Aktualności

Dziewięć koncertów, instalacje artystyczne, performance i warsztaty. Muzyka i sztuka współczesna na festiwalu NeoArte

Pięć dni festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki wypełnionych będzie wydarzeniami prezentującymi najciekawsze trendy muzyki i sztuki. Publiczność będzie mogła wziąć udział w dziewięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych i kilku performance. Będą też warsztaty kompozytorskie i zajęcia dla dzieci. Festiwal będzie trwał od 23 do 27 października w Gdańsku.

Chcesz poznać laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza? Bezpłatne zaproszenia na galę czekają w bibliotece

Kto w tym roku otrzyma statuetki? Już niedługo poznamy laureatów i najlepszych książek. Gala wręczenia nagród odbędzie się we czwartek, 24 października 2019 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku.

Prestiżowe wyróżnienie za ochronę dziedzictwa kulturowego. Zgłoś kandydata do Nagrody im. prof. Gieysztora

Kto w tym roku zostanie doceniony za działalność m.in. konserwatorską, muzealną, biblioteczną czy innowacyjne projekty związane z ochroną, rewaloryzacją i popularyzacją dziedzictwa kulturowego? Nominacje można przesyłać do 5 listopada 2019 r. Na zwycięzcę czeka 50 tysięcy złotych.

Norman Davies sam o sobie w Gdyni. Wyjątkowe spotkanie z historykiem

Wybitny historyk i autor bestsellerowych książek będzie gościem Teatru Muzycznego w Gdyni w sobotę, 19 października 2019 roku. Opowie o swojej najnowszej książce, czyli jedynej do tej pory biografii w jego dorobku – ,,Norman Davies. Sam o sobie". Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Wpływ dzieł Ottona Freundlicha na prace współczesnych twórców. Wystawa i konferencja naukowa w Gdańsku

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę oraz konferencję naukową związaną z życiem i twórczością Ottona Freundlicha. Wydarzenia odbędą się Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 17 października 2019 r. Natomiast ekspozycję można oglądać do 30 października 2019 r.

Zobacz najlepsze krótkie filmy na pokazach w kościele. Zaczął się Festiwal Filmów Jednominutowych

Spotkania z twórcami, pokazy oraz konkurs na najlepszy film jednominutowy to w skrócie program tego festiwalu. Niezwykła sala kinowa powstanie w Centrum św. Jana oraz Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Filmy będzie można oglądać między 16 a 17 października 2019 roku.

Jesteś twórcą kultury? Weź udział w konkursie i zdobądź stypendium marszałka województwa pomorskiego

Chcesz wydać tomik wierszy, stworzyć wystawę plastyczną, nagrać płytę czy zrealizować projekt multimedialny? Złóż wniosek o stypendium marszałka dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

Co tworzy mit Kanady jako krainy szczęśliwości? O tym dowiesz się podczas spotkania Non-Fiction w IKM

O tym, co się kryje za fasadą otwartości i dziewiczej natury porozmawiają reportażystki Joanna Gierak-Onoszko oraz Katarzyna Wężyk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 15 października 2019 r.

Nowa propozycja dla dzieci i ich rodziców. Warsztaty muzyczne połączone z plastyką na Ołowiance

Twoje dziecko ma talent muzyczny? Wiesz, jak go rozwinąć? Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na wyjątkowe zajęcia dla dzieci oparte o program Pomelody. Jeszcze o nich nie słyszałeś? Przyjdź, dołącz do nas i pobaw się muzyką. Pierwsze zajęcia w ramach Muzykalnego maluszka we wtorek, 15 października 2019 r. Zajęcia trwają do czerwca 2020 r.

Co kryje archiwum gdańskiego bówki? Przekonasz się na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

W setną rocznicę urodzin Brunona Zwarry zostanie otwarta nowa wystawa poświęcona życiu i twórczości tego znanego pisarza. Będzie można ją oglądać od 18 października 2019 r. w historycznym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej.

Chopin klasycznie i jazzowo. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Pomorskie Dni Chopinowskie to możliwość posłuchania różnych stylistycznie koncertów. W Muzeum Tradycji Szlacheckiej wystąpią pianista Paweł Wakarecy i niemiecki Christoph Beck Quartett.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Seans”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W niedzielę, 27 października 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Seans" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Różnorodny, interesujący, pełen koncertów gwiazd. Jubileuszowy XXV Komeda Jazz Festival

Supergrupa fusion-jazzu Yellowjackets z jedynym koncertem w Polsce. Jubileuszowy, premierowy, specjalny projekt Leszka Kułakowskiego Komeda Symfonicznie i idea przeniesienia geniuszu Komedy w rejony XXI w. Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Wystawa R.A.W. – Księżna, książę i kolaż. Jak Sylwia Starkowska postrzega świat, dowiesz się w Słupsku

Sylwia Starkowska zaprezentuje prace w Baszcie Czarownic w Słupsku. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 15 października 2019 r. Ekspozycję można będzie oglądać do 10 listopada.

Siedem autorek i ponad 100 prac, czyli Być albo nie być w Szekspirowskim

Wystawa grupy malarskiej Połączone Pasją zatytułowana Być albo nie być w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prezentuje niemal 8-letni dorobek twórczy grupy. Siedem autorek eksponuje ponad 100 prac wykonanych w rozmaitych technikach rysunkowych i malarskich – od ołówka poprzez pastele czy tusz aż po farby olejne. Wernisaż odbędzie się 12 października 2019 r.

„Mój dziadek oddał życie za polską szkołę”. Niezwykła historia rodziny Szroederów z Bytowa

Dokładnie 90 lat temu w Płotowie powstała pierwsza polska szkoła na ziemi bytowskiej. W okresie międzywojennym miejscowość ta była jednym z ważniejszych ośrodków, w którym Kaszubi walczyli o polskość. – Ta historia nie może zostać zapomniana – mówi Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz film, który stał się objawieniem światowych festiwali

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostanie zaprezentowany film dokumentalny Marty Prus „Over the limit". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 21 października 2019 r. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserką. Wstęp – wolny.

Krystyna Stańko Quintet i Kombi, czyli charytatywny koncert na Ołowiance. Po raz kolejny zabrzmią Głosy dla Hospicjów

W ramach cyklu Głosy dla Hospicjów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sobotę,12 października 2019 r. odbędzie się charytatywny koncert na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz inicjatywy budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Wystąpią Krystyna Stańko Quintet oraz legendarny zespół Kombi ze Sławomirem Łosowskim na czele.

Kryminalny weekend na Pomorzu. Spokojnie, to tylko akcja dla miłośników książek

W czwartek, 10 października 2019 roku zaczyna się największy w regionie festiwal literatury detektywistycznej i sensacyjnej – Afera Kryminalna. Będzie okazja, by spotkać wybitnego szwedzkiego pisarza Arnego Dahla oraz twórcę książek dla dzieci Martina Widmarka, autora serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Będą też gry kryminalne, specjalne warsztaty i dyskusje pasjonatów książek.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesny człowiek? Odpowiedź znajdziesz podczas All About Freedom Festival w Gdańsku

All About Freedom Festival podejmie temat wolności w różnych aspektach. Będzie film o Van Goghu, przedsiębiorstwach zmieniających kształt Ziemi, wielkiej ekonomii niszczącej życie pojedynczego człowieka i o oszustwach wyborczych. Festiwal to także koncerty, dyskusje, specjalne pokazy dla dzieci i… potańcówka.

Kontrowersyjny niemiecki filozof. Kim był Fryderyk Nietzsche dowiesz się podczas kolejnego spotkania z cyklu Filozofia w IKM

Dzieła Fryderyka Nietzschego są przedmiotem dyskusji dla świata akademickiego oraz inspiracją dla rzeszy artystów i polityków. Spotkanie dotyczące tej postaci odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 10 października 2019 r.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Ruscy”

„Ruskim" poświęcony będzie 50. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Adam Orzechowski, autor sztuki Radosław Paczocha oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 października 2019 r. w Starej Aptece. Wstęp – wolny.

Kawa, kontrabas i rozmowy o literaturze. Spotkanie z autorami nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza [AKTUALIZACJA, FOTO]

Rozmowa o literaturze przy dźwiękach kontrabasu, pyszna kawa i słodki podwieczorek. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprowadził Jarosław Zalesiński.

Koncertująca w Europie organistka Elizaveta Shabalina w sobotę wystąpi na Ołowiance

Utwory m.in. Bacha, Couperina i Francka zabrzmią w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę, 5 października 2019 r. Wystąpi Elizaveta Shabalina, laureatka I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka.

Unikatowe brzmienie organów w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce. Festiwal ORGANy Plus Jesień

To wyjątkowa okazja do posłuchania muzyki z jedynego w Polsce muzycznego lektorium. Dźwięki z różnych zakątków Europy będą się rozchodzić w zabytkowej przestrzeni podczas specjalnie przygotowanych programów.

Czy sezon 2019/2020 będzie równie udany jak poprzedni? Nowości w repertuarze Teatru Wybrzeże

Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon artystyczny 2019/2020. Pojawią się bestsellerowe tytuły, premierowe spektakle oraz atrakcyjne i zróżnicowane zapowiedzi repertuarowe.

Teatr bez aktora czy teatr, w którym każdy jest aktorem? Festiwal Inlandimensions, czyli Tydzień Japoński w Teatrze Szekspirowskim

Spektakle „Wskazówki dla poddanych" oraz „Klasa szaleńców", projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultur oraz wystawa japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego – tak zapowiada się pierwsza edycja Inlandimensions, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk). Wydarzenie rozpocznie się w Gdańsku w 4 i potrwa do 9 października 2019 r.

To będzie jedyny taki koncert w Polsce! Światowy Apel o Pokój na carillonie w Gdańsku

W ramach światowego Apelu o Pokój w piątek, 4 października 2019 r. na carillonie znajdującym się na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku zostanie zagrany okolicznościowy koncert. Inicjatorami akcji są belgijscy franciszkanie, a przygotowany z tej okazji utwór zostanie zagrany na wszystkich kontynentach.

Opera, symfonia i koncert wiolonczelowy, czyli niemiecki romantyzm i rosyjski modernizm na Ołowiance

Szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze zaprasza na koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który odbędzie się w piątek, 4 października 2019 r.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Operetka komiczna z elementami historii i polityki. „Karmaniola” na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

„Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" to spektakl w reżyserii Pawła Aignera powstały w oparciu o operetkę autorstwa Stanisława Moniuszki. Premiera w Teatrze Wybrzeże odbędzie się w sobotę, 12 października 2019 r. na Dużej Scenie.

Jak żyją Polacy w Skandynawii? Dowiesz się na Festiwalu Kultur Okno na Świat w Gdańsku

Jesienna odsłona festiwalu podejmie temat emigracji Polaków i Żydów do krajów skandynawskich. Między 4 a 8 października 2019 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku będzie można wziąć udział w debatach, specjalnych spotkaniach, wystawach i pokazach filmów.

Awangarda w sztuce w czasach komunistycznego reżimu. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Wystawa „ZOOM na lata 70." stanowić będzie przegląd prac artystów tworzących w nurtach sztuki konceptualnej. To autorska realizacją pomysłu Andrzeja Paruzela, czynnego uczestnika ruchu polskiej awangardy lat 70. i 80. XX w. Wernisaż zostanie zorganizowany w piątek, 4 października 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wystawie będzie także towarzyszyć spotkanie z autorami prezentowanych prac.

Czy melancholia może otworzyć człowieka na świat? Dowiesz się podczas wystawy w Słupsku i Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę zbiorową, której kuratorem jest Roman Lewandowski. Wernisaż prac siedmiu artystów odbędzie się w czwartek, 3 października 2019 r. Ekspozycję można będzie zobaczyć w Ustce i Słupsku do końca roku.

Radni województwa byli jednomyślni. Ponad 400 tysięcy zł na ratowanie bazyliki pw. św. Mikołaja w Gdańsku

Dotacja będzie przeznaczona na ratowanie jednego z najcenniejszych kościołów w Gdańsku. W 2018 roku na sklepieniach i filarach zaczęły pojawiać się pęknięcia grożące zawaleniem. Pieniądze pozwolą wykonać rusztowanie zabezpieczające świątynię.

Stocznia Gdańska warta jest wpisania na listę UNESCO! Ruszyła specjalna kampania społeczna

Każdy może wesprzeć starania o wpisanie Stoczni Gdańskiej na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął kampanię społeczną, która ma przypominać o wyjątkowym charakterze tego miejsca.

Poznaj historię z „Wehikułem Czasu”. Pożegnanie lata w Twierdzy Wisłoujście

Podczas festiwalu historycznego „Wehikuł Czasu" w sobotę, 28 września 2019 r. będzie można spotkać rekonstruktorów wcielających się w postacie z dawnych epok. Dla mieszkańców Gdańska i turystów to ostatnia okazja w tym sezonie na wizytę w zabytkowej twierdzy. Do Wisłoujścia będzie można dopłynąć żaglowcem z Nowego Portu.

Obie „połówki Polski” finiszują w Wybrzeżu. To ostatnia szansa, by zobaczyć wyjątkową wystawę plakatów

Wystawy „Pół Polski" i „Pół Polski. Część II" to blisko 160 plakatów wybitnego artysty Ryszarda Kai, prezentowanych w Teatrze Wybrzeże. Po raz ostatni będzie możne je obejrzeć od piątku do niedzieli, 27-29 września 2019 r.

Czy zwierzęta w zoo mogą być szczęśliwe i śpiewać? Najmłodsi wraz z opiekunami przekonają się o tym w niedzielę na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza dzieci do Muzycznego Zoo. Koncert familijny, podczas którego miś zaśpiewa o miodku, a pszczółka o lataniu odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w samo południe.

Życie społeczne i sztuka. Sympozjum i debata w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej

Czym jest dizajn partycypacyjny i jak go badać? Jakie są reakcje na styku życia społecznego i sztuki? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania RHIZOME w IKM, 26 września 2019 r.

Wyjątkowe obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Co będzie się działo?

Specjalny koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają w lutym 2020 r. z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Specjalny weekend z kulturą dla seniorów. Zobacz co, gdzie i kiedy?

Spektakle, wystawy, lekcje muzealne i warsztaty. W weekend 27 i 28 września 2019 r. pomorscy seniorzy mogą skorzystać ze specjalnych ofert w placówkach kultury na Pomorzu. Do akcji włączyły się jednostki kultury podlegające samorządowi województwa pomorskiego.

Jak brzmią dzwięki fortepianu wyodrębnione za pomocą elektroniki? Wyjątkowy koncert Laurenza Gemmera w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na muzyczny performance Laurenza Gemmera, który odbędzie się Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 25 września 2019 r. Wstęp jest wolny.

Jak się bawią Sycylijczycy? Poznaj zwyczaje i tradycje mieszkańców włoskiej wyspy

W ramach cykl spotkań Etnopodróże tym razem wybierzemy się na Sycylię. O miejscowych festynach religijnych i najpiękniejszym karnawale opowie dziennikarka i podróżniczka Ewa Karolina Cichocka. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 29 września 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Co mają wspólnego Churchill i niemiecka broń podowodna? Dowiesz się podczas wykładu Andrzeja Trzeciaka w IKM

W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstawała budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. A przed I wojną światową zbudowano w niej 46 U-Bootów. O roli przemysłu w służbie wojny oraz jego zapomnianych ofiarach opowie Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, współautor książki Tu Stocznia. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 września 2019 roku.

Złote Lwy dla Holland. Są też inni wielcy zwycięzcy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych [NAGRODY]

W sobotę, 21 września 2019 r. poznaliśmy laureatów festiwalu filmowego w Gdyni. Najważniejszą nagrodę otrzymała Agnieszka Holland i producenci filmu „Obywatel Jones". Natomiast Srebrnymi Lwami nagrodzeni zostali twórcy „Ikara. Legendy Mietka Kosza". Za całokształt twórczości wyróżnienie dostał reżyser Krzysztof Zanussi. Nagroda publiczności trafiła do filmu „Boże Ciało".

Jak mówić o sobie? Filozoficzne strategie autokreacji w IKM

Dlaczego warto ćwiczyć się w opowiadaniu o sobie? Co wspólnego może mieć z tym Forrest Gump? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć dr Robert Dolewski podczas najbliższego wykładu z cyklu Filozofia w IKM. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp – wolny.

Poznaj historię Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem

Muzeum Gdańska zaprasza na spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem, który przedstawi wyniki badań archiwalnych nad historią Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp jest bezpłatny.

Zabawy przy ognisku i degustacja potraw z ziemniaka. Tradycyjne wykopki we Wdzydzach Kiszewskich

Tradycyjnie początek jesieni to okazja do świętowania zbiorów ziemniaka. O tym, jak dawniej na Kaszubach wyglądały wykopki, będziemy mogli się przekonać w sobotę i niedzielę, 21-22 września 2019 r. w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.

„Pianista”, „Trędowata” i „Pan Tadeusz”. Czy pamiętasz inne motywy muzyczne z filmów? Koncert na Ołowiance

Motywy muzyczne z polskich filmów będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 20 września 2019 r. Będą to utwory Lorenca, Dębskiego, Kilara czy Kuźniaka.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności