Aktualności

Jazzowa uczta dla ucha i ducha nie tylko dla melomanów. Aga Zaryan w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Materiał z najnowszej płyty wokalistki „High & Low" będzie można usłyszeć podczas koncertu w niedzielę, 25 listopada 2018 r.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Trojanki”

Sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże powoli dobiega końca. W niedzielę, 9 grudnia 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Trojanki" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Ponad dwa tysiące planszówek, kilkadziesiąt stołów do grania i pomysłów na czas wolny. Targi Gra i Zabawa w Gdańsku

Podczas wyjątkowego festiwalu będzie okazja, by zagrać w planszowe nowości, wziąć udział w mistrzostwach szachów i popularnych gier, zobaczyć najlepszych cosplayerów i pokazy szermierki dawnej. Targi Gra i Zabawa, połączone z Festiwalem Gramy, odbędą się w weekend 24-25 listopada 2018 r. w AmberExpo w Gdańsku.

Martwe natury, kobiece portrety oraz melancholijne pejzaże. Poznaj barwną twórczość Stefana Stankiewicza

Dzieła Stefana Stankiewicza będzie można zobaczyć w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na wystawie w Pałacu Opatów zaprezentowanych zostanie ponad 150 obrazów. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 24 listopada 2018 r.

Jak korzystać z zasobów cyfrowych i nadać drugie życie starym obrazkom? Warsztaty i spotkania w IKM

Czy wiesz, jak tworzyć kolaże, gify, grafiki i memy tak, aby wykorzystać je w edukacji, do promocji wydarzeń czy też do zabawy. Będą warsztaty z Europeaną, otwarta pracownia kolażu, Upiór inspiruje, czyli warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej oraz GIFjam. Medialabirynty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 22 i 23 listopada 2018 r.

Obrazy Jacka Malczewskiego. Czy warto je kupować? Dowiesz się na spotkaniu w IKM

Kim była Maria Balowa, ukochana i muza Jacka Malczewskiego? Dlaczego malarz tak często tworzył autoportrety? Skąd w jego pracach motywy góralskie? Spotkanie z twórczością artysty 20 listopada 2018 r. w gdańskim IKM.

Są młodzi, zdolni i odnoszą sukcesy. Aktorzy Teatru Wybrzeże nominowani do Nagrody Młodzi Twórcy Kultury

Magdalena Gorzelańczyk i Piotr Biedroń – aktorzy z Teatru Wybrzeże zostali nominowani do Nagrody Młodzi Twórcy Kultury. Do środy, 28 listopada 2018 r. można oddać na nich swój głos w plebiscycie internautów.

Jubileusz „Willkommen w Zoppotach” na deskach Teatru Wybrzeże. Spektakl zobaczymy po raz setny

Już po raz setny w Teatrze Wybrzeże wystawione zostanie spektakl „Willkommen w Zoppotach" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Prezentacja jubileuszowego przedstawienia odbędzie się w czwartek, 22 listopada 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Ikony amerykańskiego designu. Historia Charlesa i Ray Eamesów w IKM

Projektowali meble ze sklejek i tworzyw sztucznych. Byli designerami XX wieku. Pokaz filmu o architekcie i malarce, czyli Eamesach odbędzie się w środę, 21 listopada 2018 r. Projekcja dokumentu poprzedzona zostanie wykładem Krystyny Łuczak-Surówki.

Niepodległość kraju i ludzka pamięć. 15-lecie teatru Amareya

Polski teatr niezależny Amareya Theatre & Guests istnieje już 15 lat. Jubileusz będzie świętowany w Gdańsku.

Artyści z niepełnosprawnościami na deskach teatru. Masska – spektakle, warsztaty, dyskusje i wieczory z gwiazdami

Teatry młodzieżowe i niezależne w konfrontacji wyobrażeń ludzi pełnosprawnych o osobach z niepełnosprawnościami.

Pojadą w szczytnym celu. Największa europejska parada motocyklowa w Trójmieście [MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH]

Ponad 1,5 tys. motocyklistów przebranych za Mikołajów, tysiące uczestników i szczęśliwych dzieci. W niedzielę 2 grudnia 2018 r. Mikołaje na Motocyklach przejadą przez Trójmiasto już po raz 16. Będą zbierać pieniądze na obiady dla dzieci oraz odwiedzać je z prezentami w domach dziecka, szpitalach i placówkach szkolno-wychowawczych.

Islandzki wykonawca i polski duet zabrzmią w Teatrze Szekspirowskim

Högni – wokalista legendarnej islandzkiej grupy GusGus oraz żeński duet Tęskno, wsparty kontrabasem i kwartetem smyczkowym, wystąpią w środę, 21 listopada 2018 r.

Zobacz niezwykłe hafty kaszubskie. Premierowe pokazy nowej teki haftu szkoły gdańskiej

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Chwaszczynie wydało zupełnie nową tekę wzornictwa kaszubskiego. Teka „Szkoły gdańskiej" powstała na podstawie prac Anny Konkel, znanej kaszubskiej twórczyni ludowej. Prezentacja publikacji odbędzie się w 27 listopada 2018 r. w Wejherowie i 7 grudnia 2018 r. w Gdańsku.

Jaka jest Ukraina 5 lat po Majdanie? Literackie spojrzenie na rozdarty wojną kraj

Reporterzy, pisarze i wybitni znawcy tematyki ukraińskiej. Wszyscy spotkają się w wyjątkowym miejscu, jakim jest dworzec morski w gdyńskim porcie. Spotkania literackie [edit] Ukraina w Muzeum Emigracji w Gdyni już w najbliższy weekend. 16-18 listopada 2018 r.

Przeżyj niesamowite przygody z Koziołkiem Matołkiem. Mikołajki w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Mikołajek zespół Teatru Wybrzeże zaprasza najmłodszych widzów na „Przygody Koziołka Matołka". Przedstawienie będzie można zobaczyć na Dużej Scenie we wtorek, 4 grudnia, a także dwukrotnie w środę, 5 grudnia 2018 r.

Najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Zobacz nowe nabytki Muzeum Narodowego w Gdańsku

Unikalną kolekcję marionetek ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek będzie można oglądać w Pałacu Opatów od 14 listopada do 16 grudnia 2018 r. Pokazowi towarzyszyć będą lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz oprowadzanie kuratorskie.

Niepodległa w komiksie. Premiera niezwykłej książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Komiks inspirowany jest wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego. Autorzy zostali wybrani w konkursie, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Scenariusz napisał Robert Stasiak, a za rysunek odpowiedzialny jest Piotr Kotecki. Premiera książki 17 listopada 2018 r. w Bibliotece Manhattan.

Z Gabriellą Zeno o tożsamości kobiet, czyli „Do wszystkich moich matek”. Spotkania w Centrum Aktywności Twórczej

Macierzyństwo, genealogia, uprzedmiotowienie ciała kobiecego to m.in. tematy spotkań z włoską rezydentką Gabriellą Zeno. Wydarzenia odbędą się w czwartki 15 i 22 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Współczesny „Cyrulik sewilski”. Czym zaskoczy widzów Opera Bałtycka?

Akcja klasycznej opery została przeniesiona z Sewilli do Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych, stary Bartolo przypomina prezydenta Trumpa, a cyrulik Figaro chodzi w dresie. Jak z ponad 200-letnim „Cyrulikiem sewilskim" poradzili sobie artyści Opery Bałtyckiej?

,,Przewijanie na podglądzie”, czyli Król powraca do Teatru Szekspirowskiego

Poetyckie, naturalne i emocjonalne. Czy takie są najnowsze utwory Błażeja Króla? Jeśli lubisz jego muzykę, koniecznie przyjdź do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 16 listopada 2018 r.

Wyjątkowa nagroda za literackie przekłady. Został niecały miesiąc, aby zgłosić kandydata do Nagrody za Twórczość Translatorską

Nagroda za Twórczość Literacką im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego to jedyne tego typu wyróżnienie wśród literackich nagród. Laureatów poznamy wiosną 2019 r. podczas Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu". Termin zgłoszeń kandydatów mija 30 listopada 2018 r.

Benefis „Pana Wojtka od Aniołów”, czyli 25-lecie pracy twórczej kaszubskiego artysty

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na benefis rzeźbiarza Wojciecha Wesserlinga. Wydarzenie, zorganizowane z okazji 25-lecia pracy twórczej, odbędzie się w piątek, 16 listopada 2018 r. Wstęp – wolny.

Rock, reggae, funky i pop. Współczesna muzyka i sztuka ukraińska na JarmaRock Fest w Gdańsku

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy to wydarzenie dla miłośników muzyki ukraińskiej z całej Polski i spoza jej granic. W tym roku wystąpi m.in. legendarny zespół z Tarnopola – Skai. Poza koncertami powstanie też artystyczna przestrzeń, w której twórcy zaprezentują swoje prace. Festiwal potrwa dwa dni – 16 i 17 października 2018 r. w klubie B90 w Gdańsku.

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Światowy Dzień Filozofii

O pracy i życiu filozofa poprzez media społecznościowe opowiedzą pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. Będą też warsztaty dotyczące symboli i ich roli w komunikacji międzyludzkiej, a uczestnicy zajęć zaprojektują logotyp. To atrakcje, jakie towarzyszyć będą obchodom Dnia Filozofii w czwartek, 15 listopada 2018 r.

Architekt i malarz muzyki, góral, krakus i obywatel świata. Różne oblicza Jana Kantego Pawluśkiewicza

Muzyka instrumentalna z filmu „Papusza", piosenki z filmów: „Wodzirej", „Mała Vilma" i z płyty „Consensus". Ekspozycje – malarstwa Pawluśkiewicza i Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny".

Co wydarzyło się w ostatnim stuleciu? Najważniejsze momenty z historii Polski na wystawie w Gdańsku

Stulecie odzyskania niepodległości oraz przełomowe wydarzenia minionego wieku to temat wystawy „Jesteśmy! Polska 1918-2018". Będzie ją można oglądać w PAN Bibliotece Gdańskiej od wtorku, 13 listopada 2018 r.

Parady, koncerty, wspólne zdjęcie i śpiewanie hymnu. Pomorze świętuje stulecie Niepodległej

Przed nami kulminacja obchodów związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym województwie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz lokalnych, nabożeństwa za ojczyznę i koncerty pieśni patriotycznych. Ulicami wielu pomorskich miast przemaszerują też okolicznościowe parady.

Dziesięć wyjątkowych kobiet z Gdańska. Plenerowa wystawa „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przygotowało specjalną wystawę „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyznania kobietom praw wyborczych. Wśród bohaterek m.in. Stanisława Przybyszewska, Balbina Bellwon, Edyta Czoskówna i Leonia Papée.

Na czym polega praca w instytucjach kultury? Seminarium z udziałem ekspertów w IKM

Jaka jest specyfika pracy w kulturze? Jak radzić sobie z współpracą wielu środowisk, jak łączyć kompetencje? Co motywuje do pracy w kulturze, a co doprowadza do wypalenia zawodowego? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć uczestnicy seminarium, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 14 listopada 2018 r. Wstęp – wolny.

Z myślą o Niepodległej. Co działo się na Pomorzu, zanim odzyskaliśmy wolność? [FELIETON]

Kółka filomackie, ruch młodokaszubski, pierwsze polskie towarzystwa czy gazety. O formach organizacji społeczeństwa pomorskiego i budzeniu się polskiej świadomości narodowej pod zaborem pruskim w XIX i na początku XX w. opowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Tajemnicze zaułki, brukowane ulice, stawy i lasy. Artystyczne instalacje Festiwalu Narracje pokażą Oliwę, jakiej nie znamy

Był Nowy Port, Stare Przedmieście, Biskupia Górka czy Wrzeszcz. Czas odkryć kolejną dzielnicę. Jak polscy i zagraniczni artyści widzą dobrze znaną i przez wielu szczególnie lubianą dzielnicę Gdańska – Oliwę? Przekonaj się w dwa listopadowe wieczory. Festiwal Narracje już 16 i 17 listopada 2018 r.

Dzieci i młodzież dla naszej Niepodległej. W Pucku już dziś bić będą kolejny rekord Polski

W Pucku świętowanie stulecia Niepodległej rozpocznie się w piątek, 9 listopada 2018 r. Na Starym Rynku przedszkolaki i uczniowie puckich szkół przystąpią do próby ustanowienia kolejnego rekordu Polski. Budować będą największą mozaikę ułożoną z pucharów.

Jak Gdynia uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

Żeglarze pójdą w paradzie, by oddać hołd Rzeczpospolitej. 11 listopada 2018 r. o godzinie 12 wyruszą ulicami Gdyni pod Pomnik Polski Morskiej na skwerze Kościuszki.

Wirtuozi skrzypiec i pianina, czyli Konstanty Andrzej Kulka i Piotr Paleczny wystąpią w Szekspirowskim. Akademicki Koncert Galowy „Niepodległa”

Politechnika Gdańska oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zapraszają na wyjątkowy Akademicki Koncert Galowy „Niepodległa" z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwaj wirtuozi, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz pianista Piotr Paleczny, wystąpią w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 24 listopada 2018 r.

Sto na sto. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w ECS

Sto utworów muzycznych polskich kompozytorów z ostatniego 100-lecia zabrzmi 11 listopada 2018 r. na 11 estradach na świecie, m.in. we Lwowie, Mediolanie, Melbourne, Nowym Jorku i Tokio oraz w 11 salach koncertowych w Polsce, od Krakowa po Szczecin.

„Rzecz o Erosie, może też trochę o miłości”, czyli „Uczta” Platona w Szekspirowskim

Chcesz przekonać się, jak wirtualna rzeczywistość wpływa na teatr? Koniecznie przyjdź i zobacz Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka, Wojciecha Kalarusa i Magdalenę Popławską. Spektakle odbędą się 8 i 9 listopada 2018 r.

Co dawniej było na terenach, na których administracyjnie znajduje się Słupsk?

O bardzo dawnych dziejach, okresie słowiańskim, grodach i nie tylko, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Galerii Kameralnej w Słupsku w czwartek, 8 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Świętomarcińskie jadło, napitki i nie tylko. Święto Niepodległości pod znakiem gęsiny w Swołowie

Kiermasz rękodzieła, targ ekologicznych produktów, a do tego widowiska artystyczne i pokazy tradycyjnych wiejskich prac. Przyjedź na Święto Gęsiny w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Środkowego w Swołowie 10 i 11 listopada 2018 r. i świętuj stulecie Niepodległej.

Zmieniaj świat wokół siebie. Są pieniądze na realizację pomysłów w konkursie „Decydujesz, pomagamy”

Organizacje pozarządowe, społeczne i aktywni mieszkańcy mogą wystartować w konkursie o granty wysokości 5000, 3000 i 1000 zł. Dzięki pieniądzom będą mogli m.in. zmienić swoją okolicę, organizować spotkania, kreatywne warsztaty oraz zajęcia sportowe. Nabór wniosków trwa do 18 listopada 2018 r.

Sylwester w Teatrze Wybrzeże. Trzy spektakle do wyboru na zakończenie roku

W wieczór sylwestrowy w Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną trzy znakomite tytuły: „Damy i huzary albo Play Fredro" na Dużej Scenie, „Tajemnicza Irma Vep" na scenie Stara Apteka oraz „Reset" na Scenie Kameralnej w Sopocie. Po każdym spektaklu na widzów czekać będzie noworoczny konkurs i lampka wina.

Śpiewajmy dla Niepodległej. Koncert Słupskiej Sinfonietty

Hymn Polski, „Rota", „Warszawianka" i „Białe róże" wykona Słupska Sinfonietta pod batutą Macieja Banachowskiego. Nie zabraknie również muzyki Fryderyka Chopina, m.in. Poloneza A-dur.

Z Polski do Włoch. Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Agnieszka Duczmal jako gościnny dyrygent Filharmoników Bałtyckich. Robert Kabara – wybitny skrzypek i szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej jako solista. Na początek – prawie nieznana Suita na smyczki Paderewskiego.

O powrocie Pomorza i Kujaw do Polski. Nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w centralnych punktach Włocławka, Gdyni i Bydgoszczy pojawi się wystawa poświęcona powrotowi Pomorza i Kujaw do Polski. Ekspozycja została przygotowana przez pracowników naukowych IPN.

Medytacja i taniec – spróbuj nowej formy poruszania. Warsztaty w Ustce

Lubisz tańczyć? Chcesz wyjść poza granice swego ciała? Warsztaty teatru tańca Butoh Intensive będą prowadzone w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce we wtorki. Pierwsze spotkanie już 6 listopada 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Spotkania z autorami i czytanie sztuk na nowej scenie Wybrzeża

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece od grudnia 2018 r. do czerwca 2019 r., w każdy drugi poniedziałek miesiąca Teatr Wybrzeże zaprasza na ciekawe spotkania. Ich program obejmować będzie m.in. czytanie sztuk polskich i obcych dramatopisarzy, spotkania z autorami oraz wspólne oglądanie przedstawień teatralnych. Wstęp – wolny.

Od gipsowych aniołków po nagrobki w kształcie… ciężarówki. Cmentarze jako fenomen kulturowy

Dla jednych to miejsce spoczynku, wyciszenia i smutku, dla innych – centrum spotkań z tymi, którzy odeszli na zawsze. Artystka i dziennikarka radiowa Małgorzata Żerwe od dwóch dekad wykonuje zdjęcia cmentarzy i ich otoczenia. Efekty jej działalności będzie można zobaczyć w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wernisaż wystawy zaplanowano w piątek, 9 listopada 2018 r.

Polskie piosenki i pieśni patriotyczne. Wspólne śpiewanie z okazji święta Niepodległości

Lęborskie Centrum Kultury Fregata zaprasza 11 listopada 2018 r. na 9. lęborskie Wspólne Śpiewania Pieśni Patriotycznych. To jedna z nielicznych okazji do wspólnego przypomnienia sobie polskich piosenek i pieśni.

Kiedyś stolica morskiej republiki, a dziś ważne portowe miasto pełne zabytków. O włoskiej Genui w IKM

Jaka jest historia miasta i czemu miasto zachwycało licznych artystów. O włoskiej Genui opowie Jacek Bielak. Wykład w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w środę, 7 listopada o godzinie 18.00.

Wirtuozeria warsztatu, precyzja linii i wielka inwencja. Poznaj dzieła włoskich mistrzów grafiki

Włoscy artyści Stefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi uznawani są za największych mistrzów w historii grafiki europejskiej. Pokaz ich dzieł będzie wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Włochy w Gdańsku", która prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Co wniosła Niepodległa do światowego dziedzictwa? Debata o dokonaniach i przemianach kultury polskiej

Ostatnia Gdańska Debata Obywatelska odbędzie się we wtorek, 6 listopada 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta. Gościem spotkania miał być prof. Krzysztof Pomian. Niestety, naukowiec nie będzie mógł przyjechać i zastąpi go prof. Andrzej Mencwel.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Przedwiośnie”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W piątek, 16 listopada 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Przedwiośnie" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Wybrzeżowe spektakle z Niepodległą w tle. Przed nami teatralny przegląd „… do Polski”

Przegląd „… do Polski" stanowić będzie prezentację spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę, 11 listopada 2018 r. wydarzenie zainauguruje prapremiera „Ruskich" , otwierająca jednocześnie działalność Starej Apteki – nowej sceny Teatru Wybrzeże.

„Ruscy” w Święto Niepodległości. Losy polskich repatriantów na deskach nowej sceny Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę, 11 listopada 2018 r. odbędzie się prapremiera „Ruskich" Radosława Paczochy. Sztuka w reżyserii Adama Orzechowskiego otworzy działalność Starej Apteki – nowej sceny Teatru Wybrzeże. Zainauguruje także przegląd „... Do Polski", czyli prezentację spektakli związanych z tematyką niepodległościową.

Wyjątkowy koncert na Ołowiance. Seniorzy napisali wiersze, a artyści skomponowali do nich muzykę [AKTUALIZACJA]

Podczas II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego zostało wybranych osiem dzieł, które napisali seniorzy. Studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku skomponowali do nich muzykę. Benefis Dojrzałości 2018, czyli specjalny koncert tych wyjątkowych utworów, odbył się 5 listopada 2018 r. w Filharmonii Bałtyckiej. W koncercie wzięło udział 900 seniorów.

Chcesz posłuchać Leśmiana po... kaszubsku? Przyjdź na poetyckie urodziny Idë Czajinë w muzeum

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, 9 listopada 2018 r. odbędą się poetyckie urodziny kaszubskiej tłumaczki i poetki Idë Czajinë.

Historia wolności ukryta w ubraniach, butach i chusteczkach. Nowa wystawa ECS na stulecie Niepodległej

Co łączy żałobną suknię na krynolinie po powstańcu styczniowym i sukienkę ślubną uszytą 120 lat później z tkaniny sitodrukowej? Łączy je wspólnota i nić, z której utkana jest niełatwa polska historia, zapisana w losach pojedynczych ludzi. Wystawę z okazji 100-lecia niepodległości „Nić. Sploty wolności" będzie można oglądać od 7 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności.

Słowo Boże po kaszubsku. Promocja książki i wernisaż w Wejherowie

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, 5 listopada 2018 r. odbędzie się promocja książki „Recepcja kaszubskich przekładów Biblii" ks. dr. Mariana Miotka. Spotkaniu towarzyszy wernisaż wystawy „Kaszubscy siewcy Słowa Bożego".

Polska architektura, design i wzornictwo. Konferencja „Cud jedności” o tworzeniu młodego państwa

Trzydniowa konferencja odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2018 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wykłady, spotkania i dyskusje będą dotyczyć procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa „Cud jedności" prezentująca monety, banknoty, znaczki pocztowe i plakaty z 20-lecia międzywojennego.

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku...

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości