Aktualności

Pięć monumentalnych malowideł na gdańskiej Zaspie. Dzień Wolnej Sztuki z Instytutem Kultury Miejskiej

Slow Art, czyli styl zwiedzania, która stawia na jakość a nie na ilość. Wyjątkowy spacer wśród bloków gdańskiej Zaspy. Spacer „Miłość jest pokusą" już w sobotę 27 kwietnia.

Pomorskie Nagrody Artystyczne wręczone. Wyróżnieni zostali aktorka, muzycy i artyści sztuk wizualnych

Kreacja Artystyczna, podobnie jak i tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej, trafiły do muzyków. Wyróżniony został zespół NeoQuartet, a Nadzieją Pomorza został młody muzyk Maciej Banachowski. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt dokonań autorskich otrzymał prof. Maciej Świeszewski. Wśród nagrodzonych znalazły się znakomita malarka Beata Ewa Białecka i wybitna aktorka Dorota Kolak, a za sprawowanie mecenatu uhonorowana została firma Kegar z Kępic.

Sukces dworca w Kościerzynie. Został uznany jednym z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce

Prestiżowy tytuł Zabytek Zadbany w tym roku zdobył dworzec kolejowy w Kościerzynie. Wyróżnienie otrzymała także Stara Apteka w Gdańsku, czyli nowa scena Teatru Wybrzeże. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 24 kwietnia 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Naucz dzieci programowania, seniorów odbierania poczty e-mail i wygraj nagrody [KONKURS]

Chodzi o to, by możliwie najwięcej osób dowiedziało się, co dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Można zorganizować warsztaty, spotkania lub zabawę. Najważniejsze, by wydarzenie odbyło się między 11 a 19 maja 2019 r.

Jak ciało funkcjonuje w przestrzeni miejskiej? Mikołaj Prynkiewicz odpowie na to pytanie

Na wystawie zostanie zaprezentowana dokumentacja zeszłorocznego performance'u „W niedzielę to ja chodzę na dancefloor", który odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w poniedziałek, 6 maja. Wstęp jest wolny.

Jesteś fanem dzieł Szekspira? 15 tysięcy złotych dla uczestników konkursu SzekspirOff

Podczas 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r., odbędzie się czwarta edycja konkurs SzekspirOff. Tematem przewodnim jest artystyczna interpretacja murów, podziałów i granic między ludźmi. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Prestiżowa konferencja w Gdańsku. Naukowcy i eksperci będą dyskutować o gotyckiej architekturze

Ponad 100 ekspertów z całej Europy weźmie udział w międzynarodowej konferencji poświęconej architekturze gotyckiej i jej znaczeniu dla rozwoju turystyki. Wydarzenie odbędzie się 25-26 kwietnia 2019 r. w Dworze Artusa oraz kościele św. Jana w Gdańsku.

Komponujesz, śpiewasz i grasz? Weź udział w konkursie podczas Festiwalu Gitarowy Shot 2019 w Tczewie

Muzyczny festiwal w Tczewie odbędzie się 17 i 18 maja 2019 r. Wystąpią duet Puchowski i Tymański oraz Krzysztof Meisinger z barokową orkiestrą Poland baROCK. Natomiast pierwszy dzień festiwalu to zmagania amatorów w konkursie Singer-Songwriter.

„Niebo polskie” jeździ po Gdańsku. Wyjątkowe malowidło doczekało się promocyjnego tramwaju

Mija rok, odkąd zakończyła się rekonstrukcja malowidła „Niebo polskie". O tym wydarzeniu przypomina specjalny tramwaj kursujący po Gdańsku. Pojazd promuje także akcję bezpłatnego zwiedzania auli dawnego Gimnazjum Polskiego, w której znajduje się to wyjątkowe dzieło.

Dlaczego palmę wielkanocną umieszczano za obrazem, a kotki baziowe połykano? Wielkanoc na Pomorzu

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka? Czy na Kaszubach pisanki mają wzorki? Co to jest zielony dyngus? Dlaczego dzieci szukają zajączka na polu? Tradycja i wielkanocne zwyczaje.

Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Przyjdź na galę XX Pomorskiej Nagrody Artystycznej

W kategorii Kreacje Artystyczne – 10 nominacji, trzy do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzech pretendentów do miana Mecenasa Kultury, czyli Pomorska Nagroda Artystyczna za 2018 rok.

Wizyta w muzeum nie musi być maratonem. Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Czy wiesz, ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? Z badań wynika, że średnio tylko 8 sekund. Zwiedzanie nie musi być maratonem, podczas którego trzeba zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty. Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego ciekawą propozycją jest Dzień Wolnej Sztuki.

Pomorze solidaryzuje się z Paryżem. Ogromne straty po pożarze katedry Notre Dame

Do Paryża płynie wsparcie z całego świata. Organizowane są zbiórki pieniędzy na odbudowę katedry. Już teraz zadeklarowano około 750 mln euro wpłat. Głowy państw oferują wsparcie merytoryczne ze strony najlepszych konserwatorów zabytków.

Święto miłośników muzyki świata i jazzu. 9. edycja Siesta Festival w Gdańsku

Cztery dni, siedmioro artystów i dziesięć koncertów tak zapowiada się tegoroczna edycja Siesta Festival 2019. Koncerty rozpoczynają się w czwartek, 25 kwietnia wieczorem i potrwają do niedzieli, 28 kwietnia 2019 roku.

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Poznaj tajemnice tworzenia współczesnych oper

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece odbędzie się spotkanie poświęcone operze współczesnej. Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 13 maja 2019 r., a jego gościem będzie muzyk Wojtek Blecharz. Wstęp – wolny.

Chcesz poznać historię byłych więźniów obozów koncentracyjnych? Jeśli tak to, przyjdź do Centrum Aktywności Twórczej

O sporcie nad Słupią posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 25 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny. Historyczne czwartki w Słupsku odbywają się cyklicznie raz w miesiącu.

Spektakl i tort na 455. urodziny mistrza ze Stratfordu. Podczas „Burzy” wiele będzie się działo

Przedstawienie będzie można zobaczyć na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego we wtorek, 23 kwietnia 2019 r. To okazja to świętowania jubileuszu 455. urodzin Williama Szekspira.

Majówka w Teatrze Wybrzeże, czyli znakomita rozrywka podczas długiego weekendu

Podczas majówki w Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną trzy tytuły: „Fedra", „Śmierć komiwojażera" oraz „Damy i huzary albo Play Fredro". Spektakle będzie można zobaczyć od 1 do 5 maja 2019 r.

Jak Olga Babak odbiera mieszkańców Ustki? Dowiesz się podczas wystawy w Centrum Aktywności Twórczej

Wernisaż prac Olgi Babak odbędzie się w środę, 24 kwietnia w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Tydzień wcześniej, bo 17 kwietnia będzie można porozmawiać z artystką

Beethoven i Debussy zabrzmią na Ołowiance. Niezwykły koncert z bajkami Krasickiego w tle

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza do wysłuchania koncertu rodzinnego w wykonaniu Penderecki Piano Trio. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2019 r. Bajki Ignacego Krasickiego przeczyta wybitna aktorka Marzena Trybała.

Hrabina w galerii handlowej? Krystyna Janda reżyseruje operę w Gdańsku

Pałac czy galeria handlowa? Miłość i zazdrość oraz klasyczny trójkąt? Współczesna wersja opery już niedługo na deskach gdańskiej opery.

Chcesz poznać przedmioty, jakimi posługiwali się Indianie żyjących w Amazonii? Zobacz wystawę w Młynie Zamkowym w Słupsku

Będzie można podziwiać rzemiosło 20 różnych grup indiańskich z perspektywy otaczającej natury, wpływającej na charakterystyczny kształt ich kultury. Są to zarówno przedmioty jednorazowego, jak i wielorazowego użytku. Wernisaż wystawy dorobku Borysa Malkina w Młynie Zamkowy w Słupsku, w piątek, 12 kwietnia 2019 r.

Patetycznie i pogodnie w archikatedrze oliwskiej. Od Weberna do Pärta z Schubertem w tle

Utwory Pendereckiego, Weberna, Pärta i Schuberta będzie można usłyszeć w archikatedrze oliwskiej. Papieski koncert odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Fortepian i flet. Koncert ,,Muzyka łączy wszystkich" w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Słupsku zaprasza na wiosenny koncert kameralny na flet i fortepian ,,Muzyka łączy wszystkich". Wydarzenie odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Filmowa mapa Gdyni. Wiemy już, w których kinach będą seanse w czasie 44. FPFF

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie odbędzie się w Gdyni. Jednak w tym roku, w związku z likwidacją centrum Gemini i Multikina, projekcje filmów będą przeniesione w inne miejsca. Rolę głównego kina przejmie Helios w centrum handlowym Riviera. Filmy będzie można oglądać też w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym, Konsulacie Kultury i Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza. Widzów będzie woził bezpłatny autobus festiwalowy.

Wkrótce Gdańskie Spotkania Literackie. Dowiedz się, co będzie się działo?

Spotkania z tłumaczami literatury, warsztaty krytyki przekładu, premiera komiksu o pracy tłumacza, performance literacki, warsztaty podróżniczo-literackie dla młodych czytelników oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego – tak wygląda program Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu". Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką Podróż na Wschód, która rozpocznie się 11 kwietnia 2019 r. i potrwa trzy dni.

Chcesz poznać historię słupskiego sportu? Jeśli tak to, przyjdź do Baszty Czarownic

O sporcie nad Słupią posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Smartfon to tylko urządzenie do komunikacji czy również do nauki? Jak wykorzystywać cyfrowe media? Dowiesz się na spotkaniu w IKM

Jak twórczo korzystać z cyfrowych mediów? Jakie są przydatne aplikacje? O tym i o wieli innych sprawach związanych z mediami opowiedzą eksperci w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Spotkanie już 9 kwietnia 2019 r.

O odchodzeniu od tradycji, zaufaniu wewnętrznemu, intuicyjnemu światu. Premiera płyty „Rasti” w GTS

Prezentacja utworów z najnowszej płyty Laboratorium Pieśni „Rasti" odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w sobotę, 13 kwietnia 2019 r. Ten koncert jest przełożony z 19 stycznia. Został odwołany w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.

Czy tajemnica i groza mogą być romantyczne? Przekonasz się podczas wystawy zbiorowej w Słupsku i Ustce

Ekspozycja prac Natalii Bażowskiej, Krzysztofa Maniaka, Pawła Szeibela, Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Bianki Rolando, Kuby Woynarowskiego „Pod soczystym zielonym mchem, ktoś schował białe kości" dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2019 r. Wystawę można oglądać w słupskiej Baszcie Czarownic i Galerii Kameralnej oraz w usteckim Centrum Aktywności Twórczej.

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Muzeum Archeologiczne zaprasza na wielkanocne warsztaty

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów. Uczestnicy wykonają wielkanocne ozdoby, dekoracje na stół i kartki z życzeniami. Zajęcia odbędą się w sobotę 13 kwietnia 2019 r.

Poznaj gdańskie dzielnice. Rusza dziewiąty sezon spacerów i wykładów z lokalnymi przewodnikami

Do Nowego Portu, Oruni czy Zaspy w tym sezonie dołączy Wyspa Sobieszewska. Na bezpłatne spacery, spotkania i wykłady z Lokalnymi Przewodnikami zaprasza Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Pierwsze spotkania już 6 kwietnia 2019 r.

Gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów. Promocja wyjątkowych wydawnictw

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. w Domu Uphagena odbędzie się promocja książki i albumu płytowego poświęconych gdańskiemu kompozytorowi i klawesyniście Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. Wydawnictwa będzie można kupić w promocyjnej cenie.

Potrafisz gwizdać i masz słuch muzyczny? Weź udział w I Kaszubskim Festiwalu Muzyki Gwizdanej

Pomysł jest zaskakujący, ale ma promować mało popularną, niełatwą sztukę gwizdania artystycznego. W wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności gwizdania.

Specjalny monodram dla wszystkich eurosceptyków. Przedstawienie francuskiego filozofa w ECS

W Europejskim Centrum Solidarności 12 kwietnia 2019 r. wyjątkowe przedstawienie zaprezentuje Bernard-Henri Lévy, francuski filozof, pisarz i scenarzysta filmów. Przedstawienie jest elementem kampanii Looking for Europe (Szukając Europy), która ma przybliżyć idee funkcjonowania Unii Europejskiej.

Wielkopolanie ku Niepodległej. W Gdańsku pojawi się instalacja upamiętniająca zwycięskie powstanie

Podświetlana instalacja, upamiętniająca stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego, ustawiona zostanie przed Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W dniu jej otwarcia będzie można spotkać ułanów poznański, uczestniczyć w debacie naukowej oraz wysłuchać patriotycznego koncertu.

Pojedynek na grille, inspiracje dla podróżników i najnowsze trendy rowerowe. Free Time Festiwal w Gdańsku

Dziesięć stref tematycznych dla podróżników, amatorów sportu i dobrej zabawy. Free Time Festiwal to okazja do spędzenia rodzinnego weekendu i poznania najciekawszych regionów Polski oraz świata. W weekend 6 i 7 kwietnia 2019 r. w AmberExpo będzie można poznać 1001 pomysłów na niebanalne spędzenie wolnego czasu.

Gdańsk oczami Gertrudy Kelting. Kim była i co po niej zostało, dowiesz się podczas wykładu w Instytucie Kultury Miejskiej

Fotografie Gertrudy Kelting z Wrzeszcza są codziennie oglądane przez setki ludzi z całego świata na aukcjach internetowych i giełdach kolekcjonerskich. Paradoksem jest, że autorka tego sukcesu pozostała nieznana i jedynie dzięki sygnaturom, znane jest przynajmniej jej nazwisko, i możemy zlokalizować jej atelier. O dorobku Gertrud Kelting opowie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 16 kwietnia 2019 r. Jerzy Wołodźko z Fundacji Karenwall. Wstęp jest wolny.

Najlepsze grupy z całej Polski i cztery dni z improwizacją. Gdański Festiwal Impro Podaj Wiosło

Utwory zrodzone z zakamarków duszy i sugestii publiczności, benefis, spotkanie po latach, rozliczenie z przeszłością. Nie przegap jednego z najlepszych wydarzeń komediowych w kraju.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Jakie informacje niesie ze sobą dzieło sztuki? Dowiesz się podczas Rozmów o fotografii

W ramach cyklu Rozmowy o fotografii wykład o komunikacji za pomocą obrazów wygłosi dr Tomasz Michałowski. Spotkanie odbędzie się w środę, 10 kwietnia 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wstęp –bezpłatny.

Chcesz poznać rolę lalki teatralnej? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać lalkę teatralną i poczuć się jak reżyser lub aktor, biorąc udział w spektaklu cieni. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim już w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Barwne opowieści i kaukaski humor. Wybierz się w podróż wzdłuż i wszerz przez Gruzję

W nowym cyklu spotkań o kulturach świata Etnopodróże razem z Krzysztofem Nodarem Ciemnołoński przeniesiemy się na Kaukaz. Wieczór z Polakogruzinem w formule stand-up show, połączony z pokazem slajdów, odbędzie się w środę, 10 kwietnia 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Znamy już finalistów konkursu Zabytek Zadbany 2019. Wśród nich są dwa obiekty z naszego regionu

Stara Apteka w Gdańsku oraz dworzec kolejowy w Kościerzynie mają szansę zdobyć prestiżową nagrodę w konkursie Zabytek Zadbany. Nominowanych jest ponad 20 obiektów z całego kraju. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 24 kwietnia 2019 r. w Gdyni.

Gdzie znajdują się klucze do Leiden? Historię mało znanego holenderskiego miasta poznasz w IKM

Leiden, nazywane w Polsce Lejdą, jest prawdopodobnie najmniej znanym historycznym miastem Holandii – nawet w opinii mieszkańców sąsiadującej z nim Hagi czy Amsterdamu. Wykład poświęcony miastu odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskie w środę, 10 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Z Nowego Jorku do Gdańska. Gwiazda Metropolitan Opera zaśpiewa na Ołowiance

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w czwartek, 4 kwietnia 2019 r. odbędzie się VI koncert charytatywny z cyklu Muzyka czyni cuda. Wystąpi światowej sławy sopranistka Sondra Radvanovsky.

Zeskanowali ponad 250 szklanych negatywów. Co przedstawiają? Jakie zabytki zostały sfotografowane?

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na spotkanie poświęcone digitalizacji zdjęć przedwojennych eksponatów. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 9 kwietnia 2019 r. w Domu Przyrodników. Wstęp – bezpłatny.

Święto wszystkich ludzi teatru. Kto otrzymał nagrody marszałka?

Marszałek: Tu w Gdańsku, na Pomorzu, żadna władza nie będzie ingerować w sztukę, w treść prezentacji, kreacji, w pomysły reżyserów, scenografów. Tutaj jest wolność.

Huragan, sztorm czy tornado – co będzie się działo w Szekspirowskim? Hypnotic Brass Ensemble wystąpią w Gdańsku

Kultowa chicagowska formacja Hypnotic Brass Ensemble, autorzy hitu „War" z „Igrzysk Śmierci", wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 4 kwietnia 2019 r. Zagrają m.in. utwory ze swojego najnowszego albumu „Bad Boys of Jazz".

Najlepsze kreacje i realizacje sceniczne oraz młody świetnie zapowiadający się artysta. Kto otrzyma tegoroczne nagrody teatralne?

Z okazji Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego przyznaje nagrody ludziom związanym ze scenami naszego regionu w uznaniu ich osiągnięć artystycznych w minionym roku. Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. w Teatrze Wybrzeże.