Aktualności

Spektakl o multikulturowych mieszkańcach Norwegii i nie tylko. „Hen. O końcu” w Szekspirowskim

W przedstawieniu młodzi twórcy, aktorzy i tancerze, mówią o końcu drogi na Północ, o końcu nauki w szkole teatralnej, ale również o końcu nadziei na to, że jako gatunek ocalejemy. Spektakl będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 17 marca 2019 r.

Kadry Wolności w obiektywie Chrisa Niedenthala. Przyjdź na spotkanie ze znanym fotoreporterem

Chris Niedenthal zaprezentuje zdjęcia wykonane w wielu krajach Europy Wschodniej i w Chinach w czasie przemian ustrojowych w 1989 r. Spotkanie z fotoreporterem zorganizowane zostanie w czwartek, 14 marca 2019 r. w Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Wstęp – bezpłatny.

Mozart i Bruckner. Wiedeńska interpretacja w gruzińskim wydaniu na Ołowiance

Utwory pod dyrekcją George'a Tchitchinadze'ego będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 15 marca 2019 roku.

Koncert na chór i instrumenty dawne. Motety Bacha w katedrze oliwskiej

Kompozycji Jana Sebastiana Bacha będzie można posłuchać w katedrze oliwskiej, 23 marca 2019 r. Religijne utwory lipskiego kantora zaśpiewa Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Cztery wystawy i koncert. Trójmiasto świętować będzie 60. rocznicę narodzin polskiego bigbitu

Kilkaset eksponatów należących do polskich muzyków zobaczyć będzie można na wystawach o trójmiejskich początkach polskiego rock and rolla. Dwuletni projekt Muzeum Gdańska oraz Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się w niedzielę, 24 marca 2019 r. wernisażem w Galerii Palowej oraz koncertem Czerwono-Czarnych w Teatrze Wybrzeże.

Chcesz mieć własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną? Weź udział w konkursie

Masz zdolności plastyczne? Marzysz o niebanalnej dekoracji świątecznej? A może chcesz obdarować rodzinę lub znajomych wykonaną przez siebie ozdobą? Palmy konkursowe należy dostarczyć do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie do 14 kwietnia 2019 r.

Strażackie Oscary czekają. Na zgłoszenia do konkursu Floriany zostało tylko kilka dni!

Czy do nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu ochotniczych straży pożarnych z Lubni, Czarnej Dąbrówki i Dzierżązna dołączą kolejne? Statuetki i atrakcyjne nagrody czekają. Zapisy do Florianów 2019 można składać do 15 marca 2019 r.

10 mln zł dla Muzeum Sztuki Współczesnej. Powstanie na terenach postoczniowych

Rada Miasta Gdańska podczas sesji 7 marca 2019 r. zadecydowała jednogłośnie o przeznaczeniu prawie 10 mln zł na adaptację budynku przy ul. Doki i Jaracza dla potrzeb Muzeum Sztuki Współczesnej. Oznacza to, że projekt, którego list intencyjny podpisano w 2015 r., uzyskuje niezbędne dofinansowanie na realizację w latach 2019–2020.

Szybka i bezpłatna diagnostyka nowotworów piersi. Akcja Łap za biust w słupskim Jantarze

Darmowe konsultacje lekarskie, badanie USG oraz nauka samobadania piersi to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać w Centrum Handlowym Jantar w Słupsku. Zapraszamy panie w sobotę, 9 marca 2019 r.

Zmierz się z dziełami Williama Szekspira. Do wyboru „Król Lear”, „Henryk V” i „Komedia omyłek”

Masz zdolności aktorskie i mieszkasz na Pomorzu? Jesteś uczniem, seniorem lub osobą niepełnosprawną? Zgłoś się do projektu Teatralny Pasjans. Zapisy do piątej edycji konkursu trwają do 7 kwietnia 2019 r.

Malarstwo i fotografia. Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć dzieła współczesnych brytyjskich artystów

„Made in Britain" i „…on making" to część projektu prezentującego sztukę brytyjską, która powstała w XXI w. Wernisaż obu wystaw odbędzie się w czwartek, 14 marca 2019 r. w Zielonej Bramie w Gdańsku.

Współczesna sztuka na tkaninie artystycznej. Wystawa najlepszych prac konkursowych Baltic Mini Textile Gdynia

Do 11. edycji konkursu zgłosiło się 155 artystów z całego świata. Spośród ponad 320 prac jury konkursowe wybrało 50 najlepszych, które oglądać będzie można na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni. Wernisaż odbędzie się w piątek 8 marca 2019 r. o godz. 18.00.

Wizja Gdańska i samorządności lokalnej w książkach Pawła Adamowicza. Spotkanie w bibliotece

W czwartek, 7 marca 2019 r. uczestnicy specjalnego spotkania będą rozmawiać o istocie samorządów, o Gdańsku jako mieście otwartym i demokratycznym oraz o współczesnym patriotyzmie. Przyczynkiem do dyskusji będą książki zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Żadna partia nie ma wyłączności na ECS. Władze województwa i Gdańska odpowiadają na list ministra Glińskiego

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wspólnie odpowiedzieli na list ministra Piotra Glińskiego z 18 lutego 2019 r. Proszą o utrzymanie dotychczasowego wsparcia dla ECS i o wspólne świętowanie w Gdańsku 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w czerwcu 2019 r. [Treść listu na dole strony]

Stypendia dla twórców kultury na 2019 rok wręczone. Otrzymało je 100 artystów na własne projekty [ZDJĘCIA]

Samorząd województwa pomorskiego 5 marca 2019 r. przyznał stypendia dla twórców kultury o łącznej wartości 400 tys. zł. W tym roku o dofinansowanie ubiegały się 342 osoby. Wsparcie otrzyma 100 artystów. Są wśród nich muzycy, malarze, filmowcy i pisarze. Najwięcej osób pochodzi z Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz powiatu starogardzkiego.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Poznaj sztukę, która w tym roku trafi na ekrany kin w Portugalii

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece odbędzie się czytanie performatywne dramatu Tiago Rodriguesa „Smutek i radość w życiu żyraf". Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 11 marca 2019 r. Wstęp – wolny.

Dzień Kobiet można spędzić muzycznie. Romantyzm nie tylko XIX-wieczny na Ołowiance

Trzy romantyczne utwory Schumanna, Brahmsa i Prokofiewa będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 8 marca 2019 r.

Podróż przez kulturę muzyczną i taneczną zielonej wyspy. Irlandia – taniec, muzyka i śpiew

Najpopularniejsza muzyka i taniec ludowy świata w mistrzowskim wykonaniu sprawią, że utrzymanie stóp w miejscu będzie nie lada wyzwaniem. Irlandzkich rytmów będzie można posłuchać w Słupsku, 9 marca 2019 r.

„Pomysłowe mebelki z gąbki”. Spektakl dyplomowy studentów z Łodzi w Szekspirowskim

Groteska, poczucie humoru, coś żałosnego, poetyckiego i pięknego w 20 panoramicznych scenach. Tak zapowiada się przedstawienie, które odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 9 marca 2019 r. Powstało z frustracji i chęci zastanowienia nad tym, że warto być razem.

Czy istnieje związek między Tel Awiwem a Gdynią? Wirtualna podróż z IKM

Subiektywny, wirtualny spacer po dalekim i egzotycznym dla Europejczyka Tel Awiwie, pozwoli na zauważenie licznych podobieństw z Gdynią. Anna Orchowska-Smolińska oraz Weronika Szerle opowiedzą o modernistycznym związku obu miast. Wykład odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskie w środę, 6 marca 2019 r. Wstęp jest wolny.

Chcesz poznać rolę maski scenicznej? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać maskę teatralną i zrozumieć, dlaczego aktor nakładając ją, zmienia się. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 10 marca 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Niezwykła opowieść o córce francuskiego konsula. Przyjdź na specjalny pokaz filmu „Dzień dobry, dziś”

W ramach finisażu wystawy „W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda" odbędzie się spotkanie z reżyserem Andrzejem Ciecierskim oraz pokaz zrealizowanego przez niego filmu dokumentalnego. Wydarzenie zorganizowane zostanie w niedzielę, 3 marca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Wiatr od Morza. Zgłoszenia do literackiej nagrody dla pomorskich twórców

Samorząd województwa pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłaszania kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Czy współczesne dziennikarstwo może być odarte z emocji? Spotkanie w IKM

Co jest podstawową cechą warsztatu dziennikarskiego? Jaką rolę odgrywają emocje? O pracy w tym zawodzie opowiedzą dziennikarki Ewa Wołkanowska-Kołodziej oraz Katarzyna Włodkowska. Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 5 marca 2019 r. poprowadzi Jakub Kaługa, reporter RMF FM. Wstęp jest wolny.

„Thaïs" w Polsce po raz pierwszy po ponad 100 latach. Już w piątek premiera w Operze Bałtyckiej

Około pięć tygodni trwały przygotowania do wiosennej premiery w gdańskiej operze. Nowy spektakl opowiada o namiętnościach i zagrożeniach wynikających z religijnej fascynacji. To historia miłości kurtyzany Thaïs i mnicha Atanaela. Premierą 1 marca 2019 r. jako reżyser operowy debiutuje też Romuald Wicza-Pokojski.

Wyjątkowy pokaz rycin ze zwierzętami. Na co dzień nie zobaczycie ich na wystawie

Ryciny pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można oglądać na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Dawnej do 31 maja 2019 r. Zaprezentowane zostaną m.in. unikatowe miedzioryty Albrechta Dürera.

Za najlepszą wystawę lub wydarzenie kulturalne. Można już zgłaszać kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej

Już po raz piąty organizowany jest konkurs promujący najważniejsze wydarzenia muzealne w naszym regionie. Oceniane będą m.in. wystawy, konferencje naukowe oraz działania edukacyjne. Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej można zgłaszać do 12 kwietnia 2019 r.

Wiesz, gdzie znajdują się starsze od piramid grobowce kamienne? O Słupsku i okolicach w Baszcie Czarownic

O śladach osadnictwa w epoce kamienia posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 7 marca 2019 r. Wstęp jest wolny.

Edukacyjnie czy rozrywkowo? Muzyka latynoamerykańska w słupskiej filharmonii

Na chłodne dni przedwiośnia Polska Filharmonia Sinfonia Baltica zaprasza 1 i 10 marca 2019 r. na koncert, który przeniesie słuchaczy pod słoneczne niebo kompozytorów latynoamerykańskich. Uczestnicy mogą wybrać wersję edukacyjną lub rozrywkową spotkania muzycznego.

Zrozumieć bohatera – wystawa i prelekcja w Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są choroby rzadkie i dlaczego osoby nimi dotknięte nazywa się bohaterami, przyjdź do Cafe Drukarnia. Wernisaż niezwykłych grafik 14 artystów odbędzie się w czwartek, 28 lutego 2019 r. Wstęp jest wolny.

Ponad milion zł na pomorskie zabytki. Dodatkowe wsparcie otrzyma też kościół św. Mikołaja w Gdańsku

Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zabezpieczenie ścian i dachów, odnowienie ołtarzy oraz konserwację malowideł i obrazów we wnętrzach zabytkowych kościołów. Radni Województwa Pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji podczas sesji sejmiku 25 lutego 2019 r.

Wiatr od Morza i Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego. Ważne zmiany w regulaminach wyróżnień

Podczas VI sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie przejęli zmiany w regulaminie marszałkowskich nagród artystycznych. Chodzi m.in. o nadanie nagrodzie teatralnej patrona – prof. Jana Ciechowicza oraz wyłącznie ze składu jury osób spokrewnionych z nominowanymi.

Artystyczna wystawa w Piwnicy Romańskiej. Zejdź do podziemi i poznaj twórczość Łukasza Rogińskiego

Rysunki i grafiki wybitnego artysty Łukasza Rogińskiego będzie można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 1 marca 2019 r. w Piwnicy Romańskiej.

Odważni i z pasją. Seniorzy mogą zdobyć nawet 15 tys. zł na współpracę międzypokoleniową

Jak nawiązać relacje między mieszkańcami? Jeśli masz pomysł na lokalny projekt społeczny, weź udział konkursie.

Jerzy Limon laureatem prestiżowej nagrody. Pragnell Shakespeare Award trafi do Gdańska

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon został uhonorowany odznaczeniem przyznawanym jest za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira oraz wkład w zrozumienie jego twórczości.

Lao Che powraca do Szekspirowskiego z najnowszą płytą. Koncert już w piątek

Koncert promujący najnowszą płytę „Wiedza o Społeczeństwie" odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w piątek, 1 marca 2019 r.

Kobiety w przestrzeni historycznej. W IKM non-fiction o polskich kobietach

Dzieje emancypacji kobiet, ich warunki życia to tylko niektóre z tematów, jakie będą poruszone podczas spotkania z cyklu IKM non-fiction, w czwartek 21 lutego 2019 r.

Nagrali kilkadziesiąt płyt, koncertują w Europie i na świecie. Nabór do chóru Pueri Cantores Olivenses

Już od 47 lat z sukcesami kształci nowe pokolenia śpiewaków. Jedyny taki zespół na Pomorzu Gdańskim i jeden z nielicznych w Polsce, gdański Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses ogłasza nabór.

Wielkiego Krzysztofa czeka konserwacja. Pod koniec roku zobaczymy odnowioną salę gdańskiego ratusza

Muzeum Gdańska rozpoczyna prace konserwatorskie w Ratuszu Głównego Miasta, w pomieszczeniu zwanym Wielkim Krzysztofem. Będzie to pierwsza od blisko 50 lat renowacja wnętrza dawnego archiwum miejskiego. Odnowiona sala zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania w połowie grudnia 2019 r.

Jakie są nowe trendy w kulturze? Konferencja w Starym Maneżu

Ogólnopolska Konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka odbędzie się po raz 4. w Gdańsku 7 i 8 marca 2019 r.

Najlepsze europejskie chóry spotkają się w Gdańsku na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym

Muzyczne święto, podczas którego będzie można usłyszeć m.in. chóry z Polski, Estonii, Finlandii i Rosji, odbędzie się 9 i 10 marca 2019 r. Melomani będą mogli wysłuchać zmagań konkursowych, koncertów w gdańskich kościołach oraz finałowego koncertu galowego w auli Politechniki Gdańskiej.

Małe jest piękne. Młodzi wirtuozi zagrają w Słupsku

Wraz z profesjonalnymi muzykami popis umiejętności dadzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Słupsku. Nie zabraknie też muzycznej zabawy i prezentów dla każdego.

Jaki kształt będzie mieć przestrzeń miejska w przyszłości? Wykład w IKM

Scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej nakreśli socjolog Krzysztof Gubański. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w środę, 27 lutego 2019 r. Wstęp jest wolny.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Trojanki”

„Trojnakom" poświęcony będzie 49. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Jan Klata, dramaturżka Olga Śmiechowicz oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 20 marca 2019 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Jak klimat kształtował naszą historię? Dowiesz się podczas wykładu w Kawiarni Naukowej

Gościem 112. spotkania w ramach Kawiarni Naukowej będzie dr Magdalena Łącka-Wojciechowska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Wykładu będzie można posłuchać w czwartek, 21 lutego 2019 r. w sopockim hotelu Rezydent. Wstęp – wolny.

Seniorzy lubią koncerty i spektakle, młodzi wolą spotkania autorskie. Jaka jest i co wybiera publiczność gdańskich instytucji kultury?

Instytut Kultury Miejskiej od sierpnia do listopada 2018 r. badał uczestników imprez, które organizowały gdańskie instytucje kultury. W badaniach wzięło udział ponad 2 tys. osób i 19 instytucji. Odpowiadali na pytania m.in. o to, skąd dowiadują się o wydarzeniach, jakie są ich wrażenia i skąd pochodzą.

Jak budować miasto portowe? Jak zmienia się centrum Gdyni? Dowiesz się na specjalnym spotkaniu

Pretekstem do rozmowy o przenikaniu terenów portowych i gdyńskiego śródmieścia jest wydanie publikacji „Przestrzenie emigracji. Dworzec Morski i infrastruktura emigracyjna w Gdyni". O historycznych zmianach i planach na przyszłość będą mówić specjaliści – architekci, konserwatorzy i historycy. Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zobacz trzydzieści najciekawszych prac artystów z Pomorza. III Triennale Sztuki Pomorskiej w Sopocie

Pomorskie Triennale to konkurs i jednocześnie związana z nim wystawa. Udział w nim biorą zarówno doświadczeni, jak i zupełnie nowi artyści pomorscy, którzy reprezentują cztery kategorie sztuki: malarstwo, formy przestrzenne, rysunek i intermedia. Podczas wernisażu 15 lutego 2019 r. zostaną wyłonieni tegoroczni zwycięzcy.

Gdzie zabrać drugą połówkę na walentynkowy spacer? Najbardziej romantyczne miejsca w Gdańsku

Gdańsk swoim klimatem, urokliwymi uliczkami i zapierającymi dech w piersiach widokami sprzyja romantycznym spacerom. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na walentynki, podpowiadamy, dokąd możesz zabrać swoją drugą połówkę, by poczuła się wyjątkowo.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności