Aktualności

Pomorskie Święto Piwa. Amber Fest przy gdańskim stadionie

40 stoisk z produktami lokalnymi, 3 namioty biesiadne, 8 gatunków piwa – w ten sposób organizatorzy zachęcają do odwiedzenia 3. edycji Amber Fest. Impreza odbędzie się przy Stadionie Energa Gdańsk w sobotę, 9 września 2017 r. Wstęp jest bezpłatny.

Fotoreportaż o ratowaniu bielika zdobył główną nagrodę. Pokonkursowa wystawa Gdańsk Press Photo

Fotoreportaż Marcina Bieleckiego, opowiadający o akcji ratowania młodego bielika, zdobył Grand Prix XXI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza. Pokonkursowa wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Metody systemu propagandy, konflikty wojenne i historie miejsc. Nieznalska w Muzeum Narodowym

Dzielenie ludzi na kategorie rasowe, etniczne, narodowościowe, przymuszanie do prezentowania określonego światopoglądu, tłamszenie indywidualności, traktowanie odmiennych tradycji jako gorszych, bo obcych. O metodach zorganizowanego systemu propagandy mówi wystawa Doroty Nieznalskiej.

Na czym polega praca na wykopaliskach? Przekonasz się podczas Weekendu z archeologią

Odkrywanie miasta pod miastem, czyli spacery po stanowiskach archeologicznych, warsztaty konserwacji zabytków, wykłady, pokazy… oraz bursztynowe fireshow. To atrakcje Weekendu z archeologią, organizowanego w sobotę i niedzielę, 9-10 września 2017 r., na terenie dawnego grodu gdańskiego.

Województwo pomorskie od kuchni – konkurs literacki. Podziel się ulubionym przepisem i wygraj tysiąc złotych

Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje konkurs literacki dla miłośników kuchni i książek. Do 15 września 2017 r. można wysyłać najlepsze receptury na domowe przysmaki.

Wernisaże, koncerty, spotkania autorskie, degustacje przysmaków litewskich i jarmark. Wilno gości w Gdańsku

Festiwal Wilno w Gdańsku od 14 lat pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Litwy, a od 7 lat – Gdańsk gości w Wilnie podczas Gdansko kultūros dienų Vilniuje.

Kamiszczi: kaszubskie wiersze na jazz-folkowo. Koncert Pawła Ruszkowskiego z zespołem

– Album jest moim ukłonem w stronę rodzinnych Kaszub, a jednocześnie opowieścią o Kaszubach, którą posyłam w świat. Płyta zawdzięcza swój tytuł wierszowi Jana Piepki. Kamiszczi – kamyki, kamyczki... Mają dla mnie wyjątkowe znaczenie. Odnajduję w nich swoją osobistą alegorię wielu piosenek napisanych przez kaszubskich twórców. Takich, które, jak kamyki leżące niepozornie wzdłuż brzegu morza albo przy polnej drodze, pozostają przez przechodniów niezauważone.(…) Ta płyta to garść wyjątkowych "kamiszków" znalezionych na kaszubskiej ziemi. – mówi o swoim projekcie Paweł Ruszkowski, wokalista, gitarzysta, kompozytor i aranżer.

Muzyczny kalejdoskop w Sopocie. Przed nami dwa tygodnie spotkań ze światowymi kompozycjami

2 września 2017 r. rozpoczyna się XVIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" Sopot 2017.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Adamowicz: Polska może być silna tylko w zjednoczonej Europie

Wyciem syren o 4.45 rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte przyjechała premier rządu Beata Szydło wraz ministrami Mariuszem Błaszczakiem, Antonim Macierewiczem i Witoldem Waszczykowskim. Ze strony władz lokalnych i organizatorów przemawiał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Mówił o tym, jak ważne dla Polski jest bycie w zjednoczonej Europie. Próbę wyprowadzenia Polski z UE nazwał „rozłożonym na raty politycznym samobójstwem".

Czym barwić tkaniny? Przyjdź i dowiedz się podczas warsztatów w Swołowie

O barwieniu materiałów, wykorzystaniu roślin do malowania tkanin i nie tylko będą kolejne już warsztaty przędzalnicze. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. Kolejne spotkania w najbliższy weekend, 2 i 3 września 2017 r.

Obchody 37. rocznicy strajków Sierpnia’80 i powstania Solidarności [PROGRAM]

Ostatniego dnia sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. To święto państwowe upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności. Strajki z 1980 r. zainicjowały proces upadku komunizmu w Europie.

Co jeszcze można wykonać z bursztynu? 18. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart

Ponad 200 wystawców z 9 krajów zaprezentuje swoje wyroby w Gdańsku. Będzie można podziwiać: srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, kamienie kolorowe, upominki oraz sztukę użytkową.

Są różne spojrzenia na morze. Wystawa poplenerowa „M jak Morze 4” w Ustce

Stowarzyszenie Marynistów Polskich bierze udział w wystawie poplenerowej. Wernisaż „M jak Morze 4" odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 31 sierpnia 2017 r. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 września.

Mroczna historia Victoriaschule. Rozpoczęły się przeszukiwania podziemi historycznego budynku

Jakie tajemnice skrywają podziemia dawnej Victoriaschule w Gdańsku? Historycy i eksploratorzy chcą sprawdzić zasypany fragment korytarza w piwnicy zabytkowego budynku. Możliwe, że znajdą tam wejścia do pomieszczeń, do których od kilkudziesięciu lat nikt nie zaglądał.

Czy można obojętnie przejść obok ludzkiej tragedii? Koncert charytatywny dla Kaszub

Apteka, Ikenga Drummers, A'FreAK-aN Project i Tomasz Olszewski zagrają koncert, z którego dochód zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Kaszub, których gospodarstwa i domy zostały zniszczone przez wichurę kilkanaście dni temu.

Różne odmiany jazzu dla dorosłych i dla dzieci. Noce jazsowe w gdańskim lesie

Trzydniowy festiwal, promujący różne odmiany jazzu, odbywa się urokliwej scenerii Teatru Leśnego w Gdańsku-Wrzeszczu. Gdańskie Noce Jazsowe będą trwać od 25 do 27 sierpnia 2017 r.

Turnieje rycerskie i zabawy plebejskie. Inscenizacja oblężenia Chojnic

W 1466 roku Chojnice zostały odbite z rąk Krzyżaków i włączone do Polski. Rekonstrukcję tego wydarzenia można obejrzeć 26 sierpnia 2017 r.

Czy Żółty Lew zostanie odnaleziony? Nurkowie będą szukać wraku przy twierdzy Wisłoujście

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadzi badania podwodne w korycie Martwej Wisły. Archeolodzy chcą sprawdzić, jakie zabytki zalegają na dnie rzeki. W okolicy twierdzy w 1628 r. miał bowiem zatonąć królewski okręt Żółty Lew.

Organowe pożegnanie wakacji w Żukowie. II Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Piękne wnętrze kościoła i wirtuozeria organisty Jakuba Garbacza oraz muzyka klasyczna przeniosą słuchaczy w świat nieodkrytych dotąd barw i przeżyć oraz pozwolą pożegnać wakacje. Organy kościoła Miłosierdzia Bożego w Żukowie są największym i najlepszym instrumentem w powiecie kartuskim.

„Memling nie może być schowany!”. Złota kampania promująca dzieło Jedno ze 100

Wędrówki szlakiem gdańskich sądów ostatecznych, gra miejska Link do Memlinga oraz premiera opery „Sąd Ostateczny" – to tylko niektóre wydarzenia kulturalne, które będą realizowane do końca 2017 r. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano z okazji Roku Memlinga?

Czym się różni moczarkowanie od pędzenia wikliny? Dowiesz się na festiwalu w Steblewie

Wystawa wyrobów z wikliny połączona z warsztatami wyplatania, konkurs kulinarny, Turniej Żuławski, a dla dzieci zabawy z klaunem. We wsi Steblewo w sobotę, 26 sierpnia 2017 r. odbędzie się impreza promująca wiklinę jako produkt lokalny.

Arvo Pärt – znany i nieznany. O współczesnym estońskim kompozytorze w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów estońskich przedstawia wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Podczas wernisażu będzie można posłuchać jego utworów w wykonaniu zespołu NeoQuartet.

Pokolenia, czyli powrót do korzeni. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki świętuje 60-lecie

W Galerii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Punkt będzie można obejrzeć prace małżeństwa Dobrochny i Stanisława Michelów oraz ich córki Magdaleny. Artysta to jeden z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, które świętuje 60-lecie istnienia.

Lubisz dzieła fantastyki polskiej i światowej? Weź udział w grze terenowej

Tegoroczna, czwarta edycja Książki Go! to ukryte 52 egzemplarze fantastyki. Wskazówek do lokalizacji, w których będą ukryte, trzeba szukać w mediach społecznościowych biblioteki publicznej w Gdańsku.

Podróż do XVIII-wiecznej Ameryki. Ostatni Mohikanin na Grodzisku w Sopocie

Potyczki brytyjsko-francuskie, kuchnia wojskowa oraz pokazy mody, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy. Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie w sobotę, 26 sierpnia 2017 r., organizuje festyn w realiach Ameryki Północnej z połowy XVIII wieku. W imprezie wezmą udział rekonstruktorzy historyczni.

Mozart klasycznie, jazzowo i folkowo, czyli koncerty, przedstawienia marionetkowe, spektakle operowe i teatralne

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana to cykl koncertów i wydarzeń związanych z twórczością mistrza z Salzburga, zainicjowany 11 lat temu w roku 250. rocznicy urodzin Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie Jacka Rybińskiego do Pałacu Opatów

Literacki Sopot po hiszpańsku. Cztery dni z literaturą, targami książki i warsztatami dla wszystkich

W czwartek, 17 sierpnia 2017 r. zacznie się 6. edycja festiwalu Literacki Sopot. Potrwa aż do niedzieli. Nie zabraknie spotkań ze znanymi pisarzami, tłumaczami oraz dyskusji i warsztatów dla uczestników w każdym wieku.

Kiermasz rybny i… nauka robienia wełnianych skarpet dla rybaków. Skansen w Klukach zmieni się w żywe muzeum

Szycie sieci, wyplatanie koszy, smażenie kotletów rybnych, wędzenie węgorzy, degustacja słowińskiej zupy rybnej oraz tradycyjnego chleba z rybną pastą. W sobotę, 19 sierpnia 2017 r. wszystko kręcić się będzie wokół ryby. Tego dnia Kluki staną się na powrót wsią zamieszkaną przez rybaków.

Vivat Vasa!, czyli jak Polacy ze Szwedami pod Gniewem wojowali. Inscenizacja wydarzeń sprzed prawie 400 lat

Zbliża się wielka bitwa dwóch królów z dynastii Wazów. Naprzeciw siebie staną szwedzkie regimenty piechoty uzbrojone w piki i muszkiety oraz polskie chorągwie husarskie i pancerne. Historyczna inscenizacja odbędzie w Gniewie w sobotę i niedzielę, 19-20 sierpnia 2017 r.

Kim jest tajemniczy gość, który pojawi się w Będominie? Zagadka zostanie rozwiązana w trakcie batalii napoleońskiej

Prezentacja wojsk, pokazy artyleryjskie, a na zakończenie inscenizacja bitwy. W sobotę, 19 sierpnia 2017 r., w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, każdy będzie mógł się przekonać jak wyglądał dzień z życia żołnierza w okresie wojen napoleońskich.

Układanie bukietów z ziół i wicie wianków. Święto Matki Boskiej Zielnej na Pomorzu

Widowisko dożynkowe we Wdzydzach Kiszewskich oraz Święto Ziół w Swołowie, połączone z konkursem na tradycyjny bukiet ziołowy. Takie imprezy przygotowały pomorskie muzea z okazji święta przypadającego na 15 sierpnia 2017 r.

Muzyka, pokazy filmów i wykłady na terenach postoczniowych. W niedzielę rozpoczął się festiwal Solidarity of Arts

Przed nami dwa tygodnie dobrej muzyki, kina, instalacji artystycznych i spotkań z najlepszymi artystami.

Autor nagrań poszukiwany! Love story z tajemniczych taśm magnetofonowych

Muzeum Emigracji w Gdyni poszukuje autora listów nagrywanych na taśmach magnetofonowych lub osoby, do której były one kierowane. Nadawcą przypadkowo znalezionych nagrań był emigrant mieszkający w Australii, natomiast adresatką kobieta mieszkająca we Wrocławiu.

Gospel porywa radością płynącą z muzyki. Warsztaty wokalne, koncerty i… modlitwa w Gniewie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel w Gniewie to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. W tym roku na scenie pojawią się m.in. Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Złe Psy oraz orkiestra pod kierunkiem Adama Sztaby. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Złoty tramwaj na torach. Co ma wspólnego z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga?

Pod koniec lipca na torach w Gdańsku mieszkańcy i turyści zaobserwowali nowy wygląd tramwaju dortmund. Złoty kolor pojazdu jest częścią akcji „Jeden ze 100" Muzeum Narodowego w Gdańsku poświęconej obrazowi „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga.

Pomaluj sobie krzesło, skrzynkę na kwiaty lub doniczkę. Warsztaty ogrodnicze na Jarmarku św. Dominika

Specjaliści od projektowania ogrodów oraz twórcy DIY pokażą, jak zamienić skrzynkę po winie w piękny kwietnik, a stare krzesło odmienić nie do poznania. Własne dzieła można zabrać do domu.

Tradycja, manga i funk pop. Czy muzyka dzwonów wkomponuje się w nowoczesne rytmy?

Gdański Festiwal Carillonowy to nie tylko utwory sprzed wieków, ale także muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi. Od 4 do 6 sierpnia 2017 r. każdy będzie mógł się przekonać jak różnorodne melodie można zagrać na dzwonach. Niektóre aranżacje wykonywane będą w Polsce po raz pierwszy. Koncerty są bezpłatne.

Klimatyczna muzyka z widokiem na morze, a wieczorem jam sessions. W weekend jazz na molo w Sopocie

Światowe gwiazdy jazzu i trójmiejscy artyści w weekend zaprezentują jazzowe standardy oraz autorskie kompozycje. Będzie też kolorowy pochód nowoorleański na Monciaku. Wszystkie wydarzenia są darmowe.

Dwa światy – jedna nić. Warsztaty rękodzielnicze, spotkania z prządkami starszego pokolenia oraz ze współczesnymi instruktorkami

Pamiętacie jesienne wieczory przepełnione miarowym stukotem kołowrotka? Dla młodszych to opowieści o tradycji, która przetrwała już tylko we wspomnieniach. Ale czy na pewno? Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. To już trzecie spotkanie i warsztaty przędzenia na wrzecionie i na kołowrotku.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. 757 lat tradycji, 6 mln odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni zabawy

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Ponad 250 artystów tatuażu, koncerty, moda, pokazy tańca. Tattoo Konwent w Gdańsku

Tatuowanie na żywo, koncerty cenionych, polskich raperów, pokazy suspension i targi mody to. Piękne modelki alternatywne, biorące udział w pokazie mody Volden Body Art, iluzjonista Paweł Szreter i kontrowersyjna gwiazda konwentów tatuażu, rekordzistka Guinessa w podwieszaniu – Miss Crash. Dla miłośników obrazów na ciele zagrają rockowy skład Bastard Disco i raper Włodi.

Muzyka romantyczna, filmowa i nowe aranżacje współczesnych utworów

Mniej i bardziej znane utwory w wyjątkowym otoczeniu starych, gdańskich zabytków. Wszystkie koncerty będą poprzedzone prelekcjami przewodnika Aleksandra Masłowskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Sopot klasycznie i różnorodnie. Czołówka światowych gwiazd muzyki na festiwalu w kurorcie

W programie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczniemy od gorącej muzyki hiszpańskiej, by ostatniego dnia koncertów wysłuchać nastrojowej muzyki filmowej.

Spektakle, warsztaty i spotkania z twórcami. XXI Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

10 dni spektakli, 300 artystów, aktorów, animatorów, twórców, reżyserów, krytyków – tak interesująco zapowiada się 21. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Będzie można zobaczyć przedstawienia m. in. z: Wielkiej Brytanii, Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Hongkongu, Indii i Polski. Wydarzenie rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2017 r.

Ponad 70 wystawców będzie prezentowało w Gdyni najlepsze książki. Kupisz je z autografem

Czytelniczy plener, to również seanse filmowe, koncerty i atrakcyjne wydarzenia dla najmłodszych. Nie zabraknie najbardziej znanych i docenianych pisarzy, dziennikarzy oraz osób ze świata polityki, które zajęły się pisaniem

Chcemë le so zażec. Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie

Po raz XV propagatorzy najbardziej rozpoznawalnego kaszubskiego zwyczaju będą walczyć o miano najlepszego. W tym roku podjęta zostanie próba bicia rekordu mielenia tabaki w największej dënicy.

Garden party u Karola w Słupsku. Mocny rock i WhitePin w parku

W parku im. J. Waldorffa w niedzielę, 30 lipca 2017 r. w samo południe wystąpi WhitePin. To zespół rockowy ze Słupska, który powstał w kwietniu 2016 r., jednak muzyczne drogi jego członków spotkały się już znacznie wcześniej.

Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Krzesimir Dębski i Wojtek Karolak. Jazz w Lesie w Sulęczynie

W niesamowitej scenerii – tuż przy jeziorze na scenie pod drzewami – będzie można posłuchać jazzu. W Sulęczynie od 28 do 29 lipca 2017 r. odbędzie się XXII Jazz w Lesie. W pięknym parku będzie można posłuchać m.in. Piotra Lemańczyka, Dominika Bukowskiego, Marcina Wądołowskiego oraz gościa specjalnego – Billa Neala.

Rejs przez Rybinę, Sztutowo i Mikoszewo. Obchody 550-lecia pierwszego wolnego flisu na Wiśle

Rok 2017 jest ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. Jest to jubileuszowy rok obchodów 550-lecia pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Z tej okazji odbędzie się tygodniowy rejs wyczarterowaną szalupą i mnóstwo atrakcji kulturalnych, ale nie tylko.

Zespoły z m.in. Belgii, Białorusi, Grecji, Sri Lanki i Włoch. Spotkania z Folklorem Świata

W Kaszubskich Spotkaniach z Folklorem Świata biorą udział amatorskie zespoły folklorystyczne z całego świata. Koncerty zaplanowano od 26 do 30 lipca 2017 r. równocześnie na scenach Brus, Chojnic, Konarzyn, Kościerzyny, Wdzydz Kiszewskich, Wiela i Wielkiego Klincza.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności