Aktualności

Kultura litewska na najwyższym poziomie. Zobacz, co będzie się działo podczas Festiwalu Wilno w Gdańsku

Koncerty zespołów folklorystycznych, wystawy, pokazy filmowe, przysmaki litewskie i jarmark. Festiwal rozpocznie się w piątek, 7 września 2018 r. i potrwa trzy dni.

Sopot oczami najlepszych fotografów. Wystawy, warsztaty i koncert podczas Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”

W programie czwartej edycji festiwalu zobaczmy nie tylko świetne zdjęcia, ale także autorskie projekty aparatów oraz będziemy mogli wziąć udział w spotkaniach z najciekawszymi twórcami. Między 7 a 9 września przestrzeń Sopotu zamieni się w wielki zdjęciowy plener.

Spotkaj się z historią na Westerplatte. Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Podczas dwóch dni festiwalu „Westerplatte. Spotkania z historią" w sobotę i niedzielę, 1-2 września 2018 r. odbędzie się cykl pokazów rekonstruktorów nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach II wojny światowej.

Święto Solidarności i Wolności. Obchody 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych [PROGRAM]

Ostatniego dnia sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. To święto państwowe upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności. Strajki z 1980 r. zainicjowały proces upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bursztynowa biżuteria, warsztaty dla artystów i autorskie wystawy. Trzy dni Międzynarodowych Targów Bursztynu

Na targach 6-9 września 2018 r. dowiesz się, jak rozpoznać bursztyn, weźmiesz udział w konferencji naukowej, warsztatach złotniczo-bursztynniczych oraz wyjątkowych wystawach. Będzie też okazja, by podziwiać najpiękniejsze wyroby bursztynników z całego świata.

Autorskie restauracje zapraszają na menu degustacyjne w dobrej cenie. Fine Dining Week po raz pierwszy w Trójmieście

Od 29 sierpnia do 9 września 2018 r. będzie można posmakować wykwintnych dań w najbardziej topowych restauracjach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Z okazji Fine Dining Week kucharze przygotowali specjalne 5-daniowe menu w cenie 119 zł.

Najciekawsze spektakle i wybitni polscy aktorzy. Przed nami jubileuszowa edycja Wybrzeża Sztuki

Jubileuszowa 10. edycja przeglądu teatralnego Wybrzeże Sztuki potrwa od 8 do 16 września 2018 r. Na scenach Teatru Wybrzeże zaprezentowane zostaną najciekawsze spektakle minionego sezonu. Wydarzenie zainauguruje premiera „Trojanek" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.

Czego nie opowiedział nam Homer? „Trojanki” na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

W sobotę, 8 września 2018 r. na Dużej Scenie odbędzie się premiera „Trojanek" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie zainauguruje sezon 2018/2019 w Teatrze Wybrzeże.

Piknik, zabawa taneczna i żurawinowe smakołyki podczas V Festiwalu Żurawiny

Dobrogoszcz i Zielona Wieś 1 i 2 września 2018 r. zmienią się w stolicę żurawiny. Będzie można zobaczyć pokazy kulinarne, wziąć udział w gotowaniu żurawinowej zupy oraz posmakować dożynkowego chleba. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Muzyka dawna wykonana na oryginalnych instrumentach. Zaczyna się 13. Festiwal Goldbergowski

Będzie koncert muzyki rosyjskiej XVIII w., japońskich fortepianów klasycznych oraz śpiewów w klasztorze ss. klarysek z XIV w. Na Festiwal Goldbergowski przyjadą artyści z całego świata, ale nie zabraknie też gdańskiego akcentu.

Śniadanie na trawie, ciekawe warsztaty i nie tylko... Literacka sobota na pikniku miejskim przed Kunsztem Wodnym

Warsztaty dla przyszłych detektywów i pszczelarzy, nauka kaligrafii, turnieje gier planszowych oraz wspólne czytanie książek z piłkarzami Lechii – to tylko niektóre z atrakcji, jaki przygotowały Instytut Kultury Miejskiej oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, organizatorzy literackiego pikniku miejskiego. Wydarzenie odbędzie się na Targu Rakowym 11 w sobotę, 1 września 2018 r. Wstęp – wolny.

Czym są szasery i o czym pisała prasa wojskowa w międzywojniu? Dowiesz się na wystawie w… bibliotece

W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza do zapoznania się z kolekcją prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN. Wystawa przedstawiać będzie Wojsko Polskie z lat 1918-1939, nawiązując w ten sposób do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezentacja kultury Izraela na najwyższym poziomie. Co będzie się działo podczas Tygodnia Izraelskiego w Szekspirowskim?

Spektakle teatru tańca, performensy m.in. premiera jednej z wiodących scen tanecznych Kamea Dance Company, koncerty, wystawy, przegląd filmów, gotowanie na żywo oraz spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu biznesowi odbędą się w ramach cyklu Teatry Europy. Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Tydzień Izraelski, który rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 3 września 2018 r.

Festiwal najlepszej literatury zaczyna się w Gdyni. Miasto Słowa i Nagroda Literacka Gdynia łączą siły

Od poniedziałku 27 sierpnia 2018 r. miasto wypełni się spotkaniami z pisarzami, pokazami filmowymi i warsztatami dla początkujących autorów. Podczas specjalnej gali poznamy też laureatów prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia 2018.

Pierwszy zjazd Kociewiaków. Spotkali się w Piasecznie, żeby rozmawiać, plotkować i bawić się [AKTUALIZACJA]

Walne Plachandry Kociewskie zaczęły się mszą świętą. Potem był uroczysty przemarsz do słynnej studzienki w Piasecznie. To niepowtarzalna okazja, by poznać kulturę i mieszkańców regionu, ale też spotkać znanych Kociewiaków. Był też m.in. znany podróżnik Wojciech Cejrowski.

Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni zamienia się w Konsulat Kultury. Powstało nowe miejsce spotkań

W dzień otwarcia 24 sierpnia 2018 r. będzie okazja, by zwiedzić budynek i zobaczyć instalację multimedialną oraz akcję performatywną muzyki elektronicznej w wykonaniu chóru oraz orkiestry. Przez cały weekend będzie można uczestniczyć w debatach i pokazach, a specjalny program rodzinny zaplanowano na niedzielę.

Koncerty wyjątkowych artystów, pokazy filmowe i warsztaty tańca. To już 10. odsłona Solidarity of Arts

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest suwerenność. Od czwartku 23 sierpnia do niedzieli 26 sierpnia 2018 r. w Gdańsku będzie można poznać jej różne wymiary. Do wyboru będą specjalne pokazy teatralne, filmowe oraz dyskusje. Nie zabraknie też koncertów artystów z całego świata. Usłyszymy m.in. jazz, muzykę klasyczną, funk, elektronikę, muzyka filmową i klezmerską.

To nie jest fikcja! Sopot zaprasza na unikalny przegląd teatrów dokumentalnych

VII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2018 rozpocznie się 25 sierpnia 2018 r. a zakończy 1 września. Część spektakli prezentowana będzie na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Posmakuj gdyńskich hitów za 5 lub 10 zł. Rekordowa liczba restauracji podczas X Weekendu Kulinarnego

Od piątku 24 sierpnia do niedzieli 26 sierpnia 2018 r. restauracje w centrum Gdyni będą proponować najlepsze dania w promocyjnych cenach. To świetna okazja do poznania nowych dań i niecodziennych smaków. W tej edycji Weekendu Kulinarnego udział zgłosiło 30 lokali.

Chcesz wziąć udział w batalii napoleońskiej? Wszystkie tropy prowadzą do dworu w Będominie

Prezentacja wojsk, pokaz artyleryjski, a na zakończenie inscenizacja bitwy. W sobotę, 25 sierpnia 2018 r. warto odwiedzić Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, aby stać się uczestnikiem wydarzeń z okresu wojen napoleońskich.

Weź udział w czytelniczej zabawie i znajdź książkę na plaży. Do odnalezienia same hity [LISTA TYTUŁÓW]

W weekend rusza akcja Książka GO! Do wytropienia będzie aż 50 książek, a wśród nich dzieła m.in. Hanny Cygler, Katarzyny Nosowskiej, Stephena Kinga, Katarzyny Bondy, Doroty Masłowskiej oraz Mariusza Czubaja. Zabawa będzie trwała dwa dni – 25 i 26 sierpnia 2018 r. w okolicach pasa nadmorskiego gdańskich plaż.

Muzyka reggae i lasery na zakończenie „Dominika”. Za nami 758. edycja jednego z największych jarmarków w Europie

Przez ostatnie trzy tygodnie – od 28 lipca do 19 sierpnia 2018 r. – Gdańskiem rządzili kupcy. Ulice na Głównym Mieście zajmowały ich kramy, w których można było kupić m.in. rękodzieło, biżuterię, produkty naturalne czy też regionalne przysmaki. Organizatorzy Jarmarku św. Dominika są zadowoleni z tegorocznej edycji imprezy.

Uczta dla melomanów. Muzyka klasyczna, jazz i folk, czyli Mozartiana 2018 w Gdańsku

Prawie 200 artystów, 13 koncertów i 7 festiwalowych dni, a także przedstawienie dla najmłodszych. Wydarzenia odbywają się w pięknej scenografii parku oliwskiego, katedry oliwskiej i Domu Uphagena. XIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa do 25 sierpnia 2018 r.

Przyjechali do Trójmiasta z całego świata. Przyjdź, porozmawiaj z nimi i zainspiruj się ich kulturą

Czy wiesz, skąd pochodzą obcokrajowcy, którzy są twoimi sąsiadami lub z którymi pracujesz? Co nas różni i w czym jesteśmy zupełnie tacy sami? Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz fundacja Ostańce Nadziei zapraszają na Weekend Wielokulturowości. To wyjątkowe wydarzenie tworzone wspólnie z kreatywnymi imigrantkami i imigrantami mieszkającymi w Trójmieście.

Jak świeci latarnia morska i czym jest kula czasu, dowiesz się podczas nocnego zwiedzania. Weekend w latarni morskiej w Nowym Porcie

Na uczestników czekać będą liczne atrakcje artystyczne i charytatywny piknik. Będzie może również zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca. Światowe Dni Latarni Morskich będą obchodzone będą w sobotę i niedzielę, 18 i 19 sierpnia 2018 r.

Największy festiwal muzyki i sportów ekstremalnych w Polsce. Przyjdź na plac Zebrań Ludowych

Reprezentanci 20 krajów i pięciu kontynentów spotkają się podczas trzydniowej imprezy w Gdańsku. Cropp Baltic Games odbędzie się od 17 do 19 sierpnia 2018 r.

Spotkanie z Indianami na Grodzisku w Sopocie. Blade twarze wchodzą na własną odpowiedzialność

Opowieści o Indianach, potyczki brytyjsko-francuskie oraz pokazy mody i uzbrojenia wojsk kolonialnych w Ameryce Północnej. W sobotę, 18 sierpnia 2018 r. w Sopocie zorganizowany zostanie festyn „Ostatni Mohikanin na Grodzisku". W imprezie wezmą udział rekonstruktorzy historyczni.

Francuska literatura i kuchnia. Co w tym roku będzie się działo w ramach Literackiego Sopotu?

Spotkania z literaturą, targi książki, warsztaty, projekcje filmowe, wydarzenia teatralne, a także wypoczynek z książką na plaży – tak zapowiada się 7. już edycja Festiwalu Literacki Sopot. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 16 sierpnia 2018 r. i potrwa 4 dni. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Gwiazdę Morza w Sopocie czeka gruntowny remont. Z tej okazji odbędzie się festyn parafialny

W środę, 15 sierpnia 2018 r. w sopockim kościele pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazdy Morza uroczyście rozpoczną się prac remontowe i konserwatorskie. Wydarzenie poprzedzi msza święta, po której odbędzie się festyn parafialny.

Nie tylko święcenie bukietów z ziół. Sprawdź, jak na Pomorzu obchodzimy święto Matki Boskiej Zielnej

Widowisko dożynkowe we Wdzydzach Kiszewskich oraz jarmark ziół w Swołowie. W środę, 15 sierpnia 2018 r. pomorskie muzea zapraszają na imprezy folklorystyczne z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, warsztaty gospel oraz wspaniała atmosfera. Zobacz, kto wystąpi w Gniewie

Golec uOrkiestra, Luxtorpeda, Arka Noego Chester Burke i Karen Edwards będą m.in. gwiazdami tegorocznej 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Wydarzenie rozpocznie się w Gniewie w piątek, 17 sierpnia 2018 r. i potrwa trzy dni. Na koncerty wstęp jest wolny. W środę rozpoczną się czterodniowe warsztaty wokalne.

Bajowa kuchnia, plecione wianki i bajeczny teatr. Do tego gra miejska z tajemniczymi stworami. Cud nad Martwą Wisłą w Nowym Porcie

Najmłodsi będą mogli poznać tajemnicze zakamarki dzielnicy i wziąć udział w interaktywnym spektaklu. Na wszystkich czekać będą warsztaty ogrodnicze i kulinarne. Wszystko zwieńczy seans w kinie pod chmurą. Festiwal Cud nad Martwą Wisłą w Nowym Porcie, w środę, 15 sierpnia 2018 r.

Półmetek Jarmarku św. Dominika. Znamy laureatów nagrody Grand Prix Jarmarku. Zwyciężyły firmy z Pomorza

Kapituła konkursowa nagrodziła czterech wystawców jarmarku. Nagrody Grand Prix oraz wyróżnienia przyznano za: wysoki poziom przygotowanej oferty, dobre wzornictwo, walory artystyczne i smakowe, oryginalność oraz profesjonalizm w obsłudze klienta.

Sopran i mezzosopran przy akompaniamencie fortepianu. Koncert w altanie parku oliwskiego

Nie masz pomysłu na sobotnie południe? Może wybierzesz się na spacer do parku oliwskiego i posłuchasz muzyki. Podczas ostatniego koncertu w ramach cyklu Polska muzyka w altanie w parku oliwskim w sobotę,11 sierpnia 2018 r. wystąpią: Paulina Dąbrowska (sopran), Andżelika Gmińska (mezzosopran) oraz Zuzanna Lisiecka (fortepian). Wstęp – wolny.

Tydzień Kuchni Kaszubskiej w Kościerzynie. Wybierz swoją ulubioną potrawę i wygraj atrakcyjne nagrody

Kilkanaście restauracji z Kościerzyny i okolic weźmie udział w Tygodniu Kuchni Kaszubskiej. Będą serwować regionalne specjały, a każdy odwiedzający będzie mógł zagłosować na swoją ulubioną potrawę i restaurację.

Na początek koncert polskiej muzyki XX wieku. Festiwal Solidarity of Arts zaprasza na prolog

Zasadnicza część festiwalu dopiero za mniej więcej trzy tygodnie, ale święto sztuki, ludzi i idei rozpoczyna się już teraz. We wtorek, 14 sierpnia 2018 r. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na koncertowy prolog festiwalu

Spotkasz znane osoby oraz kupisz książki po promocyjnych cenach. Weekend w Gdyni pod znakiem pleneru czytelniczego

Malarka i pisarka Hanna Bakuła, kapitan Krzysztof Baranowski, prof. Jerzy Bralczyk czy pisarka Małgorzata Kalicińska to tylko niektóre z gwiazd tegorocznej 7. już edycji Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 10 sierpnia 2018 r. i potrwa trzy dni.

Uchwycić to, co nieuchwytne i intymne, czyli modlące się dzieci okiem Bogdana Barczyka. Wystawa w Dworku Sierakowskich

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Bogdana Barczyka. Zaprezentowane zostaną m.in. obrazy z cyklu „Dzieci modlące się", które powstały od 2000 r. do 2018 r. Wernisaż w środę, 8 sierpnia 2018 r. Wstęp – wolny.

W najbliższych dniach Wyspa Sobieszewska będzie stolicą polskiego harcerstwa.Trwa zlot ZHP Gdańsk 2018

Tysiące harcerze z kraju oraz delegacje skautów z zagranicy przyjechało na Wyspę Sobieszewską, aby wspólnie świętować 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego i 100-lecie niepodległości Polski. Do 16 sierpnia trwać będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018. Na otwarcie imprezy pobito rekord Guinnessa w układaniu żywej flagi Polski.

Festiwal Szekspirowski zakończony. Złoty Yorick niewręczony, nagrody finansowe dla laureatów SzekspirOFF

25 polskich i zagranicznych interpretacji dzieł Williama Szekspira oraz 14 wydarzeń w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej – 22. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku dobiegł końca.

Wspólne świętowanie na wodach Polski i całego świata. Wystartował program Polska Bandera 2018

Polski Związek Żeglarski zaprasza środowisko wodniackie do włączenia się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – To wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym – podkreśla Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Reset”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W środę, 15 sierpnia 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Reset" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Chcesz zbudować falowiec lub karmnik, a może nagrać dźwięki miasta? Drugi piknik z Instytutem Kultury Miejskiej już w sobotę

Design, architektura i sztuka w mieście to tematy kolejnego, letniego spotkania, które odbędzie się w nowej siedzibie IKM na Targu Rakowym w sobotę, 11 sierpnia 2018 r. Będą też piknikowe napoje i przekąski. Wstęp jest wolny.

Na styku polskiej i chińskiej tradycji. Finałowy pokaz to efekt warsztatów tanecznych Silkroad Expression

Taneczną etiudę wieńczącą warsztaty będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w środę, 8 sierpnia 2018 r. Wstęp jest wolny, ale obowiązują dostępne w kasie wejściówki.

Dzieła z Kaplicy Sykstyńskiej na wyciągnięcie ręki. Prezentacja unikatowego albumu

Freski z Kaplicy Sykstyńskiej, w tym słynny „Sąd Ostateczny" Michała Anioła, odwzorowane w najdrobniejszych szczegółach. Wyjątkowy album „La Cappella Sistina" będzie można zobaczyć w czwartek, 2 sierpnia 2018 r. w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Utworów Mozarta, Skaldów i Presleya można posłuchać w kościołach, muzeum i w filharmonii. Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska

Podczas 10 koncertów w zabytkowych wnętrzach artyści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykonają utwory muzyki klasycznej i popularnej.

Muzyka powraca do muszli koncertowej. XXIII Sopot Molo Jazz Festival

Trzy dni koncertów, jam-sessions, a także przemarsz pochodu nowoorleańskiego tak zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu jazzowego, który rozpocznie się 3 i potrwa do 5 sierpnia 2018 r. Wydarzenie odbędzie się w muszli koncertowej nieopodal sopockiego mola. Wstęp jest bezpłatny.

Muzyka klasyczna, standardy jazzowe i swingowe, przeboje muzyki rozrywkowej i muzyka… ludowa. Garden Party u Karola

Harmonijka ustna i muzyka klasyczna? Harmonijka basowa zamiast kontrabasu? Tylko trio Animato potrafi tak grać.

„Damy i huzary albo Play Fredro”. Teatralny pastisz na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Jedna z najczęściej wystawianych komedii Aleksandra Fredry zagości na deskach Teatru Wybrzeże. Premiera spektaklu „Damy i huzary albo Play Fredro" w reżyserii Adama Orzechowskiego odbędzie się w sobotę, 11 sierpnia 2018 r. na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Przez trzy dni muzealna kuźnia będzie najgorętszym miejscem na Pomorzu. Plener Kowalski w Swołowie

To jedna z nielicznych okazji w roku, kiedy w jednym miejscu gromadzi się tylu pasjonatów sztuki kowalstwa. Plener kowalski w kuźni należącej do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie potrwa od piątku do niedzieli, 3-5 sierpnia 2018 r.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności