Aktualności

Przekonaj się, czym jest wideo-mapping. Światło, obraz i dźwięk w Centrum Hewelianum

W niedzielny wieczór, 8 lipca 2018 r. w Centrum Hewelianum odbędą się (Re)Konstrukcje. Za wielki ekran do trójwymiarowego pokazu posłużą ściany odnowionej Wozowni Artyleryjskiej.

Dzieła dawnych mistrzów, muzyka współczesna, a nawet... jazz. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Międzynarodowi artyści, 10 koncertów, różnorodność stylów wykonań. Tegoroczne spotkania muzyczne zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

V Światowy Zjazd Gdańszczan: wielkie święto obchodzone raz na cztery lata. Dziesiątki atrakcji i wspólne zdjęcie

Światowy Zjazd Gdańszczan odbywa się od 6 do 8 lipca 2018 r. Nie zabraknie spotkań z pisarzami, naukowcami, muzykami i filmowcami. Będą też regaty i zlot żaglowców oraz inscenizacja bitwy morskiej.

Od cichego klawesynu po potężne dzwony carillonu. Niezwykły koncert na 8 klawiatur

Klawesyn, organy, mobilny carillon i demonstracje muzyczne. Niezwykły koncert w wykonaniu gdańskich artystów – Aliny Ratkowskiej na klawesynie, Moniki Kaźmierczak na carillonie mobilnym „Gdańsk" oraz Andrzeja Szadejki na wyremontowanych organach.

Carillon i waltornia lub gitara? Klasycznie czy jazzowo? Wodowanie Sztuk – XX Gdański Festiwal Carillonowy

Koncerty solowe, w duecie i z towarzyszeniem tańczącej fontanny. Cykl plenerowych koncertów kontynuuje wielowiekową gdańską tradycję muzykowania wieżowego, a tegoroczny letni festiwal zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Poczuj dreszczyk emocji będąc w samym środku bitwy. Widowisko historyczne w twierdzy Wisłoujście

Muzeum Gdańska zaprasza na festiwal historyczny „Wisłoujście 1628". Najważniejszym punktem programu będzie inscenizacja starcia wojsk szwedzkich z załogą twierdzy oraz okrętami polskiej floty. Widowisko odbędzie się w sobotę, 7 lipca 2018 r.

Jak wyglądały wizyty władców polskich w dawnym Gdańsku? Dowiesz się na wystawie „Król jedzie!”

O wjazdach monarchów do grodu nad Motławą w XV-XVIII w. opowie nowa wystawa przygotowana przez Muzeum Gdańska. Będzie można ją zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta od 7 lipca 2018 r. Warto także zapoznać się z bogatym pakietem bezpłatnych wydarzeń towarzyszących wystawie.

Eksperyment czy wierna kontynuacja tradycji krajów nadbałtyckich? Dźwięki Północy – improwizacja kulinarno-kulturalna

Koncerty, warsztaty tańca, śpiewu, rękodzieła, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje oraz szwedzka fika. Festiwal potrwa od 5 do 8 lipca 2018 r.

Zjazd Kaszubów 2018: Kaszubi z całego świata spotkają się już po raz dwudziesty, w tym roku w Luzinie

Będą koncerty, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i miła atmosfera. 7 lipca 2018 r. w Luzinie odbędzie się XX Światowy Zjazd Kaszubów. Uczestnicy jubileuszowego zjazdu tradycyjnie przyjadą pociągiem Transcassubia, który wczesnym rankiem wyruszy z Chojnic do Luzina.

Zobacz dawny Gdańsk, który przeminął… ale został ocalony w grafice

Na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku zgromadzone zostały prace XIX-wiecznego artysty Johanna Carla Schultza. Ze względów konserwatorskich grafiki jego autorstwa będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Dawnej tylko do 30 września 2018 r.

Truskawka kaszubska świętuje już ponad 40 lat. Miłośnicy kaszëbsczi malënë tradycyjnie spotkają się na Złotej Górze

Wśród atrakcji Truskawkobrania są najsmaczniejsze truskawki, konkursy kulinarne, wybory miss, zabawy dla dzieci, rewia taneczna oraz koncerty gwiazd – Natalii Szroeder i Kamila Bednarka. W sobotę 7 lipca 2018 r. warto wybrać się na Złotą Górę w okolicy Brodnicy Górnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Open’er Festival 2018: muzyczne święto w Gdyni coraz bliżej. Zobacz, kto wystąpi i kup specjalny karnet na SKM

Już w środę 4 lipca 2018 r. po raz 15 rozpoczyna się Open'er Festival, który przyciąga fanów z całego świata. Przez cztery dni będą mieli do wyboru kilkadziesiąt koncertów. Pogoda też ma dopisać.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Randka z feministą”

Rozpoczyna się kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W sobotę, 21 lipca 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Randka feministą" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Spróbuj swoich sił w lepieniu garnków. Plener garncarski na Grodzisku w Sopocie

Warsztaty samodzielnego lepienia naczyń z gliny oraz cykl wykładów popularnonaukowych o ceramice. To atrakcje pleneru garncarskiego, który na Grodzisku w Sopocie trwać będzie od 3 do 8 lipca 2018 r.

Konkurs na album komiksowy o Józefie Piłsudskim rozstrzygnięty! Będzie można go przeczytać już w połowie października

Robert Stasiak i Piotr Kotecki zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu na album komiksowy poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, organizowanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zaginione po wojnie, odnalezione wiele lat później. „Zesłanie Ducha Świętego” trafiło właśnie do muzeum

Obraz Izaaka van den Blocke „Zesłanie Ducha Świętego" został oficjalnie przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku. – Dramatyczne losy tego dzieła właśnie się kończą, a zaczyna ciężka praca konserwatorska – powiedział podczas uroczystości dyrektor Wojciech Bonisławski. Po odrestaurowaniu zabytek umieszczony zostanie w galerii nowożytnego malarstwa gdańskiego.

Czarownico, kim jesteś? Wykład w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Na pytanie dlaczego potrzebujemy czarownicy i dlaczego, tak naprawdę nie należy jej się bać postara się w środę, 4 lipca 2018 r. odpowiedzieć Marta Kudelska.

Kim dla człowieka jest pies? Wystawa rzeźb w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Mówi się o nich, że są najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi. Psy, bo o nich mowa, będą tematem wystawy prac Marka Skrzypka, Ewy Grużewskiej, Zenona Skibińskiego i Małgorzaty Bąkowskiej. Ekspozycję można oglądać od 1 lipca do 17 września 2018 r.

Wykazać się na polu sztuk? Tylko podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko-Malarskiego w Rodowie

W Rodowie, zwanym również Wioską Cudów, co roku twórcy pozostawiają po sobie trwałe ślady. W małej miejscowości można zobaczyć wielkie i ciekawe rzeźby i instalacje.

Jak Polska powróciła na mapę świata? Dowiesz się odwiedzając słupskie muzeum

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę „Powrót Polski na mapę świata". Ekspozycję, zorganizowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich od poniedziałku, 2 lipca 2018 r.

44 lata temu w Wartowni nr 1 otwarto muzeum. Teraz Westerplatte będzie też można zwiedzać interaktywnie

Wartownia nr 1 na Westerplatte już od 44 lat jest oddziałem Muzeum Gdańska. Z tej okazji Medalami Niepodległości uhonorowani zostaną Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis – osoby zaangażowane w uratowanie Wartowni przed rozbiórką. W piątek, 29 czerwca 2018 r. odbędzie się także premiera Szlaku Pamięci, czyli projektu interaktywnego zwiedzania Westerplatte.

Blues po kaszubsku i kaszubskie piosenki w wersji bluesowej. Muzyka w leśniczówce Mirachowo

Jak co roku na początku lata w stacji turystycznej Lubygość, obok leśniczówki Mirachowo, zabrzmią dźwięki bluesa. Miłośnicy muzyki w niezwykłej scenerii będą słuchać wyjątkowych koncertów podczas Festiwalu Blues w Leśniczówce.

Niedziela ze szprychą czy woda, przyroda i przygoda? Kultura, historia, sztuka i rękodzieło podczas Jarmarku Gryfitów w Słupsku

Podczas muzealnych spotkań będzie można poznać z historię, kulturę i sztukę Pomorza. Wśród kramów antykwariuszy i rękodzielników poszukiwacze unikatowych skarbów znajdą prawdziwe perełki. Wstęp jest bezpłatny.

O „złotym wieku” Gdańska… na zamku w Gniewie. Zobacz wyjątkową wystawę archeologiczną

Niemieckie naczynia kamionkowe, norymberskie świeczniki, weneckie szkło, flamandzkie torby oraz angielskie buty. Te i inne znaleziska archeologiczne będzie można oglądać w Muzeum w Gniewie. Wystawa opisująca kontakty handlowe i kulturowe Gdańska w XVI wieku będzie dostępna dla zwiedzających od 28 czerwca 2018 r.

Na plaży, na leżakach, na dachu teatru i na molo. Sprawdź, gdzie w tym roku zobaczysz ulubione filmy w plenerze

Letnie kina pod chmurką startują nie tylko w Trójmieście, ale też m.in. w Krynicy Morskiej, Chałupach, Karwi, Wejherowie, Malborku czy Charzykowach. Będzie można zobaczyć najnowsze polskie i zagraniczne produkcje. Większość plenerowych pokazów będzie bezpłatna.

Premierowe „Damy i huzary” i 200. „Tajemnicza Irma Vep”. Wakacyjne spektakle na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

Gdański Teatr Wybrzeże zaprasza na wakacyjne plenerowe spektakle. Scena Letnia Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim pierwsze przedstawienie zaprezentuje już 30 czerwca 2018 r.

Perspektywa kobieca w literaturze. Ranking 100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet

Za kilka dni będzie można wybierać najlepsze książki o kobietach, równości płci, przemocy czy ekologii. W czwartek 28 czerwca 2018 r. w Bibliotece Manhattan organizacje kobiece przestawią listę tytułów nominowanych do rocznicowego rankingu.

Jakie są różnice w uzbrojeniu rycerza i woja? Dowiesz się w weekend na sopockim Grodzisku. Będą walki, pokazy i ognisko

30 czerwca 2018 r. rycerze opanują Grodzisko w Sopocie. W programie wydarzenia m.in. potyczki treningowe i prezentacja broni. Na koniec widzowie będą świadkami inscenizacji ataku na gród.

Czy to możliwe, że posiada duszę? W Słupsku warto zwrócić uwagę na… wagę

Zmieniały się ich wygląd, technologia i parametry. Od ponad 6 tysięcy działają według tych samych zasad.

W te wakacje nie musisz ze sobą zabierać książki na plażę. Będzie na ciebie czekała [BIBLIOTEKA NA PLAŻY]

Na ośmiu gdańskich kąpieliskach, 1 lipca 2018 r. staną specjalne biblioteczne regały. Będzie można bezpłatnie wypożyczyć książkę do czytania. Znajdziemy m.in. literaturę piękną, thrillery, kryminały, książki dla dzieci, młodzieży i propozycje w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Nie zabraknie też nowości.

Gdynia stolicą nowoczesności. Warsztaty kreatywne, pokazy filmowe, wykłady i wystawy na festiwalu Gdynia Design Days

Największy letni festiwal designu w Polsce startuje 6 lipca. Przez 10 dni profesjonaliści i fani dobrego projektowania będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach – od rodzinnych warsztatów po specjalistyczne wykłady i dyskusje. Festiwalowi będzie też towarzyszył jarmark rękodzieła Bakalie. Łącznie będzie to aż 120 różnorodnych atrakcji.

Dodatkowe 4,3 mln zł dla instytucji kultury na Pomorzu. Dzięki tym pieniądzom pracownicy dostaną podwyżki

Sejmik Województwa Pomorskiego na XLVII sesji 25 czerwca 2018 r. podjął uchwałę w sprawie zmiany budżetu województwa. Modyfikacja ta dotyczy m.in. zwiększenia wydatków na teatry, filharmonie oraz muzea. Pieniądze mają być przeznaczone na pensje pracowników, wzbogacenie zbiorów muzeów i organizację wydarzeń artystycznych.

„Zakochany Szekspir” lub „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Sezon letni na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Wakacje to czas odpoczynku, korzystania z promieni słonecznych i lenistwa. Niektórzy wybierają polskie Wybrzeże, inni góry, jeszcze inni egzotyczne, zagraniczne kurorty. Jest też grupa osób, która chce nadrobić kulturalne zaległości i udaje się do teatru. Na scenę elżbietańską wracają dwa letnie teatralne hity, zrealizowane wspólnie z Teatrem Wybrzeże „Zakochany Szekspir" oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru". Ostatni spektakl „Zakochany Szekspir" 27 sierpnia 2018 r.

Konfrontacje polskich amatorskich zespołów teatralnych. Festiwal MOST w Gdańsku

W Miejskim Teatrze Miniatura od 25 do 27 czerwca 2018 r. będzie można zobaczyć przedstawienia przygotowane przez amatorskie zespoły z całej Polski podczas MOST-u, czyli Młodzieżowych Otwartych Starć Teatralnych.

„Jego zdjęcia poruszają do głębi”. Sprawdź, kto zwyciężył w konkursie Gdańsk Press Photo 2018?

Znamy wyniki XXII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza. Grand Prix zdobył chojniczanin Daniel Frymark, autor fotoreportażu zatytułowanego „Nawałnica".

Msza na kutrach, łodziach, jachtach i motorówkach? Jedyna niezwykła Morska Pielgrzymka Rybacka

Wyjątkowa i niepowtarzalna w skali Europy i świata pielgrzymka. Kaszubscy rybacy płyną z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, by na odświętnie udekorowanych kutrach i łodziach uczestniczyć w nabożeństwie. Następnie cumują w Pucku, by wziąć udział w mszy polowej przy farze.

Weź nieMapę i chodź na spacer! Ilustrowany przewodnik pomoże na nowo odkryć Gdańsk

Na rodzinne spacery po mieście Neptuna oraz niezwykłą wystawę (nie tylko) dla dzieci zaprasza nieMapa. To zabawny, ilustrowany przewodnik pokazujący ciekawe miejsca, architekturę, kulturę i przyrodę Gdańska.

Co mają wspólnego duchy i wampiry ze współczesnym światem? O myśleniu magicznym i nie tylko… w Ustce [WERNISAŻ]

Wystawa prac Basi Bańdy, Magdaleny Moskwy, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej, Alexa Urbana oraz Erwiny Ziomkowskiej odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż w czwartek, 5 lipca 2018 r. Kuratorką jest Marta Kudelska.

Zmiany w Operze Bałtyckiej. Pracownicy poznali nową dyrekcję instytucji

Od 1 lipca obowiązki dyrektora opery przejmie Romuald „Wicza" Pokojski. Stanowisko dyrektora muzycznego obejmie José Maria Florêncio. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przedstawił nową dyrekcję na specjalnym spotkaniu z załogą opery. Decyzja została przyjęta oklaskami.

Francuska Noc z Carmen i kankanem. Ostatni w sezonie artystycznym 2017/2018 koncert w Operze Bałtyckiej

Sezon francuski w gdańskiej operze zbliża się ku końcowi. Wielki finał już w sobotę 23 czerwca 2018 r. Artyści przygotowali specjalny koncert, podczas którego usłyszymy i zobaczymy najlepsze fragmenty opery „Carmen", operetki „Orfeusz w Piekle" oraz muzykę baletową „Boléro" Ravela.

Spotkania z autorami, strefa autografów i… konkurs Cosplay. To największy na Pomorzu festiwal komiksu

Sprawdź, jak ciekawy, fantastyczny i kolorowy jest świat komiksów. Od piątku do niedzieli, 22-24 czerwca 2018 r. trwać będzie kolejna edycja Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Czy rośliny mają brzmienie? Przekonasz się podczas koncertu Olgi Hanowskiej

„Sny panny z wanny" to solowy projekt. Płyta powstała w 2017 r. Koncert Olgi Hanowskiej odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 28 czerwca 2018 r.

Kilkuset kucharzy, tysiące kilogramów ryb i warzyw oraz otwarte warsztaty kulinarne. Slow Fest Sopot 2018

W weekend 23-24 czerwca 2018 r. molo w Sopocie zmieni się w wielką restaurację na świeżym powietrzu. Kulinarny festiwal Slow Fest Sopot przyciąga tłumy smakoszy z całego świata, najlepszych kucharzy i artystów. Będą też warsztaty i pokazy gotowania na żywo.

Krasnale, gęsi i świnki wchodzą na mury. Dowiedz się, gdzie w Ustce można podziwiać murale

Malowidła ścienne powstają przy dworcu PKS i w porcie po zachodniej stronie Ustki. Murale mają robić wrażenie, zadziwiać swoim przekazem, a przede wszystkim promować Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Dwie bitwy i 150 rekonstruktorów. Zobacz, jak Wejherowo broniło się przed Szwedami

Wejherowo wypełni się hukiem wystrzałów i szczękiem broni. Wszystko za sprawą rekonstrukcji historycznej, która zorganizowana zostanie w sobotę, 23 czerwca 2018 r. Dzięki niej przeniesiemy się do XVII w., by stanąć naprzeciw szwedzkiego najeźdźcy i jego sojuszników.

Gorące rytmy, gitara i orkiestra. Muzyczne Podróże: Viva España

Kolejny program minicyklu powinien usatysfakcjonować miłośników klimatów muzycznych z południa Europy. Na słupskiej estradzie znów zabrzmi muzyka kompozytorów hiszpańskich.

Wyposażenie kuchni i salonów, akcesoria gospodarcze i naczynia liturgiczne. Wyroby konwisarskie w słupskim muzeum

Słupskie muzeum posiada jedną z największych i najciekawszych kolekcji wyrobów cynowych w Polsce. Gromadzone od blisko 100 lat obiekty to przekrój wyrobów europejskich datowanych od XVI do XX w.

Dwa spektakle w finale 25. Konkursu o Złotego Yoricka. Zobacz, jakie przedstawienia będą rywalizować o ten tytuł

Dwa finałowe spektakle zostaną zaprezentowane podczas 22. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku od 27 lipca do 5 sierpnia 2018 r. O tym, który teatr otrzyma nagrodę, zdecyduje jury.

Dwa czterdziestolecia w Kuźni Wodnej w Oliwie. Przyjdź i zobacz, jak powstaje słynny miecz samurajów

W najbliższy weekend, 16-17 czerwca 2018 r. zorganizowane zostaną dwa wydarzenia z okazji 40-lecia udostępnienia zwiedzającym Kuźni Wodnej w Oliwie. W sobotę odbędzie się wykład Krzysztofa Panasa o dawnych technikach wytwarzania broni, natomiast w niedzielę artysta zaprezentuje swój kunszt wykuwając na żywo samurajski miecz.

Dziedzictwo zapomniane. Wykład Andrzeja Januszajtisa w cyklu Akademia Gdańska

Wyjątkowe organy, dzwony i zegary. Te, które można podziwiać i usłyszeć oraz te, które pozostały tylko na kartach historii będą bohaterami najbliższego wykładu Andrzeja Januszajtisa. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 19 czerwca 2018 r.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności