Aktualności

Małe jest czeskie. Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć miniaturowe dzieła sztuki

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wystawę czeskiej sztuki użytkowej, autorstwa sióstr Jaroslavy i Bohumily Šetelikovych. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 7 maja 2018 r. Wstęp – wolny.

Jak z niepozornych materiałów tworzyć barwne kompozycje? Dowiesz się podczas wystawy prac Grety Grabowskiej [WERNISAŻ]

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wystawę prac Grety Grabowskiej. Wernisaż „Z oddalenia – kolaże" odbędzie się w Baszcie Czarownic we wtorek, 8 maja 2018 r.

Pomorskie rocznicowe uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Trójmieście zorganizowano patriotyczne pikniki, marsze, msze święte i koncerty. Z Okrętu ORP Błyskawica oddany został świąteczny salut.

„Już nie zapomnisz mnie”. Specjalny koncert z okazji uchwalenia konstytucji w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Na zaproszenie marszałka Mieczysława Struka ponad 400 kombatantów z województwa pomorskiego, 3 maja 2018 roku weźmie udział w uroczystym koncercie w Operze Bałtyckiej. Wydarzenie upamiętni 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Dlaczego konie chodziły w klumpach? Co to jest maglowanie bielizny i jak tkano krajki? Czarne Wesele w Klukach

Przenieś się w świat przodków i zobacz, jak prano i gotowano sto lat temu oraz dowiedz się, po co kopano torf. Posłuchaj kaszubskich dźwięków kapel ludowych i skosztuj tradycyjnych smakołyków przygotowanych według dawnych receptur.

Zawody woźniców, występy kapel i kabaretów, konkursy sprawnościowe i przysmaki regionalne. Wiśta wio i Bëlny Wic w Ostrzycach

Od lat początek maja w położonych nad malowniczym Jeziorem Ostrzyckim upływa pod znakiem koni i kabaretów. Popisy kuczerów będzie można zobaczyć 1 maja, natomiast kabaretowo-muzyczna rozrywka czeka na mieszkańców i turystów, 2 maja 2018 r.

Obowiązkowy punkt w majówkowym planie kolekcjonerów. Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej

Na malborskim zamku w długi majowy weekend spotkają się miłośnicy staroci, sztuki dawnej, rękodzieła i niepowtarzalnych drobiazgów. Jarmark będzie można odwiedzać między 1 a 3 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Muzycy jazzowi i organiści dominowali. Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane

Statuetki za kreacje artystyczne otrzymali Leszek Kułakowski – kompozytor i pianista oraz Andrzej Szadejko – muzyk. Pianista Piotr Pawlak został Pomorską Nadzieją Artystyczną, a Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymał muzyk Leszek Możdżer.

Zabytkowa twierdza ponownie otwiera się dla turystów. Majówkę warto spędzić w Wisłoujściu

W długi weekend Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje dla odwiedzających Wisłoujście. Od 1 do 6 maja 2018 r. będzie tam można dopłynąć kutrem, a w samej twierdzy wziąć udział w zajęciach i warsztatach, przygotowanych przez grupy rekonstrukcji historycznych, albo odpocząć przy ognisku.

Targ kulinarny, rodzinne warsztaty, sztuka cyrkowa i historyczne spacery. Majówka w Sopocie po francusku

Tegoroczny długi weekend majowy zacznie się już 27 kwietnia i potrwa do 6 maja. Inspiracją dla wybranych wydarzeń tegorocznej Sopockiej Majówki są kultura, zwyczaje i smaki Francji.

Stań twarzą w twarz z mieszkańcami dawnego Gdańska. Wystawa arcydzieł malarstwa portretowego

Jak wyglądali gdańszczanie z XVI i XVII w.? Portrety kupców, duchownych, uczonych, członków władz miejskich i ich rodzin będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ekspozycję można oglądać od 29 kwietnia do 30 lipca 2018 r. w Oddziale Zielona Brama.

Od kiedy Ustka jest uzdrowiskiem? Odpowiedź poznasz podczas historycznych czwartków

Prezentacja multimedialna z udziałem byłych pracowników uzdrowiska Ustka odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej 26 kwietnia 2018 r.

Czy graficzne przeróbki nadają nową jakość? Otwarte seminarium o kulturze remiksu

Grafika komputerowa, kolaże, memy, gify, animacje z wykorzystaniem dzieł mistrzów renesansu lub japońskich drzeworytów – to wytwory kultury remiksu, które mają różne formy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w czwartek, 26 kwietnia 2018 r. na rozmowę o kontekstach internetowej twórczości inspirowanej zasobami domeny publicznej.

Lepiej jest pamiętać czy zapomnieć? Wiesz, czym są faktory pamięci? [WERNISAŻ]

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce odbędzie się wystawa prac Wojciecha Mendzelewskiego. Wernisaż „Faktorów pamięci" odbędzie się w środę, 25 kwietnia, a ekspozycję można oglądać do 6 maja 2018 r. Wstęp jest wolny.

Weekend z baletem, tańcem i Edith Piaf. Międzynarodowy Dzień Tańca w Operze Bałtyckiej

Sprawdź, co przygotowali najlepsi gdańscy artyści na specjalną Galę Baletową z okazji święta tańca. 28 i 29 kwietnia na deskach Opery Bałtyckiej spotka się cały świat gdańskiego baletu – doświadczeni tancerze oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak.

Konkurs studenckich zespołów kameralnych. Muzyka Johannesa Brahmsa w Gdańsku

W Akademii Muzycznej w Gdańsku od 26 do 29 kwietnia 2018 r. będzie można posłuchać studenckich zespołów kameralnych biorących udział w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa.

Szlakiem kobiet. Zostań przewodnikiem lub przewodniczką po dawnej Stoczni Gdańskiej

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Znasz lub chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i dzielić się nimi z mieszkańcami i turystami podczas letnich spacerów herstorycznych? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kurs dla przewodników i przewodniczek. Pierwsze spotkanie w środę, 25 kwietnia 2018 r.

Mamy nowe Pomniki Historii. Sprawdź, które pomorskie zabytki uzyskały to wyróżnienie

Twierdza Wisłoujście oraz zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie zostały ustanowione Pomnikami Historii. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prace remontowe.

Disco, dzwony i koturny. Polska prapremiera „Gorączki sobotniej nocy” w Teatrze Muzycznym w Gdyni [GALERIA]

W tym spektaklu przeplatają się ze sobą dwa światy: ten, w którym Tony (główny bohater) musi żyć, czyli proza życia, praca i rodzina, z tym, w którym chce uczestniczyć — imprezy, używki, dziewczyny i disco. Jak skończy się historia bohatera, dla którego sens ma tylko życie nocne? Już 21 kwietnia 2018 roku polska prapremiera „Gorączki sobotniej nocy" w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Historyczne odkrycie na budowie parkingu przy Okopowej w Gdańsku. Archeolodzy natrafili na bastion z XVII wieku

Bastion Wijbego to część fortyfikacji Gdańska, która powstała w połowie XVII wieku. Budowlańcy natknęli się na bardzo dobrze zachowany fragment muru podczas przygotowania gruntu pod budowę nowego parkingu przy ul. Okopowej. Sprawdziliśmy — znalezisko zostanie wkomponowane w nowo powstający obiekt.

O roli tłumacza w Instytucie Kultury Miejskiej. Jak przekładać teksty Boba Dylana?

Teksty mogą być wieloznaczne. Dodatkowo te, które pisane są w obcych językach powodują pewne problemy. O swoich doświadczeniach w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 24 kwietnia 2018 r. opowie Filip Łobodziński. Wstęp – wolny.

Wystawa w pigułce. Trójmiejskie zwiedzanie w wersji slow. Dzień Wolnej Sztuki w pomorskich muzeach

Statystycznie przy muzealnym eksponacie spędzamy około 8 sekund. W Dniu Wolnej Sztuki 21 kwietnia będziemy mieli więcej czasu – galerie i muzea przygotowały po 5 obiektów, nad którymi warto się skupić. Do ogólnopolskiej akcji w Dzień Wolnej Sztuki włączyły się instytucje z Gdańska i Gdyni.

Skąd pochodzi nazwa Królewska Dolina? Spaceruj i zwiedzaj szlakiem wierzb

Lubisz poznawać historię? Chcesz aktywnie spędzić sobotnie południe? W sobotę, 21 kwietnia 2018 r. weź udział w spacerze po Górnym Wrzeszczu i poznaj niezwykłe wierzby. Nie obowiązują zapisy, udział jest bezpłatny.

Poznaj pięć murali. Dzień Wolnej Sztuki z kolekcją malarstwa monumentalnego na Zaspie

Wszyscy zainteresowani wyruszą na pierwszą w tym roku alternatywną wycieczkę po Zaspie szlakiem murali wykonanych przez artystów pochodzących z Niemiec. Spacer tematyczny odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia 2018 r. Wstęp – wolny.

Jak uniknąć tradycyjnego podziału ról? Spektakl Teatru Papahema na 454. urodziny Williama Szekspira

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do wspólnego świętowania kolejnych, 454. urodzin Williama Szekspira, obchodzonych 23 kwietnia. Tym razem gościnne występy Teatru Papahema z „Poskromieniem złośnicy".

Szukasz ciekawej książki do czytania? Znajdziesz ją w mieście w weekend [Książka GO!]

Pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku schowali aż 60 książek. Będzie można je odszukać podczas terenowej gry miejskiej. Wskazówki znajdziemy punktualnie w samo południe 21 i 22 kwietnia na Facebooku i na profilu biblioteki na Instagramie.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Wesołe kumoszki z Windsoru”

„Wesołym kumoszkom z Windsoru" poświęcony będzie 47. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Paweł Aigner oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 8 maja 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Nowy Port, Chełm, Biskupia Górka i Orunia – Gdańsk, jakiego nie znacie. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Jak wygląda Nowy Port z lotu ptaka? Historia powstania Chełmu, Biskupiej Górki i Oliwy. Tajemnice organów z kościoła św. Jana Bosko na Oruni. Wydarzenia są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych gdańskimi dzielnicami. Pierwsze spotkanie już w środę, 18 kwietnia 2018 r.

W majówkę aktorzy nie mają wolnego. Sprawdź, co będzie grane na scenach Teatru Wybrzeże

Teatr Wybrzeże zaprasza w majówkę dwa przedstawienia. Na Dużej Scenie w Gdańsku będzie można zobaczyć „Bella Figura", a na Scenie Kameralnej w Sopocie – „Naszych najdroższych".

Gdańsk, Pomorze, Żmudź okiem historyka sztuki. Promocja książki „Budowanie nad Bałtykiem” w IKM

Co łączy budynek Politechniki Gdańskiej, krematorium we Wrzeszczu i łaźnię publiczną w Gdańsku? Odpowiedź poznasz podczas spotkania z prof. Małgorzatą Omilanowską, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we czwartek, 19 kwietnia 2018 r. Poprowadzi je Grzegorz Piątka z Centrum Architektury. Wstęp jest wolny.

Interesujesz się historią kościoła garnizonowego we Wrzeszczu? Możesz przyjść i podzielić się swoimi wspomnieniami

Historia kościoła garnizonowego w Gdańsku-Wrzeszczu będzie tematem konferencji naukowej, która odbędzie się w piątek, 20 kwietnia 2018 r. W spotkaniu mogą także wziąć udział mieszkańcy Gdańska zainteresowani najnowszymi dziejami miasta.

Niepowtarzalna okazja do skorzystania z tańszych ofert restauracji, pubów, kawiarni i salonów piękności. Ostatni weekend za pół ceny

W najbliższy weekend zniżki znajdziemy w dziesięciu pomorskich miejscowościach: Cedrach Wielkich, Kartuzach, Krokowej, Krynicy Morskiej, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pucku, Tczewie, Władysławowie i Żukowie.

Absurd, piosenki, emocje i sugestie publiczności. Spotkanie pomysłów widzów i wyobraźni aktorów podczas festiwalu improwizacji

Przeróżne oblicza teatru, m.in. impro nastawione na żarty, na muzyczne wrażenia i na fabułę oraz impro dla dzieci. Bogata oferta warsztatów prowadzonych przez najlepszych trenerów.

Wymiana i kiermasz książek, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkurs literacki. Oliwskie Święto Książki

Park Oliwski i ul. Opata Rybińskiego zmienią się w przestrzeń przyjazną miłośnikom książek, kreatywnym dzieciom i poszukiwaczom niecodziennych atrakcji. W sobotę 21 kwietnia będzie można kupić książkę, wymienić się literaturą z innymi, nagrać audiobooka na żywo lub poczytać na leżakach i pufach w przestrzeni parku.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Odkryj bogactwo Żuław… w Gdańsku. Zapowiada się weekend pełen regionalnych atrakcji

Przed nami druga edycja imprezy popularyzującej historię i kulturę Żuław. Wydarzenie zorganizowane zostanie w sobotę i niedzielę, 21-22 kwietnia 2018 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Przez 300 lat często zmieniał właścicieli... Poznaj historię dworu w Będominie

Potomkowie przedwojennych właścicieli dworu w Będominie przekazali pamiątki związane z jego historią na rzecz Muzeum Hymnu Narodowego. Trafią się one na nową wystawę, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia 2018 r.

Gerhard Richter – najsławniejszy i najdroższy żyjący malarz. Jak wycieraczką stworzyć dzieła warte miliony euro?

O artyście, mistrzu abstrakcji w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 18 kwietnia 2018 r. opowie dr hab. Krzysztof Wróblewski. Po prelekcji odbędzie się projekcja filmu Corinny Belz „Gerhard Richter – Painting". Wstęp – wolny.

Można boki zrywać. Zaglądanie Pawlaka za kulisy życia literackiego PRL-u i współczesnej Polski

Życie towarzyskie, polityczne i uczuciowe. Historia przez małe i duże „h". Iwaszkiewicz, Brandys, Pilch, Chmielewska, Wałęsa, o. Rydzyk, Kaczmarski, IPN, SB, PiS.

Ratuszowe przedproże odzyskało dawny blask. „Jesteśmy dumni, że mogliśmy upiększyć to miejsce”

Muzeum Gdańska udostępniło mieszkańcom i turystom odnowione przedproże Ratusza Głównego Miasta. Dzięki wsparciu środków unijnych wykonano niezbędne prace zabezpieczające oraz konserwację zabytkowego obiektu.

Łeba, Pruszcz Gdański, Pszczółki i Nowy Staw. Taniej zjesz obiad, zrobisz sobie nową fryzurę lub masaż [WEEKEND ZA PÓŁ CENY]

Kolejny weekend na Pomorzu z atrakcyjnymi ofertami. W sobotę i niedzielę 14 i 15 kwietnia 2018 r. w czterech miastach będzie można już od 9 zł zjeść smaczny obiad, od 3 zł napić się włoskiej kawy, za 35 zł skorzystać z treningu personalnego, a nawet z masażu relaksacyjnego w cenie 50 zł.

Wiosenne przebudzenie w najlepszych restauracjach w Trójmieście. Zarezerwuj stolik [RESTAURANT WEEK]

Ponad 30 restauracji, 13 dni i trzy dania za 49 zł – to propozycja Trójmiasto Restaurant Week, której nie można przegapić. Wydarzenie rozpocznie się 18 i potrwa do 30 kwietnia 2018 r.

Debussy, Bizet i Saint-Saens – muzyczna podróż do Francji. Koncert w słupskiej filharmonii

Kompozycje Saint-Saensa zostaną wykonane z towarzyszeniem orkiestry przez młodą, utalentowaną skrzypaczkę Judytę Kluzę. Pozostałe kompozycje zagra orkiestra bez solistki.

O kulturze, tożsamości Pomorzan, wolności i edukacji. Nominacje i pierwsze spotkanie Pomorskiej Rady Kultury

Relacje centrum – region, subsydiarność, delegowanie zadań, tożsamość Pomorzan i gdańszczan, przekraczanie granic środowiskowych, terytorialnych, społecznych i kulturowych – to tylko część ważnych tematów, które w swoich działaniach uwzględni rada .

Filharmonia na kosmiczną nutę. Cykl koncertów z muzyką znanych kompozytorów dla najmłodszych

Współczesne aranżacje muzyki klasycznej, filmowej, popularnej i elektronicznej zabrzmią w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Utwory znanych kompozytorów będzie można usłyszeć 16 i 17 kwietnia 2018 r.

Chcesz poznać rolę kostiumu? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać kostium teatralny i poczuć się jak prawdziwy aktor, odgrywając rolę. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 15 kwietnia 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Emocjonalne brzmienie z deep house. Koncert Christian Löffler w Szekspirowskim

Materiał z najnowszej płyty „Mare" zapreznetuje w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 14 kwietnia 2018 r. Christian Löffler.

Prawdziwe święto dla miłośników gier planszowych. Ponad 1500 gier, turnieje i tańsze zakupy [FESTIWAL GRAMY]

Weekend w Gdyni zapowiada się grająco. Przez sobotę i niedzielę będzie można wypożyczać setki gier – od najprostszych po najbardziej rozbudowane strategie, wziąć udział w pokazach najnowszych wydawnictw, turniejach z nagrodami i warsztatach. Na Festiwalu Gramy kupimy też planszówki w atrakcyjnych cenach i posmakujemy dań z foodtracków.

Operetka wraca do Gdańska po 9 latach. Dużo humoru i zabawy w „Orfeuszu w piekle” [PREMIERA]

Trwają ostatnie przygotowania do premiery 12 kwietnia 2018 r. w Operze Bałtyckiej. Możemy spodziewać się sporej dawki zabawy i muzycznych hitów. Artyści, pozostając wierni oryginałowi w sferze muzycznej i tekstowej, będą bawić niekonwencjonalną choreografią. Ostatnia operetka w gdańskiej operze była wstawiana 9 lat temu.

Od Mozarta do Rachmaninowa. Koncert symfoniczny dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 13 kwietnia 2018 r. odbędzie się koncert, podczas którego na scenie pojawią się wyróżnieni przez pedagogów dyplomanci.

Archiwum wiadomości