejsze, w polskich zbiorach, dzieło sztuki dawnej malarstwa zachodnioeuropejskiego.


„Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą” w sopockiej PGS

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz Fundacja Wschód Sztuki zapraszają na wystawę Normana Leto „Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą". Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Półtorak. Prace będzie można oglądać do 10 kwietnia 2016 r.


Shalom Polin 3., czyli kultura żydowska na ekranie

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na Shalom Polin 3. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej. W dniach 17-19 marca na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską.


Premiera „Czarnej maski” w Gdańsku

„Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego to jedno z największych współczesnych arcydzieł operowych. Opera Bałtycka wystawi ją po raz pierwszy 20 marca 2016 r. w reżyserii i inscenizacji Marka Weissa. Publiczność zobaczy ten spektakl także podczas premiery w Warszawie, 31 marca 2016 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.


Festiwal Sztuki Baletowej w Łebie

W Łebie, 19 marca 2016 r. będzie miała miejsce już trzecia edycja Festiwalu Sztuki Baletowej. To niepowtarzalna okazja do zobaczenia tancerzy prawie z całej Polski, m.in. z Gdańska, Rumi, Gdyni, Wejherowa, Malborka, Kołobrzegu, Polic, Olsztyna, Bydgoszczy i Lęborka.


Dzień Jedności Kaszubów – akordeony grają w Bojanie, baśkarze w Szemudzie

XIII Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się w niedzielę, 20 marca 2016 r. Oczywiście podjęta zostanie próba pobicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, a przy karcianych stołach zmierzą się uczestnicy turnieju gry w baśkę.


Wystawa Chełmowskiego i odznaczenia dla pracowników w słupskim muzeum

Na Zamku Książąt Pomorskich – siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w czwartek, 17 marca 2016 r. otwarta została wystawa „Tajemnica świata światów" – twórczość Józefa Chełmowskiego, artysty ludowego z Kaszub. Podczas wernisażu marszałek województwa Mieczysław Struk wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej" trzem wieloletnim pracownikom muzeum.


Zagraj w Planetę Zapomnianych Książek

Możesz stawić czoło kataklizmowi i wspomóc planetę przypominającą Ziemię, na której zginęły wszystkie książki. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zachęca do udziału w nowej edycji internetowej gry fabularnej promującej literaturę. Uczestnicy Planety Zapomnianych Książek mogą wygrać czytnik e-book oraz inne atrakcyjne nagrody.


Zdobienie jaj w Muzeum Narodowym

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na rodzinne warsztaty zdobienia jajek, które odbędą się w niedzielę, 20 marca 2016 r. Zajęcia poprowadzi Angelika Szulfer. Obowiązują zapisy.


Jarmark wielkanocny w Chojnicach

Na rynku w Chojnicach, w sobotę, 19 marca 2016 r. odbędzie się jarmark wielkanocny. Główną atrakcją będzie konkurs na najsmaczniejszą potrawę wielkanocną z szynki, w którym wezmą udział regionalne koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia.


Dobranocka w teatrze

Spektakl „Rycerz Bajaja" w wykonaniu Teatro Neline ze Słowacji to kolejna propozycja realizowanego przez Scenę Lalkową im. Jana Wilkowskiego cyklu Dobranocki Teatralne. Przedstawienie odbędzie się w piątek, 18 marca 2015 r., w Kwidzynie.


Odetchnij z Jarosławem Perszką

Oddech jest pierwszym i ostatnim sygnałem potwierdzającym życie człowieka. Jarosław Perszko, artysta i performer, postanowił kolekcjonować ludzkie oddechy. W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce wszyscy chętni będą mogli zostawiać oddechy do końca sezonu letniego. Otwarcie projektu nastąpi, w piątek 18 marca 2016 r., o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.


Koncert perkusyjny Tria Per Ka

W Klubie Muzycznym Buffet w Gdańsku, 2 kwietnia 2016 r. będzie można posłuchać koncertu perkusyjnego Tria Per Ka. Tym razem spotkanie będzie inne – wystąpią dwie wokalistki, absolwentki Gdańskiej Akademii Muzycznej – Agata Walczak i Paulina Wojtowicz.


Artyści z Ołowianki nominowani do Fryderyków

Aż dwie płyty z nagraniami Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku otrzymały nominacje Akademii Fonograficznej do tegorocznej, 22. edycji nagród Fryderyki 2016. Albumy „Panufnik in memoriam" oraz „Wybitni twórcy polscy: Górecki + Panufnik" zostały nominowane w kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca (Muzyka poważna).


Recital fortepianowy Konrada Skolarskiego

Niezwykle utalentowany i nagradzany na międzynarodowych konkursach pianista wystąpi w piątek, 18 marca 2016 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Początek koncertu o godz. 19.00.


20. Lekcja Niegrzeczności

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 13 marca na Dużej Scenie oraz 20 marca 2016 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędą się Lekcje Niegrzeczności. Temat jubileuszowej lekcji to „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki" Kornela Makuszyńskiego.


Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości