Aktualności

Zrób prezent na Dzień Dziecka małym pacjentom z „Polanek”. Wyjątkowa akcja uczniów V LO w Gdańsku

Przyjdź, kup książkę i wesprzyj leczenie małych pacjentów. Specjalna akcja na rzecz chorych dzieci ze Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego odbędzie się w sobotę, 1 czerwca 2019 r. Przed budynkiem V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie będzie loteria fantowa, fotobudka, szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim kiermasz książek. Za zabrane pieniądze zostanie kupiony sprzęt medyczny.

Ponad tysiąc lat wspólnej historii. Debata o polsko-niemieckim sąsiedztwie

Czy historię można negocjować? W czwartek, 30 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się otwarta debata o wspólnym postrzeganiu polsko-niemieckiej przeszłości. W spotkaniu wezmą udział dziennikarz Adam Krzemiński oraz prof. Robert Traba.

Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże. W programie m.in. „Rewia Narodowa” i legendarny spektakl „H.”

Teatr Wybrzeże zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Święta Wolności i Solidarności. W sobotę i niedzielę, 1 i 2 czerwca 2019 r. na Dużej Scenie wystawiony zostanie spektakl „Święto Winkelrida. Rewia Narodowa". Natomiast w poniedziałek, 3 czerwca w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie przedstawienia „H.", zrealizowanego w Stoczni Gdańskiej.

Co łączy pozornie odległe języki? Życiowe mądrości i muzyka rap. Multimedialny wykład w IKM

Czy raperzy mogą mówić jednym głosem z wielkimi myślicielami? Co łączy rap i filozofię Na te i inne pytania odpowie Robert Dolewski z fundacji Ogród Filozofii. Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 30 maja 2019 r.

Mały jubileusz Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Sprawdź, kto został laureatem piątej edycji konkursu

Już po raz piąty przyznane zostały Pomorskie Nagrody Muzealne. Kapituła konkursu uhonorowała w ten sposób szczególne dokonania pomorskich muzealników. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy podczas gali finałowej zorganizowanej 28 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Dzień Dziecka z „Zaczarowaną królewną”. To spektakl (nie tylko) dla najmłodszych widzów

Z okazji Dnia Dziecka zespół Teatru Wybrzeże zaprasza najmłodszych widzów na „Zaczarowaną królewnę". Przedstawienie będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej w Sopocie w czwartek, 30 maja, a także w sobotę, 1 czerwca oraz w niedzielę, 2 czerwca 2019 r.

Ważny ośrodek handlowy i bomba atomowa. Poznaj Nagasaki, czyli japońskie okno na świat

Nagasaki powszechnie znane jest, jako drugie miasto zniszczone w wyniku wybuchu bomby atomowej. Ale historia miasta jest o wiele starsza. Już 29 maja, 2019 r. na wykładzie w IKM poznasz trudną i fascynującą historię miasta.

Dzień Dziecka w Muzeum Pomorza Środkowego. Co będzie się działo w skansenach w Klukach i Swołowie?

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie można nauczyć się podstaw języka kaszubskiego czy wykonać kwiaty z papieru. Natomiast w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach wykonać fragment szachulcowej ściany i drukować tkaniny. To tylko niektóre z atrakcji z jakich skorzystają najmłodsi w sobotę, 1 czerwca 2019 r.

Koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów w Tczewie i jubileusz Orkiestry Kameralnej Progress

W niedzielę 9 czerwca 2019 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się specjalny koncert „W czasie deszczu dzieci się nudzą". Program przygotowała Orkiestra Kameralna Progress z okazji 10-lecia istnienia. Na scenie wystąpią też goście: Dorota Lulka, Paweł A. Nowak oraz Maciej Sadowski.

Niezwykle zdjęcia zwykłego miasta. Światłem pisane warsztaty fotograficzne w Słupsku

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do udziału w pierwszym z cyklów warsztatów w ramach projektu Światłem pisane. Warsztaty skierowane są do młodzieży 18+, dorosłych i seniorów. Kolejne spotkanie w piątek, 14 czerwca 2019 r.

Pośpiewajmy wiersze Juliana Tuwima. Koncert na Dzień Dziecka na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza dzieci wraz z rodzicami i dziadkami na koncert familijny, który odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca 2019 r. Będzie można usłyszeć m. in. takie utwory jak: „Pan Tralaliński", „Lokomotywa", „Ptasie radio" czy „Ptasie plotki".

Kto dostanie Pomorską Nagrodę Muzealną? Przyjdź na finał do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum w Lęborku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim czy Muzeum Gdańska? Już po raz piąty, 28 maja 2019 r. zostaną przyznane wyróżnienia w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna.

Kameralny piknik czy dzielnicowy festyn? Rozpoczynają się Gdańskie Dni Sąsiadów

Czerwiec w Gdańsku to tradycyjnie miesiąc sąsiedzkich spotkań. Mieszkańcy różnych dzielnic będą wspólnie grillować czy uczestniczyć w rodzinnych festynach na świeżym powietrzu. Wszystko w ramach 11 edycji Gdańskich Dni Sąsiadów.

Historia gdańskiego teatru w starych afiszach. Nowa wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN

Czasopisma, pocztówki i afisze. Na najnowszej wystawie w gdańskiej bibliotece PAN zwiedzający będą mogli prześledzić historię gdańskiego teatru XVIII i XIX wieku. Ekspozycja będzie można zwiedzać od 27 maja do 31 lipca 2019 r.

Gdańsk po raz piąty gospodarzem Festiwalu Literatury dla Dzieci. Co będzie się działo?

Wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej, czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej – tak m. in. zapowiada się tegoroczny festiwal. Będą też warsztaty, spotkania z autorami i ilustratorami książek dziecięcych, a także spektakle i gry miejskie. Wszystko wokół literatury dziecięcej od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Dziewięć dni kulturalnych przeżyć. Co będzie się działo podczas Tygodnia Białoruskiego w Szekspirowskim?

Spektakle, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe to tylko niektóre z atrakcji, w jakie bogaty jest program Tygodnia Białoruskiego. Wydarzenia odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku od 24 maja do 1 czerwca 2019 r.

Czym jest hiszpańska fiesta Las Fallas? Dowiesz się podczas spotkania z cyklu Etnopodróże

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata wraz ze studentkami gdańskiej etnologii wybierzemy się do Hiszpanii. Ich opowieści o tamtejszej fieście Las Fallas towarzyszyć będą filmy, zdjęcia oraz… tradycyjne przekąski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 maja 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Organy, skrzypce i trąbka. Jakie utwory zabrzmią w niedzielę w Filharmonii Bałtyckiej?

Melomani usłyszą m.in. utwory Bacha, Händla i Widora. Wirtuozem organów tym razem będzie młody czeski muzyk Pavel Svoboda. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w niedzielę, 26 maja 2019 r. zaprasza na wyjątkowy koncert Organy+.

Kobieta motywem przewodnim plakatu 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Autorem jest Andrzej Pągowski

Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowali oficjalny plakat festiwalowy. Jest nim praca autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce, Andrzeja Pągowskiego. – To ukłon w stronę kobiet – mówi artysta.

Poznaj historię frachtowca Wigry – polskiego statku z Wolnego Miasta. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

W Dworze Artusa będzie można zobaczyć pamiątki związane z polskim frachtowcem SS Wigry oraz jego załogą. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska powstała we współpracy z islandzką Polonią. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Twórcy filmu „Twój Vincent” szukają młodej aktorki do nowej produkcji. Nie wymagają doświadczenia aktorskiego!

Dorota Kobiela, reżyserka „Twojego Vincenta", szuka aktorki wyglądającej na 19-20 lat. Nowa produkcja, podobnie jak poprzedni film, będzie wykonana techniką animacji malarskiej, a zdjęcia mają zacząć się w przyszłym roku. Producenci od przyszłej gwiazdy nie wymagają doświadczenia aktorskiego.

Z 435 zgłoszonych tytułów wybrali 20 najlepszych. Znamy teksty nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wskazała po pięciu nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów, które zostały wydane w 2018 r. Laureatów poznamy 30 sierpnia 2019 r.

Od 100 lat służy trójmiejskim ewangelikom. Jubileusz poświęcenia kościoła Zbawiciela w Sopocie

Koncerty muzyki poważnej i rockowej, nabożeństwo dziękczynne oraz rodzinny piknik. Parafia luterańska w Sopocie świętować będzie 100-lecie poświęcenia kościół Zbawiciela. Uroczyste obchody zaplanowano od piątku do niedzieli, 24-26 maja 2019 r.

Porozmawiajmy o silnej i słabej woli. Wykład Nataszy Szutty w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Czym jest silna wola? Jak ją wzmocnić i co ją osłabia? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Rysunki i kolaże Alexa Urso. Europa w obliczu ruchów skrajnie prawicowych na wystawie w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawę prac włoskiego artysty rezydenta Alexa Urso „Grand Hotel Europa", która odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż 23 maja 2019 r. Ekspozycję można oglądać do 30 maja. Wstęp jest wolny.

Sacro-pop. Wyrażanie świętości w kulturze masowej. Konferencja naukowa w Ustce

Granica między sacrum i profanum, sakralizacja literatury czy rytuały paraleligijne to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas konferencji. Wezmą w niej udział wybitni specjaliści z polskich uczelni wyższych. Spotkanie Sacro-pop odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 22 i 23 maja 2019 r.

Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

W niedzielę, 19 maja 2019 r. na festiwalu filmów dokumentalnych w Gdyni zaprezentowano film „Erasmus – obywatele Europy" w reżyserii Angeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządu, uczelni wyższych i studentów. Rozmowa krążyła wokół edukacji, demokracji, pracy i uprzedzeń wobec imigrantów.

Rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi w Gdańsku. W programie wykłady, modlitwa i debata o tolerancji

Pod naciskiem nazistowskich władz miasta, 80 lat temu rozpoczęła się rozbiórka Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Zniknął jeden z symboli obecności Żydów nad Motławą. Temu wydarzeniu poświęcone będą spotkania organizowane w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Wejherowo szykuje się do kolejnych urodzin. Przed nami tradycyjna impreza z okazji święta miasta

Dzień Jakuba to jedna z najważniejszych uroczystości w Wejherowie. W sobotni wieczór, 25 maja 2019 r. na wejherowskim rynku nie zabraknie koncertów gwiazd sceny muzycznej. Wręczone zostaną także podziękowania dla osób, które przyczyniły się do promocji i rozwoju miasta.

Skarby z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jakie nowe wystawy zobaczymy podczas nocy muzeów?

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zostaną otwarte dwie nowe wystawy. Od soboty, 18 maja 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej będzie można podziwiać galerię sztuki średniowiecznej oraz kolekcję dawnych wyrobów cynowych.

Noc muzeów z Leonardem da Vinci. Niespodzianki i atrakcje w PAN Bibliotece Gdańskiej

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów PAN Bibliotece Gdańskiej zostanie zorganizowana akcja zatytułowana „Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci". Zwiedzający będą mogli zobaczyć historyczne księgi oraz zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując jego zagadki.

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

Poznaj sekrety polskiej muzyki ludowej. Interaktywna wystawa zabierze zwiedzających w świat dźwięków

Instalacje dźwiękowe, zabytkowe instrumenty oraz archiwalne nagrania składać się będą na interaktywną wystawę stworzoną w Spichlerzu Opackim w Gdańsku-Oliwie. Jej wernisaż zorganizowany zostanie w piątek, 17 maja 2019 r. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny program edukacyjny oraz liczne koncerty muzyki ludowej i współczesnej.

„Koniec miłości” w Szekspirowskim. Bilet do teatru tylko za 350 groszy

Spektakl „Koniec miłości" w wykonaniu Teatru Polskiego z Bydgoszczy będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w poniedziałek, 20 maja 2019 r. Bilety na przedstawienie do kupienia w kasie od 18 maja.

Europejska Noc Muzeów w Szekspirowskim. Czym jest chciwość?

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Noc Muzeów 2019, która odbędzie się w sobotę, 18 maja. Podczas wydarzenia będzie kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pod hasłem Szekspir – 7 grzechów głównych. Tym razem tematem będzie chciwość. Uczestnicy mogą spodziewać się najgorszego.

Noc Muzeów w Słupsku i Ustce. Jakie wystawy można zobaczyć za darmo?

Wystawy, projekcje filmowe, warsztaty rodzinne, gry, lekcje o sztuce, spotkania w pracowniach to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają na odwiedzających Basztę Czarownic i Galerię Kameralną w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w piątek, 17 maja 2019 r. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Smart home i zabawa w programowanie. Jak wykorzystywać innowacje w rozwoju dzieci

Jak twórczo korzystać ze smartfonów czy tabletów? O tym i o wielu innych sprawach związanych z innowacjami opowiedzą eksperci w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Spotkanie już 14 maja 2019 r.

Pomorzanie tłumnie świętowali na wielkim pikniku europejskim w Sopocie. Dni Otwarte Funduszy Europejskich za nami [ZDJĘCIA]

Na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie w niedzielę 12 maja 2019 r. można było zobaczyć, jak fundusze europejskie wpływają codzienne na życie Pomorzan. A przy okazji skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych. Były m.in. bańki mydlane, lepienie z gliny, konkursy z nagrodami, masaże i badania diagnostyczne.

Spacer z Julitą Wójcik. Poznaj nagrobki na Górze Szubienniczej w Gdańsku

W ramach Nocy Wrzeszcza Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer z udziałem Julity Wójcik i premierę publikacji poświęconej „Ekonomicznym epitafiom". Wydarzenie rozpocznie się przy cerkwi św. Mikołaja w Gdańsku-Wrzeszczu w sobotę, 18 maja 2019 r.

Od Sarabandy przez Kadish do walca. W kręgu francuskiego impresjonizmu

Utwory Debussy'ego, Ravela i Saint-Saëns będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w czwartek, 16 maja 2019 r. Debussy w nastrojowej Sarabandzie i Preludium do Popołudnia Fauna, a także niezwykle różnorodne dzieła Ravela – uderzający w tony hebrajskiego folkloru Kaddish, popisowy Tzigane i wreszcie apoteoza tańca w La valse.

Woda, światło i… dzwony. Ruszają wieczorne spektakle Fontanny Heweliusza

Od maja do września gdańskiej Fontannie Heweliusza akompaniują dzwony. Wieczorne pokazy światła i dźwięku rozpoczynają się już 10 maja 2019 r. Muzyczne pokazy wzbogaca iluminacja Kościoła św. Katarzyny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Więzi”

Rozpoczyna się kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W sobotę, 25 maja 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Więzi" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Weź udział w świętowaniu Dnia Teatru Publicznego. Bilet na spektakl kupisz za symboliczne 350 groszy

Już po raz piąty Teatr Wybrzeże włączył się od ogólnopolskiej akcji Bilet za grosze. Bilety na spektakl „Tajemnicza Irma Vep" będą kosztowały jedynie 350 groszy. Ich sprzedaż prowadzona będzie w kasie teatru w Gdańsku od soboty, 18 maja 2019 r.

Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Przez cały weekend 10-12 maja 2019 r. będzie można na własne oczy sprawdzić, jak fundusze europejskie poprawiają jakość życia Pomorzan. Za darmo do zobaczenia będą m.in. zajezdnia trolejbusowa, zakamarki urzędów i niedostępne na co dzień zaplecze PKP SKM. Będą też bezpłatne badania, warsztaty oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

Taneczna opowieść o podróży nad Bałtyk. Roztańczony Smok Wawelski na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza rodziców, dziadków z dziećmi na niezwykły koncert familijny, który odbędzie się w niedzielę, 12 maja 2019 r. Opowieść o Smoku Wawelskim dostarczy wiele niezapomnianych doznań muzycznych. A po spektaklu będą warsztaty tanecznie dla wszystkich bez względu na wiek.

Biblioteka na Fali, Morenowa i przy Rynku. Zakończyło się głosowanie na nazwy dla filii biblioteki w Gdańsku. Zobacz wszystkie zwycięskie nazwy

W plebiscycie wzięło udział ponad 2 tysiące osób. Propozycje były bardzo zróżnicowane. Nowe nazwy 15 filii obowiązują już od 8 maja 2019 r.

Trwa festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity w Gdyni. Ponad 70 premier, debaty i warsztaty

W Gdyni między 15 a 24 maja 2019 r. będzie można zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Będą opowiadać o najbardziej aktualnych i najważniejszych tematach. W programie także spotkana z twórcami, warsztaty oraz debata o tym, dlaczego warto być obywatelem Europy.

Spotkajmy się pomiędzy literaturą i teatrem. Przed nami dziesiąta edycja festiwalu Between

Dziesiąta edycja festiwalu Between.Pomiędzy rozpocznie się 13 maja 2019 r. Przez tydzień Trójmiasto będzie gościć nie tylko artystów, ale także naukowców i literaturoznawców. W organizację tego wydarzenia włączył się m.in. Teatr Wybrzeże.

Skąd się wzięła nazwa Stara Apteka? Dowiesz się podczas dni otwartych gdańskiego teatru

Teatr Wybrzeże zaprasza na Dni Otwarte, które zorganizowane zostaną 10-11 maja 2019 r. W ich trakcie będzie można zwiedzić budynek Starej Apteki, a na scenie zobaczyć spektakl „Zaczarowana królewna".

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości