Aktualności

Jakie są konsekwencje szkolnej przemocy? Spektakl „Little Pony” w Starej Aptece [PRAPREMIERA]

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie sztuka Paco Bezerry, jednego z najbardziej znaczących autorów na hiszpańskiej scenie dramaturgicznej. Prapremiera spektaklu „Little Pony" w reżyserii Rudolfa Zioły odbędzie się w czwartek, 20 grudnia 2018 r. w Starej Aptece.

Chcesz nauczyć się dekorować? W Centrum Aktywności Twórczej możesz wykonać torbę na prezenty

Masz zdolności manualne? Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza do Ustki do udziału w warsztatach rodzinnych Torba na marzenia – projektowanie i dekorowanie papierowych toreb, które odbędą się w sobotę, 15 grudnia 2018 r. Obowiązują zapisy.

Czy piwo ma właściwości zdrowotne? O dziejach gdańskiego złotego trunku w IKM opowie Tomasz Biegański

Skąd wzięło się piwo? Co i kiedy warzono? Jakie są historyczne style piwne? Sekrety gdańskiego piwowarstwa odkryje Tomasz Biegański, piwowar w Brovarni Gdańsk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 11 grudnia 2018 r. o godz. 18.00. Wstęp – wolny.

Jarmarki świąteczne na Pomorzu. Zabawki, bożonarodzeniowe dekoracje i smakołyki [GDZIE I KIEDY]

Na grudniowych kiermaszach w Pomorskiem można kupić prezenty i niezliczoną liczbę ozdób oraz dekoracji świątecznych, które w większości zostały wykonane przez rzemieślników. Będą też stoiska z jedzeniem, słodyczami i regionalnymi przysmakami. Pierwsze jarmarki już się zaczęły, ale okazja do zakupów będzie aż do samych świąt.

Marynistyczne murale w Gdańsku. Port Wrzeszcz już gotowy

Cztery bloki na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu to ostatni etap realizacji projektu, którego autorem jest Szymon Wróblewski, gdański animator kultury i wieloletni kierownik Plama GAK na Zaspie.

Osiem filmów dziennie, dyskusje oraz kreatywne warsztaty. Festiwal Kino w Trampkach już startuje

Chcesz dowiedzieć się, jak napisać scenariusz i stworzyć animowaną postać? A może wolisz obejrzeć ambitny film? Wiele ciekawych propozycji czeka na najmłodszych uczestników pierwszej, gdańskiej odsłony Festiwalu Kino w Trampkach. Seanse i warsztaty odbywają się od 6 do 9 grudnia 2018 r.

Mikołajki na Pomorzu. Upominki, spektakle i wspólne zabawy [LISTA WYDARZEŃ]

W tym roku w mikołajki dzieci nie będą się nudzić. W wielu miejscowościach województwa pomorskiego będą czekać Mikołaje, upominki, rodzinne warsztaty tworzenia ozdób choinkowych oraz zajęcia sportowe. W miastach zapalone zostaną świąteczne lampki oraz rozświetlone wielkie choinki. Świąteczna atmosfera zagości m.in. w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Słupsku, Wejherowie i Kartuzach.

Oranż czy cegła? Na tropie koloru pomarańczowego – spacer w ramach Gdańskich Miniatur

Pomarańcz zyskał popularność dzięki holenderskiej rodzinie królewskiej oraz artystom i architektom pochodzącym z tego kraju. Gra miejska, quiz z zagadkami i sobotni spacer w jednym – tak będzie wyglądało poszukiwanie tego koloru w sobotę, 8 grudnia 2018 r.

Muzyczno-edukacyjny happening w gdańskim kościele. Popiszczmy Razem po raz ostatni

W kościele oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, 7 grudnia 2018 r. odbędzie się ostatnie gwizdanie i piszczenie. To nie tylko muzyczno-edukacyjny happening związany z unikatowymi zabytkowymi organami, ale i spotkanie ze św. Mikołajem.

Arie z najsłynniejszych operetek. Gala Wiedeńska w Słupskim Inkubatorze Technologicznym

W Słupsku, 7 grudnia 2018 r. będzie można posłuchać koncertu z udziałem solistów polskich i europejskich oper.

Na styku kultur skandynawskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Co będzie się działo podczas Tygodnia Estońskiego w Szekspirowskim?

Emocjonujące, rozprawiające się z demonami przeszłości, spektakle, żywiołowy teatr tańca z estońską i hinduską muzyką oraz niezapomniany koncert na sześć wybitnie utalentowanych głosów. Będą także wystawy, spotkania oraz przegląd kina estońskiego. Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Tydzień Estoński, który rozpocznie się od 6 do 9 grudnia 2018 r.

Postacie upozowane w migawkowym kadrze i mity, które tracą sens. Fotografie i obrazy w Państwowej Galerii Sztuki

Więcej ich dzieli niż łączy: inne szkoły, tradycje, odniesienia, techniki, tematy. Łączy skłonność do zniekształcania obrazów rzeczywistości, zawieszania porządku symbolicznego i ładu społecznego, wciągania widzów do świata, w którym nie obowiązują żadne normy i zasady.

Za nami wielka parada Mikołajów na motocyklach. Zebrali pieniądze na 12 tysięcy obiadów dla dzieci [ZDJĘCIA]

W niedzielę 2 grudnia 2018 r. przebrani za Mikołaje motocykliści przejechali z Gdyni do Gdańska. Każdy z nich kupił symboliczną cegiełkę, były licytacje i zbiórka pieniędzy. Razem zebrali ponad 53 tys. zł. Wszystko dla potrzebujących dzieci, które dostaną mikołajkowe upominki i będą miały zapewnione obiady w placówkach szkolno-wychowawczych.

Rozmowy z autorami non-fiction, czyli biograficzne śledztwa w Instytucie Kultury Miejskiej

Dowiedz się, jak wyglądają kulisy pracy reporterów. Poznaj też intrygujące tematy. Spotkanie z reporterami będzie okazją do ciekawych rozmów. Literatura non-fiction w IKM 4 grudnia 2018 r.

Troska i beztroska, szczęście i zagłada. Wystawa fotografii i grafiki Erazma Wojciecha Felcyna

Czym jest szczęście dla współczesnych ludzi? Jak je sobie wyobrażają? Czy marzenia jednostek są zbieżne z dążeniem ludzkości? Poszukaj odpowiedzi w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Romantyczna Szkocja, brytyjski Mozart i gruzińska skrzypaczka. Wyjątkowy koncert w gdańskiej filharmonii

Koncert Enigmatyczna Brytania związany będzie z muzyką wyspiarskiego państwa. Utwory Mozarta, Brucha i Elgara wykona utalentowana gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze, 22-letnia zwyciężczyni międzynarodowych konkursów. Młoda artystka zagra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 7 grudnia 2018 r.

Nieśmiertelna opera powraca do Słupska. Tym razem „Eugeniusz Oniegin” w wersji koncertowej

Wzruszająca opowieść o wielkich emocjach – niespełnionej miłości, przyjaźni, zazdrości i dumie. W kolejnym dziele z cyklu Opera Viva zaśpiewają wspaniali operowi soliści, a orkiestrę poprowadzi Ruben Silva.

Kiermasz świątecznego rękodzieła i warsztaty niezwykłych upominków oraz dekoracji. ETNOświęta w muzeum

W trzy kolejne weekendy grudnia będzie okazja, by kupić oryginalne haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne oraz słodkie miodowe upominki. W Oddziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Gdańsku, 1 grudnia 2018 r. startują świąteczny kiermasz i rodzinne warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych.

Dwie złośliwe siostry i okrutna macocha. Baletowa wersja znanej baśni o Kopciuszku w Wejherowie

Baśniowa atmosfera, wyrazista choreografia, czytelne przesłanie moralne, wspaniała muzyka. Melodyjność, bogactwo stylistycznych nawiązań do tańców i rosyjskiej muzyki współtworzą urokliwy klimat.

Niezwykły spektakl w Dworcu Morskim w Gdyni. Stenka i Więckiewicz przeczytają listy emigrantów

Muzyka na żywo, prawdziwe listy polskich emigrantów oraz dwójka wybitnych aktorów – Danuta Stenka i Robert Więckiewicz. Spektakl-słuchowisko, podczas którego poznamy losy ludzi opuszczających Polskę lub żyjących poza jej granicami, zostało przygotowane z okazji 85-lecia urodzin Dworca Morskiego. Swój jubileusz budynek będzie obchodził 8 grudnia 2018 r.

Barwne parady, łoś Lucek i dziesiątki świątecznych stoisk. Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Co roku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku na odwiedzających czekają nowe atrakcje. Tym razem będzie to Karuzela Gdańska w nowej lokalizacji i strefa gastronomiczna (food court) z przysmakami z całego świata.

Wyjątkowy koncert. Fisz Emade ponownie zagra w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Fisz Emade Tworzywo wystąpią w sobotę, 1 grudnia 2018 r. Muzycy w ciągu 17 lat wydali 10 płyt stylistyce hip-hopowej lub około hiphopowo-eklektycznej. Bilety już w sprzedaży.

Znasz literaturę kaszubską? Przyjdź na spotkanie z laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej

Chcesz poznać nieznane Kaszuby? A może posłuchać kołysanek? Poznaj twórczość Stanisława Janke, który w tym roku otrzymał nagrodę za całokształt pracy literackiej, w uznaniu niezwykłego dorobku wieloletniej pracy twórczej na rzecz literatury i języka kaszubskiego.

Jedyny koncert w Polsce. Grandmaster Flash w Teatrze Szekspirowskim

Joseph Saddler – muzyk i DJ, innowator hip-hopu wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 2 grudnia 2018 r. Grandmaster Flash został okrzyknięty przez „The New York Times" pierwszym wirtuozem hip-hopu.

Zobacz skarby z czasów pierwszych Piastów. Nowa wystawa w sopockim Grodzisku

Jeszcze nigdy tak duży zbiór wczesnośredniowiecznych zabytków z Ostrowa Lednickiego nie był prezentowany na Pomorzu. Aż 87 cennych eksponatów znajdzie się na wystawie w Grodzisku w Sopocie. Będzie je można oglądać od soboty, 1 grudnia 2018 r.

Uwielbienie i hołd złożony kobietom, czyli performance Wszystkim moim matkom w Centrum Aktywności Twórczej

Bunt przeciwko panującemu porządkowi świata i hołd złożony kobietom to m.in. motywy twórczości Gabrielli Zeno. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na performance „Wszystkim moim matkom", który odbędzie się w Ustce w piątek, 30 listopada 2018 r.

Czy wiesz, gdzie znajduje się Charnowo i czym zajmowali się kiedyś jego mieszkańcy? Kolejne spotkanie w Ustce

Jak wyglądało życie mieszkańców Charnowa, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w czwartek, 29 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Taneczna opowieść o życiu 36-letniego człowieka. Performance Butoh w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza do Centrum Aktywności Twórczej na Performance Butoh Anny Pabiś, który odbędzie się w środę, 28 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Kto wie więcej o miłości – laboranci czy poeci? Wykład dr hab. Janusza Leona Wiśniewskiego

Czy miłość to tylko (neuro)peptyd? A może coś więcej? O tym będą dyskutować uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w piątek, 23 listopada 2018 r.

Jak żółty kolor był postrzegany i gdzie w Gdańsku można go odnaleźć? Spacer śladami koloru przez Gdańsk

Kolor żółty jest jak bursztyn i słońce. Widoczny jest również w architektonicznych detalach. Podczas spaceru przez Śródmieście Gdańska przekonasz się, jak zmieniło się myślenie o tej barwie. Wędrówka rozpocznie się w sobotę 24 listopada o godzinie 13.

O sytuacji społecznej kobiet w Gdańsku w późnym średniowieczu. Wykład prof. Beaty Możejko w IKM

W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 27 listopada 2018 r. odbędzie się spotkanie dotyczące codziennego życia gdańszczanek. Będą przedstawione losy kobiet pod koniec wieków średnich. Wstęp jest wolny.

Mechanizmy kontroli i wywierania wpływu na ludzi pokazane na fotografiach. Nowa wystawa w Sopocie

„Odmowa", najnowsza wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, przedstawia różnorodne formy wywierania nacisku na społeczeństwo. Autor zdjęć Rafał Milach pokazuje, że nawet w prostych i z pozoru niewinnych gestach może kryć się przemyślany zabieg socjotechniczny.

Utwory sprzed lat zaśpiewa młodzież. Festiwal Piosenki lat 60. i 70. Powróćmy do Piękna w Słowie i Muzyce

W Wyszkowie przez dwa dni, 19 i 20 czerwca 2019 r., będzie trwać XXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. – Powróćmy do Piękna w Słowie i Muzyce, popularyzujący polską twórczość muzyczną oraz polskich autorów i kompozytorów tworzących w latach 60 i 70.

Jakie dźwięki przygotował Ruben Silva z orkiestrą Sinfonia Baltica? Koncert familijny w Słupsku

Listopad w Słupsku zakończy się muzyką filmową. Na scenie pojawi się solistka Katarzyna Laskowska, sopran.

Najpiękniejsze utwory kompozytorów amerykańskich. Koncert w słupskiej filharmonii

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod batutą Rubena Silvy, 23 listopada 2018 r. zaprezentuje najpiękniejsze utwory muzyki amerykańskiej. Nie zabraknie też akcentów jazzowych.

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop

Konkursy wiedzy i piosenki, sesja naukowa i panel dyskusyjny. W Słupsku od 22 do 25 listopada 2018 r. będzie trwać festiwal muzyki Czesława Niemena, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych udowodnią, że sztuka jest ponadczasowa.

Jazzowa uczta dla ucha i ducha nie tylko dla melomanów. Aga Zaryan w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Materiał z najnowszej płyty wokalistki „High & Low" będzie można usłyszeć podczas koncertu w niedzielę, 25 listopada 2018 r.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Trojanki”

Sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże powoli dobiega końca. W niedzielę, 9 grudnia 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Trojanki" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Ponad dwa tysiące planszówek, kilkadziesiąt stołów do grania i pomysłów na czas wolny. Targi Gra i Zabawa w Gdańsku

Podczas wyjątkowego festiwalu będzie okazja, by zagrać w planszowe nowości, wziąć udział w mistrzostwach szachów i popularnych gier, zobaczyć najlepszych cosplayerów i pokazy szermierki dawnej. Targi Gra i Zabawa, połączone z Festiwalem Gramy, odbędą się w weekend 24-25 listopada 2018 r. w AmberExpo w Gdańsku.

Martwe natury, kobiece portrety oraz melancholijne pejzaże. Poznaj barwną twórczość Stefana Stankiewicza

Dzieła Stefana Stankiewicza będzie można zobaczyć w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na wystawie w Pałacu Opatów zaprezentowanych zostanie ponad 150 obrazów. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 24 listopada 2018 r.

Jak korzystać z zasobów cyfrowych i nadać drugie życie starym obrazkom? Warsztaty i spotkania w IKM

Czy wiesz, jak tworzyć kolaże, gify, grafiki i memy tak, aby wykorzystać je w edukacji, do promocji wydarzeń czy też do zabawy. Będą warsztaty z Europeaną, otwarta pracownia kolażu, Upiór inspiruje, czyli warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej oraz GIFjam. Medialabirynty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 22 i 23 listopada 2018 r.

Obrazy Jacka Malczewskiego. Czy warto je kupować? Dowiesz się na spotkaniu w IKM

Kim była Maria Balowa, ukochana i muza Jacka Malczewskiego? Dlaczego malarz tak często tworzył autoportrety? Skąd w jego pracach motywy góralskie? Spotkanie z twórczością artysty 20 listopada 2018 r. w gdańskim IKM.

Są młodzi, zdolni i odnoszą sukcesy. Aktorzy Teatru Wybrzeże nominowani do Nagrody Młodzi Twórcy Kultury

Magdalena Gorzelańczyk i Piotr Biedroń – aktorzy z Teatru Wybrzeże zostali nominowani do Nagrody Młodzi Twórcy Kultury. Do środy, 28 listopada 2018 r. można oddać na nich swój głos w plebiscycie internautów.

Jubileusz „Willkommen w Zoppotach” na deskach Teatru Wybrzeże. Spektakl zobaczymy po raz setny

Już po raz setny w Teatrze Wybrzeże wystawione zostanie spektakl „Willkommen w Zoppotach" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Prezentacja jubileuszowego przedstawienia odbędzie się w czwartek, 22 listopada 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Ikony amerykańskiego designu. Historia Charlesa i Ray Eamesów w IKM

Projektowali meble ze sklejek i tworzyw sztucznych. Byli designerami XX wieku. Pokaz filmu o architekcie i malarce, czyli Eamesach odbędzie się w środę, 21 listopada 2018 r. Projekcja dokumentu poprzedzona zostanie wykładem Krystyny Łuczak-Surówki.

Niepodległość kraju i ludzka pamięć. 15-lecie teatru Amareya

Polski teatr niezależny Amareya Theatre & Guests istnieje już 15 lat. Jubileusz będzie świętowany w Gdańsku.

Artyści z niepełnosprawnościami na deskach teatru. Masska – spektakle, warsztaty, dyskusje i wieczory z gwiazdami

Teatry młodzieżowe i niezależne w konfrontacji wyobrażeń ludzi pełnosprawnych o osobach z niepełnosprawnościami.

Pojadą w szczytnym celu. Największa europejska parada motocyklowa w Trójmieście [MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH]

Ponad 1,5 tys. motocyklistów przebranych za Mikołajów, tysiące uczestników i szczęśliwych dzieci. W niedzielę 2 grudnia 2018 r. Mikołaje na Motocyklach przejadą przez Trójmiasto już po raz 16. Będą zbierać pieniądze na obiady dla dzieci oraz odwiedzać je z prezentami w domach dziecka, szpitalach i placówkach szkolno-wychowawczych.

Islandzki wykonawca i polski duet zabrzmią w Teatrze Szekspirowskim

Högni – wokalista legendarnej islandzkiej grupy GusGus oraz żeński duet Tęskno, wsparty kontrabasem i kwartetem smyczkowym, wystąpią w środę, 21 listopada 2018 r.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności